PDA

Επιστροφή στο Forum : πολλα πανελ και μπαταρια



jakektm
05-05-10, 09:06
οταν θελουμε να τροφοδοτησουμε συσκευη 12 βολτ περιπου 3 βατ απο ηλιακο πανελ , τοτε :

το πανελ πρεπει να ειναι μεγαλυτερο απο 12 βολτ, πχ 18 βολτ.

η μπαταρια 12 βολτ 4-5 βατ.

σωστα;;

επίσης, αν θελω να συνδεσω 4-5 πανελ ωστε να αυξήσω την ισχυ , λογω περιορισμενου ηλιου καποιες μερες, γόινεται απλα με διόδους?

εννοω, για dc 12 volt, δε θα χρειαστώ converters και τετοια.,

JimKarvo
05-05-10, 09:21
Τα πανελ βγάζουν περίπου 18Volt, και μετά η τάση πέφτει από τον ρυθμιστή φόρτισης!
Η μπαταρία μετρίεται σε Ah..
Επειδή το βράδυ δεν θα έχεις ρεύμα, θα ήταν καλό να βάλεις μια μπαταρία 12V 7.2Ah, που κάνει περίπου 19€

Δεν θέλεις διόδους! Συνδέεις τα πανελ παράλληλα το ένα με το άλλο!

jakektm
05-05-10, 10:34
ο ρυθμιστης φορτισης εχει να κανει με το ειδος της μπαταριας;

jakektm
05-05-10, 11:10
αν βαλω μπαταριες li-po θα εχω προβλημα;

JimKarvo
05-05-10, 12:12
Ναι, έχει να κάνει με το είδος της μπαταρίας! Δυστυχός δεν ξέρω τους τύπους των μπαταρίων, αλλά ξέρω ότι ο δικός μου ρυθμιστής, ανάλογα με το είδος της, πχ υγρού ηλεκτρολύτη ή gel, έχει διαφορετική ρύθμιση!

billtech
05-05-10, 12:17
Παιδια εχει κανενα κυκλωμα φοριτιστη μπαταριων? που να δουλευει καλα?

JimKarvo
05-05-10, 12:18
Για φόρτιση από 220V?

billtech
05-05-10, 12:24
οχι για φορτιση απο ηλιακο πανελ.
που βγαζει 15Βολτ περιπου.και θελουμε να φορτιζει μπαταρια αυτοκινητου.

JimKarvo
05-05-10, 12:51
Ρυθμιστή φόρτισης!

Για πόσσα amperes ενδιαφέρεσαι? νομίζω ότι θα ήταν καλό να αγοράσεις έναν έτοιμο, εξ'αλλου λίγα θα είναι τα amperes, και είναι και σχετικά και φθηνοί!

gcreator
05-05-10, 13:06
Δείτε ένα ρυθμιστή φόρτισης που βρήκα googlaροντας:

http://www.solorb.com/elect/solarcirc/scc2-orig/index.html

JimKarvo
05-05-10, 13:08
Μεγάλο το σχηματικό! Άραγε να αξίζει τα λεφτά του?

billtech
05-05-10, 13:14
συμφωνω.και εγω απο το google βρηκα αρκετα.
εγω εκανα την ερωτηση μηπως καποιος εκανε καποιο σχεδιο και πραγαμτι δουλευει.
οσο για να το αγωρασουμε ετοιμο για εμενα προσωπικα ειναι πιο μεγαλο το ενδιαφερον κανοντας το μονος μου.

JimKarvo
05-05-10, 13:49
Κοίτα.. μπορώ να ανοίξω αυτό που έχω στο σπίτι μου, και να ανεβάσω φωτογραφίες.. αλλά κάποιος πρέπει να φτιάξει το σχηματικό, γιατί εγώ δεν έχω ιδέα να κάνω σχηματικό από πλακέτα!

billtech
05-05-10, 13:54
οχι αδερφε ασε το οπως ειναι γιατι νομιζω ειναι πολυ δυσκολο να βγαλεις σχηματικο κυκλωματος απο φωτογραφια.
μην μπεις στο κοπο.
εκτος και αν δεις τι χρησιμοποιει μεσα. ποιο ολοκληρωμενο ας πουμε και απο το Datasheet του να βρουμε το κυκλωμα...λεω εγω τωρα. και αυτο δεν ξερω ποσο εφυκτο ειναι.
νασαι καλα παντως.

Gant
05-05-10, 13:56
Παιδια εχει κανενα κυκλωμα φοριτιστη μπαταριων? που να δουλευει καλα?

'Εφτιαξα ένα τροφοδοτικό ρυθμισμένο έτσι ώστε στην έξοδο να έχει 13,8V και εκεί συνέδεσα τη μπαταρία. Tο κύκλωμα περιέχει το lm317 και θα το βρεις στο datasheet του.

jakektm
05-05-10, 14:06
οταν θελουμε απλα να αναβουμε μερικα λεντ το βραδυ, δεν αρκει αυτο??

ενα μικρο φ/β 12 βολτ 2 αμπερ

ενας σταθεροποιητης 12βολτ / 2 αμπερ και μια μπαταρια .

κανω λαθος;

JimKarvo
05-05-10, 14:11
Κάτσε γιατί πλέον τα LED δεν είναι τόσο απλά.. έχω δει λεντ να είναι σαν λάμπα αλογόνου :P

Αν μπορείς πες μας πόσα λεντ, για πόση ώρα τα θες, να σου πω ακριβός τι να κάνεις!

billtech
05-05-10, 14:23
'Εφτιαξα ένα τροφοδοτικό ρυθμισμένο έτσι ώστε στην έξοδο να έχει 13,8V και εκεί συνέδεσα τη μπαταρία. Tο κύκλωμα περιέχει το lm317 και θα το βρεις στο datasheet του.

ναι αλλα για ποσα Αμπερ? εγω μιλαω για 7Α περιπου και σταθεροποιηση στα 13.8βολτ

GeorgeVita
05-05-10, 14:40
οταν θελουμε απλα να αναβουμε μερικα λεντ το βραδυ, δεν αρκει αυτο?? ενα μικρο φ/β 12 βολτ 2 αμπερ
ενας σταθεροποιητης 12βολτ / 2 αμπερ και μια μπαταρια .
κανω λαθος;

Γειά σας,
νομίζω για τα LEDs αν κάνεις υπολογισμούς και μετρήσεις θα μπορούσες να βάλεις μια αντίσταση φόρτισης της μπαταρίας, αντιστάσεις για τη ρύθμιση του ρεύματος στα LEDs και ένα απλό κύκλωμα τρανζίστορ να διακόπτει τα LEDs όταν υπάρχει φως ή ρεύμα φόρτισης.

Ας μας δώσει ο JimKarvo μερικές τιμές Vmin, Vmax των φωτοβολταϊκών από την εμπειρία του και θα σκεφτούμε ένα απλό κύκλωμα για δοκιμή.

edit: βρήκα στοιχεία για ένα panel 10W

Power Rating: 10W
Max Power Voltage: 17V
Open Circuit Voltage: 21.6V
Current @ Max Power: 590mA
Short Circuit Current: 640mA
Length: 356mm Width: 352mm Height: 28mm Weight: 1.5kg


Οσον αφορά τις υπόλοιπες χρήσεις από συσκευή 3W έως ένα μικρό σπίτι, με χρήση μπαταριών από 2Ah έως 200Ah ... προφανώς υπάρχουν διαφορετικά κυκλώματα.

Η προσεκτική περιγραφή της τελικής εφαρμογής μπορεί να οδηγήσει σε αποδοτικό κύκλωμα χαμηλού κόστους.

Φιλικά,
Γιώργος

jakektm
05-05-10, 19:07
εστω οτι έχω συνολικα 20 λαμπες λεντ των 1 βαττ η καθε μια, δηλαδη συνολο 20 βαττ φορτιο, μεγιστο. ΜΕγιστο διοτι δε θα τις αναβω ολες ταυτοχρονα για μεγαλο διαστημα. θα τις χρησιμοποιώ μολις σκοτεινιασει. αρα μεγιστος χρονος 12 ωρες.

αυτο που με εχει μπερδεψει λιγο ειναι το εξης. Τα βολτ του φ/β με βαση ποια βολτ θα το διαλεξω;

εννοω, θελω μπαταρια και φορτιο στα 12 βολτ, αρα μου αρκει το 12βολτο φ/β;

αν μπορει καποιος να μου δωσει ενα παραδειγμα με το τι θα χρειαστω με βαση τις παραπανω επιλογες φορτιων.

JimKarvo
05-05-10, 19:30
Μπορείς να κάνεις κάποιες μετρήσεις και να μου πεις σε ένα βράδυ πόσα watt θα κάψεις, ή έστω αν μπορείς να σπάσεις τις ώρες σε 12 κομμάτια και σε κάθε κομμάτι να βάλεις πόσα LED θα έχεις ανοιχτά για αυτή την ώρα..

θα είναι κρίμα να σου πω να πάρεις μεγάλο πάνελ και μεγάλη μπαταρία..
Και με το "Έστω" δεν κάνουμε δουλειά.. άλλο το LED 1W, και άλλο το LED 0.07W ;) για το πρώτο θα πρέπει να βάλεις σχετικά μεγάλη μπαταρία αντι για αυτής που σου πρότεινα πιο πάνω...

GeorgeVita
05-05-10, 20:23
Παρακάτω δείχνω ένα κύκλωμα για την εφαρμογή:
αυτόνομος νυχτερινός φωτισμός με LED

(Σημείωση: είναι σχέδιο για δοκιμές και κατανόηση των παραμέτρων, είναι λειτουργικό αλλά δεν είναι κύκλωμα προς κατασκευή)

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various/PV_leds_sm.jpg (http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various/PV_leds.jpg)
(κλικ στο σχέδιο για μεγαλύτερο)

Αν πάρουμε σαν βάση τα χαρακτηριστικά ενός φωτοβολταϊκού 10W:

Power Rating: 10W
Max Power Voltage: 17V
Open Circuit Voltage: 21.6V
Current @ Max Power: 590mA
Short Circuit Current: 640mA
Length: 356mm Width: 352mm Height: 28mm Weight: 1.5kg

Α. Ημέρα
1. Φόρτιση της μπαταρίας μέσω της αντίστασης 8.2Ω/10W με μέγιστο ρεύμα 600mA. Πόσο θα φορτίσει η μπαταρία (ώρες ηλιοφάνειας, ποσοστό εκφόρτισης);
2. Το power mosfet (P-channel) δεν άγει γιατί η αντίσταση 27Κ έως 47Κ (θέλει δοκιμή για τον καθορισμό της) 'χαλάει' την πόλωση της πύλης.

Β. Νύχτα
1. Η τάση του φωτοβολταϊκού πέφτει κάτω από την τάση της μπαταρίας, άρα δεν έχουμε φόρτιση.
2. Το power mosfet άγει δίνοντας ρεύμα στα LEDs.

Στο παράδειγμα θεωρούμε ότι έχουμε 3 κλάδους των 3xLED με συνολικό ρεύμα 450mA. Κάθε LED υπολογίζεται σε ισχύ 3.6V x 150mA = 0.54W
Η πλήρως φορτισμένη μπαταρία θα εκφορτιστεί σε 8-10 ώρες. Οταν η πολική τάση της πέφτει, θα πέφτει η φωτεινότητα των LEDs έως ότου σβήσουν στα 10V (περίπου).

Φιλικά,
Γιώργος

JimKarvo
05-05-10, 20:48
Το βράδυ έχουμε 0V από το πάνελ..

Λίγο πριν σκοτεινιάσει, η τάση πέφτει από τα 18 στα 0.. λίγο πριν δύση, ακόμα και να έχεις τάση 14V δεν θα έχεις φόρτιση.. άντε να περάσει 0.01Α ανα ώρα.. :P

Το θέμα είναι οτι το πάλικαρι θέλει 1W LED, πράγμα που με κάνει να σκέφτομαι άλλη λύση.. :(

jakektm
05-05-10, 21:05
jim, εννοεις απο τα 18 στα 0 , για πανελ 18 βολτ ; εφοσον εχουμε πανελ 18βολτο, μπαταρια 12βολτη, τοτε θα φορτιζει μεχρι το πανελ να πεσει κατω απο 13 βολτ περιπου. (?)

σχετικα με τα 1βατ λεντ, θελω να παρω την μεγιστη δυνατη επιλογη, δηλαδη να εχω αναμενα και τα 20 ταυτοχρονα. αν παλι δε τα εχω συνεχεια και ολα αναμενα, να ειμαι καλυμενος, για καποιες μερες χωρις ηλιοφανεια.

JimKarvo
05-05-10, 21:14
Πόσα είσαι διατεθημένος να ξοδέψεις?

Όχι.. το πάνελ είναι 12V ονομαστικά, και βγάζει περίπου 18V! τα οποίο 18V τα ρίχνει ο ρυθμιστής φόρτισης ανάλογα με την μπαταρία!

Τι θέλεις να φωτίσεις? 20W ανα ώρα, πάει να πει 200W ανα νύχτα.. το οποίο άμμεσα μεταφράζεται σε 16.6Ah.. άρα θέλεις ή μια μπαταρία 30Ah βαθιάς εκφόρτισης, ή μια μπαταρία 50-60 απλή, ώστε να αντέξει..
Με την πρώτη επιλογή θα έχεις αυτονομία μια-μιαμιση μέρα, και με την δεύτερη, θα έχεις αυτονομία 3 μέρες...

jakektm
05-05-10, 21:24
εκανα μερικες προχειρες προσθεσεις απο ενα σαιτ, για μπαταρια 50αμπερ απλη, καπου στα 250 ευρω παει το μαλλι...

JimKarvo
05-05-10, 21:33
250 μόνο η μπαταρία?
Μήπως να ξανασκεφτείς το πόσα LED θα αφήνεις αναμμένα? :(

jakektm
05-05-10, 21:59
250 συνολο..
αλλα και παλι...

μηπως να βαλω μπαταρια καπου στα 10 αμπερωρια?

---edit αν εβαζα 10 μπαταριες των 1.2βολτ/10.000mah θα ηταν οκ;;

καπου στα 50 ευρα οι μπαρταριες. Ni-mh

george1
05-05-10, 22:35
θα σου προτεινα λιγο να κατσεις να ξεκαθαρισεις καποιες εννοιες, οι οποιες φαινονται να ειναι συγκεγχυμενες μεσα σου, και στην συνεχεια με λιγο διαβασμα στα γνωστα ελληνικα site θα δεις οτι πολυ ευκολα θα βγαλεις τι μπορεις να κανεις και με ποιο κόστος.

Gant
06-05-10, 09:22
Πόσα είσαι διατεθημένος να ξοδέψεις?
... 20W ανα ώρα, πάει να πει 200W ανα νύχτα....

τί εννοείς βαττ ανα ώρα; Υπάρχει η βαττώρα (Wh) για μονάδα ενέργειας.

JimKarvo
06-05-10, 11:36
Το ίδιο πράγμα λέμε, με άλλον τρόπο :)

jakektm
06-05-10, 11:55
δειτε λιγο το παρακατω πανελ. αυτο ειναι ικανο για 12βολτη φορτιση μπαταριας ??

http://www.interbatt.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=302&category_id=6&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=15

JimKarvo
06-05-10, 12:11
Ναι! Δες τα χαρακτηριστικά του ;)

jakektm
06-05-10, 12:28
ωραια, κατι αρχισα να καταλαβαινω.

με λιγα λογια βλεπουμε την μεγιστη εξοδο τασης, να ειναι αρκετα παραπανω απο την ταση που θελουμε να δουλεψουμε.

JimKarvo
06-05-10, 12:42
Όχι!!!

Δηλαδή αν είναι 500VDC δεν θα έχεις πρόβλημα?

Θέλει να είναι (σχετικά) λίγο παραπάνω.. για 12, τα 18 είναι καλά! Έτσι ώστε να μπορέσει το regulator να δουλέψει ;)

jakektm
06-05-10, 23:35
απο μπαταρια τι να διαλεξω;

lead acid? gel?

το καλυτερο θα ηταν οι LI-polymer αλλα αυτες φορτιζουν μεσω ενος pwm που λειτουργει στα 12 βολτ. ενω η μπαταρια li-po ειναι στα 11.1 volt..:saad:
δεν γινεται δηλαδη να τροφοδοτειται η συσκευη φορτισης απο την ιδια την μπαταρια

george1
06-05-10, 23:35
Όχι!!!

Δηλαδή αν είναι 500VDC δεν θα έχεις πρόβλημα?

Θέλει να είναι (σχετικά) λίγο παραπάνω.. για 12, τα 18 είναι καλά! Έτσι ώστε να μπορέσει το regulator να δουλέψει ;)

μηπως ξεχνατε να παρετε υποψη τα W (αρα και τα Α) του πανελ σε συγκριση με την μπαταρια που εχετε αποφασισει οτι χρειαζεστε? Εξαλλου λιγο πολυ τα περισσοτερα 12v πανελ στα ιδια νουμερα παιζουν.

antonis
14-05-10, 15:06
http://www.earthpower.gr/hlektronika/hlektronika-constractions/41-2009-07-27-21-48-51/75-solar-charger-10a.html

jakektm
15-05-10, 13:07
ο φορτιστης εχει
-μια εισοδο για το φ/β πανελ
-μια εισοδο για την μπαταρια
-μια εξοδο για το φορτιο

στην θεση του φορτιου, θα βαλω τον inverter 220 για volt?

JimKarvo
15-05-10, 14:04
Yeap!
Πρέπει να δεις το πόσα Α αντέχει ο ρυθμιστής, ώστε να μην τα περάσεις..

nikif
15-05-10, 22:15
ο φορτιστης εχει
-μια εισοδο για το φ/β πανελ
-μια εισοδο για την μπαταρια
-μια εξοδο για το φορτιο

στην θεση του φορτιου, θα βαλω τον inverter 220 για volt?

Τυπικά, ο inverter συνδέεται με την μπαταρία. Συνδέεται και στην έξοδο του φορτίου, αλλά αυτό έχω παρατηρήσει ότι είναι χρήσιμο όταν χρησιμοποιείς ρυθμιστή φόρτισης που απομονώνεται την ημέρα και ενεργοποιείται (με προγραμματισμό) μόνο τη νύχτα.

JimKarvo
16-05-10, 13:58
Λάθος νικηφόρε!

Ο inverter θα είναι καλό να μπαίνει στην έξοδο του ρυθμιστή! Γιατί αυτό? Γιατί αν το βράδυ ή μπαταρία αρχίζει να αποφορτίζεται, και ο Inverter δεν έχει κύκλωμα κατά της αποφόρτισης, τότε θα χαλάσει η μπαταρία! Γενικά καλό είναι τα φορτία να περνάνε από τον ρυθμιστή φόρτισης, ώστε να γίνεται ο έλεγχος καλύτερα!

xkosm
20-05-10, 00:12
Μήπως η έξοδος του ρυθμιστή ειναι μόνο για φώτα και γενικότερα για άνοιγμα κλείσιμο φώτων το βράδυ;

Πάντως ο δικος μου ο phocos cx-10 την έξοδο την αναφέρει για φώτα, ασε που οταν ειναι off βγαζει κατι λιγα βολτ με πολυ λιγα μιλιαμπερ και τα led δεν ειναι τελειος κλειστά.

JimKarvo
20-05-10, 00:24
Είδα το πρόβλημα σου στο θέμα που άνοιξες... Είναι προγραμματισμένος, και δεν ξέρω πως δουλεύει.. Ο δικός μου, μέρα νύχτα, βγάζει ρεύμα.. απλά το βράδυ, αν τυχών η μπαταρία πέσει αισθητά, τότε κλείνει τα πάντα!