PDA

Επιστροφή στο Forum : midland ct 210



zeposkasiotis
01-05-10, 13:45
καλημερα παιδια θα ηθελα να σας ενημερωσω οτι αγορασα εναν πομποδεκτη midland ct 210 θα το χρησιμοποιησω για το αλεξιπτωτο πλαγιας........τωρα η ερωτηση ειναι η εξης ο καθε ενας μας οταν διαθετει ενα μηχανημα πιστευω θελει να ξερει τι δυνατοτητεσ εχει και μεχρι που μπορει να φτασει σε εμβελια συχνοτητες κλειδοματα ξεκλειδοματα κτλ.....καταλαβενετε τι θελω να πω δεν μπαινω σε λεπτομεριες αν καποιος ξερει κατι σχετικα με το μοντελο θα τον ευχαριστουσα να με ενημερωσει.............:001_cool:

aeonios
01-05-10, 17:44
Γεια σου Ζέπο.

Το μηχανάκι είναι για ραδιοερασιτεχνική χρήση κατά βάση και όχι για αυτό που θες να κάνεις μια και η χρήση του θα μπορούσε να σε βάλει σε μπελάδες αν σε πιάσουν να το χρησιμοποιείς άνευ ραδιοερασιτεχνικής άδειας. Δεν υπάρχουν ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ συχνότητες στο μηχανάκι που πήρες.Βέβαια δεν φταις εσύ αλλά αυτός που στο πούλησε... Μη με παρεξηγείς δεν έχω τίποτε μαζί σου αλλά έχω βαρεθεί να τσακώνομαι με κυνηγούς/ψαράδες/......... που αγόρασαν από κάποιον ανεύθυνο ένα vhf και παρεμβάλουν τις συχνότητες των ραδιοερασιτεχνών και επειδή βρήκαν μια κενή συχνότητα το έκαναν καφενείο ιδίως σε στιγμές που περιμένουμε να ανοίξει η διάδοση...

Θα σου πρότεινα προσωπικά να το πας πίσω και να πάρεις ένα καλό ζευγάρι pmr με hands free για να κάνεις πολύ καλά τη δουλειά σου με το χόμπυ σου του αλεξίπτωτου πλαγιάς εκτός αν σκοπεύεις να πάρεις και άδεια ραδιοερασιτέχνη.

Phatt
01-05-10, 18:48
Nik εχω ορισμενες αποριες.Καταπως καταλαβα εισαι ραδιοερασιτεχνης.Ο ραδιοερασιτεχνισμος, ειναι χομπυ, αρα και οι ραδιοερασιτεχνες ειναι χομπιστες, δεν ειναι καποια υπηρεσια.Οι ραδιοερασιτεχνες δεν χρησιμοποιουν τις συχνοτητες για να κανουν και συζητηση;Τι διαφοροποιει εναν ανθρωπο που ΓΝΩΡΙΖΕΙ πως να κανει σωστη χρηση των συχνοτητων απο εναν που κανει κακη χρηση και κρυβεται πισω απο το πτυχιο του;Καταλαβαινω την αγαναχτηση σου, ποσο μαλλον που τα τελευταια χρονια υπαρχουν και τα PMR, αλλα, ετσι οπως το θετεις, φαινεται σαν οι ραδιοερασιτεχνικες συχνοτητες να ειναι ιδιοκτισια των ραδιοερασιτεχνων.Προσωπικη αποψη ειναι οτι σε εναν ανθρωπο που γνωριζει την σωστη χρηση, το πτυχιο δεν του χρειαζεται...

Απο την αλλη, προσεγγιζοντας το θεμα, μου εχει τυχει τα μηχανακια PMR να μην εχουν αρκετη ισχυ για να καλυψουν αποστασεις και επισης δεν ειναι τοσο ποιοτικα γενικως οπως τα VHF μηχανακια.Εαν ο φιλος εδω παρει το πτυχιο του ραδιοερασιτεχνη και συνεχισει να χρησιμοποιει το VHF του για την δουλεια που το αγορασε, θα ειναι καλυτερα;Επισης, τι αλλο θα προτεινες στον φιλο εκτος απο καποιο PMR;

aeonios
01-05-10, 20:38
Γεια σου Παναγιώτη. Σε ευχαριστώ για την παρέμβαση σου γιατί μου δίνεις την ευκαιρία να εξηγήσω ποια είναι η διαφορά στο χόμπυ και στην υπηρεσία και γιατί ο ραδιοερασιτεχνισμός δεν είναι απλά ένα χόμπυ αλλά είναι υπηρεσία.

Θα σου πω πρώτα τον ορισμό: «ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ»: Είναι υπηρεσία ραδιοεπικοινωνίας που έχει σαν σκοπό την αυτοδιδασκαλία, την αλληλοεπικοινωνία, την τεχνολογική έρευνα και την τηλεπικοινωνιακή υποστήριξη επιχειρήσεων βοήθειας σε περιπτώσεις καταστάσεων έκτακτης ανάγκης και καταστροφών που διεξάγεται από ραδιοερασιτέχνες, δηλαδή από πρόσωπα κατάλληλα εξουσιοδοτημένα που ασχολούνται με τη ραδιοηλεκτρική τεχνική αποκλειστικά για προσωπικό σκοπό χωρίς οικονομικό όφελος. Εχουν γραφεί συγγράματα και έχουν γίνει αρκετές ανακαλύψεις από ραδιοερασιτέχνες που βοήθησαν τη πρόοδο της επιστήμης (και από Ελληνες)

Αρα δεν είναι ένα απλό χόμπυ όπως το ψάρεμα ή το κολύμπι. Είναι το θέμα της προσφοράς προς το σύνολο είτε με το θέμα της βελτίωσης των τεχνικών μέσα από τις ραδιοεπικοινωνίες είτε με την εθελοντική προσφορά των ραδιοερασιτεχνών όταν αυτό απαιτηθεί σε περιπτώσεις ανάγκης. Δες ένα παράδειγμα εδώ (http://www.hares.gr/). Φυσικά και όπως είπες πολλοί παίρνουν άδεια για "κακό" αλλά αυτό είναι κάτι που όπως σε όλα τα χόμπυ υπάρχει. Οι τύποι λοιπόν της παραπάνω κατηγορίας αλλά και όσοι δεν έχουν άδεια και παρενοχλούν προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να τους σχολιάσω, πιθανόν να είναι αντικείμενο κάποιων αρχών αλλά όχι εμένα. Το μόνο που θέλω είναι να με αφήνουν ήρεμο να κάνω το χόμπυ μου!

Το αν οι ραδιοερασιτεχνικές συχνότητες είναι των ραδιοερασιτεχνών δεν το λέω εγώ λοιπόν ή μια ομάδα που πιστεύει τα ίδια με μένα ή το κράτος μας μόνο. Είναι διεθνής όρος και οι συχνότητες των ραδιοερασιτεχνών είναι πάγιες σε όλο τον κόσμο σε γενικές γραμμές. Το αν χρειάζεται το πτυχίο ή όχι το είχαμε εξετάσει νομίζω και σε παλιότερα Post και είχαν νομίζω οι φίλοι που συμμετείχαν εξαντλήσει την επιχειρηματολογία του θέματος.

Πάντως ο ραδιοερασιτεχνισμός έχει να κάνει με την προσωπική πρόοδο περισσότερο και όχι μόνο με την υποκατάσταση του τηλεφώνου σε πολύ κόσμο που ασχολείται....
Οτιδήποτε λοιπόν ξεφεύγει από το ραδιοερασιτεχνισμό παραπέμπει σε κάτι άλλο.

Οσο αφορά τα pmr θα εκπλαγείς αν δεις τι αποστάσεις μπορούν να δουλέψουν κάποιοι ακόμα και με τη νόμιμη ισχύ των 500mW χωρίς εξωτερικές κεραίες(που απαγορεύεται επίσης). Το προσωπικό μου ρεκόρ από βουνό φυσικά είναι 180 χλμ περίπου (παναχαικό όρος - αεροδρόμιο ελληνικού). Αρα με ενα καλό ζευγάρι Pmr καποιος από ψηλά αν έχει οπτική επαφή θα καταφέρει να μιλάει άνετα με κόσμο που είναι πιο κάτω του ή πιο πάνω του αλλά σε μια νοητή και συνεχή ευθεία.

Ακόμα και να πάρει το πτυχίο του ραδιοερασιτέχνη ο φίλος μας θα μπορεί να το χρησιμοποιεί το μηχανάκι νόμιμα αλλά η χρήση του για άλλες ασχολίες πιστεύω πως θα είναι ηθικά λάθος. Εγώ του προτείνω να πάρει άδεια ραδιοερασιτέχνη για να απολαύσει στο 100% των δυνατοτήτων που του δίνει το χόμπυ του ραδιοερασιτεχνισμού.

Δυστυχώς ή ευτυχώς στην Ελλάδα η μόνη ελεύθερη μπάντα είναι τα pmr. Οπότε δεν γνωρίζω να προτείνω κάτι άλλο εκτός του cb αλλά δεν το προτείνω στο φίλο μας παραπάνω. Ελπίζω πως σε κάλυψα στις ερωτήσεις σου.

Phatt
01-05-10, 21:14
Με καλυψες, οντως.
Δεν εχω γνωρισει ποτε ραδιοερασιτεχνη(στην συγκεκριμενη μπαντα 144Mhz), ο οποιος εχει την επικοινωνια σε μικροτερη μοιρα απ'οτι το να ψαχνει τεχνικα για το αντικειμενο.Ισως γι'αυτο οι αποψεις μου να ειναι συγκεκριμενες.Ευχαριστω για τον χρονο και για ολες τις διευκρινησεις.Οσον αφορα για την προσφορα σε περιπτωσεις αναγκης, ειναι γνωστη, αν και αραια.Ειμαι σιγουρος οτι ολοι οι ραδιοερασιτεχνες θα ηθελαν να προσφερουν τις γνωσεις, τον εξοπλισμο και τον χρονο τους συνεχως για τετοιες περιπτωσεις.

antonis_p
01-05-10, 21:19
Οσον αφορα για την προσφορα σε περιπτωσεις αναγκης, ειναι γνωστη, αν και αραια.

έρχεται το 2012 και καλό είναι να ετοιμαζόμαστε...
Πάλι εμείς θα ξελασπώσουμε την ανθρωπότητα!!!

Phatt
01-05-10, 21:21
Και αμα σκασει παγκοσμιος ΗΜΠ τι θα κανετε; :lool:

antonis_p
01-05-10, 21:23
Και αμα σκασει παγκοσμιος ΗΜΠ τι θα κανετε; :lool:

διακοπές! Αν είναι το καλοκαίρι θα πάμε για μπάνια (και γείωση)

POWERFUL
01-05-10, 23:17
Είναι ωραίο να έχεις ένα πομποδέκτη ! έστω και για το χόμπι που το θες. Όπως και πολλοί άλλοι που κάνουν το χόμπι τους. Σου δίνεται λοιπόν η ευκαιρία να γίνεις ραδιοερασιτέχνης και πιστεψε με είναι εύκολο να δώσεις εξετάσεις και να πάρεις την αδεία. Θα μιλάς νόμιμα θα τον κυκλοφορείς χωρίς να έχεις άγχος και θα γνωρίσεις κόσμο αρκετό που ασχολείται με αυτά.
Κάποια site που θα σε βοηθήσουν.
Σ.Ε.Ρ Συλλόγος Ελλήνων Ραδιοερασιτεχνών (http://www.hlektronika.gr/forum/Συλλόγος%20Ελλήνων%20Ραδιοερασιτεχνών). (http://www.hag.gr/div/div/index.php?option=com_content&task=view&id=1&Itemid=2)www.sv1gfg.gr/ (http://www.sv1gfg.gr/)
Ε.Ε.Ρ ΕΝΩΣΗ ΕΛΛΗΝΩΝ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ www.raag.org (http://www.raag.org/)
Σ.Ρ.Ε Σύλλογος Ραδιοερασιτεχνών Ελλάδος www.grc.gr (http://www.grc.gr/)
Τώρα το vhf αυτό δεν το έχω δουλέψει και δεν ξέρω κάτι. :confused1:
Μιας και το έφερε η συζήτηση οι περισσότεροι ραδιοερασιτέχνες έχουν τα μηχανήματα τους ξεκλειδωμένα.:wiink: Κάποιοι εκπέμπουν και εκτός band plan! :cursing: Μάλιστα άκουγα μια συζήτηση και έλεγα γνώστες οι φωνές αυτές . αυτός είναι ο τάδε ο άλλος είναι εκείνος κτλ. Απλώς το αναφέρω γιατί σε αυτήν την χώρα μας έφαγε η πολύ νομιμότητα. Άρα φυσικό είναι να ρωτάς πως θα το κάνεις και εσύ το ξεκλείδωμα. :001_tt2:

Phatt
02-05-10, 02:02
Συνεχιζω να πιστευω, οτι εαν υπαρχει σωστη χρηση, ουτε αδειες χρειαζονται, ουτε κλειδωματα...Μονο συναισθηση να υπαρχει, να μην κρυβομαστε πισω απο εναν πομποδεκτη...

antonis_p
02-05-10, 06:14
Συνεχιζω να πιστευω, οτι εαν υπαρχει σωστη χρηση, ουτε αδειες χρειαζονται, ουτε κλειδωματα...Μονο συναισθηση να υπαρχει, να μην κρυβομαστε πισω απο εναν πομποδεκτη...

και αφού δεν υπάρχει συναίσθηση, μέτρο και ευθύνη, υπάρχουν νόμοι.

SW9MBL
02-05-10, 09:06
Συνεχιζω να πιστευω, οτι εαν υπαρχει σωστη χρηση, ουτε αδειες χρειαζονται, ουτε κλειδωματα...Μονο συναισθηση να υπαρχει, να μην κρυβομαστε πισω απο εναν πομποδεκτη...

Ναι δηλαδή να παραβιάζουμε την νομοθεσία να παρεμβάλουμε οπου δεν ακούμε σήμα αρκη να ξέρουμε να πατάμε σώστα το press.....????

Παντού σε ολους τους χωρούς υπάρχουν οι καλοι(ευσηνίδητοι) και οι κακοί (ασηνίδητοι)

stom
02-05-10, 09:35
Συνεχιζω να πιστευω, οτι εαν υπαρχει σωστη χρηση, ουτε αδειες χρειαζονται, ουτε κλειδωματα...Μονο συναισθηση να υπαρχει, να μην κρυβομαστε πισω απο εναν πομποδεκτη...


Μα οποιος εχει συναισθηση, φροντιζει να βγαλει και αδεια.
Ακομα και η διαδικασια εχει πραγματα να προσφερει, δεν ειναι παραβολο που πληρωνει κανεις στην εφορια....

aeonios
02-05-10, 10:22
Νομίζω πως ο μόνος αρμόδιος να πει ποια είναι η σωστή χρήση είναι οι νόμοι που σε αυτό το θέμα ευτυχώς είναι κοινά αποδεκτοί παγκοσμίως.

Για να πάμε και στο θέμα μας τώρα ο κανόνας 4 του forum (http://www.hlektronika.gr/index.php?page=rules)απαγορεύει το να γράφουμε δημοσίως σχετικά με υλικό παράνομης λειτουργίας συσκευών. Αφήνω όμως το θέμα ανοικτό μήπως κάποιος έχει το μηχανάκι και θέλει να μας πει την άποψη του για αυτό ως πομποδέκτη.

antonis_p
02-05-10, 11:22
δεν προέτρεψε κανείς σε παρανομία.

Εξάλλου ο άνθρωπος το πρώτο μύνημά του πόσταρε, ακόμα μαθαίνει.

Anyway, το "ξεκλείδωμα" είναι μια διαδικασία που κάνει παράνομο ένα πομποδέκτη.
Φυσικά δεν απαγορευεται το ίδιο το ξεκλείδωμα αλλά η χρήση
σε μπάντες που δεν προβλέπονται απο την ραδιοερασιτεχνική νομοθεσία.

Στα όρια της νομιμότητας κινείται και η χρήση για έλεγχο και συντονισμό κεραιών.
Θέλω να πω πως δεν υπάρχει παγκοσμίως γνωστό προηγούμενο
καταδίκης κάποιου που πατησε low power στιγμιαία
προκειμένου να δει που συντονίζει η κεραία του.
Και με σκοπό να την "φερει" εκεί που πρέπει.

Phatt
02-05-10, 11:40
Ναι δηλαδή να παραβιάζουμε την νομοθεσία να παρεμβάλουμε οπου δεν ακούμε σήμα αρκη να ξέρουμε να πατάμε σώστα το press.....????

Παντού σε ολους τους χωρούς υπάρχουν οι καλοι(ευσηνίδητοι) και οι κακοί (ασηνίδητοι)
Προφανως οταν ελεγα σωστη χρηση δεν εννοουσα να γνωριζουμε καλα την χρηση της συσκευης μονο!Τελοσπαντων, ολοι καταλαβαμε και ο καθενας εχει τις αποψεις του...Οσοι ασχολειστε με αυτο το πραγμα εχετε σιγουρα παραπανω εμπειρια απο μενα...

SW9MBL
02-05-10, 12:02
Προφανως οταν ελεγα σωστη χρηση δεν εννοουσα να γνωριζουμε καλα την χρηση της συσκευης μονο!Τελοσπαντων, ολοι καταλαβαμε και ο καθενας εχει τις αποψεις του...Οσοι ασχολειστε με αυτο το πραγμα εχετε σιγουρα παραπανω εμπειρια απο μενα...

Φίλε το μήνιμα δεν απευθήνετε προσοπικά σε εσένα τα λέμε της νίφης να τα ακούνε οι πεθερές ενα απλό VHF 5W δεν μπορείς να καταλαβείς τι μπορεί να παρεμβάλει σε δεδομένες συνθήκες οσο σωτύριο ειναι στα χέρια κάποιου που γνωρίζει αλο τόσο δολοφωνικό μπορεί να γήνει σε άσχετες συχνοτήτες αταν ησβάλει σε ραδιοδίκτια ηπηρεσηών προσοπικά εχω μιλίσει απο το ηράκλειο σε ρόδο σαντορίνη σύρο κάρπαθο με μονο LO P 1W ή ΗΙ P 5W

jimk
02-05-10, 12:56
το καλυτερο που μπορει να γινει ειναι καθε φορα που παταει καποιος το press να στελνει ενα μοναδικο σημα το μηχανιμα και να αναγνωριζεται κατευθειαν ο καταχος του.να υπαρχουν καποιες συχνοτητες στις οποιοες μπορουν να μιλανε μονο ραδιοερασιτεχνες και οχι ολοκληρες μπαντες.και ολα μα ολα τα μηχανιματα να ειναι δηλωμενα σε καποιον φορεα απο cb μεχρι pmr χωρις να περνας εξετασεις εκτος και αν ειναι ραδιοερασιτεχνες (http://www.google.gr/search?hl=el&rlz=1R2GGLL_elGR376&ei=20vdS_e6PNSnsAbnpsDCBw&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&ved=0CA4QBSgA&q=%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%B5%CF%81%CE%B1 %CF%83%CE%B9%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B5%CF%82&spell=1) .

antonis_p
02-05-10, 13:45
και ποιός θα ασχοληθεί με τα μηχανήματα που δεν στέλνουν τίποτα;

Και καλά να εκπέμπει AM ή SSB, αν εκπέμπει CW, τί θα στέλνει;

Phatt
02-05-10, 14:20
Αυτο βεβαια προϋποθετει και να υπαρχει υπηρεσια η οποια μπορει να σαρωνει διαρκως ολο το μηκος του ραδιοφασματος, σε ολοκληρη την ελληνικη επικρατεια καθως επισης και να ταυτοποιει διαρκως.Ουτοπικο...

antonis_p
02-05-10, 15:07
και ενώ δεν υπάρχει κανείς να γράψει αυτους που παρκάρουν πανω στα πεζοδρόμια
ή αυτούς που καπνίζουν εκει που απαγορευεται,
θα βρεθει υπηρεσία που να ελεγχει το ραδιοφάσμα!!!

Live your myth in Greece.

kx5
03-05-10, 14:28
Όλοι οι κυνηγοί που έχω μιλήσει χρησιμοποιούν VHF φορητά, φυσικά χωρίς άδεια. Χρησιμοποιούν όποια συχνότητα τους κάτσει.
Τα PMR δε τους κάνουν γιατί δεν έχουν καλή εμβέλεια σε δάση/βουνά.

zeposkasiotis
27-05-10, 18:54
ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις που μου δωσατε με καλυψατε καπος...οσο για την αδεια ειναι στο προγραμμα.....και οσο αφορα την συνηδητη χρηση ειναι στη κρηση του καθε ενα.........εμενα μου αρεσει ο ραδιοερασιτεχνησμος να ακουω σε πολλεσ συχνοτητες χορις να επεμβαινω φυσικα και να ενοχλω........εγω μιλαω μονο με παιδια που ασχολουντε με το παρα5 και μιλαμε σε συγκεκριμενες συχνοτητες οπος πχ 144.200 τωρα τα ξεκλειδοτα μηχανηματα ειναι πολλα τα εχουν οι περισσοτεροι και οσους ξερω δεν ενοχλουν κανεναν μονο ακουνε.......αυτα ειχα να προσθεσω και παλι ευχαριστω ολους