PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για mac mpx 4000 1000watt



Taraxias1
02-05-10, 14:22
καλημερα σε ολους...ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με εναν ενιχυτη mac 1000 watt που εχω..ειναι τετρακαναλος...ο τυπος που εκανε την εγκατασταση τραβηξε 2 rca απο το ραδιοcd προς τον ενισχυτη τα οποια καταληγουν σε 2 απο τις 4 εισοδους ηχου του ενισχυτη(εχει chanel 1,2,3,4)και τα rca ειναι κουμπομενα στο 3 και 4....ειναι λογικο αυτο???δεν θα επρεπε να καταληγει σε 4 rca το καλωδιο αυτο ετσι ωστε να κουμπωνει και στα 4 chanel??? και κατι ακομα...μετα απο καμια ωρα ενω παιζει τσιτα ο ενισχυτης ζεσταινεται σε σημειο που δεν μπορεις να αγγιξεις την επιφανεια του παραπανω απο 5 δευτερολεπτα...ειναι φυσιολογικο αυτο η υπαρχει περιπτωση να καει????

Phatt
02-05-10, 14:47
Τα RCA που συνδεονται ειναι 2, γιατι ο ηχος ειναι στερεο.
Το γιατι υπαρχουν 4 στον ενισχυτη αυτο δεν μπορουμε να το ξερουμε, πες μας εαν γραφουν κατι η τι γραφει το manual...
Δεν ξερουμε κατα ποσο ειναι μεγαλο το ρευμα εισοδου, κατι αλλο δε μπορω να σκευτω...Λογικο ειναι να ζεστενεται, αλλα οχι πολυ.Αεριζεται; Δεν ξερουμε και την ποιοτητα της κατασκευης αλλα η mac audio ειναι μαρκα που κυκλοφορει πολυ...

Taraxias1
02-05-10, 14:59
ενας φιλος εχει παρομοιο με τον δικο μου και το rca που ερχεται απο το ραδιοcd κουμπονει και στις 4 εισοδους του ενισχυτη του...καποιο manual δεν εχω,ο ενισχυτης ειναι αυτος http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.659226&u=MAC-AUDIO-MPX-4000-1000W...ο ενισχυτης μου ειναι προσαρμοσμενος στην πλατη των πισω καθισματων,αεριζεται καλα....απλα δεν ηξερα αν ειναι φυσιολογικο να ζεσταινεται τοσο....

moutoulos
02-05-10, 17:16
Στράτο ο ενισχυτής σου έχει 4 εισόδους, 4 εξόδους (4x τόσα W).

Πιθανών η "πηγή" σου, να βγάζει έξοδο προενίσχυσης, μόνο απο Rear CH. Του φίλου σου μπορεί να βγάζει
προενίσχυση και στα Front, που σημαίνει 4 καλώδια που κουμπώνουν στα 4 RCA. Αυτό προϋποθέτει οτι
ενισχύεις και τα μπροστινά ηχεία σου, που παίρνουν πλέον απο τον ενισχυτή.

Αν εσύ έχεις μόνο SUB, λογικό είναι να σου έχει βάλει μόνο τα 2.

Τώρα αυτό με την θερμοκρασία ..., λογικό είναι, αν το δουλεύεις και όπως λες "τσίτα". Γιατί στην πλάτη
όπως λες, δεν αερίζεται, μιας και ο ενισχυτής "σφραγίζεται" στο χώρο των αποσκευών.

Radiometer
02-05-10, 17:44
ο ενισχυτής πόσα ηχεία παίζει συνολικά ?

Taraxias1
02-05-10, 21:52
ο ενισχυτης εχει επανω 2 twitter 2 ηχεια και 1 sub.....τα μπροστινα ηχεια παιζουν χωρις ενισχυση...αυτος οταν εκανε την εγκατασταση εβαλε to rca και μετα πειραξε κατι καλωδια απο την εργοστασιακη την φυσα που κουμπωνει στην πηγη....σχετικα με την θερμοκρασια τι μπορω να κανω?υπαχει κατι που μπορω να κανω για να μην ζεσταινεται τοσο??

moutoulos
02-05-10, 22:21
Σχετικά με την θερμοκρασία ..., όχι δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Απλά κάτι που το ξέρεις και ο ίδιος ..., οχι "τσίτα" :lool:.

Να ξέρεις οι ενισχυτές αυτοκινήτου ζεσταίνονται αρκετά, μιας και μέσα, πέρα από τον ενισχυτή, έχουν
και το inverter αυτού (τροφοδοτικό), κάτι το οποίο συντελεί και αυτό στην αύξηση της θερμοκρασίας.

Phatt
02-05-10, 22:22
Εαν τα λεγομενα ειναι αληθη, τοτε δουλευει μονο ο μισος ενισχυτης!
Εαν δηλαδη εχουμε ενα RCA ανα καναλι, ενω τελικα ο ενισχυτης οδηγει 2 ηχεια μονο(τα λεω ηχεια λογω των twitter, δηλαδη 1 μεγαφωνο + 1 twitter="ηχειο"), τοτε τα αλλα 2 καναλια ειναι κενα σηματος, καταναλωνωντας μονον το ρευμα ηρεμιας!Δικαιολογει τετοια θερμοκρασια;
Μηπως καποιο λακκο εχει η φαβα και δεν τον γνωριζουμε;

moutoulos
02-05-10, 22:48
Δεν νομίζω να δουλεύει ο μισός ...

Οι τετρακάναλοι έχουν το διακόπτη Channel Mode 2,3,4 στο οποίο σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις τον τρόπο λειτουργίας αυτού.

Πολύ πιθανό να είναι τα δυο κανάλια (L,R ηχεία), και τα άλλα δυο να είναι γεφυρωμένα και πηγαίνουν στο SUB.

Taraxias1
02-05-10, 22:51
Παναγιωτη με ψιλομπερδεψες....δεν νομιζω να δουλευει μονο ο μισος ενισχυτης,η πηγη μου τελικα εχει εξοδο για ενισχυτη μόνο απο Rear CH,αρα ισχυει αυτο που ειπε ο Γρηγορης..Αρα προφανως ειναι θέμα πηγης.Προβληματιζομαι ομως ακομα παραπανω τωρα γιατι εχω σκοπο να αλλαξω και πηγη,αν η καινουργια εχει εξοδους και για Rear και για Front θα χρειαστω αλλο καλωδιο?με 4 rca?η θα κανει δουλεια και αυτο?

Taraxias1
02-05-10, 22:55
Λοιπον για να μην μπερδευεστε,οπως κοιταμε τις εξοδους του ενισχυτη εχει 4 υποδοχες επανω και 4 απο κατω...στις επανω που ειναι το ch 1 και ch 2 ειναι συνδεμενο το sub παιρνοντας θετικο απο το ch1 και αρνητικο απο το ch 2....και στο κατω ειναι γεφυρωμενα τα 2 ηχεια οβαλ + 2 ξεχωριστα twitter που εχω.....και το διακοπτακι (2,3,4) ειναι στο 2

moutoulos
02-05-10, 23:05
Κάτι δεν μου αρέσει στο όλο θέμα ...,

Ο ενισχυτή σου, αυτή τη στιγμή δουλεύει σαν στέρεο (Channel Mode στο 2), 2 κανάλια δηλαδή ...
Αν στο 1+2 είναι το SUB, στο 3+4 υποτίθεται είναι το Left & Right?.

Δεν γίνεται, θα έπρεπε να ήταν το Channel Mode στο 3, για να δουλεύει L,R + SUB. Στο 2 που
είναι πάει πχ το L κανάλι της πηγή σου στο SUB, και το R κανάλι της πηγή σου παραλληλίζεται
με ότι άλλο μεγάφωνο έχεις?.

Ας με διορθώσουν αλλά έτσι το καταλαβαίνω ...

Μ'άλλα λόγια έχεις "εικόνα/αίσθηση" στέρεο (διαχωρισμό) στο αμάξι?

Taraxias1
02-05-10, 23:10
εχω μπερδευτει και εγω αρκετα σε σημειο που ανχωνομαι......αν βαλω το διακοπτακι στο 3 παιζουν μονο τα μπροστινα ηχεια που δεν ειναι συνδεμενα στον ενισχυτη και αν το βαλω στο 4 παιζουν ολα μα ολα εκτος απο το sub......τι συμβαινει?????????????????????????????????????

Taraxias1
02-05-10, 23:17
το fader που εχει σαν ρυθμιση η πηγη μου (sony xplod gt220) δεν λειτουργει.....τον διαχωρισμο (μπρος-πισω) τον κανω απο την ρυθμιση sub που εχει η οποια αντιστοιχει και στην εξοδο της πηγης προς τον ενισχυτη

Radiometer
02-05-10, 23:24
κατέβασε το manual και πάνε στην σελίδα 59 έχει ένα σχέδιο
και πρέπει να είναι έτσι όπως το δουλεύεις τώρα

http://www.mac-audio.de/fileadmin/user_upload/Produkte/BDA1104145.pdf

Taraxias1
02-05-10, 23:29
την συγκεκριμενη σελιδα εβλεπα τωρα....η μονη διαφορα ειναι οτι το διακοπτακι για το sub δεν το εχω στο LPF αλλα στο FULL,γιατι αλλιως δεν με ευχαριστει το μπασο που βγαζει

Radiometer
02-05-10, 23:37
την συγκεκριμενη σελιδα εβλεπα τωρα....η μονη διαφορα ειναι οτι το διακοπτακι για το sub δεν το εχω στο LPF αλλα στο FULL,γιατι αλλιως δεν με ευχαριστει το μπασο που βγαζει

το να είναι το διακοπτακι στο FULL σημαίνει πως στο SUB περνάνε όλες οι συχνότητες,
πρέπει να το βάλεις στο LPF και να ρυθμίσεις με τα τριμερ που έχει διπλά

Low-pass filter
High-pass filter
FULL

Taraxias1
02-05-10, 23:46
Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια....θα το ψαξω αυριο...ελπιζω να βγαλω ακρη....:001_unsure:

Phatt
03-05-10, 02:34
Τωρα με το manual πηραμε ενα μπουσουλα...
Καλη τυχη και πες μας τα αποτελεσματα.

Taraxias1
03-05-10, 12:47
Τελικα εβγαλα ακρη....στον ενισχυτη κουμπωνουν μονο 2 rca γιατι η πηγη βγαζει μονο μια προενισχυμενη εξοδο....ο ενισχυτης κανει εσωτερικο γεφυρωμα των 4 καναλιων (με το διακοπτακι 2,3,4 οπως δειχνει και το manual σελ 59) και αρα παιζει κανονικα σαν 4τετρακαναλος!!!!!Το μονο κακο ειναι οτι αν αλλαξω πηγη θα χρειαστω και αλλο καλωδιο...Σας ευχαριστω για την βοηθεια:001_smile: