PDA

Επιστροφή στο Forum : Βυσμα εγκεφαλου



Leonardo
25-04-10, 17:55
ξερει κανενας ποθ βρισκεται το βυσμα του εγκεφαλου αυτοκινητου για συνδεση συσκευων?

tasosmos
25-04-10, 17:57
Συνηθως στην εσωτερικη ασφαλειοθηκη, κατω και αριστερα απο το τιμονι δλδ τυπικα.

Leonardo
25-04-10, 18:05
εχω ψαξει εκει αλλα δεν εχω βγαλει ακρη μηπως υπαρχει καποιο καλωδιο ειδικο για συνδεση λαπτοπ..??

mike_gr
25-04-10, 18:18
γενικα για αυτοκινητα η' για καποιο συγκεκριμενα?

Leonardo
25-04-10, 18:42
και γενικα αλλα και για συγκεκριμενα ..εχω κια rio rs

Πετρος Πετριδης
25-04-10, 19:00
Στο πρώτο Yaris είναι αριστερά από το τιμόνι ίσως εκεί είναι και στα άλλα αυτοκίνητα.Απ' όσο ξέρω το καλώδιο ήταν ακριβό.

nikolaras
25-04-10, 19:13
http://www.obdii.com/connector.html
Pίξε μια ματιά εδώ, και ψάξε στο internet για OBDII , τα καλώδια σύνδεσης με lap top, τα βρίσκεις πλέον φθηνά.

mike_gr
25-04-10, 19:16
Τα kia rio το εχουν κατω απο το τιμονι οπως και τα περισσοτερα,
αλλα αριστερα κατω απο το τιμονι,αλλα κατω απο χειροφρενο (πχ ενα opel astra g που ειχα ηταν εκει).Παντως αυτες ειναι συνηθως οι θεσεις που ειναι αυτα τα βυσματα

CHRIS THE BUTCHER
25-04-10, 20:55
στα οκταβια 1 ειναι κατω απο το τιμονι προς τα δεξια. το καλωδιο μου κοστισε απο ebay 12 δολαρια μαζι με τα μετ/κα

Leonardo
25-04-10, 21:15
εδω στην ελλαδα υπαρχει μαγαζι που να πουλαει τετια καλωδια???

nikolaras
25-04-10, 23:00
Aν σε ενδιαφέρει υπάρχει και αυτό το πολυμηχάνημα:

Το προϊόν ονομάζεται ScanGaugeII και αποτελεί ένα καινοτόμο όσο και μοναδικό προϊόν στην ελληνική αγορά. Πρόκειται για μια συσκευή που λειτουργεί ως υπολογιστής ταξιδίου, ως διαγνωστικό όργανο αλλά και ως ψηφιακό «ταμπλό οργάνων».
http://www.scangauge.gr/assets/graphics/headers/homehdr_2a.jpg
Η λειτουργία της συσκευής βασίζεται στην δυνατότητα που έχουν όλα τα αυτοκίνητα να παρέχουν πληροφορίες, χωρίς να επηρεάζουν τον εγκέφαλο αυτού, από την θύρα που συνδέεται το διαγνωστικό μηχάνημα του εξουσιοδοτημένου συνεργείου (OBDII). Όλα τα αυτοκίνητα από το 2000 και έπειτα είναι υποχρεωμένα βάση Ευρωπαϊκού κανονισμού να διαθέτουν μια διαγνωστική “φύσα” στον χώρο του οδηγού. Εκεί λοιπόν συνδέεται και το ScanGaugeII.

Το gadget αυτό έχει τρεις βασικές λειτουργίες. Μπορεί να είναι ένα μίνι διαγνωστικό μηχάνημα, ένας εξελιγμένος υπολογιστής ταξιδιού αλλά και ένα ψηφιακό ταμπλό.

Ως διαγνωστικό μηχάνημα, μπορεί να:


Διαβάζει τους κωδικούς προβλημάτων
Διαβάζει τους όρους που θέτουν τον κωδικό προβλήματος
Καθαρίζει τους κωδικούς προβλήματος
Σβήνει την ενδεικτική λυχνία "Check Engine"
Σας λέει πότε το όχημα είναι "Ready" για να περάσει τη δοκιμή OBDII

Ως υπολογιστής ταξιδιού η συσκευή αποθηκεύει ότι στατιστικό μπορεί να φανεί χρήσιμο για τον χρήστη του οχήματος. Επιτρέπει να ελεγχθούν και να παρουσιαστούν στην οθόνη οι πληροφορίες για το τρέχον ταξίδι, για το ταξίδι σήμερα και για το ταξίδι της προηγούμενης ημέρας.

Επίσης εμφανίζονται, πληροφορίες σε σχέση με το καύσιμο, την απόσταση και το χρόνο από τον τελευταίο γέμισμα, το υπόλοιπο καυσίμου σε λίτρα, την απόσταση και τον χρόνο σε σχέση με την τρέχουσα κατάσταση της δεξαμενής καυσίμων. Η λειτουργία του TRIP γενικά μπορεί να εμφανίσει:


μέγιστη ταχύτητα
μέγιστη θερμοκρασία ψυκτικού στο ψυγείο
μέγιστη τιμή στροφών / λεπτό του κινητήρα·
μέση ταχύτητα
μέση κατανάλωση
απόσταση που έχει διανυθεί
χρόνος οδήγησης
σύνολο καταναλωθέν καυσίμου για το συγκεκριμένο ταξίδι.

Η επιλογή TANK δεν θα εμφανίσει μέγιστες τιμές, αλλά τα παρακάτω:


το σύνολο του καταναλωθέν καυσίμου από το τελευταίο γέμισμα
υπόλοιπο καυσίμου
διανυθείσα απόσταση από το τελευταίο γέμισμα
απόσταση που απομένει μέχρι να αδειάσει το ρεζερβουάρ
χρόνος οδήγησης από το τελευταίο γέμισμα
χρόνος που απομένει μέχρι να αδειάσει το ρεζερβουάρ

Τέλος η λειτουργία ως ψηφιακό ταμπλό μπορεί να επιδείξει μέχρι 4 μετρητές, από τους 12 πιθανούς μετρητές, συγχρόνως. Οι μονάδες μέτρησης μπορούν να αλλάξουν καθώς και ο ρυθμός ανανέωσης των δεδομένων μπορεί να αυξηθεί ή να μειωθεί. Οι τιμές που μπορεί να δείξει είναι :


Κλειστός / Ανοικτός βρόγχος ελέγχου μίγματος
Θερμοκρασία εισαγόμενου αέρα
Θερμοκρασία νερού
Πίεση εισερχόμενου καυσίμου.
Γαλόνια / Λίτρα την ώρα
Χρονισμός καύσης.
Φορτίο μηχανής
Μίλια/γαλόνιΧιλίομετρα/γαλόνιΜίλια/λίτραΛίτρα/100 χλμ.
Μίλια/ώραΧλμ/Ώρα
Πίεση εισαγωγής
Στροφές/λεπτό
Θέση πεντάλ γκαζιού
Τάση μπαταρίας

Το ScanGaugeII πωλείται μέσω Internet σε όλη την ελληνική επικράτεια, αλλά και σε όλη την Ευρώπη, από την Telematica ως αποκλειστικός αντιπρόσωπος στην τιμή των 167 (η τιμή δεν συμπεριλαμβάνει Φ.Π.Α). Για τα εγγεγραμμένα μέλη του Forum/Club η εταιρία μας προσφέρει για ομαδικές αγορές (άνω των 5 τεμαχίων) έκπτωση 10% επί τις συνολικής αξίας.

Αν ενδιαφέρεστε για την αγορά του ή για οποιαδήποτε πληροφορία, μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας στα τηλέφωνα της εταιρίας μας ή να επισκεφθείτε το site μας, www.scangauge.gr (http://www.scangauge.gr/) και www.telematica.gr (http://www.telematica.gr/) .

Πετρος Πετριδης
25-04-10, 23:53
Φανταστείτε τις πιό χρήσιμες από αυτές τις ενδείξεις καθώς επίσηw και μία κάμερα χαμηλού φωτισμού που θα δείχνει τι βρίσκεται μπροστά μας σε συνθήκες κακού ή ανύπαρκτου φωτισμού, να εμφανίζονταν σε ένα HUD (Head Up Display).H BMW έχει αναπτύξει ένα σύστημα αυτοδιάγνωσης που ειδοποιεί μέσω του δίκτυου κινητής τηλεφωνίας το σερβις της εταιρείας για βλάβες ή για το περιοδικό σέρβις.Έτσι ειδοποιούν τον οδηγό να επισκεφτεί το συνεργείο.

Phatt
25-04-10, 23:59
Αχιλλεα θα ηθελες να μας πεις τι ακριβως θελεις να κανεις;

Πετρος Πετριδης
26-04-10, 01:29
εδω στην ελλαδα υπαρχει μαγαζι που να πουλαει τετια καλωδια???
Μιας και δεν απαντάει κανένας άλλος σου λέω ότι πριν από 3 χρόνια μου είπε ένας γνωστός μου φοιτητής στην Σίνδο στους αυτοματισμούς,ότι είχε πάρει το καλώδιο και μία δισκέτα με το πρόγραμμα από μαγαζί στην Θεσσαλονίκη και το δούλεψε με ένα λάπτοπ.Έκανε βελτιώσεις στο γιάρις του.Δυστυχώς δεν γνωρίζω άλλες λεπτομέρειες.

nikolaras
26-04-10, 11:23
Για να μη μπερδευόμαστε, ειδικά στο yaris δεν μπορείς να αλλάξεις τις παραμέτρους του εργοστασιακού εγκεφάλου, είναι κλειδωμένες λειτουργίες, εξού και η αξιοπιστία.
Οι περισσότεροι που σκαλίζουν τέτοια πράγματα, προσθέτουν στο σύστημα, ένα παράλληλο εγκέφαλο, ώστε να παρακάμψουν κάποιες παραμέτρους/λειτουργίες του εργοστασιακού, ή αντικαταστούν τον εργοστασιακό με άγραφο εγκέφαλο.
Με το όργανο και με΄το καλώδο, συνδεμένο σε λαπτοπ, μπορείς να δεις πολλά πράγματα κατά τη λειτουργία του αυτοκινήτου, καθώς και τους κωδικούς βλαβών, όπως επίσης να σβήσεις τυχόν βλάβες που έχει αποθηκεύσει ο εγκέφαλος.

Phatt
26-04-10, 12:40
Συνεχιζω να επιμενω να μας πει ο Αχιλλεας τι ακριβως δουλεια θελει να κανει, ξεκινησαμε να μιλαμε για προγραμματισμους εγκεφαλου χωρις να ξερουμε τι ψαχνει ο φιλος και πιθανον να ειμαστε εκτος θεματος...

Leonardo
27-04-10, 00:48
Εγω απλα ηθελα να παρω διαφορες ιδεες σε ποιο σημειο ηταν το βυσμα εγκεφαλου και που θα βρω καλωδιο συνδεσης, αλλα και αυτα που λετε τοπο πιανουν...

Phatt
27-04-10, 01:17
Εαν πιανουν τοπο, τοτε δες και αυτα εδω...
http://www.blitzpowerusa.com/products/r-viticolor-3/r-viticolor31.html
http://www.plxdevices.com/datalogger.html
http://cgi.ebay.com/USB-OBD2-ELM327-Diagnostic-Scanner-Cable-Toyota-Sequoia-/230460085979?cmd=ViewItem&pt=UK_Diagnostic_Tools_Equipment&hash=item35a87dd6db
Με ενα καλωδιο σε usb και με ενα laptop και καλο software μπορεις να κανεις πολλα.

Και γενικα εαν ψαξεις υπαρχει software για datalogging και για καποια μοντελα και προγραμματισμο εγκεφαλου και τα σχετικα.Καποιες εταιριες τα κλειδωνουν, καποιες οχι.Εγω εχω ασχοληθει με τα Honda.
Γενικα, να ξερεις οτι, υπαρχουν 3 τροποι για να σκαλισεις τις ρυθμισεις του εγκεφαλου.Ο πρωτος ειναι ο παραλληλος εγκεφαλος, που ειναι και ο χειροτερος τροπος, γιατι δεν σου δινει προσβαση σε πολλα πραγματα.Ο δευτερος ειναι να σκαλισεις τον εργοστασιακο, συνηθως ειναι η καλυτερη λυση, γινεται σαν αγραφος.Τελος η καλυτερη λυση ειναι ο αγραφος, εχει απειρες παραμετρους για ρυθμισεις και ειναι ο πιο γρηγορος, αλλα ειναι και ο πιο ακριβος...Αυτα τα ολιγα.

nikolaras
27-04-10, 11:51
Εγω απλα ηθελα να παρω διαφορες ιδεες σε ποιο σημειο ηταν το βυσμα εγκεφαλου και που θα βρω καλωδιο συνδεσης, αλλα και αυτα που λετε τοπο πιανουν...
Πιστεύω να βρήκες που βρίσκεται η φίσα.
Καλώδιο σε συμβουλεύω να πάρεις από έξω, θα το βρεις πάμφθηνα, γιατί εδώ στην Ελλάδα το έχουν καβαλήσει το καλάμι. (από 40 ευρώ και πανω, αν είναι δυνατό για ένα καλώδιο).:001_huh:

Leonardo
27-04-10, 15:56
Αν τα παραγγειλω απο e-bay ποσο θα μου βγουν τα μεταφορικα??

Phatt
27-04-10, 16:01
Ο καθε πωλητης δινει τα δικα του, σε καθε προϊον το οποιο στελνουν στην Ελλαδα, αναφερει και τα μεταφορικα.Σε καθε περιπτωση δεν νομιζω να ειναι πανω απο $7-8.

Leonardo
27-04-10, 16:26
φοβαμαι μηπως παραγγειλω καλωδιο και δεν τεριαζει στο αμαξι μου ή μπορει και να μην εχει τετιο βυσμα..πως θα καταλαβω τι τυπος ειναι....

Phatt
27-04-10, 16:48
Τα ΟBD2 βυσματα(OBD2 Connector) που συνδεονται σε διαγνωστικα και λοιπα ειναι universal και ειναι ιδια σε ΟΛΑ τα συγχρονα αυτοκινητα, με OBD2 εγκεφαλο.

Παρε και μια φωτο.
http://www.wjjeeps.com/obd2_connector_02.jpg

Leonardo
27-04-10, 17:02
ευχαριστω φιλος....θα το τσεκαρω..