PDA

Επιστροφή στο Forum : Linear BLY94-Τροφοδοτικό



costas.panago
24-04-10, 10:34
Καλημέρα , εν μέσω διεθνούς νομισματικού ταμείου και άλλα τινά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σε σχέση με την υλοποίηση του linear με το BLY94 που έχω φτιάξει από το σχέδιο που βρήκα σε καποιο site.
Το linear οδηγείται από ένα κινέζικο pll το οποίο από μόνο του βγάζει 15W μετρημένα με γέφυρα της DIAMOND. Ελλείψει ενός σοβαρού τροφοδοτικού μέχρι τώρα για το linear χρησιμοποίησα το τροφοδοτικό του laptop του οποίου το ταμπελάκι αναφέρει 19V και 7,9A. Το πολύμετρο έδειξε 19,17V.
Με αυτά τα δεδομένα όταν ανοίγω τους διακόπτες και παίρνει μπρος το σύστημα βλέπω στην γέφυρα 31W , σταδιακά όμως τα watt αρχίζουν να πέφτουν και σταθεροποιούνται στα 23.
Χρησιμοποιώντας ένα άλλο , ίδιου τύπου τροφοδοτικό (από αυτά τα ετοιματζίδικα) το οποίο έχει και ρυθμιζόμενες τάσεις τα αποτελέσματα είναι ανάλογα. Δηλαδή στο ανώτερο 15V με 3,8Α το linear ξεκινάει από τα 28W και σταδιακά πέφτει στα 21. Αυτή η πτώση διαρκεί περίπου ένα λεπτό από την έναρξη.
Επειδή οι γνώσεις για τα τροφοδοτικά (αν φταίει τελικά αυτό) είναι ελάχιστες θα ήθελα την βοήθεια σας - γνώμη σας του τι μπορεί να φταίει .
Η υλοποίηση του linear έγινε με πολύ προσοχή και έχει διπλοτσεκαριστεί για τυχόν λάθη. Τα υλικά είναι καινούργια. Η κεραία που χρησιμοποιείται είναι μια gp με μηδενικά στάσιμα για συγκεκριμένη συχνότητα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή δύναμη σε όλους.

costas.panago
24-04-10, 11:58
Σε συνέχεια του προηγούμενο θα ήθελα να προσθέσω κάποιες ενδείξεις από την σύνδεση του αμπερόμετρου. Χρησιμοποίηση το τροφοδοτικό το ρυθμιζόμενο στα 15V και κατά την εκκίνηση η τιμή που πήρα στο αμπερόμετρο είναι 3,5Α που τελικά σταθεροποιείται στα 2,9Α. Αντίστοιχα τα watt είναι κατά την εκκίνηση 29 και σταθεροποιούνται στα 23.

Γιώργος 231
24-04-10, 12:08
Καλημέρα , εν μέσω διεθνούς νομισματικού ταμείου και άλλα τινά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σε σχέση με την υλοποίηση του linear με το BLY94 που έχω φτιάξει από το σχέδιο που βρήκα σε καποιο site.
Το linear οδηγείται από ένα κινέζικο pll το οποίο από μόνο του βγάζει 15W μετρημένα με γέφυρα της DIAMOND. Ελλείψει ενός σοβαρού τροφοδοτικού μέχρι τώρα για το linear χρησιμοποίησα το τροφοδοτικό του laptop του οποίου το ταμπελάκι αναφέρει 19V και 7,9A. Το πολύμετρο έδειξε 19,17V.
Με αυτά τα δεδομένα όταν ανοίγω τους διακόπτες και παίρνει μπρος το σύστημα βλέπω στην γέφυρα 31W , σταδιακά όμως τα watt αρχίζουν να πέφτουν και σταθεροποιούνται στα 23.
Χρησιμοποιώντας ένα άλλο , ίδιου τύπου τροφοδοτικό (από αυτά τα ετοιματζίδικα) το οποίο έχει και ρυθμιζόμενες τάσεις τα αποτελέσματα είναι ανάλογα. Δηλαδή στο ανώτερο 15V με 3,8Α το linear ξεκινάει από τα 28W και σταδιακά πέφτει στα 21. Αυτή η πτώση διαρκεί περίπου ένα λεπτό από την έναρξη.
Επειδή οι γνώσεις για τα τροφοδοτικά (αν φταίει τελικά αυτό) είναι ελάχιστες θα ήθελα την βοήθεια σας - γνώμη σας του τι μπορεί να φταίει .
Η υλοποίηση του linear έγινε με πολύ προσοχή και έχει διπλοτσεκαριστεί για τυχόν λάθη. Τα υλικά είναι καινούργια. Η κεραία που χρησιμοποιείται είναι μια gp με μηδενικά στάσιμα για συγκεκριμένη συχνότητα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή δύναμη σε όλους.

Το bly94 θελει 26 βολτακια .
βρες 2 τροφοδοτικα 13,8 volt, και βαλτα σε σειρα.
ριξε και καμια φωτο να το δω, να σου δωσω καμια ιδεα βελτιωσης.
το bly94 μπορει να βγαλει εως 70 !

costas.panago
24-04-10, 12:21
Το γνωρίζω ότι θέλει τόσα βολτ. Η ερώτηση έχει να κάνει αν θεωρείται λογικό αυτή η πτώση στα watt με την χρήση αυτών των τύπου ετοιματζίδικων τροφοδοτικών.

costas.panago
24-04-10, 12:23
Άλλη φώτο...

Γιώργος 231
24-04-10, 12:32
Ομορφα,
λοιπον ακου την γνωμη μου.

1 δοκιμασε να αλλαξεις τους μετ.πυκνωτες εξοδου, με αεροφυλλους ή βαρελακια.
2 βαλε τους κονεκτρορες πανω στην πλακετα - χωρις καλωδιο (καλα βρε 75 ω καλωδιο εβαλες εκει ? )
αν δεν θελεις το παραπανω,
οσο κανεις τις δοκιμες, βαλε στην εισοδο και στην εξοδο (κολλησε) πανω στην πλακετα RG58 με αρσενικους κονεκτορες για να τους βιδωνεις απευθειας σε γεφυρα και ταλαντωτη..

για να δεις βαττ, δωσε παραπανω ταση .... ισως και οδηγηση...

δωσε μου την διαμετρο του πηνιου εξοδου

costas.panago
24-04-10, 12:41
Το καλώδιο στους κονέκτορες είναι RG58.

costas.panago
24-04-10, 12:43
Το πηνίο εισόδου έχει διάμετρο 1cm.

ReFas
24-04-10, 12:44
28 βολτ θέλει κανονικά.

Λογικό μου φαίνεται να σου βγάζει τόσο στα 15 που το έχεις.
Φτιάξε ενα τροφοδοτικό στα 28 και βάλτα σε ενα κουτί να πατήσει η γείωση της πλακέτας, μέσω της ψύκτρας, με το κουτί θα είναι καλύτερα.

Και κατι άλλο τα τριμερακια τα κιτρινα στην έξοδο είναι λίγο ψόφια για 50W κανονικά θέλει μεγαλύτερα έχει ο 741 κάτι καλά της arco, όπως και το πηνίο της εξόδου με τις 3 σπείρες, αν του δώσεις μεγαλύτερη τάση δοκίμασε κανα μεγαλύτερης διαμέτρου σε 2 σπείρες..

costas.panago
24-04-10, 12:48
Οι πυκνωτές εξόδου είναι οι κίτρινοι. Δεν είναι βαρελάκια αυτοί ;
Παραπάνω οδήγηση δεν μπορώ να δώσω , ο κινέζος πάει μέχρι 15W

Δεν με νοιάζει ακόμα να δω πολλά watt , με παραξενεύει η μείωση των watt και οι σταθεροποίησης προς τα κάτω.

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

costas.panago
24-04-10, 13:00
28 βολτ θέλει κανονικά.

Λογικό μου φαίνεται να σου βγάζει τόσο στα 15 που το έχεις.
Φτιάξε ενα τροφοδοτικό στα 28 και βάλτα σε ενα κουτί να πατήσει η γείωση της πλακέτας, μέσω της ψύκτρας, με το κουτί θα είναι καλύτερα.

Και κατι άλλο τα τριμερακια τα κιτρινα στην έξοδο είναι λίγο ψόφια για 50W κανονικά θέλει μεγαλύτερα έχει ο 741 κάτι καλά της arco, όπως και το πηνίο της εξόδου με τις 3 σπείρες, αν του δώσεις μεγαλύτερη τάση δοκίμασε κανα μεγαλύτερης διαμέτρου σε 2 σπείρες..

Το κουτί το έχω έτοιμο και ήδη έχω αρχίσει διαδικασία συναρμολόγησης.
Το λογικό στα 15V ποιο είναι , το αρχικό 29w ή η πτώση στα 22w

TSAKALI
24-04-10, 16:59
Πρεπει να εχεις προβλημα με θερμοκρασιες..
κατι ζεσταινεται στη διαρκεια και σου ριχνει τα βαττ..
οταν πεφτει η ισχυς στην εξοδο ζεματαει η ψυκτρα ?
η μηπως ειναι χλιαρη και ζεσταινεται υπερβολικα το τρανζιστορ?
εβαλες παστα θερμοαπαγωγικη στη βιδα (πανω ,κατω) ?
η ιδια αιτια μπορει να ισχυει και για το τροφοδοτικο σου..
Παντως ειναι προβλημα θερμοκρασιας.

ReFas
24-04-10, 17:13
Αφου στην αρχή σου βγάζει 30W και μέσα σε ενα λεπτό πέφτει τότε είναι πρόβλημα θερμοκρασίας.
Τσέκαρε πρώτα το τρανσιστορ αν πατάει καλά στο ψυγείο, θα πρέπει η θερμοκρασία του ψυγείου να είναι παρόμοια με της ψυκτρας.
Αν το τρανσιτορ ζεματάει και το ψυγείο είναι πιο κρυο τότε δε πατάει καλά.
Δες και τα τριμερακια ομως στην εξοδο αν ζεσταίνονται μπορεί να είναι και απο αυτά.

costas.panago
24-04-10, 17:30
Αφου στην αρχή σου βγάζει 30W και μέσα σε ενα λεπτό πέφτει τότε είναι πρόβλημα θερμοκρασίας.
Τσέκαρε πρώτα το τρανσιστορ αν πατάει καλά στο ψυγείο, θα πρέπει η θερμοκρασία του ψυγείου να είναι παρόμοια με της ψυκτρας.
Αν το τρανσιτορ ζεματάει και το ψυγείο είναι πιο κρυο τότε δε πατάει καλά.
Δες και τα τριμερακια ομως στην εξοδο αν ζεσταίνονται μπορεί να είναι και απο αυτά.

Πιο ζεστό είναι το τρανζίστορ και χλιαρή η ψήκτρα. Χρησιμοποιώ και ανεμηστήρι. Πάστα έχει χρησιμοποιηθεί. Επίσης έχει προσεκτικά βιδωθεί το τρανζίστορ πάνω στην ψήκτρα και έχει αλοιφθεί και με πάστα το παξιμάδι που το σφίγγει.
Τα τρίμμερ εξόδου δεν τα έχω τσεκάρει για να είμαι ειλικρινής.

ReFas
24-04-10, 17:42
Δεν ξέρω αν προέρχεται απο το τρανσιτορ αλλά θα σου γράψω 2-3 πράγματα.
Η τρύπα που περνάει η βίδα του τρανσιστορ πρέπει να είναι οχι πολυ μεγάλη έτσι ώστε να πατάει οσο περισότερη επιφάνεια γίνεται απο τη πατούρα του τρανσιστορ.
Η περιοχή γύρω απο τη τρύπα εκει που θα πατήσει το τρανσιστορ πρέπει να είναι οσο γίνεται πιο επίπεδη, να μην έχει γρέζι απο το τρυπάνι.
Τέλος βάλε όσο γίνεται πιο λίγη θερμοαγώγιμη πάστα, ο ρόλος της πάστας είναι να "γεμίσει" τα μικροκενά που αφήνουν τα δυο μέταλα μεταξύ τους, Εγώ βάζω όσο γίνεται λιγότερη και μετά τη περνάω με ένα ξυράφι για να μείνει μόνο όσο πρέπει.

Α και κάτι άλλο που είδα στη φώτο... οι κατεσκευαστές των τρανσιστορ συνιστούσαν να μην λυγίζουν οι ακροδέκτες και αυτό για να μην εφαρμόζεται τάση (μηχανική) ανάμεσα στα ποδαράκια και το κέλυφος που μπορεί να οδηγήσει σε σπασίματα.
Ο σωστός τρόπος στήριξης είναι βιδωθεί πρώτα το τρανσιστορ και μετά να κολληθεί και η πλακέτα να βιδωθεί με τους κατάληλους αποστάτες απο το ψυγείο έτσι ώστε οι ακροδέκτες να είναι οριζόντιοι (αυτο δε σημαίνει οτι σου δημιουργεί πρόβλημα αλλα μιας και το έιδα στο γράφω)

dj kostas
24-04-10, 17:45
ΕΧεις πιθανον προβλημα στο τροφοδοτικο
στην αρχη δινει αρκετο ρευμα και μετα πεφτει
παρε 2 τροφοδοτικα υπολογιστη πανε στα κυκλωματα στο site
και βρες το θεμα μετατροπη τροφοδοτικου απο υπολογοστη σε τροφοδοτικο για πομποδεκτες
ειναι πολυ ευκολο να το φτιαξεις και δουλευει καλα
κανε 2 τεοια και συνδεσετα σε σειρα
θα παρεις καμια 26 βολτ
και λυθεικε το θεμα σου για τροφοδοτικο
αν κανει παλι τα ιδια εχεισ προβλημα στα κυκλωματα RF
αυτα απο μενα.

costas.panago
24-04-10, 17:51
Δεν ξέρω αν προέρχεται απο το τρανσιτορ αλλά θα σου γράψω 2-3 πράγματα.
Η τρύπα που περνάει η βίδα του τρανσιστορ πρέπει να είναι οχι πολυ μεγάλη έτσι ώστε να πατάει οσο περισότερη επιφάνεια γίνεται απο τη πατούρα του τρανσιστορ.
Η περιοχή γύρω απο τη τρύπα εκει που θα πατήσει το τρανσιστορ πρέπει να είναι οσο γίνεται πιο επίπεδη, να μην έχει γρέζι απο το τρυπάνι.
Τέλος βάλε όσο γίνεται πιο λίγη θερμοαγώγιμη πάστα, ο ρόλος της πάστας είναι να "γεμίσει" τα μικροκενά που αφήνουν τα δυο μέταλα μεταξύ τους, Εγώ βάζω όσο γίνεται λιγότερη και μετά τη περνάω με ένα ξυράφι για να μείνει μόνο όσο πρέπει.

Ερώτηση επειδή κάτι με έτρωγε από την αρχή της κατασκευής. Η βάση του τρανζίστορ η οποία έχει τον μεταλικό πάτο από το οποίο ξεκινάει η βίδα του τρανζίστορ , πρέπει να πατάει όλο πάνω στην ψήκτρα ; γιατί όπως το έχω τώρα παρεμβάλλεται ο βακελίτης της πλακέτας και μόνο η βίδα περνάει.

Γιώργος 231
24-04-10, 17:57
Ερώτηση επειδή κάτι με έτρωγε από την αρχή της κατασκευής. Η βάση του τρανζίστορ η οποία έχει τον μεταλικό πάτο από το οποίο ξεκινάει η βίδα του τρανζίστορ , πρέπει να πατάει όλο πάνω στην ψήκτρα ; γιατί όπως το έχω τώρα παρεμβάλλεται ο βακελίτης της πλακέτας και μόνο η βίδα περνάει.


ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

ΑΝΟΙΞΕ ΤΡΥΠΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΚΕΤΑ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΨΥΚΤΡΑ

ReFas
24-04-10, 18:05
:001_rolleyes:
Ναι ....όλο να πατάει και να είναι λεία η επιφάνεια γύρω απο τη τρύπα όπως σου εγραψα και πιο πάνω.:001_smile:

electron
24-04-10, 22:22
Ερώτηση επειδή κάτι με έτρωγε από την αρχή της κατασκευής. Η βάση του τρανζίστορ η οποία έχει τον μεταλικό πάτο από το οποίο ξεκινάει η βίδα του τρανζίστορ , πρέπει να πατάει όλο πάνω στην ψήκτρα ; γιατί όπως το έχω τώρα παρεμβάλλεται ο βακελίτης της πλακέτας και μόνο η βίδα περνάει.
Κώστα είσαι τυχερός που δεν πήρες στο χέρι το τρανζίστορ. Σε έσωσε το γεγονός ότι δεν είχες υπερβολικά στάσιμα στις δοκιμές σου. Κάνε ότι σου είπαν τα παιδιά παραπάνω

badsak
25-04-10, 00:38
Ερώτηση επειδή κάτι με έτρωγε από την αρχή της κατασκευής. Η βάση του τρανζίστορ η οποία έχει τον μεταλικό πάτο από το οποίο ξεκινάει η βίδα του τρανζίστορ , πρέπει να πατάει όλο πάνω στην ψήκτρα ; γιατί όπως το έχω τώρα παρεμβάλλεται ο βακελίτης της πλακέτας και μόνο η βίδα περνάει.

Αουτς!!!!!
Εισαι τυχερος ανθρωπος τελικα που ακομα δουλευει το τρανζιστορ.
Επειγοντως ανοιξε μεγαλη τρυπα στην πλακετα να παταει σωστα το τρανζιστορ και αλλαξε και τους μεταβλητους στην εξοδο γιατι μαλλον αν παρουν λιγο παραπανω ισχυ η στασιμα θα αποδημησουν εν τοπο χλοερο ......
Επισης βαλε περισσοτερες βιδες να γειωνουν με την ψυκτρα και μερικες λιγο ποιο κοντα στο τρανζιστορ...