PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαρροη ρευματος σε τοστιέρα



jeik
28-04-10, 18:34
Αν και δεν μ αρεσει να μπαινω σε ξενα χωράφια (ηλεκτρολογικα) , ετσι οπως γιναμε πρεπει :001_smile:.
Εχω 2 τοστιέρες , η μια παρουσιάζει αντίσταση σε σχεση με το σασι 1,5 ΜΩ και δεν ριχνει τον αντιηλεκτροπληξιακό , η άλλη παρουσιάζει αντισταση (και οι 2 αντιστάσεις της) 150 ΚΩ και τον ρίχνει (ακροδέκτης Α-σασι , ακροδέκτης Β-σασι).
Τι παιζεται με τις τιμες αυτές ?
Κανονικα δεν επρεπε να εχουν απειρη αντισταση με σασι ? και αν ειναι φυσιολογική μια τιμη των 1,5ΜΩ , τι φταιει στην αλλη και κατεβηκε τοσο η τιμή της με αποτελεσμα να ''ριχνει'' το ρελε ?
Η προβληματικη ειναι TEFAL παλιο μοντέλο αλλα σχεδον αχρησιμοποιητη και πεντακαθαρη απο λαδια βρωμιες κλπ στις αντιστασεις-θερμοστατη κλπ , γενικως ειναι τζαμι μεσα και οι αντιστάσεις φαινονται αδούλευτες και μου προκαλει εντυπωση αυτη η διαρροή.
Τι συμβαινει με τις αντιστασεις ?

stom
28-04-10, 19:38
Ο ηλεκτρισμος δεν κανει διαχωρισμο σε ηλεκτρολογους και ηλεκτρονικους... :D
Αν σκεφτουμε οτι οι τοστιερες ειναι ουσιαστικα αντιστασεις ισχυος αποτελουμενες απο συρμα τυλιγμενο συνηθως σε κεραμικους αποστατες και κλεισμενο μεσα σε σιδερενιο σωληνα, με καποιο μονωτικο. Εαν φθαρει καπου το μονωτικο, κανει διαρροη (καθοτι το σιδερενιο κελυφος ειναι γειωμενο για λογους ασφαλειας, και γιαυτο πεφτει το ρελε.
Πρακτικα δεν επισκευαζεται.
Αν κανεις τι διαιρεση 230volt δια της αντιστασης που μετρας θα βρεις το ρευμα διαρροης.
Στο 1,5MO ειναι αποδεκτο, στα 150Kohm ειναι 1,5mA.
Kανονικα δεν θα επεφτε το ρελε (πεφτει στα 30mA) αλλα κατα 99% μολις αρχισει να ζεσταινεται, με τη διαστολη κανει καλυτερη επαφη με αποτελεσμα η αντισταση να πεφτει και το ρευμα να ξεπερναει τα 30 ma και να ριχνει το ρελε.

tomka
28-04-10, 23:00
Αν η τοστιερα ειναι αχρησιμοποιητη πολυ καιρο παιζει και η περιπτωση να χει η αντισταση υγρασια και απ αυτο να χει διαρροη.

stom
28-04-10, 23:45
Αν και υπαρχει αυτη η πιθανοτητα, και παλι για λογους ασφαλειας δεν θα την χρησιμοποιουσα....

grivaselectric
28-04-10, 23:48
Άλλαξε αντίσταση.Βρίσκεις εύκολα.

klik
29-04-10, 01:24
σε tefal αχρησιμοποίητη για καιρό αλλά όχι καινούργια και εγω είχα το πρόβλημα αυτό, την άνοιξα την καθάρισα (οι πλάκες βγαίνουν εύκολα χωρις κατσαβίδι για να πλένοντε) και όλα καλά, όλα ωραία. Την έχω 10 χρόνια απο τότε.

Σε μια άλλη αχρησιμοποίητη (σφραγισμένη) είχε μείνει υγρασία μέσα στο μονωτικό (πυλό) της αντίστασης και έριχνε το ρελέ διαρροής. Την έβαλα σε πρίζα χωρίς προστασία (ΔΕΝ ΣΥΝΗΣΤΩ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ ΤΗ ΓΕΙΩΣΗ) και μετά απο 20 λεπτα λειτουργίας, έστρωσε και δίνει αντίσταση >10MΩ απο τότε.
Το παραπάνω χωρίς το ρελέ διαρροής, ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ/ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ.

WIZARD
29-04-10, 01:58
Στην στοα των ηλεκτρολογων,(βασιλεως ηρακλειου)
βρισκεις αντιστασεις ,
παρτην μαζι σου την αντισταση και πανε,να δεις

Damiano
29-04-10, 14:29
...
Εχω 2 τοστιέρες , η μια παρουσιάζει αντίσταση σε σχεση με το σασι 1,5 ΜΩ και δεν ριχνει τον αντιηλεκτροπληξιακό , η άλλη παρουσιάζει αντισταση (και οι 2 αντιστάσεις της) 150 ΚΩ και τον ρίχνει (ακροδέκτης Α-σασι , ακροδέκτης Β-σασι).
...
...


Αποσύνδεσες τις αντιστάσεις, πριν μετρήσεις;
Αν όχι, έλεγξε μήπως έχεις διαρροή από αλλου (διακόπτης, θερμοστάτης, ενδεικτική λυχνία...).

Tolis-Sx
29-04-10, 15:10
απλα την πας στην ανακυκλωση εκει που πηγαν τα πραγματα με τους Κινεζους...λιγοτερο θα σου κοστισει μια καινουρια....

jeik
29-04-10, 18:16
Αποσύνδεσες τις αντιστάσεις, πριν μετρήσεις;
Αν όχι, έλεγξε μήπως έχεις διαρροή από αλλου (διακόπτης, θερμοστάτης, ενδεικτική λυχνία...).

Εννοειται , αποσυνδεδεμενες τελειως , θα κανω αυτο για την υγρασια , λειτουργια για κανα μισαωρο να στεγνωσει αν ειναι κατι τετοιο , (υπαρχει ρυθμιζομενος ρελε ,εως τα 15 mA δεν πεφτει )μηπως και ........, αλλιως ανακυκλωση :001_smile:.

Phatt
29-04-10, 18:52
Δημητρη αμα ειναι καλης ποιοτητας η πλακες ειναι κριμα ρε φιλε...Παρε με τηλεφωνο να κανονισουμε για αντιστασεις.Αμα ειναι να την πεταξεις, φερτην απο το σπιτι :001_tt2: