PDA

Επιστροφή στο Forum : Relay By-Pass



Drifter
07-04-10, 10:45
Θα ήθελα να ζητήσω τις συμβουλές του forum σχετικά με την δυνατότητα να κάνω by-pass το ρελέ του πίνακα κατ' επιλογήν.

Πιο συγκεκριμένα, μου έτυχε περίπτωση -σε εξοχική κατοικία- να πέσει το ρελέ (μετά από διακοπή ρεύματος?) ενώ υπήρχαν τρόφιμα στο ψυγείο τα οποία μετά από αρκετές μέρες παρουσίαζαν μία άθλια εικόνα μαζί με την μυρωδιά που συνόδευε την όλη κατάσταση...πέρα από το προφανές ότι δεν πρέπει να επαναληφθεί τέτοια περίπτωση, θα ήθελα να γνωρίζω αν υπάρχει τρόπος να παρακάμπτεται το ρελέ (κατά την απουσία) και να εναναφέρεται κατάλληλα...

HFProject
07-04-10, 10:48
Για να "πέσει" το ρελέ υπήρχε διαρροή.

Αν το παρακάμψεις "παίζει" να πάρεις φωτιά, τότε βέβαια δεν θα μυρίζει χαλασμένα τρόφιμα...

Πρέπει να δεις από που ήταν η διαρροή.

Συνήθως στις εξοχικές κατοικίες υπάρχει θέμα με τις εξωτερικές πρίζες και τις εξωτερικές λάμπες ειδικά σε περιοχές με υψηλή υγρασία.

Drifter
07-04-10, 10:52
...μάλλον έχεις δίκιο γιατί η πρώτη μου εντύπωση ήταν ότι έφταιγε μία εξωτερική πρίζα την οποία και κατήργησα...μετά από αυτό δεν εμφανίστηκε κανένα πρόβλημα...πάντως το ρελέ το θέλω έτσι και αλλιώς όταν κάποιος είναι στο σπίτι...

sakis
07-04-10, 11:20
πολυ σωστα .... τα ηλεκτρικα και ηλεκτρονικα συστηματα δεν θεραπευονται με κορτιζονη ....δλδ δεν προσπαθουμε ποτε να καταπιεσουμε ενα προβλημα η να το παρακαμψουμε ..... η σωστη προσεγγιση ειναι να το λυσουμε !!!!!

rep
07-04-10, 11:37
εγω στο καταστημα μου εχω κανει μια παρακαμψη μονο στα ρολλα ασφαλειας τα οποια ειναι εσωτερικα χωρις απασφαλιωτη εξω.και για να μην πεσει ο διαφυγης και δεν μπορω να μπω εκανα την παρακαμψη.(μια φορα εκανα την δουλεια μου)φυσικα ειναι αυτονομη η γραμμη και την πηρα επανω απο τον κεντρικο διακοπτη.η συνδεσμολογια αυτη δεν προτεινεται....................................... ....

FILMAN
07-04-10, 11:59
Μπορείς να το παρακάμψεις χρησιμοποιώντας έναν διακόπτη που γεφυρώνει τις επάνω με τις κάτω επαφές. Κάτι τέτοιο όμως είναι επικίνδυνο, γιατί βάσει του νόμου του Μέρφυ όταν κάποιος πάθει ηλεκτροπληξία, ο διακόπτης αυτός θα έχει ξεχαστεί στη θέση ΟΝ...
Πρόσφατα, πολλές μεγάλες εταιρείες ηλεκτρολογικού υλικού έχουν θέσει σε κυκλοφορία ένα εξάρτημα, που είναι ρελέ διαρροής με αυτόματη επαναφορά. Υπάρχει μόνο σε μονοφασική έκδοση ( μόνο προς το παρόν να υποθέσω; ) Πώς σου φαίνεται να χρησιμοποιήσεις κάτι τέτοιο;

Drifter
07-04-10, 12:25
...ρελέ αυτόματης επαναφοράς????


...Α Ψ Ο Γ Ο Σ ...FILMAN σε ευχαριστώ πολύ!

Drifter
07-04-10, 12:27
...με προτεινόμενα πεδία εφαρμογής τις εξοχικές κατοικίες!

http://www.partnernet.schneider-electric.gr/download/gr/RED_leaflet.pdf

...μόνο που είναι φωτιά και λαύρα!

stom
07-04-10, 12:33
Νομιζω οτι στη hager εχει παρει το ματι μου και τριφασικο ρελε με επαναφορα...
Αλλα αμα πεφτει απο υγρασια, θα συνεχισει να πεφτει...

Παντως το να βγαζουμε ΕΚΤΟΣ ρελε διαφορα πραγματα ειναι συνταγη για ηλεκτροπληξια.

Καλυτερη ιδεα θα ηταν να εβαζε κανεις διακοπτη απομονωσης (και ουδετερου) στις κρισιμες παροχες.. (εξωτερικες πριζες κλπ) και να τον εκλεινες οταν εφευγες, ελαχιστοποιωντας την περιπτωση να πεσει για αδιαφορους λογους το ρελε, χωρις να κανεις εκπτωσεις στην ασφαλεια.

Μια αλλη, χειροτερη ιδεα, ειναι χωριστο ρελε διαφυγης για το ψυγειο.

FILMAN
07-04-10, 12:35
...με προτεινόμενα πεδία εφαρμογής τις εξοχικές κατοικίες!

http://www.partnernet.schneider-electric.gr/download/gr/RED_leaflet.pdf

...μόνο που είναι φωτιά και λαύρα!
ναι αυτό είναι, και μάλιστα κατά διαβολική σύμπτωση έχει ακριβώς την ίδια μορφή - εμφάνιση ασχέτως μάρκας! Μη κοιτάς τις τιμές καταλόγου, στην πραγματικότητα το παίρνεις πολύ φθηνότερα!

FILMAN
07-04-10, 12:40
Νομιζω οτι στη hager εχει παρει το ματι μου και τριφασικο ρελε με επαναφορα...

Ο κατάλογος του 2008 που έχω έχει μόνο μονοφασικό.

Αλλα αμα πεφτει απο υγρασια, θα συνεχισει να πεφτει...

Ε, όχι, μπορεί να πέφτει κατά διαστήματα, αλλά θα ξανασηκώνεται.

Παντως το να βγαζουμε ΕΚΤΟΣ ρελε διαφορα πραγματα ειναι συνταγη για ηλεκτροπληξια.

Ναι...

Καλυτερη ιδεα θα ηταν να εβαζε κανεις διακοπτη απομονωσης (και ουδετερου) στις κρισιμες παροχες.. (εξωτερικες πριζες κλπ) και να τον εκλεινες οταν εφευγες, ελαχιστοποιωντας την περιπτωση να πεσει για αδιαφορους λογους το ρελε, χωρις να κανεις εκπτωσεις στην ασφαλεια.

Σωστό, το θέμα όμως είναι ότι όταν θυμηθείς να τον κλείσεις, θα είσαι ήδη Αθήνα...

Μια αλλη, χειροτερη ιδεα, ειναι χωριστο ρελε διαφυγης για το ψυγειο.
Ε, όχι και χειρότερη... Αυτό τουλάχιστον δεν χρειάζεται να το θυμηθείς!

thespyros
03-01-17, 18:36
Καλησπέρα σας καλής χρόνια έχω την εξής βλάβη ;;
Πέφτει το Δδε όχι συνέχεια και πάνω έχει ψυγεία φωτιστικά εουτερ μπριζες τι να κάνω ;;

alpha uk
03-01-17, 19:05
Μία ή καί περισσότερες συσκευές θά έχει κάποιο πρόβλημα διαρροής , πρέπει νά βρείς πιά είναι αυτή, αυτές . Εχεις όργανο ελέγχου συσκευών? άν όχι, συνήθως η διαρροή είναι από ψυγεία..

Dragonborn
03-01-17, 20:41
Μια αλλη, χειροτερη ιδεα, ειναι χωριστο ρελε διαφυγης για το ψυγειο.Όχι, δεν είναι κακή ιδέα.

Μόλις προχθές αναλύαμε τα προβλήματα μονοκατοικιών με εξωτερικά φωτιστικά με ένα φίλο και καταλήξαμε σε αντίστοιχες λύσεις.

Αρκετά λειτουργική και η πρόταση για ραγοδιακόπτη απομόνωσης εξωτερικών φορτίων. Εννοείται διπολικός γιατί το RCD μπορεί να πέσει και μόνο με τον ουδέτερο.

Αν δεν υπάρχουν εξωτερικοί ρευματοδότες μια λύση είναι τροφοδοσία φωτιστικών με 12-24 V AC μέσω μετασχηματιστή.

antonisfa
03-01-17, 21:31
Θα ήθελα να ζητήσω τις συμβουλές του forum σχετικά με την δυνατότητα να κάνω by-pass το ρελέ του πίνακα κατ' επιλογήν.

Πιο συγκεκριμένα, μου έτυχε περίπτωση -σε εξοχική κατοικία- να πέσει το ρελέ (μετά από διακοπή ρεύματος?) ενώ υπήρχαν τρόφιμα στο ψυγείο τα οποία μετά από αρκετές μέρες παρουσίαζαν μία άθλια εικόνα μαζί με την μυρωδιά που συνόδευε την όλη κατάσταση...πέρα από το προφανές ότι δεν πρέπει να επαναληφθεί τέτοια περίπτωση, θα ήθελα να γνωρίζω αν υπάρχει τρόπος να παρακάμπτεται το ρελέ (κατά την απουσία) και να εναναφέρεται κατάλληλα...

Μια απαντηση στο φιλο jose για τις περιπτωσεις ψυγειων εχω τροφοδοτησει ενα ψυγειο ας πουμε σε παλιους πελατες μου με ανεξαρτητο ΔΔΕ στα 16Α 30mA με τροφοδοσια πριν το γενικο ΔΔΕ με ανεξαρτητη ασφαλεια γραμμης στα 10Α.
Φευγοντας για ολιγοημερες διακοπες ή Σαββατοκυριακο ο πελατης κατεβαζει ολα τα φορτια απο το γενικο ΔΔΕ εκτος αυτο του ψυγειου.
Ετσι δε χαλανε τα πραγματα που εχει αφησει μεσα.

Fixxxer
03-01-17, 21:49
Καλησπέρα σας καλής χρόνια έχω την εξής βλάβη ;;
Πέφτει το Δδε όχι συνέχεια και πάνω έχει ψυγεία φωτιστικά εουτερ μπριζες τι να κάνω ;;


Αν δεν πεφτει συνεχεια υπαρχει περιπτωση καπου να "μπαινει" υγρασια

thespyros
03-01-17, 22:38
Εβγαλα προσωρινά το ρελε πριν 1 ωρα θα σξεφτω τι να ψαξω

thespyros
03-01-17, 22:39
Αυτο Είναι το πρόβλημα οτι δεν πέφτει συνέχεια

mikemtb
04-01-17, 09:18
Αν δεν πεφτει συνεχεια υπαρχει περιπτωση καπου να "μπαινει" υγρασια
Δες την τέντα, και την πισίνα, και τα δύο είναι επιρρεπη σε υγρασία...

Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

thespyros
04-01-17, 10:24
Παίζει σενάριο να είναι από ψυγεία έχω στον χώρο 4 επαγγελματικά

Fire Doger
04-01-17, 11:51
Παίζει σενάριο να είναι από ψυγεία έχω στον χώρο 4 επαγγελματικά
Από τα ψυγεία είναι, άμα έχει αντιστάσεις για να εξατμίζουν τα νερά πολύ πιθανό κάποια αντίσταση να στο ρίχνει μόλις ανάβει.
Μόλις πέσει και το σηκώσεις ο θερμοστάτης κάνει ρεσετ και δεν ανάβει τις αντιστάσεις, όταν έρθει η ώρα να τους να ανάψουν στο ξαναρίχνει.

thespyros
04-01-17, 12:27
Zπολύ καλή ιδέα μου έδωσες φίλε μου θα ξεκινήσω να το ψάξω ευχαριστώ

antonisfa
05-01-17, 12:29
Και κατι αλλο συνηθισμενο σε επαγγ. ψυγεια.
Πολυ συχνα βλεπει κανεις να βραχυκυκλωνουν οι αντιστασεις στις πορτες.
Βρες τα καλωδια των αντιστασεων απο τις πορτες συνηθως πανε σε καποιο κουτι και αποσυνδεσε τες παρε και τις μετρησεις σου και βλεπεις...
Επισης κοιταξε και τις αντιστασεις του στοιχειου που κανουν defrost.
Υπαρχει και η αντισταση του drain... και πολλα αλλα ορεξη ναχεις :001_tongue:

thespyros
05-01-17, 16:44
Ωραιοσ ο Αντώνιος μας βοηθάει πολυ