PDA

Επιστροφή στο Forum : ΓΚΑΡΑΖΟΠΟΡΤΑ Κ ΦΩΣ



tzvangel
29-04-10, 17:53
ΛΟΙΠΟΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΠΛΟ (ΓΙΑ ΕΣΑΣ)!!!

ΕΧΩ ΜΙΑ ΓΚΑΡΑΖΟΠΟΡΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ (ΜΠΟΥΤΟΝ)
ΘΕΛΩ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΩ ΤΗΝ ΓΚΑΡΑΖΟΠΟΡΤΑ ΝΑ ΑΝΑΒΕΙ Κ ΕΝΑΣ ΠΡΟΒΟΛΕΑΣ 150WATT ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΚΛΕΙΝΩ ΝΑ ΣΒΗΝΕΙ Ο ΠΡΟΒΟΛΕΑΣ,

ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΒΑΓΓΕΛΗΣ

FILMAN
29-04-10, 17:56
Θα χρειαστείς ένα ρελέ καστάνιας.

tzvangel
29-04-10, 18:05
Θα χρειαστείς ένα ρελέ καστάνιας.
ΦΙΛΕ ΜΟΥ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ...
ΑΝ ΕΙΧΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΡΩΤΑΓΑ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ (ΓΙΑ ΕΣΑΣ)!!
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΡΕΛΕ ΚΑΣΤΑΝΙΑΣ?
Κ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΑΥΤΟ?

cosecon
29-04-10, 18:07
Ορισμένοι τηλεχειρισμοί έχουν αυτή την δυνατότητα από μόνοι τους. Όταν δεν είναι τελείως κλειστή η πόρτα, κλείνει μια επαφή και δίνει μια έξοδο 220V . Αν βάλεις ένα ρελεδάκι εκεί είσαι οκ ( αν θες για μικρό φορτίο, τότε πιθανόν και κατευθείαν να γινεται). Αν ο τηλεχειρισμός σου δεν έχει αυτή την έξοδο τότε το ρελε καστάνιας κάνει μια χαρά.

tzvangel
29-04-10, 18:15
ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!

ΑΛΛΑ...
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΡΕΛΕ ΚΑΣΤΑΝΙΑΣ?

ΚΑΙ ΠΟΥ - ΠΩΣ ΤΟ ΣΥΝΔΕΩ ΣΤΟΝ ΤΗΛΕΧΕΙΡΙΣΜΟ?

cosecon
29-04-10, 18:17
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=50177&highlight=%F1%E5%EB%E5+%EA%E1%F3%F4%E1%ED%E9%E1%F2

tasosmos
29-04-10, 18:17
Μαλλον τo πιο απλο ειναι (αν μπορεις να τον προσαρμοσεις καπως) να βαλεις εναν τερματικο διακοπτη NC στο κατω μερος της πορτας. (τον ζητας ετσι απο μαγαζια με ηλεκτρολογικα)

Ετσι με το που ανοιγει η πορτα θα δινει ρευμα ο διακοπτης κ οταν κλεισει θα πατιεται ο διακοπτης κ θα σβηνει το φως.

tzvangel
29-04-10, 19:08
[QUOTE=tasosmos;364658]διακοπτη NCQUOTE] ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ.. ΔΛΔ ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΩ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΓΚΑΡΑΖΟΠΟΡΤΑΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΝΕΙ Η ΓΚΑΡΑΖΟΠΟΡΤΑ, ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΑΤΙΕΤΑΙ ΑΡΑ ΘΑ ΖΒΙΝΕΙ Ο ΠΡΟΒΟΛΕΑΣ?ΕΤΣΙ? ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΩ ΤΗΝ ΓΚΑΡΑΖΟΠΟΡΤΑ Ο ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΘΑ "ΞΕΠΑΤΙΕΤΑΙ" ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΑΝΑΒΕΙ Ο ΠΡΟΒΟΛΕΑΣ... ΕΤΣΙ?
ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΛΕΩ?

gep58
29-04-10, 19:22
Βαγγέλη,
έχεις 12 μηνύματα στο ενεργητικό σου. Τα έκανες όλα με κεφαλαία και δεν σ΄έχουν πάρει χαμπάρι ακόμη :::

Τώρα για τη θέση του διακόπτη στο κάτω μέρος της πόρτας που συζητάτε δεν είναι ότι καλύτερο αν και φαίνεται εύκολο.
Εγκυμονεί σοβαρούς κiνδύνους ασφάλειας από πολλές πλευρές.

Από τη δική μου εμπειρία γνωρίζω ότι οι πλακέτες από τέτοιου τύπου γκαραζόπορτες (σπαστές ή μονοκόμματες που σηκώνονται) διαθέτουν από κατασκευή αυτή τη δυνατότητα και η λάμπα τους σβήνει ύστερα από κάποιον χρόνο.
Αυτό δεν σε βολεύει ή δεν το έχει ο δικός μηχανισμός ή μήπως αγνοείς ότι υπάρχει σαν δυνατότητα:

gep58

κολας
29-04-10, 19:36
πιστεύω ότι είναι πιο ευκολη και φθινότερη λύση αυτη του τερματικού διακόπτη.συνήθως οι τερματικοί διακόπτες έχουν τρεις υποδοχές, μία κοινή στην οποία πάει η φάση, και αλλές δύο μια για κατασταση ΝΟ, και μία για ΝC.εσυ αφού θες να ανάβει το φωτιστικο όταν κλείνει η πόρτα θα πρέπει να πας την φάση στην μεσαία(κοινή) επαφή την οποία θα βρεις με ένα πολύμετρο,ή δοκιμάζοντας και στην επαφή ΝΟ θα πας το άλλο καλόδιο που θα πυγαίνει στην λάμπα,τον ουδέτερο τον πας κατευθείαν στην λάμπα.έτσι όταν κλείσει η πόρτα και πατηθεί το συρματάκι που έχει ο τερματκός διακόπτης, η ΝC θα κλησει με αποτέλεσμα να έχουμε κύκλωμα και να ανάψει η λάμπα.

tzvangel
29-04-10, 20:59
Βαγγέλη,
έχεις 12 μηνύματα στο ενεργητικό σου. Τα έκανες όλα με κεφαλαία και δεν σ΄έχουν πάρει χαμπάρι ακόμη :::

δεν σε καταλαβα? τι εννοεις?

Pxelectric
29-04-10, 21:00
Αγαπητέ φίλε αν η γκαραζόπορτα σου λειτουργεί με control τότε προφανώς θα έχει και ηλεκτρονική πλακέτα . Αυτή βρίσκεται συνήθως μέσα στο κουτί του κινητήρα η σε κουτί που έχει τον controller . Όλο ι οι σύγχρονοι controller έχουν την δυνατότητα εξόδου φωτισμού ασφαλείας . Αν κοιτάξεις προσεκτικά στις συνδέσεις του controller θα δεις μια έξοδο που γράφει συνήθως lamp . Αν συνδέσεις εκεί το φως που θέλεις θα ανάβει και θα σβήνει όταν ενεργοποιείτε η πόρτα με τον χρόνο που έχει

tzvangel
29-04-10, 21:06
έτσι όταν κλείσει η πόρτα και πατηθεί το συρματάκι που έχει ο τερματκός διακόπτης, η ΝC θα κλησει με αποτέλεσμα να έχουμε κύκλωμα και να ανάψει η λάμπα.

λοιπον εχουμε κ λεμε... καταρχας ειναι πολυ εξυπνο αυτο που λες με το NC ομως εγω δεν θελω οταν κλεινει η πορτα να αναβει η λαμπα...
αλλα οταν ανοιγει η πορτα να αναβη η λαμπα... και δεν το θελω για φαρο απλα επειδη προκειτε για ενα μεγαλο γκαραζ οταν παρκαρω το αμαξι (βραδυ) αναγκαζομαι να κανω το κινητο μου φακο!!!
οποτε... αυτη η "πατεντα" με τον διακοπτη ειναι οτι πρεπει δεν θελω να μπλεξω ουτε με ρελε ουτε με ιστοριες θελω κατι απλο και λειτουργικο!!! δλδ παταω να ανοιξει η πορτα τσακ αναβει η λαμπα... παταω να κλεισει η πορτα τσακ να σβησει.....! και δεν εχω προβλημα με μεγαλους κινδυνους γιατι πολυ απλα ειναι δικο μου το γκαραζ οποτε θα προσεχω! οποτε θα παρακαλεσω οποιον μπορει ας μου φτιαξει ενα απλο σχεδιακι (στην ζωγραφικη) με την πορτα την θεση του διακοπτη κ τελος την λαμπα.... για να παρω μια ιδεα στο πως θα το συνδεσω!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΛΩΝ ΣΑΣ

tzvangel
29-04-10, 21:07
Αγαπητέ φίλε αν η γκαραζόπορτα σου λειτουργεί με control τότε προφανώς θα έχει και ηλεκτρονική πλακέτα . Αυτή βρίσκεται συνήθως μέσα στο κουτί του κινητήρα η σε κουτί που έχει τον controller . Όλο ι οι σύγχρονοι controller έχουν την δυνατότητα εξόδου φωτισμού ασφαλείας . Αν κοιτάξεις προσεκτικά στις συνδέσεις του controller θα δεις μια έξοδο που γράφει συνήθως lamp . Αν συνδέσεις εκεί το φως που θέλεις θα ανάβει και θα σβήνει όταν ενεργοποιείτε η πόρτα με τον χρόνο που έχει

Δεν εχει φιλε μου ειναι το ΠΡΩΤΟ που κοιταξα πριν γραψω θεμα στο HLEKTRONIKA.GR

xrhstosmp
29-04-10, 22:58
λοιπον εχουμε κ λεμε... καταρχας ειναι πολυ εξυπνο αυτο που λες με το NC ομως εγω δεν θελω οταν κλεινει η πορτα να αναβει η λαμπα...
αλλα οταν ανοιγει η πορτα να αναβη η λαμπα... και δεν το θελω για φαρο απλα επειδη προκειτε για ενα μεγαλο γκαραζ οταν παρκαρω το αμαξι (βραδυ) αναγκαζομαι να κανω το κινητο μου φακο!!!
οποτε... αυτη η "πατεντα" με τον διακοπτη ειναι οτι πρεπει δεν θελω να μπλεξω ουτε με ρελε ουτε με ιστοριες θελω κατι απλο και λειτουργικο!!! δλδ παταω να ανοιξει η πορτα τσακ αναβει η λαμπα... παταω να κλεισει η πορτα τσακ να σβησει.....! και δεν εχω προβλημα με μεγαλους κινδυνους γιατι πολυ απλα ειναι δικο μου το γκαραζ οποτε θα προσεχω! οποτε θα παρακαλεσω οποιον μπορει ας μου φτιαξει ενα απλο σχεδιακι (στην ζωγραφικη) με την πορτα την θεση του διακοπτη κ τελος την λαμπα.... για να παρω μια ιδεα στο πως θα το συνδεσω!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΛΩΝ ΣΑΣ

ουδεν σχολιον.........:saad:

tzvangel
29-04-10, 23:34
ουδεν σχολιον.........:saad:
γιατι ουδεν σχολιο? δεν καταλαβενω την απαντηση σου?

xrhstosmp
29-04-10, 23:40
αν καταλαβαινες τους κινδυνους θα καταλαβαινες και τη δικια μου απαντηση φιλε μου...ειναι σαν να μην αλλαζεις αμορτισερ-λαστιχα-φρενα και παρμενα ακρομπαρα στο αμαξι σου με το προσχημα οτι "προσεχεις".......

JimKarvo
29-04-10, 23:51
Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει αρκετός κίνδυνος.. ο οποίος ίσως μειωθεί αν έχουμε φως 12V ;) και έχουμε έναν μετασχηματιστή 220V / 12, ο οποίος να τροφοδοτεί το φως, ή το κύκλωμα και το φως!

tasosmos
29-04-10, 23:54
Για ασφαλεια θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις ενα φορτιστη 12V/0,5Α πχ κι ενα ρελε 12βολτο.
Βαζεις εναν μικρο τερματικο διακοπτη σε σειρα με το πηνιο του ρελε και τον φορτιστη κ τελος. Α κ μια διοδο στα ακρα του ρελε προφανως αναστροφα.

Φυσικα υπαρχουν ενα καρο λυσεις για αυτη την περιπτωση αλλα δεδομενου οτι απ'οτι καταλαβα δεν εχεις πειρα με ηλεκτρονικα/ηλεκτρολογικα νομιζω αυτη ειναι αρκετα καλη.
Απλουστερη δεν γινεται κ ακομα κι αν γινει κατι το πολυ πολυ να καει ο φορτιστης σου.

JimKarvo
30-04-10, 00:01
Και πάλι, από το ρελέ, δεν θα πρέπει να διαχειρίζεται τα 220V? Οπότε πάλι επικίνδυνο δεν θα είναι?

tzvangel
30-04-10, 00:08
αν καταλαβαινες τους κινδυνους θα καταλαβαινες και τη δικια μου απαντηση φιλε μου...ειναι σαν να μην αλλαζεις αμορτισερ-λαστιχα-φρενα και παρμενα ακρομπαρα στο αμαξι σου με το προσχημα οτι "προσεχεις".......

ασχετη εντελος ομως το ενα με ΄τ'αλλο!!!
στην γκαραζοπορτα καπου "χωνεις" τον διακοπτη!!!
και στο αμαξι παιζεται η ζωη σου αν κανεις χαζομαρες!!!!

ειναι 2 ασχετα παραδειγματα!!!!!!
στο ενα (πορτα) μπορεις να πεις προσεχω...

στο δυο (αμαξι) δεν γινετε να πεις προσεχω με αυτα που ανεφερεσαι γιατι πολυ απλα, δεν "προσεχει" το αμαξι!!!!!!

gep58
30-04-10, 00:39
Μήπως, έχεις ακούσει ποτέ τη φράση "ο διάολος έχει πολλά ποδάρια":
Τα θέματα ασφάλειας που έχουν να κάνουν με την ανθρώπινη ζωή να μην τα παίρνεις ποτέ αψήφιστα.
Δέξου το σαν συμβουλή αυτό...

gep58

j kalai
30-04-10, 00:41
Exω σκεφτει να παρω εναν τετοιο προβολεα http://www.ouaou.gr/html_prod/prod_1366.html και να γυρισω το ρανταρ να κοιτα την πορτα ωστε να μην αναβει με φιλα και γατες που θα περνανε. Πιστευω οτι το βραδυ με την κινηση της πορτας θα αναψει, αν οχι το επομενο βημα θα ειναι να βαλω καποια αντανακλαστικη ταινια στην πορτα.

dal_kos
30-04-10, 01:35
Επειδή παιδιά αναφέρεστε στους κινδύνους ασφαλείας. Για συγκεκριμενοποιήστε τους λίγο αν μπορείτε. Εκτός της ηλεκτροπληξίας σε περίπτωση λάθος σύνδεσης, τι αλλο μπορεί να παίζει?

jeik
30-04-10, 02:27
Exω σκεφτει να παρω εναν τετοιο προβολεα http://www.ouaou.gr/html_prod/prod_1366.html και να γυρισω το ρανταρ να κοιτα την πορτα ωστε να μην αναβει με φιλα και γατες που θα περνανε. Πιστευω οτι το βραδυ με την κινηση της πορτας θα αναψει, αν οχι το επομενο βημα θα ειναι να βαλω καποια αντανακλαστικη ταινια στην πορτα.

κανε αυτο , ειναι το πιο ευκολο για σενα και εχει και χρονοκαθυστερηση , θα αναβει μεχρι να απομακρυνθεις και δεν χρειαζεται να ανακατεψεις το κυκλωμα της πορτας.

j kalai
30-04-10, 09:12
Στην πορτα δεν εχω βαλει μοτερ ακομα για να κανουμε και λιγο γυμναστικη :001_smile: αλλα αν δεν πιασει θα βαλω και εναν τερματικο διακοπτη και αν θυμαμαι καλα τα ρανταρ με το παιρνουν ρευμα κλεινουν απευθειας το κυκλωμα, οποτε θα αναβει και η λαμπα.

tzvangel
30-04-10, 10:07
καλημερα!
να τα βαλουμε λιγο σε μια σειρα γιατι! ξεφηγαμε απο το θεμα!
και τελικα λυση δεν βρεικαμε!

καταρχην για να τελειωνουμε με το θεμα ασφαλειας ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΜΕΝΑ δε με ενδιαφερει!

2 πως δουλευει ο nc διακοπτης και που πρεπει να τον βαλω ετσι ωστε οταν κλεινει η πορτα να κλεινει κ ο προβολεας?

thomasskoy
06-05-10, 22:26
φιλε μου τα πραγματα ειναι απλα θα πας σε 1 καταστηκα με ηλεκτρολογικα αυτοματισμους και θα παρεις εναν τερματικο διακοπτη στεγανο και θα τον βιδωσεις στο πανω μερος σταθερο στην κασα της πορτας.ετσι οταν η πορτα θα ανιγει θα σου κλεινη την επαφη και θα εχεις συνδεσει στην σειρα τον προβολεα σου.ετσι θα αναβει.το εχω φτιαξει και δουλευει εδω και 5 χρονια χωρις προβλημα.

weather1967
06-05-10, 22:47
Exω σκεφτει να παρω εναν τετοιο προβολεα http://www.ouaou.gr/html_prod/prod_1366.html και να γυρισω το ρανταρ να κοιτα την πορτα ωστε να μην αναβει με φιλα και γατες που θα περνανε. Πιστευω οτι το βραδυ με την κινηση της πορτας θα αναψει, αν οχι το επομενο βημα θα ειναι να βαλω καποια αντανακλαστικη ταινια στην πορτα.

Γιαννη απλη λυση για εναν αρχάριο,αλλα επειδη ο ανιχνευτης ειναι με υπερυθρες και ενεργοποιηται με αλλαγη θερμοκρασιας ,αν τον εχεις εστιασει μακρυτερα απο 2-3 μετρα δεν θα αντιλαμβανεται το ανοιγμα της πορτας ,παρα μονον αν τον εστιασης στην πορτα κοντυτερα των 2 μετρων ,ουτως ωστε αν ειναι κοντα ενα αντικειμενο που κινειται εστω και χωρις θερμικο το αντιλαμβανεται.

weather1967
06-05-10, 22:50
Στην πορτα δεν εχω βαλει μοτερ ακομα για να κανουμε και λιγο γυμναστικη :001_smile: αλλα αν δεν πιασει θα βαλω και εναν τερματικο διακοπτη και αν θυμαμαι καλα τα ρανταρ με το παιρνουν ρευμα κλεινουν απευθειας το κυκλωμα, οποτε θα αναβει και η λαμπα.

Σωστά οταν παιρνουν 220 volt οι υπερυθροι ανιχνευτες κλεινουν το κυκλωμα ,απλα θα σου μενει για περισσοτερο χρονο αναμενο το φως, χανεται δηλαδη η ρυθμιζομενη χρονοκαθυστερηση.

j kalai
07-05-10, 00:11
To ρανταρ θα το βαλω στους δεκα με εικοσι ποντους απο την πορτα στο σημειο που ανοιγει, οποτε θα κανω δουλεια.

j kalai
09-05-10, 23:42
Το τοποθετησα και λειτουργει κανονικα οπως και το περιμεναμε αν και σε καποια στροφη :hammer: μου εφυγαν 4μετρα καλωδιου και δεν καταφερα να συνδεσω αλλον εναν παραλληλα με αυτον.
Σας παραθετω και δυο φωτο απο την εγκατασταση.

thomasskoy
09-05-10, 23:53
ωραια μια χαρα και μεσα σε σωληνα.Ελπιζω να μην σε ζαλιζει το φως

j kalai
10-05-10, 00:03
Θα δειξει αυριο το βραδυ γιατι σημερα δεν το δοκιμασα με το αυτοκινητο.

weather1967
10-05-10, 00:16
Aψογος ο Γιάννης,επαγγελματικη δουλεια,καλοριζικος.:001_smile: