PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με χαλασμένες τηλεοράσεις.



freewind
01-04-10, 20:51
Καλησπέρα και καλό πάσχα σε όλους.Τις τελευταίες 5 μέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα,αρχικά κάηκε μια τηλεόραση παλιά που είχα στο σπίτι και την αντικατέστησα με μια επίσης παλιά.Μετά απο δυο μέρες κάηκε και η δεύτερη,στη συνέχεια έβαλα και μια τρίτη και σήμερα πάει και αυτή!!το περίεργο είναι πως οι δύο πρώτες παρουσίασαν την ίδια βλάβη,δηλαδή ανάβει αμυδρά το κόκκινο led αλλά η τηλεόραση δεν ανάβει καθόλου(μάλλον τροφοδοτικό)και στην τρίτη δεν ανάβει καθόλου(κι αυτό για τροφοδοτικό μου φαίνεται).Ελεγξα τις πρίζες και είναι οκ(δεν υπάρχουν σημάδια σπινθηρισμού απο κακή επαφή,το ίδιο και στον πίνακα του σπιτιού έχω τρελαθεί,δεν μπορεί να είναι σύμπτωση τρείς τηλεοράσεις σε 5 μέρες όσο παλιές και να είναι.Εχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει.Ευχαριστώ.

GeorgeVita
01-04-10, 21:23
Γειά σου freewind,
πόσο παλιές είναι οι τηλεοράσεις που αναφέρεις; Δούλευαν πριν σε καθημερινή βάση ή ήταν 'στην άκρη' για κάποιο διάστημα; Είναι παρόμοια μοντέλα/μάρκες; Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι; Εχεις αντιληφθεί τοπικά προβλήματα δικτύου (αυξομειώσεις, μικροδιακοπές);

Καλή Ανάσταση,
Γιώργος

freewind
01-04-10, 21:46
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.Οι τηλεοράσεις είναι 5-7 ετών.Οι δύο απο τις τρείς λειτουργούσαν σε καθημερινή σχεδόν βάση χωρίς προβλήματα όσο για την περιοχή είμαι κέντρο αθήνα και δεν έχουμε τέτοια προβλήματα.Το σπίτι είναι της γιαγιάς μου που μένει στον απο πάνω όροφο και εμείς δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα στην ίδια πολυκατοικία.Σκέφτομαι μήπως υπάρχει περίπτωση κάποια αλλη συσκευή στο σπίτι να δημιουργεί το πρόβλημα εισάγοντας κάτι παρασιτικό στο δίκτυο δεν ξέρω τι να πώ....

Αποστόλης1
01-04-10, 22:32
Ξανακοίταξε την πρίζα/πολύπριζο, μήπως είναι σούκο?

freewind
01-04-10, 22:38
Τις πρίζες τις έλεγξα,μάλιστα δεν κάηκαν όλες οι τηλεοράσεις στην ίδια πρίζα οι δυο στην κρεβατοκάμαρα και η μια στο σαλόνι!!.Πάντως η τάση είναι 230-232V...

gep58
01-04-10, 22:41
Παναγιώτη, όταν λες

Ελεγξα τις πρίζες και είναι οκ(δεν υπάρχουν σημάδια σπινθηρισμού απο κακή επαφήπως τις έλεγξες και για πόσες πρίζες πρόκειται; οπτικά απ΄έξω ή έβγαλες την πρίζα και την έλεγξες μέσα έξω;

Αν έκανες το δεύτερο μήπως πρόσεξες αν ήταν σφιγμένα τα καλώδια στις επαφές και οι επαφές είναι σωστά πιασμένες στους ακροδέκτες;
Μιλάμε για την χωνευτή πρίζα που υπάρχει στο σημείο και υποθέτω πως είναι απλή κι όχι schuko έτσι;

Edit : με προλάβατε...

gep58

freewind
01-04-10, 23:00
Γιώργο ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.Η μια πρίζα είναι σούκο και η άλλη απλή.Τις άνοιξα και τις δυο και έλεγξα αν υπάρχουν σημάδια σπινθηρισμού στα λαμάκια καθώς και στα βιδάκια που πιάνουν τα καλώδια και τα βρήκα οκ.Σηνήθως στις περιπτώσεις σπινθηρισμου είναι και λιωμένη ή ξεραμένη απο θερμοκρασία και η μόνωση του καλωδίου αλλά στην περίπτωσή μου τίποτα ολα οκ.Την περίπτωση να εισάγεται κάτι παρασιτικό στο δίκτυο απο αλλη συσκευή ΄με μοτέρ πχ ψυγείο κλπ την ξεχνάμε τι λέτε;

manolis ts
01-04-10, 23:13
καλησπερα και καλο πασχα και σε ολλους ηθελα να σε ρωτησω εχεις τριφασικο ρευμα στο σπιτι σου

sakis
02-04-10, 10:12
μια αλλη περιπτωση θα ηταν να ανοιξεις και τις τρεις τηλεορασεις αλλα εκει θα πρεπει να μπορεις να κανεις διαγνωση τι ακριβως συμβαινει ...

Για παραδειγμα αν εχουν ζημιες στο πρωτευων του τροφοδοτικου ας πουμε καμμενες ασφαλειες φουσκωμενο πυκνωτη στο πρωτευων αυτο ειναι καθαρα απο υπερταση και καπου εδω η αποψη του manolis ts εχει καποια λογικη γιατι αν εχεις τριφασικο και εχεις πχ κακες επαφες στον ουδετερο ειναι πιθανον αυτο να πρξενει ανισοροπια στις φασεις και αρα υπερταση ....

Αν οι ζημιες ειναι καπου αλλου τοτε απλα εχεις μεγαλη αυτυχια ...

Η παρατηρηση αν η πριζα ειναι σουκο η οχι δεν εχει και κανενα ιδιαιτερο νοημα γιατι εκ των πργματαων η τηλεοραση λειτουργει συνδεμενη σαν σε απλη πριζα δλδ με διπολικο φισ

τελος πραγαματι εν φορτιο συνδεμενο πολυ κοντα η ακομα και στο ιδιο πολυπριζο με την τηλεοραση μπορει να προκαλεσει τετοιες ζημιες πραγμα το οποιο ειναι ακραιο αλλα καθολου απιθανο ....

πολυ κοινα παραδειγματα ειναι η συνδεση κλιματιστικου ( εστω και μικρου ) στο ιδιο πολυπριζο το οποιο αν ειναι κακης ποιοτητας οχι πολυ φτηνους η καθολου πυκνωτες στο μοτερ του οποτε οταν ξεκιναει το ντεμαραζ και πιθανον το surge που κανει στην εκιννηση κανει τη ζημια

και ενα αλλο παραδειγμα ειναι οι ηλκτρικες σκουπες οι οποιες ειναι ακομα χειροτερες απο τα κλιματιστικα ....

αυτα ....

freewind
02-04-10, 15:23
Ευχαριστώ πολύ όλους σας για το ενδιαφέρον.Το ρεύμα είναι μονοφασικό.Θα ελέγξω ξανα τις πρίζες και τον πίνακα και θα ανοίξω την μια τηλεόραση να δώ.Θα επανέλθω!

freewind
03-04-10, 21:20
Κάλη ανάσταση σε όλους.Λοιπόν έλεγξα ξανα τις πρίζες και τον πίνακα και τα βρήκα όλα οκ.Ανοιξα την μια εκ των τριών τηλεοράσεων και βρήκα βλάβη στο τροφοδοτικό το οποίο είναι παλμικό.Συγκεκριμένα αρχικά βρήκα καμμένη μια αντίσταση ισχύος την οποία και άλλαξα οταν πήγα να την δοκιμάσω έκαψε ασφάλεια και το mosfet του τροφοδοτικού:saad:.Τελικά είμαι σχεδόν σιγουρος οτι κάτι τρέχει με το ρεύμα (υπέραση ίσως)γι αυτό μαζί με την καινούργια τηλεόραση πήρα και ένα μικρό UPS και ελπίζω να τελειώσει αυτη η ιστορία.Σας ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον και καλό Πάσχα!!

GeorgeVita
03-04-10, 21:27
Ολες οι συσκευές θα έχουν switching τροφοδοτικά (εφόσον είναι 5-7 ετών) όπως έχει και το UPS! Βέβαια αυτό είναι φθηνότερο, θα έχει καλύτερη εγγύηση κλπ.
Παραμένει έλεγχος στο ρολόι (μήπως έχει χαλαρώσει εκεί κάτι, θέλεις τεχνικό ΔΕΗ) και να ρωτήσεις τους γείτονες.

Καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα!
Γιώργος

dimitris_p
04-04-10, 02:04
Χριστός ανέστη χρόνια πολλά!!

UPS βάζουμε εκεί που θέλουμε να έχουμε backup τάσης για μερικά λεπτά,πχ σε pc.Σε tv-ψυγεία και άλλες τέτοιες συσκευές βάζουμε καλούς σταθεροποιητές τάσης.Το ups αν δεν έχει καλό σταθεροποιητή τάσης (AVR) και αν δεν τον ρυθμίσεις επισης ανάλογα μέσω του ειδικού software σωστά το in και το out της τάσης,δεν θα σου προσφέρει τίποτα απολύτως.Ειδικά αν εχεις αγοράσει φτηνό τύπου standby ,δεν σε προστατεύει από υπερτάσεις γιατί δεν έχει AVR.

sakis
05-04-10, 14:42
ενω ο dimitris p μιλαει σωστα και πργαμτι ενα ups ( back up ) εκει σου ειναι παντελως αχρηστο το μονο που θα μορουσε να σου κανει καποια δουλεια ειναι μεν ups αλλα απαραιτητα ON LINE

καποια στιγμη πρπει ολοι μας να καταλαβουμε οτι τα switching τροφοδοτικα δεν πονανε στο πανω κατω της τασης ...αλωστε ολα αυτα γραφουν απο 100 εως 240 βολτ ....μεγαλυτερη σημασια εχει το ποσο καθαρο ειναι αυτο το ρευμα και οχι ποσο πολυ η λιγο ειναι

freewind
22-04-10, 21:32
Καλησπέρα.Φρίκη η τηλεόραση ξανακάηκε:cursing: το UPS το βρήκα απενεργοποιημένο.Το ενεργοποίησα πάλι και δεν έχει πάθει τίποτα!!απλά έχει εκφορτιστεί η μπαταρία του.Πιθανόν κάτι να έγινε με το ρεύμα και να ξεκούμπωσε το UPS(γύρισε σε μπαταρία)και εκφορτίστικε...η τηλεόραση όμως γιατί κάηκε πάλι;είχαν δίκιο οι φίλοι παραπάνω που έλεγαν οτι το UPS δεν θα προστατέψει..δεν ξέρω πλέον τι να κάνω,θα ζητήσω τη βοήθεια ηλεκτρολόγου.Αν έχει κανείς καμιά ιδέα πάντως ας πεί.Ευχαριστώ.

gep58
22-04-10, 23:55
Η παρατηρηση αν η πριζα ειναι σουκο η οχι δεν εχει και κανενα ιδιαιτερο νοημα γιατι εκ των πργματαων η τηλεοραση λειτουργει συνδεμενη σαν σε απλη πριζα δλδ με διπολικο φισ
επειδή οι επαφές των ρευματοδοτών schuko "σφίγγουν" καλύτερα από αυτές των απλών, γι΄αυτόν τον λόγο το ανέφερα κι όχι για θέματα γείωσης...

gep58

dalai
23-04-10, 00:07
Να δεις και κατι αλλο:
1) αν υπαρχει ταση DC ή AC στην μπιζα της κεραιας ! . Μηπως καποια συσκευη στην πολυκατοικια εχει διαροη και καει την TV σου.Ελενξε το με ενα πολυμετρο
2) δες την περιπτωση να μη εχεις καλο ουδετερο, και ολο το ρευμα της φασης (ή μερος αυτης) να διαφευγει μεσω του καλωδιου της κεραιας. Ειναι πολυ τραβηγμενο αλλα και η περιπτωση σου ειναι δυσκολη.Αν εχεις ρελε διαφυγης στο πινακα οι πιθανοτητες ειναι ελαχιστες.Ελενξε το με ενα δοκιμαστικο και με αμπερομετριση του TV καλωδιου!


Υ.Γ. γυρνα την τηλεοραση στην εγγυηση και κανε το κινεζο οταν σε ρωτησουν γιατι χαλασε. Αν μπορεις πες κιολας οτι με το που την αναψες καικε μετα απο 10 λεπτα

dimitris_p
23-04-10, 01:08
Για να μην τα μπερδεύουμε,τα ups είναι σε 3 κατηγορίες. Stand By - Line Interactive - Online.Τα πρώτα είναι απλά backup από μπαταρία και καμιά προστασία από πχ υπέρταση.Τα 2 επόμενα είναι με avr που σημαίνει σταθεροποίηση τάσης και κατάλληλο για το πρόβλημά σου.(αν και σε τέτοια συσκευή όπως αναφέρθηκε ποιο πάνω το ποιο κατάλληλο είναι σταθεροποιητές τάσης)Εσύ πιθανών αγόρασες από τα πρώτα τα φτηνά.Συμφωνώ οτι καλύτερα να φέρεις ηλεκτρολόγο να ελέγξει την τάση γιατί εχεις σοβαρό πρόβλημα και κατά την γνώμη μου είναι πρόβλημα υπέρτασης και υπεύθυνη είναι η ΔΕΗ και η μόνη που μπορεί να το διορθώσει.Στην tv τι ζημιά γίνετε?Καίγεται το τροφοδοτικό?
(http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=UPS&category2=ONLINE)

freewind
24-04-10, 03:31
Τάση στην κεραία δεν υπάρχει περίπτωση να έχω γιατί είναι ανεξάρτητη και οχι κεντρική(χωρίς ενισχυτές κλπ).Οσο για τη βλάβη είναι τροφοδοτικό σε όλες!Τον ουδέτερο το έχω ελέγξει και στην πρίζα και στον πίνακα και τίποτα.Σήμερα έλεγξα και τους κατανεμητές της ΔΕΗ για τα ρολόγια και δεν βρήκα τίποτα(σπινθηρισμούς,χαλαρές κλέμες,μαυρίσματα καλωδίων κλπ)τι να πώ...τάσεις φάσεων 230-225-231.Ολα δείχνουν οκ.Το UPS για κάποιον φίλο που ρώτησε είναι line interactive.

dimitris_p
24-04-10, 21:39
Στιγμιαία υπέρταση το ποιο πιθανών και τα τινάζει στον αέρα.Δύσκολα τα πράγματα φίλε αν ήταν μόνιμη θα μπορούσες να καλέσεις την την ΔΕΗ να το ελέγξει.Απ ότι κατάλαβα εχεις τριφασικό ρεύμα??Τότε βρες εσύ η ηλεκτρολόγος στον πινάκα την γραμμή που σου τα δημιουργεί αυτά (της πρίζας) και άλλαξε της την φάση..Επίσης μπορείς να βάλεις ένα πολυμπριζο ασφαλείας.Αυτό έχει εσωτερικά βαριστορ που μετά από ένα όριο τάσης κάπου στα 250v αν δεν κάνω λάθος ρίχνει την ενσωματωμένη ασφάλεια και έτσι προστατεύει την συσκευή.Εκτός και αν βάλεις αυτό που είπαμε στην αρχη (σταθεροποιητή τάσης).Το ups που αγόρασες θα είναι της πλάκας μάλλον.

dimb
24-04-10, 23:22
Χωρίς να είμαι ηλεκτρολόγος το πρόβλημα του φίλου μου θυμίζει ένα πρόβλημα που δημιουργήθηκε στο σπίτι μου μετά από περίπου δέκα χρόνια απροβλημάτιστης λειτουργίας του πίνακα. Ένα πρωί κάηκε το μόνιτορ του υπολογιστή και δύο κλιματιστικά ενώ το φως από τις λάμπες μειώθηκε στο μισό. Ο ηλεκτρολόγος που ήρθε ήταν αυτός που είχε κάνει και την εγκατάσταση και είπε ότι έφταιγε η κλέμα του ουδέτερου μέσα στον πίνακα επειδή ήταν αλουμινένια και όχι χάλκινη. Την άλλαξε και από τότε όλα καλά. Όπως εξήγησε αυτοί οι πίνακες στην πορεία καταργήθηκαν. Στα κλιματιστικά και στο μόνιτορ είχαν καεί μόνο τα βαρίστορ (έκαναν καλά τη δουλειά τους) και έτσι επισκευάστηκαν εύκολα. Βέβαια στο σπίτι του φίλου οι άλλες συσκευές λειτουργούν κανονικά και μπορεί να είναι άσχετα τα δύο προβλήματα, σε κάθε περίπτωση πάντως καλό είναι να δει ένας καλός ηλεκτρολόγος τον πίνακα. Στη φωτογραφία η κλέμα η οποία δημιούργησε το πρόβλημα.