PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπαταρία μολύβδου (sealed lead acid) απορίες



mits
05-04-10, 15:56
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Στον λίγο ελεύθερο χρόνο που μας προσφέρουν οι μέρες αυτές, είπα να περιεργαστώ έναν εκκινητή αυτοκινήτου που είχα πάρει πριν 2 χρόνια.

Με είχε βοηθήσει κανά δύο φορές να βάλω μπροστά αυτοκίνητο με πεσμένη μπαταρία, αλλά από εκεί και έπειτα, όσο και να το φόρτιζα δεν επαρκούσε για να πάρει μπροστά το αυτοκίνητο.

Του έβγαλα την μπαταρία που είχε μέσα, και είδα ότι είναι sealed lead acid, 12 volt, 17Ah και φυσικά κινέζικη.

Οι απορίες μου είναι οι εξής:
Την έβαλα να φορτίσει με ένα τροφοδοτικό meanwell που έχω το οποίο το ρύθμισα στα 13.8volt. Πως μπορώ να ξέρω με τη βοήθεια μόνο του πολύμετρου αν η μπαταρία είναι άχρηστη; Βρήκα στο google ότι αν δείχνει κάτω από 9,5 volt είναι άχρηστη, ισχύει; Η συγκεκριμένη έπιασε περίπου 11,5 volt μετά από αρκετές ώρες φόρτισης, σήμερα το πρωί όμως μου έδειχνε γύρω στα 8.

Αν πάρω άλλη, σκέφτομαι να παρακάμψω το κύκλωμα φόρτισης του συγκεκριμένου μηχανήματος και να τη φορτίζω όποτε χρειάζεται με άλλο φορτιστή. Τι φορτιστής πρέπει να είναι αυτός για καλύτερα αποτελέσματα; Θα κάνει ένας από αυτούς π.χ. τους einhell που είναι για μπαταρίες αυτοκινήτου;
Επίσης, πώς γνωρίζω πότε είναι φορτισμένη πλήρως? Πόσα volt πρέπει να δείχνει το πολύμετρο;

Ευχαριστώ για την προσοχή σας. Οποιαδήποτε απάντηση καλοδεχούμενη!:001_rolleyes:

JOUN
05-04-10, 16:56
Χρονια πολλα.
Μην ασχολεισαι αδικα,τα εχει παιξει η μπαταρια οποτε μονο με καινουρια σωζεσαι..

manolis ts
07-04-10, 02:26
Δημητρη το ιδιο προβλημα ειχα και εγω θα το πετουσα αλλα επειδη εχει και κομπρεσερ και φακο πανω το μηχανημα αλαξα μπαταρια τριαντα ευροπουλα περιπου και με τοδικοτου φορτιστη παει μια χαρουλα φτανει να μη μενει αφορτιστο για πολυ καιρο

nassosxlvbros
07-04-10, 10:47
Κλασσική περίπτωση βλάβης που έλεγε και ο Τσάκωνας...ακόμα και 12 βόλτ να μέτραγες,μετά από τόσες ώρες φόρτισης η μπαταρία έχει χάσει την ιδιότητά της να αποθηκεύει ενέργεια...αλλάζεις μπαταρία και είσαι οκ :001_smile: