PDA

Επιστροφή στο Forum : JIALING NOVA 125



sakis
19-04-10, 12:31
ΑΠΟΚΤΗΣΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΝΑ JIALING NOVA 125

ολα καλα μια χαρα δουλευει αλλα δεν μπορει να ανεβασει παραπανω απο Χ χιλιαδες στροφες αρχιζει και μπερδευει ...μου ειπαν οτι εχει κοφτη ...ειναι ετσι ???ξερει κανεις κατι ???

fmj90
19-04-10, 12:46
μετά από πόσες στροφές το κάνει?
δε μου ακούγεται και πολύ φυσιολογικό, αλλά με αυτά τα νέα κινέζικα παπιά τα πάντα περιμένεις..

Phatt
19-04-10, 12:52
Σακη ειμαι ιδιοκτητης ενος Dayang 50, με αλλαγμενο μοτερ Lifan 110.
Γνωμη μου ειναι οτι πολυ καλυτερο ειναι να παρεις ενα παλιο παπι 15ετιας, Honda Astrea, παρα αυτους τους διαολους τα κινεζικα...Θα στην φερουν, ειναι κρυμενα πισω απο την πορτα να ξερεις...

Τελοσπαντων, εφ'οσον εγινες ιδιοκτητης να σου πω τα εξης.Καταρχας αυτες οι Χ στροφες ποσο ψηλα ειναι;Θελω να πω εννοειται οτι δεν ειναι δυνατον να μας πεις ακριβη αριθμο μιας και δεν εχει στροφομετρο το παπι, αλλα δειχνει οτι θα μπορουσαν να γεμισουν οι ταχυτητες καλυτερα;
Ο κοφτης σε εναν κινητηρα μπορει να εφαρμοστει με 2 τροπους.1) στο καυσιμο 2) στον σπινθιρα του μπουζι.Εκτιμω οτι το παπι ειναι με καρμπυρατερ αποκλειεται να ειναι με ψεκασμο, οποτε η περιπτωση της αποκοπης του καυσιμου βγαινει ακυρη.Το μονο που μενει ειναι ο κοφτης στον σπινθιρα.Γενικα ο κοφτης ομως, δεν κανει ηχο σαν να μπερδευει, δηλαδη σαν να πνιγεται απο καυσιμο, παρα μονο κανει το γνωστο μας επαναληπτικο θορυβο που κανει ενας κινητηρας οταν τερματιζουν οι στροφες του, κατι σαν συνεχες γκαν-γκαν-γκαν-γκαν.
Σε πρωτη φαση θα κοιταζα εαν λειτουργει το choke(αερας) σωστα, γιατι οταν το εχουμε κλειστο(τραβηγμενο) στις πολλες στροφες μπερδευει ο κινητηρας.
Σε καθε περιπτωση, ενα βιντεακι την ωρα που κανει τον ηχο θα βοηθουσε, τωρα που πηρες και το κολαϊ...

FILMAN
19-04-10, 12:58
Σάκη, "ξέρεις από βέσπα;" :lool::lool::lool::lool::lool::lool::lool:

sakis
19-04-10, 13:04
ωχ ....ηρθε παλι ....Αντε μαγκες αρχιζουμε τωρα κανα ποστ καμμια πενηνταρια σελιδες ...

το παπακι δειχνει οτι μενει απο μιγμα .... παντως ο μηχανικος ειπε οτι εχει καποιον κοφτη ...το τσοκ δουλευει κανονικα και το παραξενο ειναι οτι αν το ανοιξεις εν πορεια και μαλιστα εκει που αρχιζει να μπερδευει η κατασταση αλλαζει προς το καλυτερο ( ?????) που ενισχυει την αποψη οτι κατι φταιει με το μιγμα δλδ βλαβη η κοφτης

Μια αλλη λυση θα ηταν να αλλαξω την ηλεκτρονικη και να βαλω μια με 2Ν3055 αλλα για αυτο θα πρεπει να περιμενουμε τον Φιλλιπο να ανεβασει κυκλωμα με αρνητικη αναδραση :001_tt2::001_tt2::hahahha::hahahha::lool::lool:

Phatt
19-04-10, 13:07
Α ρε Σακη και εσυ ξυνεσαι...:001_tt2:

Λοιπον, εαν πιστευεις οτι το μηχανακι στεγνωνει ψηλα πηγαινε να σου ρυθμισουν το καρμπιρατερ, το να εχεις κοφτη στο καυσιμο σε κινητηρα με καρμπιρατερ ειναι αδυνατον...

FILMAN
19-04-10, 13:07
Μήπως αντί για βενζίνη δουλεύει με πετρέλαιο; :lool::001_tt2::lool::001_tt2: Άμα είναι να του βάλεις ηλεκτρονική, πες μου να σου ανεβάσω ένα καλό σχέδιο με μια EL504 :lool::001_tt2::lool::001_tt2::001_tt2::001_tt2::0 01_tt2::001_tt2:

Phatt
19-04-10, 13:31
Δωστε ενα ραντεβου να πιειτε εναν καφε...Να ηρεμισουμε και μεις λιγο :001_tt2:

FILMAN
19-04-10, 13:33
Άσε με να τον ψήσω λίγο! Αφού βλέπεις ότι το τραβάει ο οργανισμός του! Όχι τίποτα άλλο, αλλά θα πάθει και τίποτα στην κατάσταση που είναι, και θάχω και τύψεις...:lool:

sakis
19-04-10, 13:46
Α ρε Σακη και εσυ ξυνεσαι...:001_tt2:

Λοιπον, εαν πιστευεις οτι το μηχανακι στεγνωνει ψηλα πηγαινε να σου ρυθμισουν το καρμπιρατερ, το να εχεις κοφτη στο καυσιμο σε κινητηρα με καρμπιρατερ ειναι αδυνατον...

ειναι λαθος αυτο που λες .... θα μπορουσε να εχει οτιδηποτε ...απο ρυθμισεις καρμπυρατερ δεν ειναι το εψαξα ... αλλα θα το κοιταξω παραπερα και το ξαναβλεπουμε

Phatt
19-04-10, 13:50
Βοηθησε με να καταλαβω που εχω λαθος και γιατι...

sakis
19-04-10, 14:06
σε καποια μοντελα υπηρχε φιλτρο βενζινης το οποιο δεν πετρεπε την χρειαζουμενη ποσοτητα βενζινης να κατεβει

υπηρχε αλλο μοντελο το οποιο μεσα στο φιλτροκουτι ειχε ενα πλαστικο το οποιο ειχε το αναλογο περιγραμμα για να σπασει ωστε να μπει η αναλογη ποσοτητα αερα ωστε να ισοροπησεις το μιγμα και να αποκτησεις τις επιδοσεις

υπηρχε αλλο μοντελο το οποιο ειχε μια επιπλεον εγκοπη στη βελονα ( εκτος απο τις 5 που ειχε κανονικα ) η οποια στην θεση αυτη δεν επετρεπε να ανοιξει ολο το μιγμα ...

μεχρι εδω εχω δει διαφορα τετοια αλλα παει καιρος απο τοτε που επιασα να το ψαξω οποταν σαν και αλλα παιδια του φορουμ εψαα να δω καμμια λυση φαστ φουντ

Phatt
19-04-10, 14:22
Εγω νομιζα οτι ειχαμε διαφωνια οσον αφορα το θεμα κοφτης καυσιμου σε καρμπυρατερ...
Απο κει και περα καταπως φαινεται ξερεις αρκετα για το συγκεκριμενο μοντελο...Και γενικα σκαμπαζει πως δουλευει το συστημα.Μαλλον θα ειναι κατι περιεργο για να μην εχει λυθει ως τωρα...