PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Μ/Σ ΑΠΟΜΟΝΩΣΗΣ



saik
30-04-10, 19:27
Χαιρετω ολους στο forum.
Υστερα απο πολυ σκεψη αποφασισα να φτιαξω τα φωτα στον εξωτερικο χωρο του σπιτιου μου μονος μου. Το οικοπεδο εχει διαστασεις 40mX16m οποτε καταλαβενετε οτι θα χρειαστουν αρκετα φωτιστικα (40 περιπου ) με μεση αποσταση των φωτιστικων απο τον πινακα 20m περιπου. Ο ηλεκτρολογος εχει τραβηξει την παροχη απο το ρολοΪ της ΔΕΗ σε ενα κουτι δικλαδωσης στην προσοψη του σπιτιου και απο εκει το συνεχιζει στον κεντρικο πινακα του σπιτιου. Επισης μου ειχε πει πως απο το κουτι δικλαδωσης θα τραβηξω για τα εξωτερικα φωτα.
Για τον λογο αυτο ρωταω θα χρειαστει να βαλω μ/σ απομονωσης 230/230 . Ποιος ο ρολος αυτου του μετασχηματιστη και τι απομονωνει το δευτερευον απο το πρωτευων.

Ευχαριστω.

Phatt
30-04-10, 19:49
Εχει ξανασυζητηθει το θεμα εκτενως.
Ο μετασχηματιστης προσφερει γαλβανικη απομονωση απο το δικτυο της ΔΕΗ, πραγμα που σημαινει οτι εαν καποιος ακουμησει το ενα καλωδιο απο τα 2 που πηγαινουν στις λαμπες, δεν θα παθει ηλεκτροπληξια, ακομη και αν ειναι γειωμενος.
Απ'οτι θυμαμαι απο το προηγουμενο θεμα που ειχε συζητηθει, καλο θα ειναι να υπαρχει και αντιηλεκτροπληξιας στο δευτερευνον τιλυγμα του μετασχιματιστη.

gep58
01-05-10, 00:05
Χαιρετω ολους στο forum.
Υστερα απο πολυ σκεψη αποφασισα να φτιαξω τα φωτα στον εξωτερικο χωρο του σπιτιου μου μονος μου. Το οικοπεδο εχει διαστασεις 40mX16m οποτε καταλαβενετε οτι θα χρειαστουν αρκετα φωτιστικα (40 περιπου ) με μεση αποσταση των φωτιστικων απο τον πινακα 20m περιπου. Ο ηλεκτρολογος εχει τραβηξει την παροχη απο το ρολοΪ της ΔΕΗ σε ενα κουτι δικλαδωσης στην προσοψη του σπιτιου και απο εκει το συνεχιζει στον κεντρικο πινακα του σπιτιου. Επισης μου ειχε πει πως απο το κουτι δικλαδωσης θα τραβηξω για τα εξωτερικα φωτα.
Για τον λογο αυτο ρωταω θα χρειαστει να βαλω μ/σ απομονωσης 230/230 . Ποιος ο ρολος αυτου του μετασχηματιστη και τι απομονωνει το δευτερευον απο το πρωτευων.

Ευχαριστω.
Τι είναι αυτό το κουτί διακλάδωσης στο ενδιάμεσο της παροχής;
Άλλη μια "πατέντα" κάποιου έμπειρου τεχνίτη... :
Δεν μπορείς να κάνεις αυτό που σου είπε αν δεν υπάρχουν οι απαιτούμενες προϋποθέσεις. Η γραμμή του εξωτερικού φωτισμού πρέπει να αναχωρεί από τον κεντρικό πίνακα και από δική της ασφάλεια και να ακολουθεί μετ/στής είτε υποβιβασμού της τάσης είτε (τελευταία της μόδας) απομονώσεως.

gep58

nikolaras
01-05-10, 13:17
Δεν νομίζω να είναι κουτί διακλάδωσης μόνο.
Αν είναι έτσι ο εγκαταστάτης θέλει σεμινάρια επειγόντως.
Επειδή και εγώ έχω αυλή, ο ηλεκτρολόγος έβαλε ένα υποτυπώδη πίνακα με την κεντρική ασφάλεια 3 επί 40 και επιμέρους ασφάλειες για διάφορες χρήσεις και μετά πηγαίνει στον πίνακα του σπιτιού.

saik
02-05-10, 19:16
Ωπα παιδια, συγνωμη. Λαθος δικο μου. Σιγουρα δεν θα ηταν ενας απλος δικλαδωτης. Σιγουρα θα υπαρχουν οι καταλληλες ασφαλειες για την παροχη και απο κει και περα θα μπουν οι καταλληλες ασφαλειες για τα επιμερους φορτια που θα χρειαστω να τραβηξω.
Ηλεκτρονικος Τ.Ε.Ι. ειμαι, οποτε και να μου το ελεγε αυτο εννοειται πως δεν θα το εφαρμοζα. Αν και θεωρω οτι γνωριζει πολυ καλα την ηλεκτρολογια ( καθε ενας στο ειδος του).
Ωστοσο εκανα εναν υπολογισμο των φορτιων μου ( φωτισμος και μοτερ) και και μου βγαινουν 3KW. Αρα θα χρειαστω μετασχηματιστη 3000VA. Τα λεω καλα; Η μηπως ειναι καλυτερα να χρησιμοποιησω επι μερους μετασχηματιστες για φωτισμο και μοτερ αντιστοιχα;

FILMAN
03-05-10, 10:33
Εχει ξανασυζητηθει το θεμα εκτενως.
Ο μετασχηματιστης προσφερει γαλβανικη απομονωση απο το δικτυο της ΔΕΗ, πραγμα που σημαινει οτι εαν καποιος ακουμησει το ενα καλωδιο απο τα 2 που πηγαινουν στις λαμπες, δεν θα παθει ηλεκτροπληξια, ακομη και αν ειναι γειωμενος. (Έχουμε ξαναπεί ότι σε περίπτωση διαρροής του ενός αγωγού σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει σωτηρία)
Απ'οτι θυμαμαι απο το προηγουμενο θεμα που ειχε συζητηθει, καλο θα ειναι να υπαρχει και αντιηλεκτροπληξιας στο δευτερευνον τιλυγμα του μετασχιματιστη.
Λάθος, ένα ρ/δ στο δευτερεύον του μ/ς απομόνωσης δεν θα πέσει ποτέ μα ποτέ, ό,τι και να γίνει.
Διαβάστε τα αντίστοιχα θέματα.

patridas595
03-06-10, 08:32
Λάθος, ένα ρ/δ στο δευτερεύον του μ/ς απομόνωσης δεν θα πέσει ποτέ μα ποτέ, ό,τι και να γίνει.
Διαβάστε τα αντίστοιχα θέματα.


Τι σημαίνει το ρ/δ; Ρελέ διακοπής;

FILMAN
03-06-10, 13:38
Τι σημαίνει το ρ/δ; Ρελέ διακοπής;
Ρελέ διαρροής, ή ρελέ διαφυγής, ή διακόπτης διαρροής, ή διαφορικός διακόπτης εντάσεως, κ.λ.π. κ.λ.π. Είναι το ίδιο πράγμα.

FASTIMAN
05-06-10, 21:44
Εγώ το μόνο που θα πω είναι ότι πρέπει να γειώσεις τα πάντα ακόμα και το μετασχηματιστή.

thomasskoy
14-06-10, 17:00
θα σου πρωτεινα για την μεγιστη ασφαλεια σου να βαλεις μ/στη στα 42v.υπαρχουν πλεον και οικονομικες λαμπες σε αυτην την ταση για να γλυτωσεις τα χοντρα καλωδια.

Γιώργος Ανώνυμος
14-06-10, 17:27
Άδικα χάρηκα γιατί θεώρησα ότι στο συγκεκριμένο θέμα είναι η συνέχεια του παλιού για το οποίο είχα μείνει με μία πικρή γεύση, καθότι, αν θυμάμαι καλά, δεν είχε καταλήξει πουθενά όσον αφορά την εγκατάσταση και χρήση λαμπτήρων που να λειτουργούν στα 230VAC! Και εν τέλει νομίζω ΜΣ απομόνωσης δεν χρησιμοποιεί κανείς, οπότε ίσως δεν είχε νόημα που το πλατιάσαμε τόσο! Να συστείσω μόνο κατά τιο δυνατόν βάσει ιδιαιτεροτήτων του χώρου του κήπου καλή εγκατάσταση των αγωγών με μηχανική και ηλεκτρική προστασία τους ώστε να αποφευχθεί τυχόν διαρροή (προληπτικά μέτρα) καθότι τα όποια καταστασταλτικά μέσα (προστασίες διαρροής κλπ) μόνο στην εσχάτη των περιπτώσεων θα πρέπει να αναλαμβάνουν...!!!

Ηλιας Α
15-06-10, 01:22
Προς Γιώργο Ανώνυμο
<< Άδικα χάρηκα γιατί θεώρησα ότι στο συγκεκριμένο θέμα είναι η συνέχεια του παλιού για το οποίο είχα μείνει με μία πικρή γεύση,>>.
Στο θέμα << εξωτερικη εγκατασταση φωτισμου κηπου >> έγραψες τότε
26-02-10 αυτά.
<<Πρεοτείνω να καπνίσουμε την πίπα της ειρήνης τώρα!!! 26-02-10

Μπορεί να μην προσφέρει την ίδια απόλαυση με αυτήν από μία τύπου Λεβίνσκι, άσε που ακρίβηναν και τα καθαριστήρια, αλλά ας αρκεστούμε προς το παρόν τουλάχιστον σε αυτήν!!! >>

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Ανώνυμος : 26-02-10 στις 13:21

Συνεχίζω με το δημιουργό του θέματος Θανάση Μπέλ έγραψε τότε. 21-02-10
<< καταρχην φιλαρακι ο κηπος δεν ειναι δικος μου και ουτε τα παιδια μου θα παιζουν εκει γιατι απλα δεν εχω,αν ειχα παντως πολυ ανετα θα παιζαν εκει περα.το δευτερο θεμα ειναι οτι δεν ζητησα την γνωμη των αλλων για επιλογη κουρτινας οπως νομιζεις εσυ,και απο την στιγμη που υπαρχουν φωτιστικα 220 εξωτερικου χωρου ο μετασχηματιστης μας καλυπτει ανετα και δεν ειναι λυσεις σκυντζιδικες οπως νομιζεις εσυ μαστορα!ειμαι σιγουρος παντως πως κατεχεις τις σκιντζιδικες λυσεις.δεν περιμενω απαντηση καλο βραδυ σε ολους >>.
Και συνεχίζει με ειρωνεία -κατ εμέ - .
02-03 --10
<<φιλε xrhstosmp εισαι μεγαλος ψυχολογος! αλλα οι αποψεις σου μαλλον αφορουν πυρινικους ηλεκτρολογους και οχι τους κοινους ηλεκτρολογους. μπορω επισης να θεσω και ενα αλλο θεμα στο φορουμ το οποιο νομιζω οτι μπορεις να δωσεις τα φωτα σου,γιατι το παρων θεμα το μαμισαμε νομιζω,αφορα το φαινομενο το θερμοκηπιου!τι γνωμη εχεις για τα θερμοκηπια?>>.
Με τα παραπάνω –που δεν είναι τα μόνα – περίμενες να μην είχες << μείνει με μία πικρή γεύση, >> (*) την στιγμή που και εσύ έριξες λίγη έως αρκετή << χολή >> στο φαγητό που με τόσο κόπο μαγειρευόταν και τώρα έρχεσαι να διαμαρτυρηθείς ;.
<< Και εν τέλει νομίζω ΜΣ απομόνωσης >> 230 / 230V (**) δεν πρέπει να μπαίνει ΠΟΤΕ τουλάχιστον σε αυτές τις περιπτώσεις.
<<τα όποια καταστασταλτικά μέσα (προστασίες διαρροής κλπ) μόνο στην εσχάτη των περιπτώσεων θα πρέπει να αναλαμβάνουν...!!!>>.
Συμφωνώ μαζί σου
(*) αν και με προσοχή επιλέξεις τα σωστά του τότε θέματος θα σε οδηγήσουν σε σωστή απάντηση.
(**) υπάρχουν και Μ/Σ 230 /42 V ή
( 230 / 2 χ 24 έως 42 V )&sup1;.
–αν θυμάμαι καλά - που είχε υποστηριχθεί από το Φιλιππα.
()&sup1; Αν δεν έρχεται σε αντίθεση ( &macr; ) με τους ισχύοντας κανονισμούς της Χώρας μας τους οποίους έστω και για τυπικούς λόγους πρέπει να σεβόμαστε
( &macr; ) τους οποίους αν και τους για λίγο τους διάβασα δεν κατέληξα σε κανένα αποτέλεσμα

Γιώργος Ανώνυμος
15-06-10, 17:10
Γειά σου Ηλία με τα αναλυτικά posts σου,

αν το ήξερα ότι το συγκεκριμένο θέμα είχε τόσο μεγάλη απήχηση στον ψυχισμό σου ειλικρινά δεν θα συμμετείχα, άσε που αισθάνομαι πως θα πρέπει εντέλλει να απολογηθώ και να πάρω και 10... pushups με το ένα χέρι...!!!

Απλά έχε υπόψη πως η επιλεκτική παράθεση των χωρίων που κάνεις δεν αναιρεί την προσπάθεια που καταβλήθηκε από τόσους συναδέλφους και εμού του ιδίου (όχι 'εμού και του ιδίου ή αιδοίου' που θα έλεγε και η Τζούλια -και αν δεν κατανοείς το όποιο χιούμορ άστο γι'αυτούς που μπορούν) που κράτησαν ζωντανό το θέμα τότε και κατέθεσαν την άποψή τους στο να υπάρξει μία εμπεριστατωμένη απάντηση... Για τους λόγους λοιπόν της αναφοράς σου σε συγκεκριμένα χωρία, τόσο αναλυτικά και δημιουργικά που το κάνεις σε συγχαίρω γιατί μελετάς τις... γραφάς, απλά αν αφιέρωνες αυτό το χρόνο σε μία πιθανή προσπάθεια για απάντηση νομίζω ότι θα είχες οδηγηθεί στην λύση και θα μας διαφώτιζες...

Καλό απόγευμα