PDA

Επιστροφή στο Forum : dimmer vs μοτέρ τέντας



haris_216
06-05-10, 20:51
για μια ακόμα φορά δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να "ποστάρω" εδώ καθώς το θέμα είναι και ηλεκτρονικό αλλά και ηλεκτρολογικό. ζητώ συγνώμη αν είμαι λάθος.
το θέμα μου είναι το εξής: προ αμνημονεύτων ετών είχα φτιάξει ένα touch dimmer από την smart kit. το χρησιμοποιούσα αρκετά χρόνια σε ένα δωμάτιο χωρίς πρόβλημα. κατόπιν το μετέφερα σε άλλο σπίτι και το έβαλα να ελέγχει τα φώτα του μπαλκονιού. ακριβώς όμως από πάνω από το κουτί του dimmer είναι και το κουτί του διακόπτη που ανεβάζει / κατεβάζει την τέντα. και καλώς ή κακώς παίρνουν από την ίδια φάση. όσο δεν "παίζω" με την τέντα όλα είναι καλά. αν ομως την χρησιμοποιήσω τότε το dimmer συμπεριφέρεται όπως μετά από διακοπή ρεύματος. κάνει reset και πάει στην χαμηλότερη φωτεινότητα. και τότε πρέπει να ξανανεβάσω την φωτεινότητα εκεί που την θέλω. τίποτα δύσκολο. απλά ενοχλητικό (σε κανονικές συνθήκες το dimmer ανεβάζει την φωτεινότητα κρατώντας την μία επαφή και την κατεβάζει με την άλλη. και αν αγγίξεις στιγμιαία κάποια από τις δύο τότε σβήνει ή ανάβει αλλά χωρίς να αλλάζει φωτεινότητα)
αναρωτιέμαι λοιπόν αν υπάρχει κάποια λύση. ίσως κάποιου είδους φίλτρο ή ????
ευπρόσδεκτη κάθε ιδέα ή σκέψη

kostasmadness
06-05-10, 21:53
και γιατι δεν δοκιμαζεις να φερεις μια αλλη φαση να τροφοδοτεις ξεχωριστα το dimmer sou απτη τεντα???

sakis
07-05-10, 00:20
αγορασε δυο πυκνωτες 100nf στα 630 volt και τοποθετησε τους παραλληλα στο διακοπτη που ανεβαζει και κατεβαζει την τεντα ....εναν σε αυτον που την ανεβαζει και εναν σε αυτον που την κατεβαζει

αυτοι θα καταπνιξουν το παρασιτο που δημιουργει το μοτερ της τεντας κατα την εκιννηση του και ετσι το ντιμμερ σου δεν θα παθαινει κοκομπλοκο

Προσοχη στο ντιμμερ και στον διακποτη της τεντας κυκλοφορει 230 volt το οποιο ειναι επικυνδυνο

haris_216
07-05-10, 11:52
και γιατι δεν δοκιμαζεις να φερεις μια αλλη φαση να τροφοδοτεις ξεχωριστα το dimmer sou απτη τεντα???
κώστα, είναι και αυτό μια λύση αλλά θα προτιμούσα να κρατήσω τα καλώδια που "τρέχουν" στο σπίτι έξω από τοίχους στον ελάχιστο αριθμό. είμαι τόσο αρνητικός σε αυτό που θα προτιμούσα να μείνω στην "ταλαιπωρία" του dimmer όπως είναι τώρα (ή ακόμα και να το βγάλω τελείως) παρά να αμολάω "καλούμπες". σε ευχαριστώ πάντως για την επισήμανση

haris_216
07-05-10, 11:56
αγορασε δυο πυκνωτες 100nf στα 630 volt και τοποθετησε τους παραλληλα στο διακοπτη που ανεβαζει και κατεβαζει την τεντα ....εναν σε αυτον που την ανεβαζει και εναν σε αυτον που την κατεβαζει

αυτοι θα καταπνιξουν το παρασιτο που δημιουργει το μοτερ της τεντας κατα την εκιννηση του και ετσι το ντιμμερ σου δεν θα παθαινει κοκομπλοκο

Προσοχη στο ντιμμερ και στον διακποτη της τεντας κυκλοφορει 230 volt το οποιο ειναι επικυνδυνο
σάκη ευχαριστώ πολύ για την ιδέα. θα την δοκιμάσω και θα σου πω αποτελέσματα. ευχαριστώ και για την επισήμανση για το θέμα επικινδυνότητας. αν και το ξέρω ήδη, ποτέ δεν είναι περιτή μια υπενθύμιση σε θέματα ασφάλειας

haris_216
08-05-10, 23:06
αγορασε δυο πυκνωτες 100nf στα 630 volt και τοποθετησε τους παραλληλα στο διακοπτη που ανεβαζει και κατεβαζει την τεντα ....εναν σε αυτον που την ανεβαζει και εναν σε αυτον που την κατεβαζει

αυτοι θα καταπνιξουν το παρασιτο που δημιουργει το μοτερ της τεντας κατα την εκιννηση του και ετσι το ντιμμερ σου δεν θα παθαινει κοκομπλοκο

Προσοχη στο ντιμμερ και στον διακποτη της τεντας κυκλοφορει 230 volt το οποιο ειναι επικυνδυνο
σάκη, πήγα σήμερα να πάρω τους πυκνωτές αλλά μου είπαν ότι υπάρχουν μόνο για dc σε αυτή την τάση. φαντάζομαι ότι δεν θα κάνουν αφού μιλάμε για ac σωστά?

gep58
09-05-10, 11:02
Χάρη,
για τέτοιους πυκνωτές (630 V DC) μιλάει ο Σάκης. Κάνουν κι αυτοί, αλλά εγώ θα πρότεινα να βάλεις 100n 275V~ X2 MKP ( και για να είμαστε πιο ακριβείς πρέπει να μπει και από μια αντίσταση ~100Ω 1/2W σε σειρά, για να μην καταπονούνται οι επαφές του διακόπτη), είναι πιο κοντά για τη χρήση που θέλεις.

Εκείνο πάλι που δεν ξέρω είναι αν αυτοί οι διακόπτες χειρισμού της τέντας χειρίζονται απ΄ευθείας τον κινητήρα με 230V~ ή στέλνουν εντολές σε κάποια πλακέτα ηλεκτρονικών του μηχανισμού της τέντας.
Αν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε φοβάμαι πως δεν θα καταφέρεις να διορθώσεις το πρόβλημα μ΄αυτόν τον προτεινόμενο τρόπο.

gep58

sakis
09-05-10, 11:20
ενας τετοιος πυκνωτης πρπει να ειναι στα 630 dc για να μπορει να δoυλεψει σε 230 ac πρεπει να υπολογιζουμε την τιμη 3 φορες απανω

οι αντιστασεις επισης δεν ειναι κακη ιδεα 100 Ω μαλλον πολυ το βρισκω καπου 10 θα εβαζα εγω αλλα απο την αλλη μια και αυτα ειναι ευκολα υλικα μπορεις να δοκιμασεις με και χωρις

περιμενουμε νεα

haris_216
09-05-10, 21:55
γιώργο και σάκη σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για την βοήθεια / παρατηρήσεις. θα δοκιμάσω τις προτάσεις και θα σας κρατήσω ενήμερους.
για τους πυκνωτές είπαμε ότι θα είναι παράλληλα με τον κάθε διακόπτη. οι αντιστάσεις πως θα συνδεθούν? σε σειρά με τον διακόπτη? προ ή μετά?
σάκη είπες ότι χρειάζεται 3 φορές πάνω από την ac τάση για να χρησιμοποιηθεί ο αντίστοιχος πυκνωτής της dc τάσης. καθώς πέρα από την απλή λύση ενός προβλήματος με ενιδα΄φερει και το "πως και το γιατί" θα μπορούσες ίσως να μου εξηγήσεις? ή για να μην σε ταλαιπωρώ, αν μπορούσες να με κατευθύνεις σε κάποιο site που ίσως υπάρχει με την σχετική θεωρία

gep58
09-05-10, 23:01
Χάρη,
θα σου δώσω την δική μου εξήγηση κι αν ο Σάκης θέλει να προσθέσει ή να αφαιρέσει κάτι ας παρέμβει.
Θεωρώ λοιπόν, ότι σου έδωσε αυτή τη γνώμη γιατί αφού το dimmer και ο μηχανισμός τροφοδοτούνται από το ίδιο καλώδιο ρεύματος, κατά το πάτημα κάποιου μπουτόν για να λειτουργήσει η τέντα εκείνη τη στιγμή δημιουργείται ένας σπινθηρισμός στην επαφή του, ο οποίος είναι ικανός να περνάει στο dimmer και να το φέρνει σε κατάσταση reset.
Βάζοντας τώρα ένα πυκνωτή παράλληλα στην κάθε επαφή (σε σειρά με αυτόν και μια αντίσταση) έχει σαν αποτάλεσμα να απορροφά αυτόν τον σπινθηρισμό ή μέρος του και έτσι να μην είναι σε θέση να παρενοχλήσει το ηλεκτρονικό μέρος του dimmer.
Όμως πιο πάνω, έγραψα μια απορία μου που δεν δόθηκε η απαιτούμενη σημασία όπως φαίνεται.

Εκείνο πάλι που δεν ξέρω είναι αν αυτοί οι διακόπτες χειρισμού της τέντας χειρίζονται απ΄ευθείας τον κινητήρα με 230V~ ή στέλνουν εντολές σε κάποια πλακέτα ηλεκτρονικών του μηχανισμού της τέντας.
Αν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε φοβάμαι πως δεν θα καταφέρεις να διορθώσεις το πρόβλημα μ΄αυτόν τον προτεινόμενο τρόπο.Αυτό το θίγω γιατί σ΄αυτή τη περίπτωση ο-οι πυκνωτές θα πρέπει να τοποθετηθούν σε άλλο σημείο στην πλακέτα του μηχανισμού της τέντας, αν δεν διαθέτει ήδη από κατασκευής.

gep58

sakis
10-05-10, 12:10
αυτα που λεει ο μπαρος ειναι ολα σωστα ...
ο λογος που στα δικτυωματα αυτα για την προστασια του πυκνωτη βαζουμε και μια αντισταση σε σειρα γιατι κανεις δεν μπορει να εγγυηθει οτι σε καποια ακραια κατασταση ο πυκνωτης δεν θα βραχυκυκλωσει ...

τελος Φιλε Γιωργο απο την θεσσαλονικη φαε ενα σουτζουκι να συνελεθεις χα χα χα χα χα για τι η απορια σου ηταν λιγο ασχετη :::

Εκείνο πάλι που δεν ξέρω είναι αν αυτοί οι διακόπτες χειρισμού της τέντας χειρίζονται απ΄ευθείας τον κινητήρα με 230V~ ή στέλνουν εντολές σε κάποια πλακέτα ηλεκτρονικών του μηχανισμού της τέντας.

αφου ρε Γιωργη συνδεονται στην ιδια φαση με το ντιμμερ δλδ 230 τι αλλο θα μπορουσαν να ελεγχουν ????? χα χα χα χα χα

ελπιζω να μην τσαντιστηκες ...σε πειραξα λιγακι

FILMAN
10-05-10, 15:49
Οι διακόπτες των ρολών ελέγχουν τη φάση (230V~) που πηγαίνει στο μηχανισμό για ανέβασμα - κατέβασμα.
Το ντίμερ θάπρεπε να είναι έτσι φτιαγμένο που να μην επηρεάζεται (α ρε αθάνατη Smart Kit!).
Oι πυκνωτές των 630Vdc δεν είναι ότι καλύτερο για χρήση στα 230Vac, καλύτερα είναι να μπουν πυκνωτές 275V~X2.
Οι αντιστάσεις σε σειρά με τους πυκνωτές δεν μπαίνουν βέβαια για να κάνουν κάτι σε περίπτωση που οι πυκνωτές βραχυκυκλώσουν (αφού η ισχύς που θα καταναλωθεί τότε πάνω τους είναι τόσο μεγάλη που θα τις εξαερώσει), αλλά για να μην δημιουργούνται σπινθήρες στις επαφές του διακόπτη κατά το κλείσιμό τους οπότε βραχυκυκλώνεται ο αντίστοιχος πυκνωτής. Δηλαδή για να αποφύγουμε να ξαναδημιουργήσουμε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα που πάμε να λύσουμε.
Τέλος, ίσως θάταν καλύτερα αντί για αντιστάσεις και πυκνωτές, παράλληλα στις επαφές του κάθε διακόπτη να μπει από ένα βαρίστορ 250V.

gep58
10-05-10, 21:26
αυτα που λεει ο μπαρος ειναι ολα σωστα ...
ο λογος που στα δικτυωματα αυτα για την προστασια του πυκνωτη βαζουμε και μια αντισταση σε σειρα γιατι κανεις δεν μπορει να εγγυηθει οτι σε καποια ακραια κατασταση ο πυκνωτης δεν θα βραχυκυκλωσει ...
Αυτό είναι λάθος, η αντίσταση μπαίνει για να περιοριστεί το ρεύμα εκφόρτισης του πυκνωτή στην επαφή του διακόπτη.

τελος Φιλε Γιωργο απο την θεσσαλονικη φαε ενα σουτζουκι να συνελεθεις χα χα χα χα χα για τι η απορια σου ηταν λιγο ασχετη :::

Εκείνο πάλι που δεν ξέρω είναι αν αυτοί οι διακόπτες χειρισμού της τέντας χειρίζονται απ΄ευθείας τον κινητήρα με 230V~ ή στέλνουν εντολές σε κάποια πλακέτα ηλεκτρονικών του μηχανισμού της τέντας.

αφου ρε Γιωργη συνδεονται στην ιδια φαση με το ντιμμερ δλδ 230 τι αλλο θα μπορουσαν να ελεγχουν ????? χα χα χα χα χα

Εγώ δεν βλέπω τα στοιχεία της εγκατάστασης, τα βλέπει ο Χάρης και γράφει
"ακριβώς όμως από πάνω από το κουτί του dimmer είναι και το κουτί του διακόπτη που ανεβάζει / κατεβάζει την τέντα. και καλώς ή κακώς παίρνουν από την ίδια φάση"

από αυτά που διαβάζεις έχεις σαφή εικόνα του τι ακριβώς γίνεται ως προς την συνδεσμολογία;
Δηλ υπάρχουν κι άλλες φάσεις στο συγκεκριμένο διαμέρισμα;
Αποκλείεται το ενδεχόμενο να παίρνει μεν τη φάση από το συγκεκριμένο σημείο ο μηχανισμός, αλλά τα μπουτόν να ελέχγουν κάποια ρελέ;
ελπιζω να μην τσαντιστηκες ...σε πειραξα λιγακι

Ίσα-ίσα, αν πράγματι κατάφερα να σου χαρίσω γέλιο έστω και για λίγο μου είναι αρκετό... οι καιροί που ζούμε θα το περιορίσουν κι αυτό...

gep58

haris_216
11-05-10, 09:58
σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τις προτάσεις σας.
φίλιππε επειδή (όπως έχω γράψει και παραπάνω στο σάκη) μου αρέσει να καταλαβαίνω τι κάνω και να μην το κάνω απλά τυφλοσούρτη, μήπως μπορείς να μου πεις γιατί πιστεύεις ότι οι πυκνωτές των 630dc δεν κάνουν? τι ακριβώς σημαίνει "275V~X2"? δύο πυκνωτές των 275ac?
δεν έχω ξανασχοληθεί με varistor. σε τι πιστεύεις ότι θα έκανε καλύτερη (ή ασφαλέστερη) δουλειά?

FILMAN
11-05-10, 14:26
σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τις προτάσεις σας.
φίλιππε επειδή (όπως έχω γράψει και παραπάνω στο σάκη) μου αρέσει να καταλαβαίνω τι κάνω και να μην το κάνω απλά τυφλοσούρτη, (Πραγματικά είσαι μειονότητα, πίστεψέ με! Μπράβο σου πάντως.) μήπως μπορείς να μου πεις γιατί πιστεύεις ότι οι πυκνωτές των 630dc δεν κάνουν? (Οι πυκνωτές αυτοί προορίζονται για γενικές χρήσεις και όχι για άμεση σύνδεση στο δίκτυο ηλεκτροδότησης. Τα μεταβατικά φαινόμενα που είναι τόσο συνηθισμένα στο δίκτυο της ΔΕΗ (π.χ. υπερτάσεις, αρμονικές, κ.λ.π.)μπορούν να τους καταστρέψουν αν τουλάχιστον δεν περιοριστεί το ρεύμα που θα περάσει από μέσα τους με κάποιον τρόπο.) τι ακριβώς σημαίνει "275V~X2"? δύο πυκνωτές των 275ac? (Όχι, είναι "χι" 2 και όχι "επί" 2. Πρόκειται για μια κατηγορία πυκνωτών που είναι ειδικά σχεδιασμένοι να αντέχουν σε άμεση σύνδεση με την τάση του δικτύου. Χρησιμοποιούνται κυρίως στα φίλτρα δικτύου (άνοιξε ένα οποιοδήποτε παλμοτροφοδοτικό και θα τους δεις).
δεν έχω ξανασχοληθεί με varistor. σε τι πιστεύεις ότι θα έκανε καλύτερη (ή ασφαλέστερη) δουλειά?
Το βαρίστορ είναι μια διαφορετική λύση στο εν λόγω πρόβλημα. Ο πυκνωτής εξαλείφει τον σπινθήρα κατά το άνοιγμα της επαφής του διακόπτη με το να επιτρέψει για λίγο να συνεχιστεί η ροή του ρεύματος μέσω αυτού. Το βαρίστορ είναι μια αντίσταση μεταβαλλόμενη με την τάση. Όταν η τάση στα άκρα της αυξηθεί, η αντίσταση μειώνεται έως (σχεδόν)βραχυκυκλώματος. Έτσι, όταν κατά το άνοιγμα του διακόπτη λόγω της αυτεπαγωγής του κινητήρα του ρολού δημιουργηθεί υπέρταση, το βαρίστορ γίνεται αγώγιμο και παρέχει ένα δρόμο για τη ροή του ρεύματος.

loufer_25
15-06-10, 13:44
Εχω ενα παρομοιο προβλημα, δεν ξερω ομως απο ηλεκτρονικα...,ηλεκτρολογια εχω τελειωσει.
Εχω τοποθετησει ενα ανιχνευτη κινησης σε ενα φωτιστικο φθοριου. Το ballast μου δημιουργει μεγαλα αυτεπαγωγικα..με αποτελεσμα να κολλαει η επαφη του ανιχνευτη. Μηπως θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει? Υπαρχει καποιος τροπος να το αποφυγω? Μια λυση βεβαια ειναι χρησιμοποιησω ρελε οπως ειδα σε ηλεκτρολογικο φορουμ , ωστε να κουμπωνει και να δινει στην λαμπα. Ομως κατι τετοιο βαση του σημειου ειναι αρκετα δυσκολο....
:saad:

sakis
15-06-10, 14:00
αν ο ανιχνευτης σου εχει ρελεδακι στην εξοδο το προβλημα σου θα λυθει αν βαλεις παραληλα με την επαφη του ρελαι εα πυκνωτη 100 nf στα 630 βολτ ...η πυκνωτη 100 nf ο οποιος ειναι στα 275 βολτ κατηγοριας χ2 χ3 για εναλασσομενο ρευμα


αν ο ανιχνευτης εχει τριακ στην εξοδο του τοτε η μονη σχεδον λυση ειναι να οδηγησεις ενα μικρο ρελε απο αυτον η να αλλαξεις το τριακ με ενα ισχυροτερο και να προσθεσεις σε αυτο ολα οσα λειπουν ....δλδ πηνιο και snuber

αυτα

loufer_25
15-06-10, 14:11
Πρωτα απ ολα ευχαριστω πολυ για την τοσο γρηγορη απαντηση, ειλικρινα δεν το περιμενα καθως δεν ειμαι τακτικο μελος του φορουμ. Ο συγκεκριμενος ανιχνευτης εχει τρια καλωδια κ τιποτα αλλο. Στα δυο παει η τροφοδοσια 230v , κ στο τριτο δινει εξοδο εφοσον κλεισει η επαφη του...
Να υποθεσω οτι σημαινει πως πρεπει αναγκαστικα να βαλω ρελε?

sakis
15-06-10, 14:15
οχι ...θα πρεπει να τον ανοιξεις να δεις πως δουλευει απο μεσα και απο εκει και μετα να ακολουθησεις τα παραπανω Προσοχη μεσα απο τον ανιχνυτη περναει 220 το οποιο δεν ειναι και πολυ φιλικο με ανθρωπους χωρις τα καταληλα μετρα προστασιας

loufer_25
15-06-10, 14:17
Ευχαριστω πολυ, με κατατοπισες πληρως! :001_smile:

picdev
05-12-11, 16:09
παλιό το θέμα αλλά έχω μια ερώτηση για τους πυκνωτές που μπαίνει παράλληλα στο διακόπτη,
1)Πως υπολογίζεται η χωρητικότητα των 100nf? όσους τύπους ξέρω περιλαμβάνουν και αντίσταση που δεν την γνωρίζουμε
2)λέτε να μπεί παράλληλα ο πυκνωτής στο διακόπτη, ο διακόπτης απο την άλλη αν δεν κάνω λάθος διακόπτει τη φάση
συνδέονται δηλαδή και τα 2 πόδια του πυκνωτή στη φάση?
3)η χρήση varistor και πυκνωτή μαζί στέκει? γιατί το έχω δει σε σε σχέδιο τροφοδοτικού

FILMAN
05-12-11, 16:37
παλιό το θέμα αλλά έχω μια ερώτηση για τους πυκνωτές που μπαίνει παράλληλα στο διακόπτη,
1)Πως υπολογίζεται η χωρητικότητα των 100nf?

Δεν υπολογίζεται. Είναι μια τιμή που μπαίνει με βάση την εμπειρία. Μπορεί να έχεις εξίσου καλά αποτελέσματα βάζοντας 47 ή 220nF.

όσους τύπους ξέρω περιλαμβάνουν και αντίσταση που δεν την γνωρίζουμε

Δεν κατάλαβα τι θες να πεις...

2)λέτε να μπεί παράλληλα ο πυκνωτής στο διακόπτη, ο διακόπτης απο την άλλη αν δεν κάνω λάθος διακόπτει τη φάση
συνδέονται δηλαδή και τα 2 πόδια του πυκνωτή στη φάση?

Όχι βέβαια. Το ένα πόδι του πυκνωτή πάει στον ένα πόλο του διακόπτη (π.χ. φάση), και το άλλο πάει στον άλλο πόλο του διακόπτη (π.χ. επιστροφή). Δεν ενώνεις μεταξύ τους τα δυο πόδια του πυκνωτή και τα βάζεις στη φάση!

3)η χρήση varistor και πυκνωτή μαζί στέκει? γιατί το έχω δει σε σε σχέδιο τροφοδοτικού
Μάλλον έχεις δει κάτι τελείως διαφορετικό. Το ότι μεταξύ άλλων υπήρχε ένα βαρίστορ και ένας πυκνωτής πάνω σε μια πλακέτα δεν σημαίνει και ότι ήταν ενωμένα παράλληλα, ούτε ότι χρησιμοποιούνταν για αντιπαρασιτικούς σκοπούς.

picdev
05-12-11, 16:55
μάλλον δεν το έγραψα καλά,
δεν εννοούσα τα 2 πόδια του πυκνωτή να μπούν στη φάση,
αλλά μου φαίνεται περίεργο το ένα πόδι να είναι στη φάση και το άλλο στην επιστροφή,
γιατί έτσι θα φορτίσει ο πυκνωτής αλλά που θα εκ φορτίσει?
μήπως επειδή η τάση είναι Ac ο πυκνωτής θα εκφορτίσει λόγω του ότι θα αλλάξει πολικότητα?
όσο για το κύκλωμα που έχω δει ...
26101
ευχαριστώ!

FILMAN
05-12-11, 17:28
μάλλον δεν το έγραψα καλά,
δεν εννοούσα τα 2 πόδια του πυκνωτή να μπούν στη φάση,
αλλά μου φαίνεται περίεργο το ένα πόδι να είναι στη φάση και το άλλο στην επιστροφή,
γιατί έτσι θα φορτίσει ο πυκνωτής αλλά που θα εκ φορτίσει?

Θα εκφορτίσει όταν πατηθεί ο διακόπτης βραχυκυκλώνοντας τον πυκνωτή. Και μια και μιλάμε για εναλλασσόμενο, εννοείται ότι από τον πυκνωτή θα περνάει συνεχώς ένα μικρό ρεύμα το οποίο όμως είναι τραγικά μικρό για να ενεργοποιήσει το μοτέρ.

μήπως επειδή η τάση είναι Ac ο πυκνωτής θα εκφορτίσει λόγω του ότι θα αλλάξει πολικότητα?

.................

όσο για το κύκλωμα που έχω δει ...
26101
ευχαριστώ!
Αυτό δεν έχει καμιά σχέση με αυτά που λέμε. Μιλάμε για βαρίστορ ή πυκνωτές παράλληλα σε επαφές διακοπτών ή ρελέ για αποφυγή σπινθηρισμών. Αυτό που δείχνεις εσύ υπάρχει σε όλα τα τροφοδοτικά όπου το βαρίστορ προστατεύει το τροφοδοτικό από κρουστικές τάσεις που εμφανίζονται στο δίκτυο, ενώ οι δυο πυκνωτές σε συνδυασμό με το τσοκ εμποδίζουν την είσοδο - έξοδο παρασίτων.

picdev
05-12-11, 17:48
ευχαριστώ φίλιπε τώρα τα ξεκαθάρισα,
ο πυκνωτής φορτίζει και ξεφορτίζεται την" υπέρταση του σπινθήρα",
όταν πατηθεί ο διακόπτης και βραχυκυκλώσει και απλά θα έχουμε ένα πυκνωτή σε σειρά με το κύκλωμα μας,
που θα φορτίζει και θα ξεφορτίζεται συνέχεια, προφανώς γιατί έχουμε AC, (στο dc είναι διακόπτης)
άρα θα είναι να σαν έχουμε μία χωριτική αντίσταση στο κύκλωμα μας που η συνολική θα είναι μηδέν ,
επειδή παράλληλα με το πυκνωτή έχουμε ουσιαστικά μηδενική αντίσταση(το καλώδιο )

FILMAN
06-12-11, 11:55
Δεν κατάλαβα τίποτα!

sakis
06-12-11, 12:08
Δεν κατάλαβα τίποτα!

λογικο δεν ειναι ? μην ξεχναμε οτι εχεις περασει και δυο παγκοσμιους πολεμους :001_tt2:

picdev
06-12-11, 12:56
αν έχουμε πατήσει το διακόπτη και είναι κλειστός δηλαδή περνάει ρεύμα, ο πυκνωτής θα είναι παράλληλα συνδεμένος με το καλώδιο.
Και επειδή το καλώδιο έχει αντίσταση 0 ιδανικά, η συνολική αντίσταση του πυκνωτή και του καλωδίου θα είναι επίσης 0,
με άλλα λόγια ο πυκνωτής δεν επηρεάζει την εγκατάσταση

FILMAN
06-12-11, 14:38
λογικο δεν ειναι ? μην ξεχναμε οτι εχεις περασει και δυο παγκοσμιους πολεμους :001_tt2:

Οι δυο Παγκόσμιοι πόλεμοι ήταν τα έτη 1914 - 1939... Iστορία δεν έμαθες στο σχολείο νεαρέ; :001_tt2::001_tt2:


αν έχουμε πατήσει το διακόπτη και είναι κλειστός δηλαδή περνάει ρεύμα, ο πυκνωτής θα είναι παράλληλα συνδεμένος με το καλώδιο.
Και επειδή το καλώδιο έχει αντίσταση 0 ιδανικά, η συνολική αντίσταση του πυκνωτή και του καλωδίου θα είναι επίσης 0,
με άλλα λόγια ο πυκνωτής δεν επηρεάζει την εγκατάστασηΑυτό εννοούσες με το παραπάνω; Αν ναι, είσαι σωστός.

picdev
06-12-11, 14:44
ναι αυτό εννοούσα αλλά το έγραψα @$#$%, όπως έχω πει προσπαθώ να εξηγώ τα πάντα για να μαθαίνω

sakis
06-12-11, 15:26
αυτο ηθελα να πω και γω ...ρε Φιλιππε .... με τον τροπο σκεψης σου πολλες φορες νομιζω οτι εσαι μια ηλικια με τον Tesla μη σου πω ενα πραμα .... Αλλα με την τυπολατρια που σε δερνει ουτε ενα καλαμπουρι δεν μπορεις να καταλαβεις

FILMAN
06-12-11, 15:34
Το καλαμπούρι ποιο ήτανε, ότι εσύ κατάλαβες το ποστ #25 ενώ εγώ όχι;

klik
07-12-11, 00:25
παλιό το θέμα αλλά έχω μια ερώτηση για τους πυκνωτές που μπαίνει παράλληλα στο διακόπτη,
1)Πως υπολογίζεται η χωρητικότητα των 100nf? όσους τύπους ξέρω περιλαμβάνουν και αντίσταση που δεν την γνωρίζουμε
...
δες για υπολογισμό snubber, αλλά γενικά στα μικρά μοτέρ μπαίνουν εμπειρικά. Υπάρχουν και έτοιμα σετάκια (πυκνωτής x2 με αντίσταση σε σειρά) στα βιομηχανικά ηλεκτρονικά.
Αν αποφασίσεις να συμμαζέψεις το smart kit:biggrin:, μπορείς να δεις και αυτό (http://www.fairchildsemi.com/an/AN/AN-3008.pdf)

picdev
07-12-11, 00:40
σε αυχαριστώ! το snubber είναι τελικά η λέξη κλειδί
βρήκα ένα app note που είναι για triac συγκεριμένα

http://www.scribd.com/doc/11567905/Snubber-Circuit-RC-Snubber-Design-Using-TRIACs

πολύ διάβασμα :crying: