PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπη linear απο cb σε FM band?



andrewsweet4
17-04-10, 18:33
Γεια και χαρα σε ολους!
Σημερα ετυχε να πεσει στα χερια μου 1 λινεαρ αρκετων βαττ που καποτε τυχαινε να οδηγειται απο ενα ασυρματο τηλεφωνο μακρας εμβελειας superfone ,το οποιο εξέπεμπε στα 46Mhz.Το λινεαρ ηταν συνδεδεμενο στο σταθμο βασης, και το σημα εφτανε ανετα μεχρι το χωριο μου που ειναι περιπου 25χλμ απο εδω. Και θετω το ερωτημα: γινεται να μετατραπει ωστε να εκπεμπει στη μπαντα του ραδιοφωνου (88-108Mhz)? παρακατω επισυναπτω και μερικες φωτογραφιες.Ο τελικος ενισχυτης υλοποιηται με το C2097 της Mitsubishi ,και διακρινω και 1 σταδιο που μου μοιαζει με προενισχυση με το 2SC1173.Στην εξοδο ανγνωρισα και φιλτρο αρμονικων:001_smile:.Το λινεαρ αποτι φαινεται ειναι ιδιοκαασκευη.Ταση τραφοδοσιας αν ενδιαφερεστε μετρησα γυρω στα 24ν.

amiga
17-04-10, 18:41
Όχι!!!
Γιατί τα transistor αυτά παίζουν μέχρι 30MHz (σύμφωνα με τα datasheet)

andrewsweet4
17-04-10, 19:14
Ναι,αλλα κοιταξα το datasheet και δεν αναφερει πουθενα bandwidth ή κατι τετοιο.Απλα σχεδον ολες τους οι δοκιμες ειναι στα 30ΜΗΖ.δεν καταλαβαινω...Α! και κατι αλλο.μαζι με τον ενισχυτη πηρα και 1 γεφυρα SWR-POWER&Antenna matcher. ειναι της moonraker και το μοντελο ειναι το SPM-1000.νομιζω οτι παλια δουλευοταν με σιμπι αυτοκινητου.ειναι δυνατον να τη χρησιμοποιησω σε ραδιοφωνικη μπαντα?

andrewsweet4
17-04-10, 19:17
Όχι!!!
Γιατί τα transistor αυτά παίζουν μέχρι 30MHz (σύμφωνα με τα datasheet)
Α! και τωρα που το ειδα, αφου το τρανζιστορ παει μεχρι 30, πως εξεπεμπε στα 46ΜΗΖ? εχω το φυλλαδιο οδηγειων του superfone και αναγραφει συχνοτητα εκπομπης 46ΜΗΖ. ευχαριστω

electron
17-04-10, 21:21
Ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι μπορεί να βγεί στα fm το εν λόγω τρανζίστορ, θα πρέπει να αλλάξεις πυκνωτές και πηνία σε σημείο που ίσως θα πρέπει να φτιάξεις εκ νέου τυπωμένο.