PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατανάλωση πλυντηρίου



JimKarvo
16-04-10, 17:20
Καλησπέρα σας,

Το πλυντήριο, ρούχων, πόσο καταναλώνει...?
Είχα κάνει κάτι μετρήσεις, και είχα πχ 2000W.. 1900 έπαιρνε η αντίσταση και 100 το μοτέρ..
Πάνω από 2000 δεν πήγε..

Όταν έκανε στύψιμο πήγε 200 Watts..

Η απορία μου είναι η εξής..
Αν πάει να περάσει τα 2300W (μιας και μου λέει μαξ Α = 2300), θα πέσει η 10αρα ασφάλεια..? (έστω και αν πάει να περάσει στιγμιαία τα 10Α)??

Και κάτι άλλο.. παίζει ένα μοτέρ 100W να θέλει πάνω από 1000W ρεύμα εκκίνησης?

αν το ρεύμα είναι τετραγωνοειδής, θα έχει κάποιο πρόβλημα, σοβαρό?

Xarry
16-04-10, 17:36
Οι ασφαλειες ειναι θερμικες δηλαδη δεν πεφτουν ακαριαια αλλα θελουν καποια ωρα το ρευμα να ειναι μεγαλυτερο απο την τιμη τους για να καουν. Γενικα η καταναλωση του πλυντηριου δεν ειναι ευκολο να καθοριστει γιατι αλλοτε δουλευουν μαζι αντιστασεις, μοτερ, αντλιες και αλλοτε δουλευει μονο το μοτερ και αυτο σε χαμηλες στροφες. Προβλημα με τον τετραγωνο ισως εχεις αν το πλυντηριο εχει ηλεκτρονκο εγκεφαλο οθονη lcd και τα λοιπα μιας και αυτα δεν συμπεριφερονται πολυ καλα με το τετραγωνο.

JimKarvo
16-04-10, 17:49
Κουμπιά έχει.. κλασικά παλιό πλυντήριο..
Και το μόνο που θέλω είναι να πλένει.. θα το συνδέσω με τον ηλιακό.. άρα ζεστό νερό (ειδικά στις 3 το μεσημέρι) θα έχει άπλετο!
Απλά θέλω να δω αν θα με καλύψει το 1000άρι inverter

FILMAN
16-04-10, 17:50
Καλησπέρα σας,

Το πλυντήριο, ρούχων, πόσο καταναλώνει...?
Είχα κάνει κάτι μετρήσεις, και είχα πχ 2000W.. 1900 έπαιρνε η αντίσταση και 100 το μοτέρ..
Πάνω από 2000 δεν πήγε.. (Κάπου εκεί κυμαίνεται...)

Όταν έκανε στύψιμο πήγε 200 Watts..

Η απορία μου είναι η εξής..
Αν πάει να περάσει τα 2300W (μιας και μου λέει μαξ Α = 2300), θα πέσει η 10αρα ασφάλεια..? (έστω και αν πάει να περάσει στιγμιαία τα 10Α)?? (Όχι)

Και κάτι άλλο.. παίζει ένα μοτέρ 100W να θέλει πάνω από 1000W ρεύμα εκκίνησης? (Εξαρτάται από το μοτέρ και το μηχανικό φορτίο.)

αν το ρεύμα είναι τετραγωνοειδής, θα έχει κάποιο πρόβλημα, σοβαρό?
Το μοτέρ ναι. Οι αντιστάσεις όχι.

JimKarvo
16-04-10, 17:51
Δηλαδή πρέπει να πάρω καθαρού ημιτονίου inverter με στιγμιαία κάλυψη 2000W? :(

FILMAN
16-04-10, 17:55
Γιατί 2000W; Και εκτός αυτού πρέπει να εξασφαλίσεις ότι δεν θα τροφοδοτηθούν οι αντιστάσεις...

JimKarvo
16-04-10, 17:56
τόσο δεν είναι το μέγιστο που μπορεί να πάρει το πλυντήριο?
(αν το βάλω στους 15 βαθμούς να πλύνει, ή απλά αν βγάλω τις αντιστάσεις, δεν νομίζω να πάρουν μπρος.. ;))

Nemmesis
16-04-10, 18:27
Προβλημα με τον τετραγωνο ισως εχεις αν το πλυντηριο εχει ηλεκτρονκο εγκεφαλο οθονη lcd και τα λοιπα μιας και αυτα δεν συμπεριφερονται πολυ καλα με το τετραγωνο.

ειδικα αυτα δεν εχουν κανενα προβλημα . μιας και θελουν dc... τα τροφοδοτικα αυτων ναι εχουν προβλημα... τα μοτερ επισης... οι αντιστασεις οχι...

τωρα για το πλυντηριο φιλε JimKarvo αν εχεις ηλιακο στο σπιτι παρε νερο απο αυτον για το πλυντηριο γιατι με κρυο νερο χλωμα τα βλεπω τα πραγματα...

JimKarvo
16-04-10, 18:33
Ναι, ναι.. αυτό θα κάνω.. απλά πήγαινε-φέρε τα ρούχα μαγαζί-σπίτι δεν πολυλέει.. ούτε λέει να επιβαρύνω το περιβάλλον για να ζεστάνω νερό.. ούτε λέει να πληρώνω στην ΔΕΗ για πλύσιμο, επαγγελματικό ρεύμα!
Απλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει τρόπος να μπορέσω να βρω το μέγιστο ρεύμα (στιγμιαίας) κατανάλωσης!

FILMAN
16-04-10, 18:49
δεν σε ενδιαφέρει αυτό εφόσον το ινβέρτερ επίσης προφανώς για λίγο χρόνο μπορεί να δώσει παραπάνω ισχύ...

JimKarvo
16-04-10, 18:53
Yeap, αλλά προφανώς το modified δεν κάνει, και προφανώς πρέπει να πάρω pure, και τα pure έχουν τα κέρατά τους σε τιμή!
Και άλλο να πάρω 1000W και άλλο 2000W :/

haris_216
16-04-10, 19:16
Κουμπιά έχει.. κλασικά παλιό πλυντήριο..
Και το μόνο που θέλω είναι να πλένει.. θα το συνδέσω με τον ηλιακό.. άρα ζεστό νερό (ειδικά στις 3 το μεσημέρι) θα έχει άπλετο!
Απλά θέλω να δω αν θα με καλύψει το 1000άρι inverter
τα πλυντήρια ρούχων ή πιάτων που μπορούν να δεχτούν απευθείας ζεστό νερό μετριούνται στα δάχτυλα ανά εταιρία. όλα τα υπόλοιπα είνα φτιαγμένα για κρύο νερό το οποίο θα ζεστάνουν. ίσως να μην έχουν τρόπο ανίχνευσης θερμοκρασίας στην είσοδο ή ακόμα και αν "βλέπουν" τη θερμοκρασία, δεν έχουν τρόπο κατεβάσματός της μέσο μείξης. πρόσεξέ το γιατί ένα καλό ηλιακό ανεβάζει αρκετά ψηλές θερμοκρασίες. 58-60 βαθμοί αυτές τις μέρες είναι σύνηθες. άσε που το καλοκαιράκι πάνε και σε θερμοκρασίες βρασμού

JimKarvo
16-04-10, 19:45
Τι να προσέχω..? Συνήθως η θερμοκρασία που πλένω είναι 90.. άρα αν ρυθμίσω το πλυντήριο στους 15-20, λογικά η αντίσταση δεν θα ανάψει καν, σωστά?

haris_216
16-04-10, 19:55
λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα φαντάζομαι. όχι με το πλυντήριο δηλαδή γιατί σε οικολογικό επίπεδο με πλυση στους 90......:001_rolleyes:.
πάλι όμως σκέφτομαι ότι θα πρέπει να έχεις το νου σου. ανοίγοντας τον ηλιακό (και ανάλογα με την απόσταση από το πλυντήριο) στην αρχή βγαίνει το κρύο και όταν αδειάσει ο σωλήνας από το κρύο έρχεται το ζεστό. εσύ με τι τρόπο θα κανονίζεις σε τι θερμοκρασία θα πλύνεις;

haris_216
16-04-10, 19:57
λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα φαντάζομαι. όχι με το πλυντήριο δηλαδή γιατί σε οικολογικό επίπεδο με πλυση στους 90......:001_rolleyes:.
πάλι όμως σκέφτομαι ότι θα πρέπει να έχεις το νου σου. ανοίγοντας τον ηλιακό (και ανάλογα με την απόσταση από το πλυντήριο) στην αρχή βγαίνει το κρύο και όταν αδειάσει ο σωλήνας από το κρύο έρχεται το ζεστό. εσύ με τι τρόπο θα κανονίζεις σε τι θερμοκρασία θα πλύνεις;
συγνώμη αν έδωσα στο θέμα άλλη κατεύθυνση αφού το θέμα ήταν πάνω στην κατανάλωση. απλά σκέφτηκα να αναφέρω μία άλλη παράμετρο

nveli
16-04-10, 20:13
υπάρχει μια αντίθεση σε αυτά που γράφεις με την υπογραφή σου, δεν είναι δυνατό να έχεις οικολογικό σπίτι και να πλένεις σε 90oC. Τα απορρυπαντικά καθαρίζουν και με 30-40οC (και κάποια με κρύο).
Μπορείς να βάλεις στην είσοδο μια βαλβίδα ανάμειξης που θα κρατά σταθερή και ρυθμιζόμενη την θερμοκρασία εισόδου.

nikolaras
16-04-10, 20:34
πάλι όμως σκέφτομαι ότι θα πρέπει να έχεις το νου σου. ανοίγοντας τον ηλιακό (και ανάλογα με την απόσταση από το πλυντήριο) στην αρχή βγαίνει το κρύο και όταν αδειάσει ο σωλήνας από το κρύο έρχεται το ζεστό. εσύ με τι τρόπο θα κανονίζεις σε τι θερμοκρασία θα πλύνεις;
Υπάρχει τρόπος..:001_smile:
Στα σύγχρονα συστήματα, το έχουν λύσει αυτό το πρόβλημα, ανοίγοντας το ζεστό βγαίνει κατευθείαν καυτό νεράκι, χωρίς να περιμένεις.:wiink: