PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή αλε ρετουρ σε αυτόματο κλιμακοστασίου



nikspyr
03-05-10, 15:14
Καλησπέρα σε όλους,
θα ήθελα τη βοήθειά σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Τα φώτα στο κλιμακοστάσιο του σπιτιού μου είναι αλε ρετούρ (πρόκειται για διόροφο κτίσμα) και θα ήθελα να τα μετατρέψω σε σε λειτουργία με αυτόματο κλιμακοστασίου. Πώς θα μπορούσε να γίνει αυτό; Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων

FILMAN
03-05-10, 15:17
Ναι. Αλλά θα χρειαστεί να τραβήξεις κάποια επιπλέον καλώδια.

nikspyr
03-05-10, 15:22
Δηλαδή, τι ακριβώς;

FILMAN
03-05-10, 15:36
Πρέπει να βρεις το σημείο που βολεύει να μπει ο αυτόματος. Εκεί θα πρέπει νάχεις τουλάχιστον φάση, επιστροφή από τα μπουτόν καθώς και από τη λάμπα. Αν δεν θέλεις να στείλεις ουδέτερο στα μπουτόν θα πρέπει να στείλεις στον αυτόματο.

dimko
08-05-10, 01:50
Καλησπέρα σε όλους,
θα ήθελα τη βοήθειά σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Τα φώτα στο κλιμακοστάσιο του σπιτιού μου είναι αλε ρετούρ (πρόκειται για διόροφο κτίσμα) και θα ήθελα να τα μετατρέψω σε σε λειτουργία με αυτόματο κλιμακοστασίου. Πώς θα μπορούσε να γίνει αυτό; Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων

ισως χρειαστει να τραβηξεις καλωδια επιπλεον αλλα εαν θες ειμαι ηλεκτρολογος και μπορω να σου κανω μια καλη τιμη και να το φτιαξουμε.εχει μια διαδικασια για αυτο σου λεω.

telipor
08-05-10, 02:12
Πρώτον πρέπει να αλλάξεις τους διακόπτες με τους κλασικούς με επαναφορά
Μετά πρέπει να πάρεις έναν αυτόματο κλιμακοστασίου να βρεις την φάση ουδέτερο και το καλώδιο της λαμπάς ο ουδέτερος πάει παντού η φάση στον αυτόματο και στην είσοδο διακοπτών η έξοδος των διακοπτών στων αυτόματο φαίνεται στο κουτί του και η έξοδος του αυτόματου στην λάμπα

thomasskoy
08-05-10, 18:35
θα ελεγα να φωναξεις καποιον ηλεκτρολογο να το φτιαξει.βεβαια δεν ξερω τι γνωσεις εχεις αλλα πιστευω οτι θα δυσκολευτεις και ισως να μην το καταφερεις γιατι οτι και να σου πουμε η καθε εγκατασταση εχει την δικη της τεχνικη και γινετε διαφορετικα.

gep58
09-05-10, 13:03
nikspyr,
για να πάρεις μια εικόνα των συνδεσμολογιών αφ΄ενός της υπάρχουσας και αφ΄ετέρου αυτής που θέλεις να εφαρμόσεις, στις παρακάτω εικόνες μπορείς να δεις 2 αντίστοιχα τυπικά παραδείγματα.

Όμως και η δική μου συμβουλή είναι να το αφήσεις σε κάποιον αδειούχο ηλεκτρολόγο.
Ήδη κάποιο μέλος σου πρότεινε να σε βοηθήσει με καλή τιμή... σκέψου το πρώτα...

gep58

thassios_j
22-03-11, 14:25
Δόσε εμαιλ να σου στηλω σχετικα σχεδια

thassios_j
22-03-11, 14:32
Πώς μπορώ να ανεβάσω τα σχετικά σχέδια; Πρόσπάθησα με την διαδικασία των συνημμένων αλά δεν βέπω καν πίό είναι το αποτέλεσμα

GeorgeVita
22-03-11, 18:56
Πώς μπορώ να ανεβάσω τα σχετικά σχέδια; Προσπάθησα με την διαδικασία των συνημμένων αλά δεν βλέπω καν πιο είναι το αποτέλεσμα

Διάβασε το: Επισύναψη φωτογραφίας σε θέμα (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=54071)
G