PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχέδιο κάτοψης για ΔΕΗ



nikospatra
03-04-10, 13:44
Γειά σας. Θέλω να βάλω ρεύμα σε ένα σπίτι και η ΔΕΗ μου ζήτησε να φτιάξω ενα σχέδιο κάτοψης. Μπορείται να μου πείτε που θα βρώ ένα παράδειγμα???

mariosm
03-04-10, 13:57
Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος το σχεδιο που θα πας στη ΔΕΗ πρεπει να εχει απο κατω σφραγιδα ηλεκτρολογου με αδεια.

JOUN
03-04-10, 17:52
Ετσι ακριβως ειναι και ειμαι απολυτα σιγουρος..

djsadim
03-04-10, 21:15
Και όχι μονό αυτό αλλά είναι και υπεύθυνη δήλωση εγκαταστάτη για την σωστή λειτουργία της εγκατάστασης

αντονιο
03-04-10, 21:32
Καλησπέρα,
ένας αδειούχος Ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης σε ένα έντυπο της ΔΕΗ θα πρέπει να σχεδιάσει μια κάτοψη του σπιτιού , την Ηλεκτρική εγκατάσταση και δίπλα τον ηλεκτρικό πίνακα. Αυτό το έντυπο λέγεται ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΑΔΕΙΟΥΧΟΥ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ και γίνεται προς την ΔΕΗ. Στο πίσω μέρος o Υπεύθυνος αδειούχος εγκαταστάτης βάζει τη σφραγίδα του και την υπογραφή του και δίπλα γίνεται θεώρηση για το γνήσιο της υπογραφής από το κατά τόπους γραφείο του συλλόγου που ανήκει (εκτός εάν είναι Ηλεκτρολόγος Πολυτεχνείου).Εάν το σπίτι είναι καινούριο και ηλεκτροδοτείται πρώτη φορά θα πρέπει να προσκομίσουμε και τις αποδείξεις πληρωμής του Ηλεκτρολόγου στην Εφορία.


ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ