PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακόπτης 3 ταχυτήτων για εξαερισμό οροφής και φωτεινή ένδειξη λειτουργίας



tzvangel
19-04-10, 20:47
Καλησπέρα σας είμαι νέος στο φόρουμ και με μια γρήγορη μάτια που έριξα στην σελίδα τελικά διαπιστώνω ότι το ιντενρετ έχει πολλά καλά απλά αξίζει να ψάξεις! Συγχαρητήρια!
Λοιπόν
Στο σπίτι μου έχω στην οροφή εξαερισμό (ψευδοροφή), στον τοίχο (διπλά από τους διακόπτες των φώτων) ο ηλεκτρολόγος έχει βάλει ένα Επίτοιχο χειριστήριο για έλεγχο ανεμιστήρων με διακόπτη off και επιλογής των τριών ταχυτήτων. της Siemens, ο διακόπτης είναι με κωδικό RAB90 και θα των δείτε σε αυτό το λινκ http://www.hvac-controls.gr/productImages/57.jpg (http://www.hvac-controls.gr/productImages/57.jpg)
Όταν άνοιξα το καπάκι του διακόπτη είδα 3 κλεμες κουμπωμένες επάνω σε μια πλακέτα η κλεμες αυτές εγραφαν από κάτω Q1 Q2 Q3 την συνδεσμολογία ποιο αναλυτικά θα την βρείτε εδώ https://www.swe.siemens.com/greece/internet/en/pss/industry/ba/Documents/Building_Automation/2Fan-coils_units/RAB90_3019.pdf (https://www.swe.siemens.com/greece/internet/en/pss/industry/ba/Documents/Building_Automation/2Fan-coils_units/RAB90_3019.pdf)
Το ερώτημα μου είναι τι σύνδεση πρέπει να κάνω που όταν ανοίγω τον εξαερισμό (με οποιαδήποτε ταχύτητα) να ανάβει και μια λάμπα (κάτω από το διακόπτη ) λογικά 220volt??

nikolaras
19-04-10, 21:06
Λέγοντας λάμπα θα εννοείς ενδεικτική λυχνία φαντάζομαι...

tzvangel
19-04-10, 21:16
Λέγοντας λάμπα θα εννοείς ενδεικτική λυχνία φαντάζομαι...

ναι! η οποια θα ειναι κατω απο το διακοπτη.

nikolaras
19-04-10, 21:39
Mε ένα πολύμετρο. μέτρα τις τάσεις στο Q1, Q2, & Q3 με ουδέτερο να δεις τι τιμές βγάζει.....

κολας
19-04-10, 21:54
μπωρεις να βάλεις 3 ενδεικτικές λυχνίες 220v διαφορετικού χρώματος για κάθε ταχύτητα. στο q1 συνδέεις το ένα άκρο της λυχνίας και το άλλο το συνδέεις με τον ουδέτερο(Ν),στο q2 την δεύτερη και στο q3 την τρίτη το άλλα ακρα της κάθε λυχνίας τα συνδέεις με τον ουδέτερο.κάντο και θα είναι ο.κ!

nikolaras
19-04-10, 22:00
μπωρεις να βάλεις 3 ενδεικτικές λυχνίες 220v διαφορετικού χρώματος για κάθε ταχύτητα. στο q1 συνδέεις το ένα άκρο της λυχνίας και το άλλο το συνδέεις με τον ουδέτερο(Ν),στο q2 την δεύτερη και στο q3 την τρίτη το άλλα ακρα της κάθε λυχνίας τα συνδέεις με τον ουδέτερο.κάντο και θα είναι ο.κ!
Ετσι το σκέφτηκα και εγώ, αλλα και στις 3 σκάλες θα υπάρχουν 220 βολτ, ώστε να ανάβουν οι λυχνίες;

JOUN
19-04-10, 22:20
Ναι απλως πηγαινουν σε διαφορετικα τυλιγματα( η καλυτερα σε διαφορετικες σπειρες του ιδιου τυλιγματος)

κολας
19-04-10, 22:26
ναι θα υπάρχουν.αν δεις καλά το σχέδιο έτσι είναι.μόλις κάνει επαφή ο διακόπτης me to q1 τότε κλείνουμε κύκλωμα και εφόσων έχουμε συνδέσει και τον ουδέτερο τότε λειτουργεί ο ανέμιστήρας.αν βάλεις το ένα άκρο της λυχνίας στο q1 και το άλλο στον ουδέτερο και εφόσων έχει κλέισει ο διακόπτης τότε και η λυχνία ανάβει.

tzvangel
20-04-10, 11:47
Καλημερα σε ολους ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας απλα θελω να μου πειτε που ακριβως θα συνδεσω το ενα ακρο της ληχνιας με το αλλο. Σας ανεβαζω και μια φωτο που τραβηξα απο το εσωτερικο του διακοπτη.

Ευχαριστω πολυ

cosecon
20-04-10, 11:56
Από ότι βλέπω φοβάμαι ότι δεν έχει ουδέτερο στον διακόπτη. Μάλλον θα πρέπει να τραβήξεις από κάπου έναν ουδέτερο.

tzvangel
20-04-10, 12:11
δηλ.: π.χ. αν βαλω το ενα ακρο στο L και το αλλο στο Q1 της ληχνιας δεν θα αναψει (η ληχνια) ?

cosecon
20-04-10, 12:51
όχι. Το L είναι η φάση που έρχεται και o διακόπτης κάνει την διανομή σε Q1,Q2,Q3 ανάλογα. Εσύ χρειάζεσαι ουδέτερο (Neutral), ώστε να συνδέσεις στο Q1 και στο Ν το λαμπάκι.

tzvangel
20-04-10, 12:54
α! καταλαβα! ομως εχω την εντυπωση οτι ο εξαερισμος ειναι παραπανω απο 220v υπαρχει προβλημα με την ληχνια?? πρεπει να βρω ληχνια αναλογη με τα volt που βγαζει ο διακοπτης οταν κλεινει την επαφη?

cosecon
20-04-10, 13:01
Δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο θέμα. Μέτρα όμως με ένα πολύμετρο στα σημεία Q1 και Ν για να βεβαιωθείς. Από εκεί και πέρα θα κινηθείς με λυχνία αντίστοιχης τάσης. Όσο για τον ουδέτερο από ότι διακρίνω από την φωτό, το καλώδιο πάει στον εξαερισμό μέσα σε κανάλι. Δες μήπως μπορείς να τραβήξεις έναν ουδέτερο από τον εξαερισμό στο σημείο που θες να βάλλεις την λυχνία. Εννοείτε οποιαδήποτε επέμβαση θα πρέπει να γίνει με κατεβασμένη την ασφάλεια του εξαερισμού και προτείνω για ποιο σιγουριά τον γενικό διακόπτη.

tzvangel
20-04-10, 13:05
ΦΙΛΕ μου επειδη βλεπω πολυ μπερδεγουεη την κατασταση! αντι να κατεβασω γενικους και ιστοριες μαλλον θα καλεσω τον ηλεκτρολογο μου που μπανιζει απο τετοια να το κανουμε μαζι το κυκλωμα!!!!!! ευχαριστω πολυ ολους

FILMAN
20-04-10, 16:48
Αυτό που ειπώθηκε για τις 3 λυχνίες είναι λάθος, θα ανάβουν και οι 3 σε όλες τις ταχύτητες. Αλλά εφόσον εσύ θες μία, βάλε τη μεταξύ της γρήγορης ταχύτητας και του ουδετέρου.