PDA

Επιστροφή στο Forum : συνδεση στροφομετρου σε 2 πολλαπλασιαστες????



petros_87
11-04-10, 23:38
γεια σας παιδια...εχω ενα seat marbella κ του εβαλα ενα στροφομετρο που εχει 4-6-8 κυλινδρους....εγω εχω 4 κυλινδρους αλλα εχει το marbella 2 πολλαπλασιαστες κ το εχω συνδεσει στον εναν κ μου δειχνει τις μισες....πως θα το συνδεσω κ στους 2????αν ξερει καποιος σας παρακαλω να μου το εξηγησει ακριβως....

Thanos10
12-04-10, 00:16
To στροφομετρο επαγωγικα παιρνει? πλατινες εχει?

petros_87
12-04-10, 00:23
φιλε θανο δεν εχει πλατινες....εχει 2 πολλαπλασιαστες απο 2 μπουζοπιπες ο καθενας....το στροφομετρο παιρνει απο ενα καλωδιο το οποιο το εχω βαλει εγω αυτην την στιγμη στ - του ενος κ μου δειχνει τις μισες στροφες..

petros_87
12-04-10, 20:12
εβαλα 2 διοδους κ 2 αντιστασεις κ παλι τπτ...αντι να μου δειχνει εστω κατι παλι τπτ....με τον εναν πολλαπλασιαστη μου δειχνει τις μισες κ με τουσ 2 τπτ...θα τερλαθω ρεεεεε......

Nemmesis
12-04-10, 20:33
παιζει να εβαλες τις διοδους αναποδα? επισης τι αντιστασεις εβαλες? αν και νομιζω δεν χρειαζονται καν..

gsmaster
13-04-10, 00:30
Πάρε ενα στροφομετρο για 2 κυλίνδρους.

Με διόδους δεν θα κάνεις δουλειά, είναι πολύ γρήγορος ο παλμός για κοινή δίοδο. Ίσως με καμια "γρήγορη" αλλά δεν νομίζω.

MacGyver
13-04-10, 00:48
Νομίζω είναι απόλυτα λογικό.
Παρόμοιο πρόβλημα αναφέρθηκε και εδώ. (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49282)
Βάλε τον αισθητήρα στην τάση που τροφοδοτεί και τους δύο πολλαπλασιαστές μήπως από καμιά ατέλεια στο φιλτράρισμα, είσαι τυχερός και πάρεις το δείγμα.

petros_87
13-04-10, 17:51
παιδια εκανα ακριβως αυτο..http://www.gadgetjq.com/tach_install.htm....κ παλι τπτ...διοδους 1Ν4007 κ αντιστασεις 100 ohm...κ μολις βαζω πανω κ τους 2 πολλαπλασιαστες τπτ....0....τι να κανω αλλο εκτος απο στροφομετρο για 2 κυλινδρους????

nikolaras
13-04-10, 18:45
Εχω την εντύπωση, ότι αν κοιτάξετε τα pin out του εγκεφάλου, θα βρείτε έξοδο για στροφόμετρο.
Τουλάχιστο στο δικό μου αυτοκίνητο (yaris tsport) αυτό συμβαίνει και μάλιστα 1 για αναλογικό και 1 για ψηφιακό στροφόμετρο.

Phatt
13-04-10, 20:08
Νικολα απο εμπειρια σου λεω οτι τα γιαπωνεζικα αυτοκινητα εχουν πολλα πραγματα ετοιμα για εξαρτηματα που δεν θα δεχοταν εργοστασιακα...Δεν ξερω βεβαια το γιατι...

petros_87
13-04-10, 22:03
σιγα μην εχει το marbellaki μου pin out για στροφομετρο...παντως δεν καταλαβαινω γιατι δεν δουλευει ετσι οπως ειναι τα σχεδιαγραμματα....στο link που ανεβασα...καποιος καμια αλλη ιδεα???

αθικτον
05-07-11, 08:09
21634
εβαλα 2 διοδους κ 2 αντιστασεις κ παλι τπτ...αντι να μου δειχνει εστω κατι παλι τπτ....με τον εναν πολλαπλασιαστη μου δειχνει τις μισες κ με τουσ 2 τπτ...θα τερλαθω ρεεεεε......

Καλημερα φιλε πετρο (petros_87).

Οριστε , (καλιο αργα παρα ποτε):

φιλικα,Γεωργιος(αθικτον).

navar
05-07-11, 12:43
Γιώργο το ρελέ θα μπορούσε να αντικατασταθεί με κάποιο άλλο ηλεκτρονικό εξάρτημα ??????
μιας και δεν το βλέπω να ζεί πολύ καιρό έτσι , ούτε και να έχει την ταχύτητα να διαχειριστεί 100 άνοιξε κλείσε ανα δευτερόλεπτο !

αθικτον
12-07-11, 02:54
Γιώργο το ρελέ θα μπορούσε να αντικατασταθεί με κάποιο άλλο ηλεκτρονικό εξάρτημα ??????
μιας και δεν το βλέπω να ζεί πολύ καιρό έτσι , ούτε και να έχει την ταχύτητα να διαχειριστεί 100 άνοιξε κλείσε ανα δευτερόλεπτο !

Με συγχωρεις που αργησα ν'απαντησω,δεν περιμενα οτι απαντωντας σ'ενα τοσο παλιο "ποστ", (το εκανα γιατι ο φιιλος δεν ειχε παρει απαντηση) ,θα ζητουσε απαντηση καποιος γιατι ειναι ειδικο θεμα.

Εκεινο που χρειαζομαστε φιλε κωνσταντινε ειναι προφανως μονο το πηνιο. Ξηλωνουμε λοιπον τις επαφες για να μην ανοιγωκλεινουν.

Ο λογος που το επελεξα ,ειναι η ευκολια του: Ειναι ετοιμο,δεν χρειαζεται να τυλιξεις τιποτα...

φιλικα,Γεωργιος (αθικτον).

navar
12-07-11, 14:11
οκ σε ευχαριστώ , μου λύθηκε η απορία !
αν και δόξα τον θεό δεν το χρειάζομαι εγώ το κύκλωμα , απλά μου είχε κάνει εντύπωση αν το ρελέ θα κατάφερνε να δουλέψει !

gt1
04-08-11, 16:51
Καλησπέρα σε όλους αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα σε ένα fiat punto 95 μοντέλο.. Tο αμάξι δεν είχε στροφόμετρο και του έβαλα το γνήσιο που είναι με το καντράν μαζί το πήγα σε ηλεκτρολόγο να το συνδέσει και δεν βρήκε παροχή στον εγκέφαλο και αναγκαστικά το συνδεσε στον πολλαπλασιαστή και μου δείχνει της μισές στροφές το αμάξι έχει 2 πολλαπλασιαστές τη μπορώ να κάνω για να δουλέψει σωστά; Αυτό είναι το σχεδιάγραμμα του εγκέφαλου
22355

navar
04-08-11, 18:23
στο πόστ #12 σε αυτό το θέμα και λίγο παραπάνω προτείνονται κάποια κυκλώματα που δίνουν λύση στο θέμα σου !

gt1
04-08-11, 18:57
Ευχαριστώ για την απάντηση απλά δεν έχει αναφέρει κανένας δοκιμή και αποτελέσματα και ποιο πίσω στο #4 λένε ότι με δίοδο δεν κάνει τίποτα, αυτό το κύκλωμα που μπορώ να το βρω;

navar
04-08-11, 19:00
Ευχαριστώ για την απάντηση απλά δεν έχει αναφέρει κανένας δοκιμή και αποτελέσματα και ποιο πίσω στο #4 λένε ότι με δίοδο δεν κάνει τίποτα, αυτό το κύκλωμα που μπορώ να το βρω;
κάνε λίγο κουράγιο μιας και βλέπω οτι ο Αθικτόν , ο γιώργος είναι online , αυτός ίσως το έχει δοκιμάσει και μπορεί να μας πεί τι ακριβώς γίνεται !