PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικολογικό Σπίτι



JimKarvo
23-04-10, 14:12
Μια μικρή περίληψη:
Η κατασκευή έγινε με αφορμή μερικά προβλήματα/διαφωνίες με τον κατασκευαστή μας. Το αποτέλεσμα ήταν να μείνουμε χωρίς ρεύμα από την περίοδο Μάρτιος 2009 μέχρι Δεκέμβριος 2009. Από τα μέσα του καλοκαιριού, έψαχνα τρόπους να βρω κάποιον τρόπο να ηλεκτροδοτήσω το σπίτι, πέραν της ΔΕΗ η οποία αρνείται πεισματικά να δώσει ρεύμα [Όχι, δεν θα ασχοληθώ μαζί τους :001_tt2:]. Μεταξύ πολλών άλλων πειραμάτων, ήταν η ιδέα ενός μεγάλου σε ηλικία ατόμου, που μου είπε να το τροφοδοτώ με μπαταρία.. Αφού έψαξα, έμαθα πως φορτίζουν αποφορτίζουν οι μπαταρίες κτλ, έμαθα πως κάνουμε το συνεχές εναλλασσόμενο, έπεσα πάνω σε ένα site με παρουσίαση φωτοβολταΐκών πάνελ! Και τότε ξεκίνησαν όλα.. :wiink:


Το φωτοβολταϊκό στοιχείο:
Κανονικά θα απέδιδε 140w/p, αλλά επειδή το έφτιαξα εγώ, έβαλα και γυαλί 5mm, και επειδή δεν έκανα και τέλια δουλειά (πρώτη μου φορά εξάλλου:blush:), βγάζει γύρω στα 80-90W/p
Η κατασκευή του έγινε τον Δεκέμβριο του 2009 και μου πήρε 10 μέρες..

http://lh5.ggpht.com/_mop38W0cwiQ/S9FXVYdeE6I/AAAAAAAAARk/A38H6pnKZJo/s144/DSC00754.JPG (http://picasaweb.google.com/lh/photo/Hd19JGZfloPs4KuN3uEc_A?feat=embedwebsite)
Από Κατασκευές (http://picasaweb.google.com/jimkarvo/dFsVmB?feat=embedwebsite)


Ο ρυθμιστής φόρτισης:
Αντέχει μέχρι 15Α, αλλά μέχρι τώρα δεν μου έχουν χρειαστεί τόσα πολλά...
τον αγόρασα έτοιμο! 50€ απο Interbatt (http://www.interbatt.gr/).


http://lh4.ggpht.com/_mop38W0cwiQ/S9FXOa1FMVI/AAAAAAAAARU/N3W3z0zK7bE/s144/DSC00759.JPG (http://picasaweb.google.com/lh/photo/FBR_VRz8hQiL8y4UCs9GpQ?feat=embedwebsite)
Από Κατασκευές (http://picasaweb.google.com/jimkarvo/dFsVmB?feat=embedwebsite)


H μπαταρία:
145Ah.. τώρα έχει πέσει η απόδοσή της αισθητά, μάλλον λόγο του ότι κάνει συχνά τους κύκλους φόρτισης - αποφόρτισης

150€ από Interbatt (http://www.interbatt.gr/)



http://lh6.ggpht.com/_mop38W0cwiQ/S9FXRarvEZI/AAAAAAAAARc/P_hbmC7nAN0/s144/DSC00757.JPG (http://picasaweb.google.com/lh/photo/QG84kYdOCFa2JvOZ-7VfSw?feat=embedwebsite)
Από Κατασκευές (http://picasaweb.google.com/jimkarvo/dFsVmB?feat=embedwebsite)



Τα inverter:
Ινβερτερ νούμερο 1:
1000W max, 600W cont.: 95€ από τον Φανό. Είναι τροποποιημένου ημιτονίου, και το βάζω μόνο όταν μαζέυομαι με παρέα σπίτι και βλέπουμε καμια ταινία :biggrin:
Το inverter αυτό έχει υποστεί επέμβαση: Επειδή έκανε πολύ θόρυβο όταν δούλευε το ανεμιστηράκι, του έβαλα έναν θερμοστάτη στους 45° C!


http://lh5.ggpht.com/_mop38W0cwiQ/S9FXQBgj3KI/AAAAAAAAARY/i1gWgwaYmCc/s144/DSC00758.JPG (http://picasaweb.google.com/lh/photo/2PbB0ZKK55IRtEDUS-SXAA?feat=embedwebsite)
Από Κατασκευές (http://picasaweb.google.com/jimkarvo/dFsVmB?feat=embedwebsite)

Ινβερτερ νούμερο 2:
Ήταν παλιό UPS του υπολογιστή μου.. αλλά μιας και τώρα έχω λαπτοπ, δεν μου χρειαζόταν! Έτσι έβγαλα την μικρή μπαταρία από μέσα, και το σύνδεσα με την μεγάλη μπαταρία που είδατε ποιο πάνω.. κάνει καλή δουλειά, απλά δεν μπορεί να σηκώσει μεγάλο φορτίο.. [ΠΧ: Τηλεόραση, λαπτοπ, και ηχοσύστημα!]



http://lh3.ggpht.com/_mop38W0cwiQ/S9FXNcwsf2I/AAAAAAAAARM/fSVIMDhqcNI/s144/DSC00762.JPG (http://picasaweb.google.com/lh/photo/hFU_ymHJaxKKJaCU1St4TQ?feat=embedwebsite)
Από Κατασκευές (http://picasaweb.google.com/jimkarvo/dFsVmB?feat=embedwebsite)


Αυτά τα λίγα.. απορίες/προτάσεις, δεκτές!

-Δημήτρης

"Θέλω να ευχαριστήσω θερμά τον κύριο Γιάννη, από το iqsolarpower, καθώς μου προμήθευσε τις πλακέτες, την καλωδιοταινία, και κυρίως,
με βοήθησε σε όποια απορία είχα, και σε κάθε στάδιο! Χωρίς την βοήθειά του, και την ιστοσελίδα του, η κατασκευή θα ήταν άπιαστο όνειρο"



PS: Τα αλμπουμ φωτογραφιών υπάρχουν σε facebook (http://www.facebook.com/album.php?aid=20849&id=100000111320282&l=77a0322918) και σε Picasa (http://picasaweb.google.gr/jimkarvo/dFsVmB?feat=directlink)

billtech
23-04-10, 14:46
να σε ρωτησω κατι εγω?
το φωτοβολταικο το εκανες εσυ ειπες.προφανος πηρε τα cells και τα συνδεσες ε?
απο που τα πηρες και ποσα αν επιτρεπετε?

Edit: επισης φανταζομαι τροφοδοτεις ψυγειο ισως και κλιματιστικο με αυτο σωστα?

ποσο κραταει η μπαταρια?
δηλαδη εννοω με μια μπαταρια μονο κανεις δουλεια και με ενα φωτοβολταικο?
η τηλεοραση?τι καταναλωση εχει?
βασικα μπορεις να πεις τις συσκευες που χρησιμοποιεις και δουλευουν πολλες ωρες με το συστημα αυτο?

JimKarvo
23-04-10, 14:49
Yeap, από Ελλάδα, ιδιώτη, είχε μερικά και του περίσσευαν! Είχαν 220 Ευρώ 38 πλακέτες + καλωδιοταινίες

aggelopas
23-04-10, 14:58
θα ειχε ενδιαφερον να μας πεις ποτε θα κανει break even το κοστος του εξοπλισμου, καθως και η προσθηκη/δημιουργια ενος κυκλωματος οταν τελειωνει η μπαταρια να παιρνει απο δεη τροφοδοσια.

JimKarvo
23-04-10, 15:11
Edit: επισης φανταζομαι τροφοδοτεις ψυγειο ισως και κλιματιστικο με αυτο σωστα?

ποσο κραταει η μπαταρια?
δηλαδη εννοω με μια μπαταρια μονο κανεις δουλεια και με ενα φωτοβολταικο?
η τηλεοραση?τι καταναλωση εχει?
βασικα μπορεις να πεις τις συσκευες που χρησιμοποιεις και δουλευουν πολλες ωρες με το συστημα αυτο?

Ούτε ψηγείο ούτε κλιματιστικό!

Ψυγείο όχι, λόγο του ότι θέλει μεγάλο inverter, και κλιματιστικό όχι, διότι μιλάμε για οικολογία! :wiink:


θα ειχε ενδιαφερον να μας πεις ποτε θα κανει break even το κοστος του εξοπλισμου, καθως και η προσθηκη/δημιουργια ενος κυκλωματος οταν τελειωνει η μπαταρια να παιρνει απο δεη τροφοδοσια.

Αυτό με το break even δεν το κατάλαβα! Για το κύκλωμα το είχα σκεφτεί και εγώ, αλλά σε συμφέρει αυτό? Θα δίνεις ένα σωρο λεφτά για μπαταρίες μετά, και δεν θα γλυτώνεις σχεδόν τίποτα.. Καλύτερα δεν θα ήταν να παράγεις και να πουλας το ρεύμα στην ΔΕΗ? ;)

billtech
23-04-10, 15:18
δηλαδη δεν εχεις ψυγειο?
γιατι απο οσο ειπες η ΔΕΗ αρνητε να δωσει ρευμα.

JimKarvo
23-04-10, 15:21
Yeap.. Κοίτα, ούτος ή άλλος, σπίτι πάμε το βράδυ.. Ψυγείο πλυντήριο κουζίνα, έχουμε και στον χώρο εργασίας μας, στο υπόγειο.. ;)

aggelopas
23-04-10, 15:26
Ούτε ψηγείο ούτε κλιματιστικό!

Ψυγείο όχι, λόγο του ότι θέλει μεγάλο inverter, και κλιματιστικό όχι, διότι μιλάμε για οικολογία! :wiink:



Αυτό με το break even δεν το κατάλαβα! Για το κύκλωμα το είχα σκεφτεί και εγώ, αλλά σε συμφέρει αυτό? Θα δίνεις ένα σωρο λεφτά για μπαταρίες μετά, και δεν θα γλυτώνεις σχεδόν τίποτα.. Καλύτερα δεν θα ήταν να παράγεις και να πουλας το ρεύμα στην ΔΕΗ? ;)

εννοω ποτε θα βγαλουν τα λεφτα τους.

επισης πως ακριβως πουλας ρευμα στη δεη?

JimKarvo
23-04-10, 15:28
Στον χρόνο πάνω.. και πολύ σου λέω..!
Όσο για την ΔΕΗ, μάλλον δεν διάβασες την περίληψη :)

KOKAR
23-04-10, 16:11
κάτσε βρε, και μπάνιο τον χειμώνα που κάνεις ????

JimKarvo
23-04-10, 16:14
Α, ξέχασα να πω.. Στο μαγαζί, όταν τα φτιάχναμε, μας είχε πει ο υδραυλικός -φίλος μας- να βάλουμε θερμοσίφωνα, διότι.. ποτε δεν ξέρεις.. τότε βέβαια μέναμε σε σπίτι με ΔΕΗ, με ενοίκια κτλ κτλ κτλ.. αλλά τελικά χρησίμευσε! :P

Πέρα από την πλάκα.. σπίτι! Ο θερμοσίφωνας είναι ηλιακός, ρεύματος, και δουλεύει [όταν θυμάται] και με το φυσικό αέριο!!

Phatt
23-04-10, 16:38
Η καλυτερη λυση, ειναι το οικιακο προγραμμα με φωτοβολταϊκα που πουλαει ρευμα στην ΔΕΗ.Ετσι εχεις μονιμα ρευμα, δεν εχεις μπαταριες, οτι βγαζεις το δινεις κατευθειαν στην ΔΕΗ και εχεις 2 χελωνες.Μια για την καταναλωση και μια για την πωληση.Σε συμφαιρει γιατι η ΔΕΗ απο φωτοβολταϊκα αγοραζει την κιλοβατωρα ακριβοτερα απο οτι την πουλαει, οικολογια γαρ...Βεβαια αυτο δεν μπορει να εχει εφαρμογη στο σπιτι του Δημητρη, αφου απ'οτι μας ειπε για καποιους λογους ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ συνδεσης με την ΔΕΗ.

Δημητρη ισως να το ξερεις ηδη, αλλα υπαρχουν και ψυγεια με υγραεριο, ισως και με φυσικο αεριο...Καθως επισης τον χειμωνα μπορεις να εχεις τον θερμοσυφωνα σε συνδεση με την υδραυλικη εγκατασταση των καλοριφερ(boiler) για να εχεις ζεστο νερο.

JimKarvo
23-04-10, 16:49
Πανο, εύστοχη η παρατήρηση σου! :wiink:

Λοιπόν: Για να πουλάς στην ΔΕΗ, όντως πρέπει να έχεις ΔΕΗ.. σε 2 χρονάκια, το βλέπουμε το θεματάκι!
Υπάρχουν, αλλά έχουν 800 Ευρώ περίπου.. Συμφέρει? Όχι.. με συμφέρει να πάρω με τα ίδια λεφτά μια ανεμογεννήτρια, και να έχω και το βράδυ ρεύμα :wiink:
Εχμ, έτσι είναι ο θερμοσίφωνας Πάνο, μάλλον δεν τον περιέγραψα καλά.. Βέβαια τον χειμώνα δεν δούλευε.. μάλλον θα έχει κολλήσει η ηλεκτροβάνα :)

gf
23-04-10, 16:58
Και αφου δεν εχεις ΔΕΗ, δεν πληρωνεις ουτε Δημοτικα τελη, ουτε ΕΡΤ!
ΚΑΛΟ! :001_cool:

JimKarvo
23-04-10, 17:00
Καλα, μην νομίζεις.. Όταν μας έκοψε το ρεύμα, αυξήθηκαν τα δημοτικά τέλη στα κοινόχρηστα.. PS: Δεν ήξερα ότι οι τοίχοι μιας πολυκατοικίας βλέπουν.. ΕΡΤ...

KOKAR
23-04-10, 19:55
καλά ρε Δημήτρη, σε πια περιοχή της Αθήνας μένεις και δεν έχετε ΔΕΗ ??

JimKarvo
23-04-10, 19:58
Κώστα, μπορώ να σου αναλύσω τους λόγους που δεν έχουμε ΔΕΗ, αλλά όχι δήμοσια.. είναι κρίμα να δουν αυτά που θα γράψω, μικρά παιδιά!

PS: Πετράλωνα!
Οι υπόλοιποι όροφοι, έχουν, εγώ δεν έχω ;)

nikif
23-04-10, 22:53
Καλα, μην νομίζεις.. Όταν μας έκοψε το ρεύμα, αυξήθηκαν τα δημοτικά τέλη στα κοινόχρηστα.. PS: Δεν ήξερα ότι οι τοίχοι μιας πολυκατοικίας βλέπουν.. ΕΡΤ...

Αγαπητοί φίλοι
έλαβα πριν λίγες μέρες ένα e-mail που έλεγε ότι παράνομα η ΔΕΗ εισπράττει ΕΡΤ για κοινόχρηστους χώρους. Το έκανα κράτει λίγες μέρες για να ετοιμάσω διαμαρτυρία, όμως έσκασε ο επόμενος λογαριασμός της πολυκατοικίας ΧΩΡΙΣ ΕΡΤ. Οποιος θέλει περισσότερες λεπτομέρειες, μου ζητάει, για τηλέφωνα διαμαρτυρίας, διαδικασία κλπ.

JimKarvo
23-04-10, 23:04
Λες? δεν έχω δει τελευταίο λογαριασμό! Αλλά νομίζω ότι μας ενδιαφέρει όλους μας :)

Πετρος Πετριδης
23-04-10, 23:16
Και αφου δεν εχεις ΔΕΗ, δεν πληρωνεις ουτε Δημοτικα τελη, ουτε ΕΡΤ!
ΚΑΛΟ! :001_cool:
Καλησπέρα σας.Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα κι εγώ.Επίσης αφού έχεις αέριο μπορείς να έχεις κουζίνα ψυγείο ζεστό νερό από αυτό και να έχεις τα φωτοβολταικά για τηλεόραση φωτισμό κλπ.

Πετρος Πετριδης
23-04-10, 23:21
Καλα, μην νομίζεις.. Όταν μας έκοψε το ρεύμα, αυξήθηκαν τα δημοτικά τέλη στα κοινόχρηστα.. PS: Δεν ήξερα ότι οι τοίχοι μιας πολυκατοικίας βλέπουν.. ΕΡΤ...
Αν ο θυρωρός βλέπει τηλεόραση?:lool::lool::lool: (αστειάκια μην βαράτε)

nikif
23-04-10, 23:23
Αντιγράφω το e-mail όπως μου το έστειλαν.
Δεν χρειάστηκε να πάρω τηλέφωνο γιατί ο λογαριασμός κοινοχρήστων της πολυκατοικίας που λάβαμε προχθές δεν τα χρέωνε.

ΑΡΧΗ

Το έκανα κι εγώ σήμερα αλλά παίρνοντας τηλέφωνο στο 10500 γιατί στο παρακάτω που βλέπετε (210 3673417) δεν το σήκωνε κανένας.

Το μόνο που χρειάζεται είναι να τους πείτε τον Αριθμό Παροχής (π.χ. 6 04155375-01 3) και το όνομα που εκδίδεται ο λογαριασμός (με ρώτησαν και το όνομά μου για να ξέρουν ποιος έκανε την αίτηση).

Μου είπαν ότι στον επόμενο κοινόχρηστο λογαριασμό που θα μας έρθει θα έχουν αφαιρεθεί τα ποσά που έχουν παρακρατηθεί για την ΕΡΤ από το 2005 και μετά (που ισχύει αυτός ο νόμος).



<Forward from another e-mail>




ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΟΛΟΙ ΣΤΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ

Βάση του νόμου 3419/05 οι κοινόχρηστοι χώροι των πολυκατοικιών απαλλάσονται της καταβολής του τέλους υπέρ της ΕΡΤ, κάτι το οποίο αναγράφεται και στο πίσω μέρος του λογαριασμού της ΔΕΗ.

Παρόλα αυτά, στο λογαριασμό της ΔΕΗ στην πολυκατοικία μου η ΔΕΗ συνέχιζε έως και σήμερα να μας χρεώνει το τέλος της ΕΡΤ κανονικότατα. Αυτό σημαίνει ότι αν και υπάρχει νόμος από το 2005, η ΔΕΗ παρανομεί.

Πήρα σήμερα το πρωί τηλέφωνο στο αρμόδιο τμήμα της ΔΕΗ (3673417) για να διαμαρτυρηθώ. Μου είπαν ότι από εδώ και πέρα δεν θα ξαναπληρώσουμε τέλος ΕΡΤ στον κοινόχρηστο λογαριαμό της ΔΕΗ, και θα εκδοθεί πιστωτικό για όσα χρήματα (υπέρ ΕΡΤ) έχουμε δώσει (στον κοινόχρηστο λογαριαμό) έως τώρα.

Αν πληρώνετε και εσείς κοινόχρηστη ΔΕΗ, προσέξτε αν πληρώνετε σε αυτήν και ΕΡΤ. Αν ναι, πάρτε στο παραπάνω τηλέφωνο και ζητήστε να σταματήσει η χρέωση και να σας αποδωθούν τα χρήματα που έχετε ήδη πληρώσει.


Το εκανα ηδη και μαλιστα αφαιρειται και ο ΤΑΠ και υπολογιζονται ξανα τα δημοτικα τελη...


lΑρθρο 31

Το τελευταίο εδάφιο της παρ. 2 του άρθρου 14 του ν. 1730/1987 αντικαθίσταται ως ακολούθως:

"Το ύψος του ορίζεται στο ποσό των 4,24 ευρώ μηνιαίως ανά μετρητή
κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος, υπολογίζεται από πρώτης διαδρομής
καταμέτρησης της κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος μετρητών Δ.Ε.Η. και
εισπράττεται μέσω των λογαριασμών της Δ.Ε.Η., η οποία παρακρατεί προμήθεια
0,5 % για την είσπραξη και απόδοση αυτή. Δεν επιβάλλεται ανταποδοτικό τέλος
(εισφορά) για τους μετρητές, από τους οποίους ηλεκτροδοτούνται οι
κοινόχρηστοι χώροι των πολυκατοικιών, ανεξάρτητα από τη χρήση τους.".

ΤΕΛΟΣ

Καλή επιτυχία!!

Λαμπρος.Μακ
23-04-10, 23:26
Καλησπέρα σας και από εμένα. Για τα δημοτικά τέλη δεν είμαι σύγουρος,
αλλά για το Τ.Α.Π. όταν θα πας στο δήμο θα το πληρώσεις και με πρόστιμο.

JimKarvo
23-04-10, 23:30
Δεν συμφέρει! Σκέψου:

Κουζίνα + ψυγείο = 2000+ Ευρώ.. καλύτερα ανεμογεννήτρια + Φωτοβολταικό ή στην χειρότερη βενζινογεννήτρια.. δυστηχώς σχεδών όλα έχουν σχεδιαστείγ ια 220V μέσα στο σπίτι :(

nikif
23-04-10, 23:39
Βενζινογεννήτρια δεν είναι κατάλληλη από μόνη της. Οι πλέον συμφέρουσες οικονομικά έχουν ικανότητα συνεχούς λειτουργίας μέχρι 8-12 ώρες, άσε που σε τρώει το ντουκου-ντούκου. Ισως ένας συνδυασμός φωτοβολταϊκού (με ή χωρίς ανεμογεννήτρια) ΜΑΖΙ με ηλεκτρογεννήτρια (> 5 KVA) για συμπληρωματική φόρτιση 2-3 ωρών οπότε χρειάζεται.

Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ
29-04-10, 22:01
φηλε εχο κανη και εγο μια κατασκεβη σχετηκα με σπιτι χορης δεη .εχο προσαρμοση σε μια γενητρια με πετρελεοκηνητηρα ενα δηναμο με αποδοση 80 αμπερορια στα 12βολτ για να φορτιζοτην μπαταρια 220 αμπεροεια καθος εχο βαλη και ενα πανελ που μου χαρησανε με 30 watt χορησα τον πηνακα σε δυο κοματια μια μπριζα δηλαδη και τον θερμοσηφονα και ολα τα φοτα και της αλες μπριζες χορηστα εχοσηνδεση ενα inverter 1500watt και με αυτο δουλεβο ταυτοχρονα 7λαμπες εικονομικες ,το ψηγιο,τηλεοραση και ραδιο ταυτοχρονα επει 6 ορες μεχρι που πεφτι η ταση της μπαταριας κατο απο τα 12 volt οπου τοτε περνη η γενητρια μπροστα με ενα αυτοματησμο που βρηκα εδο στο χορο και σβηνη μετα απο 20 λεπτα . το 220 της γενητριας το εχο για τον θερμοσηφονα μονημα και την μπριζα για μεγαλα φορτια αν χριαστη

lastid
29-04-10, 23:19
Παλιότερα θυμάμαι χρειαζόταν να προσκομίσει κάποιος λογαριασμό της ΔΕΗ σε κάποιες υπηρεσίες, προκειμένου να αποδείξει π.χ. ότι κατοικεί στο σπίτι ή πόσα τετραγωνικά είναι. Δεν θυμάμαι για τί ακριβώς, μή με ρωτάτε. Θυμάμαι ότι το σκεπτικό ήταν: "Εφόσον όλα τα σπίτια έχουν ΔΕΗ, είμαστε Oκ".
Ισχύει αυτό ή έχει καταργηθεί? Αν ισχύει και δεν έχω ΔΕΗ στο σπίτι μου, υπάρχουν εναλλακτικές?

JimKarvo
29-04-10, 23:23
Δεν έχω ιδέα...
Το θέμα με ΔΕΗ και κατασκευαστή, έχει πάρει νομικές υποστάσεις!

Ξέρω ότι υπάρχει εναλλακτικός πάροχος ηλεκτρικού ρεύματος στην Ελλάδα, με τουλάχιστον 10% φθηνότερο λογαριασμό όσον αφορά την κατανάλωση ρεύματος!

grglaz
30-04-10, 00:18
Παλιότερα θυμάμαι χρειαζόταν να προσκομίσει κάποιος λογαριασμό της ΔΕΗ σε κάποιες υπηρεσίες, προκειμένου να αποδείξει π.χ. ότι κατοικεί στο σπίτι ή πόσα τετραγωνικά είναι. Δεν θυμάμαι για τί ακριβώς, μή με ρωτάτε. Θυμάμαι ότι το σκεπτικό ήταν: "Εφόσον όλα τα σπίτια έχουν ΔΕΗ, είμαστε Oκ".
Ισχύει αυτό ή έχει καταργηθεί? Αν ισχύει και δεν έχω ΔΕΗ στο σπίτι μου, υπάρχουν εναλλακτικές?


συνηθως το ζητανε για πιστοποιηση της διευθυνσης κατοικιας,οποιοσδηποτε λογαρασμος δεκο κανει....και οσο για τα τετραγωνικα το αποδεικνυεις απο αλλου....οποτε δεν υπαρχει θεμα...

lastid
30-04-10, 01:23
Μάλιστα. Και μία ακραία -σήμερα- περίπτωση:
Τί γίνεται με την υποχρέωση του σπιτιού να έχει κεντρικό πίνακα και εγκατάσταση με συγκεκριμένες προδιαγραφές? Αν εγώ π.χ. χτίζω σπίτι και θελήσω να τοποθετήσω παντού φωτιστικά 12V και να χρησιμοποιώ μόνο συσκευές χαμηλής τάσης, ενώ όπου απαιτείται μεγάλη ισχύς χρησιμοποιήσω άλλες μεθόδους (ηλιακός, αέριο, κλπ), θα μου δώσει έγκριση η πολεοδομία? Και το εργοταξιακό όσο προχωράει η ανέγερση?
Όχι ότι δεν μαντεύω την απάντηση....

JimKarvo
30-04-10, 13:42
Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω!

Αλλά όλα κρέμονται από μια λεπτή κλωστή... και το "φωτοβολταικό" συνδέεται άμμεσα με την λέξη ΔΕΗ... :S

windshear
30-04-10, 13:45
Yeap.. Κοίτα, ούτος ή άλλος, σπίτι πάμε το βράδυ.. Ψυγείο πλυντήριο κουζίνα, έχουμε και στον χώρο εργασίας μας, στο υπόγειο.. ;)

Φαντάζομαι δεν έχει γυναίκα και ούτε σκέφτεσαι να κάνεις οικογένεια,ε??

JimKarvo
30-04-10, 13:46
Είμαι 19 Ετών :D:D:D
Είναι δύσκολο στα 19 μου να έχω γάμους βαφτίσια κτλ κτλ κτλ...
Και το σύστημα θα επεκταθεί εντός του καλοκαιριού!

nikolaras
30-04-10, 19:08
Αντιγράφω το e-mail όπως μου το έστειλαν.
Δεν χρειάστηκε να πάρω τηλέφωνο γιατί ο λογαριασμός κοινοχρήστων της πολυκατοικίας που λάβαμε προχθές δεν τα χρέωνε.

ΑΡΧΗ

Το έκανα κι εγώ σήμερα αλλά παίρνοντας τηλέφωνο στο 10500 γιατί στο παρακάτω που βλέπετε (210 3673417) δεν το σήκωνε κανένας.

Το μόνο που χρειάζεται είναι να τους πείτε τον Αριθμό Παροχής (π.χ. 6 04155375-01 3) και το όνομα που εκδίδεται ο λογαριασμός (με ρώτησαν και το όνομά μου για να ξέρουν ποιος έκανε την αίτηση).

Μου είπαν ότι στον επόμενο κοινόχρηστο λογαριασμό που θα μας έρθει θα έχουν αφαιρεθεί τα ποσά που έχουν παρακρατηθεί για την ΕΡΤ από το 2005 και μετά (που ισχύει αυτός ο νόμος).



<Forward from another e-mail>




ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΟΛΟΙ ΣΤΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ

Βάση του νόμου 3419/05 οι κοινόχρηστοι χώροι των πολυκατοικιών απαλλάσονται της καταβολής του τέλους υπέρ της ΕΡΤ, κάτι το οποίο αναγράφεται και στο πίσω μέρος του λογαριασμού της ΔΕΗ.

Παρόλα αυτά, στο λογαριασμό της ΔΕΗ στην πολυκατοικία μου η ΔΕΗ συνέχιζε έως και σήμερα να μας χρεώνει το τέλος της ΕΡΤ κανονικότατα. Αυτό σημαίνει ότι αν και υπάρχει νόμος από το 2005, η ΔΕΗ παρανομεί.

Πήρα σήμερα το πρωί τηλέφωνο στο αρμόδιο τμήμα της ΔΕΗ (3673417) για να διαμαρτυρηθώ. Μου είπαν ότι από εδώ και πέρα δεν θα ξαναπληρώσουμε τέλος ΕΡΤ στον κοινόχρηστο λογαριαμό της ΔΕΗ, και θα εκδοθεί πιστωτικό για όσα χρήματα (υπέρ ΕΡΤ) έχουμε δώσει (στον κοινόχρηστο λογαριαμό) έως τώρα.

Αν πληρώνετε και εσείς κοινόχρηστη ΔΕΗ, προσέξτε αν πληρώνετε σε αυτήν και ΕΡΤ. Αν ναι, πάρτε στο παραπάνω τηλέφωνο και ζητήστε να σταματήσει η χρέωση και να σας αποδωθούν τα χρήματα που έχετε ήδη πληρώσει.


Το εκανα ηδη και μαλιστα αφαιρειται και ο ΤΑΠ και υπολογιζονται ξανα τα δημοτικα τελη...


lΑρθρο 31

Το τελευταίο εδάφιο της παρ. 2 του άρθρου 14 του ν. 1730/1987 αντικαθίσταται ως ακολούθως:

"Το ύψος του ορίζεται στο ποσό των 4,24 ευρώ μηνιαίως ανά μετρητή
κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος, υπολογίζεται από πρώτης διαδρομής
καταμέτρησης της κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος μετρητών Δ.Ε.Η. και
εισπράττεται μέσω των λογαριασμών της Δ.Ε.Η., η οποία παρακρατεί προμήθεια
0,5 % για την είσπραξη και απόδοση αυτή. Δεν επιβάλλεται ανταποδοτικό τέλος
(εισφορά) για τους μετρητές, από τους οποίους ηλεκτροδοτούνται οι
κοινόχρηστοι χώροι των πολυκατοικιών, ανεξάρτητα από τη χρήση τους.".

ΤΕΛΟΣ

Καλή επιτυχία!!
Φίλε, έχω μια αποθήκη(αγροτική).
Μπορώ να πάρω τηλέφωνο και να απαιτήσω να απαλλαχθώ από την ΕΡΤ;

nikif
01-05-10, 22:56
Φίλε, έχω μια αποθήκη(αγροτική).
Μπορώ να πάρω τηλέφωνο και να απαιτήσω να απαλλαχθώ από την ΕΡΤ;

Η γνώμη μου είναι πως όχι. Το άρθρο λέει ότι απαλλάσσει μόνο κοινόχρηστους χώρους πολυκατοικιών.

Άρθρο 31

Το τελευταίο εδάφιο της παρ. 2 του άρθρου 14 του ν. 1730/1987 αντικαθίσταται ως ακολούθως:

"Το ύψος του ορίζεται στο ποσό των 4,24 ευρώ μηνιαίως ανά μετρητή
κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος, υπολογίζεται από πρώτης διαδρομής
καταμέτρησης της κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος μετρητών Δ.Ε.Η. και
εισπράττεται μέσω των λογαριασμών της Δ.Ε.Η., η οποία παρακρατεί προμήθεια
0,5 % για την είσπραξη και απόδοση αυτή. Δεν επιβάλλεται ανταποδοτικό τέλος
(εισφορά) για τους μετρητές, από τους οποίους ηλεκτροδοτούνται οι
κοινόχρηστοι χώροι των πολυκατοικιών, ανεξάρτητα από τη χρήση τους.".

Μακάρι κάποια άλλη διάταξη να επιτρέπει αυτό που ζητάς, γιατί στον παραλογισμό που ζούμε, ΕΡΤ πληρώνουν και οι αποθήκες και τα πηγάδια και ίσως πολλά άλλα ακόμα.

Όσο για το τηλέφωνο που ρωτάς, νομίζω ότι όπως έχουν ξεφτιλιστεί πλέον τα κινητά, δεν πολυέχουμε ανάγκη τον ΟΤΕ, όπως παλιά που πληρώνανε 100-150.000 αέρα για μεταφορά γραμμής.

Ίσως να σου χρειάζεται για τηλε-ειδοποίηση για σύστημα συναγερμού.

Φιλικά

weather1967
01-05-10, 23:59
Δημήτρη καλή δουλειά έκανες σαν λυση ανάγκης,προς το παρον παντος η ταπεινή μου αποψη στο θεμα ειναι, οτι τα φωτοβολταικά είναι γιά καποιον που δεν μπορει να εχει ΔΕΗ,και απλα να εχεις τα απαραιτητα μια τηλεοραση και μερικα φώτα κατα προτιμηση 12 volt που τραβανε λιγο ρευμα,οι τιμές τών μεγάλων πανελ ειναι ακομα ακριβες και των μπαταριών που θελουν καθε 3-5 χρονια αλλαγή ,και για να τροφοδοτησεις μεσω φωτοβολταικων ενα ολοκληρο σπιτι με 3 AC ,μια κουζινα,Ψυγειο δηλαδη συνολο 6-8 kw κ.τ.λ το κοστος ειναι πανω απο 20.000 ευρω ,βαλε το κοστος αλλαγης μπαταριων καθε 3-5 χρονια ,και καμμια φθορά των ηλιακων πανελ απο κανα χαλάζι ,και σχεδον ερχεται μια η αλλη με την ΔΕΗ .
Μπορει να κανω και λαθος βεβαια,αλλα καποια στιγμη που εκανα υπολογισμους δεν μου καθοταν καλά το τελικό ποσό και τα χρονια αποσβεσης.Παντα με τις σημερινες τιμες μπαταριων-πανελ ,αν καποια στιγμη πεσουν στο μισο ολα τα παραπανω θα συμφερει.
Προς το παρον ειναι μονο για λυσεις εσχατης αναγκης,οπου δεν υπαρχει ρευμα,και παλι με πολλες παραχωρησεις ως προς την ανεση .
Δεν ξερω τωρα το κατα ποσο συμφερει αν εχει καποιος μονοκατοικια η μεζονετα και βαλει σε ολη την ταρατσα του ηλιακα πανελ και πουλαει ρευμα στην ΔΕΗ χωρις μπαταριες ,εκει δεν ξερω το κατα ποσο συμφερει.
Η αν το κανει καποιος σαν επειχηρηση και εχει μεγαλη εκταση και γεμισει 1 στρεμα φωτοβολταικα αλλα θα πρεπει να δωσει ενα μεγαλο ποσον για εξοπλισμο ,να εχει διπλα του ΔΕΗ και να πουλαει ρευμα στην ΔΕΗ ,εκει δεν ξέρω σαν επενδυση τι οφελη μπορει να εχει καποιος.

JimKarvo
02-05-10, 20:18
Δίκιο έχεις.. απλά έχουμε μάθει να έχουμε όλες μας τις ανέσεις.. την tv 100 ιντσες που καίει 1KW ανα ώρα... το τρίπορτο ψυγιάκι μας.. που καίει άλλα τόσα άνα ώρα κτλ κτλ κτλ!

weather1967
02-05-10, 21:24
Eτσι ακριβως ..... αμ τον καταψύκτη που τον βαζεις ? οταν στελνει το κρεας απο το χωριο η πεθερά ?:lool:
Την ηλεκτρικη σκουπα που εχουν γινει 2 kw τελευταια,το πιεστικο πλυστικο μας για να πλυνουμε το ιχ μας κ.τ.λ :001_unsure:
Την συνηθεια να εχουμε ανοιχτα ολα τα φωτα ,υπαρχει δεν υπαρχει λογος,εν ολιγης δεν ειμαστε εμεις λαός δυστυχώς για φωτοβολταικά γιατι θελουμε ολες τις ανεσεις μας.:saad:
Διαβαζα κατι αρθρα απο σελιδες που πουλουσαν φωτοβολταικα και εγραφε ο εμπορας ,ειχε ερθει ενας κυριος σε απελπισια επειδη δεν ειχε ρευμα και τελειωνε το εξοχικο του και ηθελε να μπει μεσα ,του ειπε τιμες και το τι φορτιο θα μπορουσε να εχει ,επαθε πλακα ο πελατης και απο τις τιμες αλλα και απο το λιγο φορτιο που θα μπορουσε να καταναλωνει ,καταλαβε ο εμπορας οτι δεν θα μπορουσε με τιποτα αυτος ο πελατης και η οικογενεια του να συμβιβαστουν με την ανεπαρκεια της ανεσης ,και του λεει τοτε καλυτερα κυριε να αγορασετε μια μεγαλη γεννητρια ρευματος ,κουνωντας το κεφαλι του εφυγε ο πελατης .
Καπως ετσι ειναι οι περισσοτεροι Ελληνες.

lastid
02-05-10, 23:35
Άρα για ένα εξοχικό, μία πολύ καλή λύση θα ήταν ένας συνδυασμός φωτοβολταικών για σταθερά μικρά φορτία και μίας γεννήτριας για βραχείες μεγάλες καταναλώσεις. Και φυσικά, ηλιακός θερμοσίφωνας.
Το κακό είναι ότι ένα ποδήλατο γυμναστικής με μία γεννήτρια δεν δίνει πολλά Watt. Μια που το ανθρώπινο σώμα είναι τόσο αποδοτική μηχανή, καίει λίγο αλλά παράγει και λίγο.
Όλα αυτά βέβαια δύσκολα θα κάλυπταν ένα πλήρες νοικοκυριό με τις τυπικές σημερινές ανάγκες. Εν όψει ΔΝΤ όμως, ποτέ μην λέμε και ποτέ...

JimKarvo
03-05-10, 00:27
μια πολύ καλή λύση είναι φωτοβολταικό με ανεμογεννήτρια, ειδικά για τα εξοχικά.. θα έχεις και το βράδυ το ρεύμα που θέλεις.. ;) οκ, ίσως να μην είναι πάντα, αλλά γενικά ΦΒ και ΑΓ, είναι όλα τα λεφτά νομίζω...
Φίλε Δημήτρη, του 1967, ναι.. στο interbatt.gr το είχες βρει.. Δεν είναι ότι θέλουμε τις ανέσεις μας.. είναι ότι κάνουμε πράγματα χωρίς να υπολογίζουμε τίποτα... "Έλα μωρέ.. σίγα.. 10watt καίει".. πόσες φορές το έχουμε πει αυτό?



Φίλε Δημήτρη, εκ Σαλόνικας, νομίζω ότι με το ΔΝΤ το οικολογικό μου σπίτι θα αντέξει στα χαράτσια της δεη :P

dalai
11-05-10, 01:38
... μεχρι που πεφτι η ταση της μπαταριας κατο απο τα 12 volt οπου τοτε περνη η γενητρια μπροστα με ενα αυτοματησμο που βρηκα εδο στο χορο ....
Που ειναι αυτο,γιατι δεν το εχει δει ...

thomasskoy
20-05-10, 01:55
Που ειναι αυτο,γιατι δεν το εχει δει ...
οντως πολυ καλο!!!