PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτοκύτταρα για φωτισμό χώρο



JimKarvo
15-04-10, 19:32
Καλησπέρα σας...

Θέλω σε έναν χώρο να ανάβω μια λάμπα φθωρίου, για όσο υπάρχει κίνηση στον χώρο..

σκέφτομουν να βάλω 3 ή 4 σε καίρια σημεία ώστε με την κίνηση σοτν χώρο να ανάβει το φως.. αλλά δεν ξέρω πως να τα συνδέσω.. μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?

thanasisxask
16-04-10, 23:42
ειναι μεγαλος ο χωρος? μπορει να σε φτανει και το ενα. η συνδεσμολογια ειναι απλη και εχουν οδιγιες για το πως θα τα συνδεσεις

JimKarvo
17-04-10, 01:26
Είναι στο υπόγειο.. θέλω να βάλω ένα στην σκάλα, ώστε να ανάβει πριν κατέβει κάποιος κάτω, και ένα στο υπόγειο.. επειδή συνδέεται και με άλλο υπόγειο (είναι δύο ουσιαστικά, με μεσοτοιχία)

thanasisxask
17-04-10, 09:46
δεν γινετε να συνδεσεις και τα δυο φωτοκυτταρα. μονο ενα μπορεις να βαλεις. αν μπορεις να το βαλεις καπου που να μπορει να πιανει σκαλα και υπογειο ειναι το καλιτερο (τα ματακια απο τα φωτοκυτταρα εχουν μεγαλη γωνια καλυψης) εχεις σκεφτει να βαλεις αυτοματο κλιμακοστασιου?

hlias
17-04-10, 11:34
σκέφτομουν να βάλω 3 ή 4 σε καίρια σημεία ώστε με την κίνηση σοτν χώρο να ανάβει το φως.. αλλά δεν ξέρω πως να τα συνδέσω.. μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?

Γίνεται , το έχω κάνει ήδη με τρείς αισθητήρες.Συνδέεις σε παράληλη σύνδεση την έξοδο του ρελέ τους οπότε όταν υπάρχει εντολή από τον Α θα λειτουργούν οι λυχνίες ενω ο Β και ο Γ θα παραμείνει αδρανείς.Ουσιαστικά δηλ είναι διακόπτες σε παράληλη σύνδεση ,τίποτα παραπάνω.ΠΡΟΣΟΧΗ όμως ,θα πρέπει η φάση που θα χρησιμοποιήσεις να είναι όμοια σε όλους τους ανιχνευτές(εάν ο χώρος σου είναι με τριφασικό) διότι εαν είναι διαφορετική πάμε για καραμπινάτο βραχυκύκλωμα!Καλό θα είναι οι ανιχνευτές να ειναι ιδίου τύπου για να μην μπερδευτείς στην συνδεσμολογία

JimKarvo
17-04-10, 16:46
Μπορείς να μου κάνεις ένα σχηματικό για να είμαι σίγουρος?

Η άλλη λύση που σκέφτηκα, είναι να βάλω μόνο έναν, και με κάποιον τρόπο να μην σβήνει το φως, όταν το ρέλε ανοιγο-κλείσει.. (ούτε 0.5 sec δεν πρέπει να περνάνε όταν ανοιγοκλείνει το relay)

hlias
21-04-10, 01:10
Σορυ για την αναμονή, δεν ξέρω αν το έχεις κάνει αλλά ένα πρόχειρο σχέδιο
Μόλις ανιχνευθεί κίνηση ενεργοποιείται πχ ο ανιχνευτής Α ενώ ο Β παραμένει αδρανείς