PDA

Επιστροφή στο Forum : led λαμπες οικονομιας



eagle_23
25-04-10, 10:26
ρε μαγκες ta led λεγεται οτι δεν κεγονται ποτε
αλλα αυτο δεν ισχυει .
ξερει κανεις αν γινεται να επισκευαστουν?
αν πιασεις ενα GU10 και το κοιταξεις απο πισω θα δεις
μια αντισταση, μηπως αυτή καιγεται καθε φορα?

tasosmos
25-04-10, 10:36
Ε προφανως και θα εχουν εναν περιορισμο στον χρονο λειτουργιας.
Αν λειτουργουν εντος των προδιαγραφων του κατασκευαστη θεωρητικα η διαρκεια ζωης ειναι ιση με μιας απλης διοδου δλδ μεγιστο 100Κ ωρες.

Πρακτικα αν δινεις παραπανω ρευμα απ'οτι προτεινει ο κατασκευαστης μπορει να καιγονται σε ελαχιστο χρονο.

Οι αντιστασεις μαλλον χλωμο να καιγονται αλλα αυτες φαινονται ευκολα, αν ειναι καμενες θα εχουν μαυρισει ως συνηθως.

thomasskoy
06-05-10, 22:17
φιλε μου ολλες οι λαμπες εχουν διαρκεια ζωης.οι λεντ εχουν πολυ μργαλη απο 50.000 ωρες και πανω.το προβλημα ειναι οταν σου καει ποιος σου δινει εγγυηση και να στην αλαξει?γιατι τα μαγαζια δεν την αλαζουν.ξερω μια εταιρια που τις αλαζει.

mariosm
07-05-10, 00:16
Οταν λεμε οτι τα LED "καιγονται" ή εχουν ωρες λειτουργιας που δινει ο κατασκευαστης, δεν ειναι απαραιτητο να σβησει εντελως αλλα μπορει η αποδοση του να φτασει και το 50% σε σχεση με ενα καινουργιο.
Οσο για εγγυηση σε λαμπες το εχω ψαξει πολυ και εχω διαπιστωσει οτι δεν υπαρχει πουθενα. Υπαρχουν βεβαια καποιες εξερεσεις μερικες φορες σε καινουρια μοντελα για να βοηθηθει η προωθηση τους στην αγορα, αλλα αν διαβασεις τα "ψιλα γραμματα" στην εγγυηση θα διαπιστωσεις αμεσως οτι ειναι ...αχρηστη.