PDA

Επιστροφή στο Forum : Η φάση στην θέση του ουδέτερου (!!!)



PiCBuRn3r
07-05-10, 20:29
Καλησπέρα,

πρόσφατα μετακόμισα σε ένα καινούριο διαμέρισμα στο οποίο παρουσιάζεται στο εξής πρόβλημα....
Αρχικά το σπίτι δεν είχε παροχή δεη αφού είχε γίνει αίτηση διακοπής από τον προηγούμενο ενοικιαστή. Κάνω αίτηση, μέσα σε 1 μέρα είχε έρθει η δεη και είχε συνδέσει το ρεύμα. Αφού έχω κλείσει την 15άρα ασφάλεια της κουζίνας και έχω ξεβιδώσει και κρατάω στο χέρι την ασφάλεια τήξεως, ανοίγω το κουτί για την παροχή της κουζίνας.

Πριν ακουμπήσω οτιδήποτε τσεκάρω με το δοκιμαστικό τα καλώδια. Έρχονταν 3 μέσα στο κουτί: κόκκινο, μπλε, κίτρινο. Τσεκάρω το κόκκινο (την φάση δηλαδή) οκ. Κίτρινο η γείωση και τσεκάρω και το μπλε. Το μπλε έφερνε κανονικά 230V!!! Τέλος πάντων, κλείνω και το ρελέ (που κόβει και τον ουδέτερο) και δεν δίνω σημασία συνδέοντας κανονικά την κουζίνα.

Μετά από κάποιες μέρες, παρατήρησα ακριβώς το ίδιο πράγμα! Παντού στο σπίτι η φάση ερχόταν στα μπλε καλώδια και ο ουδέτερος στα κόκκινα/καφέ!
Λέω θα έχει κάνει καμιά καφρίλα ο ηλεκτρολόγος και θα έχει μπλέξει τα χρώματα.
Ανοίγω τον πίνακα και βλέπω ότι είναι οκ τα χρώματα. Έρχεται το χοντρό μπλε περνάει από το ρελέ και πάει στην μπάρα του ουδετέρου (πάνω αριστερά) με όλους τους ουδέτερους παρέα και το καφέ περνάει απο μια 40άρα αυτόματη, την τήξεως και τον ρελέ.

Κοιτάω την μπάρα του ουδετέρου και φέρνει κανονικά φάση αντί για ουδέτερο!!! :wiink:

Ποιός φταίει τώρα ? Σύνδεσε λάθος την παροχή στο ρολόι η δεη ή έχει κάνει καμια μ****ία ο ηλεκτρολόγος ? :cursing:

stom
07-05-10, 20:44
Το καλωδιο δεν αλλαζει χρωμα απο το ρολοι μεχρι τον πινακα... (εκτος αν ειναι κομμενο και ξαναενωμενο καπου.. τσεκαρε το αν μπορεις.)
Αν οχι, και ειναι οπως τα λες μια χαρα δειχνει ο πινακας.

Αρα το προβλημα ειναι στο ρολοι....
Το σωστο ειναι να παρεις τηλεφωνο τις βλαβες της ΔΕΗ και να τους πεις οτι ο ουδετερος φερνει 230Vac με τα παντα κατεβασμενα.
Λογικα θα στειλουν συνεργειο.

Για μετρα και ταση μεταξυ της υποτιθεμενης φασης και της γειωσης και πες μας τι μετρας...

ΥΓ. Θα ηταν προτιμοτερο να φερεις ενα καλο ηλεκτρολογο να σου πει τη γνωμη του επισης.. Σε μερικες συσκευες η αντιστροφη φασης ουδετερου μπορει να ειναι επικυνδινη

gep58
07-05-10, 20:46
Γιάννη,
αφού κατεβάσεις τον γενικό και τον ΔΔΕ τότε λογικά δεν θα έχεις πουθενά ρεύμα (εκτός από ένα σημείο).
Θα ελέγξεις με το δοκιμαστικό τον ουδέτερο στην είσοδό του (στη βίδα του ΔΔΕ) και αφού σιγουρευτείς ότι δεν υπάρχει ρεύμα θα αρχίσεις να σφίγγεις όλες, μα όλες τις βίδες που έχουν να κάνουν με τον ουδέτερο.

Δεν ξέρω αν κάνω καλά που προσπαθώ να βοηθήσω από εδώ...
Ενα πράγμα σου λέω, ΠΡΟΣΕΧΕ και ότι κάνεις το κάνεις με δική σου ευθύνη.

gep58

PiCBuRn3r
07-05-10, 20:54
Να σημειώσω πως η πολυκατοικία χτίστηκε πριν από 4-5 χρόνια...

Λοιπόν:

Με πολύμετρο ανάμεσα σε καφέ καλώδιο (υποτιθέμενη φάση) και γείωση 0V.
Ανάμεσα στο μπλε (πριν και μετά από τον ρελέ, κατεβασμένο ή ανεβασμένο) 230V σε σχέση με την γη.

Δοκίμασα να αλλάξω την σειρά των καλωδίων μετά τον ρελέ. Εκεί δηλαδή που πήγαινε το καφέ έβαλα το μπλε κοκ. Όλα OK! Μες το σπίτι όπου μπλε ουδέτερος όπου καφέ/κόκκινο φάση. Μπλόκαρε όμως ο καυστήρας αερίου :001_tt2: και αναγκάστηκα να το κάνω όπως πριν... (Αυτόνομος μόνο για το δικό μου διαμέρισμα)

Έχω σφίξει τα πάντα μέσα στον πίνακα.:

PiCBuRn3r
07-05-10, 20:58
Δεν ξέρω αν κάνω καλά που προσπαθώ να βοηθήσω από εδώ...
Ενα πράγμα σου λέω, ΠΡΟΣΕΧΕ και ότι κάνεις το κάνεις με δική σου ευθύνη.

gep58

Αυτό πιστεύω είναι αυτονόητο....:001_smile:

gep58
07-05-10, 21:03
Με πολύμετρο ανάμεσα σε καφέ καλώδιο (υποτιθέμενη φάση) και γείωση 0V.
Ανάμεσα στο μπλε (πριν και μετά από τον ρελέ, κατεβασμένο ή ανεβασμένο) 230V σε σχέση με την γη.

Δηλ έχεις τη φάση στο μπλέ και τον ουδέτερο στο καφέ της παροχής!!! ;;;
Επειδή θεωρώ απίθανο (όχι όμως ακατόρθωτο) να το έχουν κάνει οι δεητζίδες στον μετρητή θα έλεγα μήπως η παροχή είναι κάπου ματισμένη και εκεί αλλάζουν τα χρώματα.
Όπως και να έχει πάντως, φαίνεται η δουλειά να έγινε μετά απο επίσκεψη του μάστορα σε κάποιο απο τα φημισμένα τσιπουράδικα του Βόλου...

gep58

PiCBuRn3r
07-05-10, 21:19
Φαντάσου δηλαδή, έρχονται 3 καλώδια από το ρολόι, κίτρινο, μπλε και καφέ.
Το καφέ μέσα στον πίνακα είναι η φάση και το μπλε ο ουδέτερος.
Η φάση όμως έρχεται στο μπλε αντί να έρχεται στο καφέ.

Θα πω στην νοικιάρισα να καλέσει την δεη, αλλά φοβάμαι μην πουν βλακείες ότι δεν φταίνε αυτοί κλπ και βρω και τον μπελά μου. Γιατί ρώτησα ένα γνωστό μου που που ασχολείται με ηλεκτρολογικά για το θέμα και μου είπε ότι η δεη σπάνια κάνει τέτοια λάθη.. :001_huh:

Επίσης στο κουτί της κουζίνας αντί να έρχονται 3 καλώδια χοντρά, έρχονται από 2 ψιλότερα συνεστραμένα μεταξύ τους (2 για φάση, 2 για ουδέτερο και 2 για την γείωση, δείτε και φώτο). Κατά πόσο είναι σωστό αυτό και μέσα στους κανονισμούς ? Δεν έπρεπε να έρχονται απλά 3 και χοντρά ?

(Έχω βάλει μια μεγάλη κλέμεν γιατί η κουζίνα είναι 2000 Watt maximum)

JOUN
07-05-10, 21:43
Τα καλωδια τα βλεπω σαν διπλα 2.5αρια στην καλυτερη περιπτωση η σαν διπλα 1.5αρια στην χειροτερη.Απο αυτο καταλαβαινεις οτι ο ηλεκτρολογος ηταν ..καπως αστερι..Οποτε νομιζω καλο ειναι να ελεγξεις που εχει κανει αυτος την στραβη..

PiCBuRn3r
07-05-10, 21:55
Τα καλωδια τα βλεπω σαν διπλα 2.5αρια στην καλυτερη περιπτωση η σαν διπλα 1.5αρια στην χειροτερη.Απο αυτο καταλαβαινεις οτι ο ηλεκτρολογος ηταν ..καπως αστερι..Οποτε νομιζω καλο ειναι να ελεγξεις που εχει κανει αυτος την στραβη..

Η στραβή έχει γίνει κατα 99,9% έξω από το σπίτι, ή στο ρολόι ή κάπου στη μέση όπως είπαν πιο πάνω έχουν αλλάξει τα χρώματα... Αλλά όπως ανέφερα, αν έρθει σωστά η φάση στον πίνακα μάλλον θα μπλοκάρει πάλι ο καυστήρας......
Απίστευτα πράγματα......Που να δεις πως πετάνε τα καλώδια με κάτι μονωτικές στο φως του μπάνιου (πάνω από τον καθρέφτη) :cursing::cursing:

gep58
07-05-10, 21:58
Επίσης στο κουτί της κουζίνας αντί να έρχονται 3 καλώδια χοντρά, έρχονται από 2 ψιλότερα συνεστραμένα μεταξύ τους (2 για φάση, 2 για ουδέτερο και 2 για την γείωση, δείτε και φώτο). Κατά πόσο είναι σωστό αυτό και μέσα στους κανονισμούς ? Δεν έπρεπε να έρχονται απλά 3 και χοντρά ?

Έτσι όπως τα λες, αφού είναι γραμμή ηλεκτρ. μαγειρίου πρέπει 3x 6mm2.
Επειδή όμως η κουζίνα σου είναι 2000W max τότε είσαι τυχερός.
Για να έρθει η ΔΕΗ να κάνει έλεγχο της εγκατάστασης έτσι απλά δεν νομίζω.
Θα πρέπει πρώτα να καλέσεις αδειούχο ηλεκτρολόγο ο οποίος θα κάνει τον έλεγχο κι αν αποφανθεί ότι το πρόβλημα είναι στις συνδέσεις της ΔΕΗ στον μετρητή, τότε εκείνος με αίτηση θα ζητήσει επανέλεγχο.
Η νοικοκυρά σου και να πάει στη ΔΕΗ τι θα τους πεί "εγώ έκανα τον έλεγχο και βρήκα ότι κάπου είναι λάθος;"

Ευτυχώς που έχουμε κι ένα Θεό που μας φυλάει...

gep58

JOUN
07-05-10, 22:04
Αλλά όπως ανέφερα, αν έρθει σωστά η φάση στον πίνακα μάλλον θα μπλοκάρει πάλι ο καυστήρας......

Προφανως ο καυστηρας ειναι κορεατικος ετσι;
Οπως και να εχει ομως που ειναι το προβλημα;Αλλαξε την φαση στον καυστηρα ΚΑΙ στον πινακα και πιστευω οτι ολα θα ειναι ενταξει..

PiCBuRn3r
07-05-10, 22:06
Χ**ε ψηλά κι αγνάντευε που λέει μια παροιμία....
Υπάρχει περίπτωση να γίνει στραβή έτσι όπως είναι τώρα ?

Απλά ανησυχώ ξέροντας ότι από τις ασφάλειες περνάει ουδέτερος και η φάση πάει παντού με μόνη προστασία τον ρελέ... Αν πάθει ζημιά ο ρελές (ψιλοχλωμό αλλά ποτέ δεν ξέρεις...) και δεν πέσει σε κανά βραχυκύκλωμα τι γίνεται ? Παίρνουμε φωτιά ?:lool: Π.χ. αν γίνει βραχυκύκλωμα ανάμεσα σε φάση και γείωση και ο ρελές δεν πέσει...

PiCBuRn3r
07-05-10, 22:08
Προφανως ο καυστηρας ειναι κορεατικος ετσι;
Οπως και να εχει ομως που ειναι το προβλημα;Αλλαξε την φαση στον καυστηρα ΚΑΙ στον πινακα και πιστευω οτι ολα θα ειναι ενταξει..

Το σκέφτηκα, αλλά έτσι όπως τα έχει κάνει δεν μπορώ να καταλάβω ποιος είναι ο ουδέτερος του καυστήρα. Αν αλλάξω φάση-ουδέτερο ο καυστήρας πάει να ξεκινήσει και ενώ έχει φλόγα μέσα, πετάει σφάλμα και μου λέει ότι δεν βλέπει φλόγα...

gep58
07-05-10, 22:19
Γιάννη,
όπως λέει και ο Γιώργος, πρώτα θα πρέπει να εξασφαλίσεις ότι η φάση της παροχής (σε όποιο χρώμα κι αν είναι) να περάσει κανονικά μέσα από τον γενικό διακόπτη, την γενική ασφάλεια, το ΔΔΕ και τις επί μέρους ασφάλειες.
Αν συμβαίνει αυτή τη στιγμή το αντίθετο (δηλ να περνάει ο ουδέτερος από τα σημεία αυτά) είναι εγκληματικό !

Μετά θα βρείς πως δουλεύει ο καυστήρας αν και νομίζω αν παίρνει τη φάση σε συγκεκριμένο σημείο θα πρέπει να το ορίζει με σήμανση (L, N κλπ).

gep58

dal_kos
07-05-10, 22:22
Βασικά το χειρότερο είναι πως όλες οι ασφάλειες σου κόβουν τον ουδέτερο και αφήνουν την φάση. Το οποίο σημαίνει πως αν γίνει μια στραβή και κατεβάσεις την ασφάλεια του συγκεκριμένου χώρου, αυτός θα συνεχίσει να τροφοδοτείται κανονικά. Επίσης για να κάνεις οποιαδήποτε εργασία θα πρέπει να κατεβάζεις τον Αντιηλεκτροπληξιακό. Από τη στιγμή που το σπίτι είναι νοικιασμένο, ενημέρωσε την ιδιοκτήτρια να φέρει ηλεκτρολόγο να τα διορθώσει όλα, γιατί εσύ σήμερα μπορεί να ξέρεις 5-10 πράγματα και να τη γλυτωσες, αλλά ο επόμενος νοικάρης μπορεί να κλείσει την ασφάλεια και να πάθει ηλεκτροπληξία και να πάει αδιάβαστος.

PiCBuRn3r
07-05-10, 22:34
(Κατ αρχήν σας ευχαριστώ για την αντπόκριση! :) )


Γιάννη,
όπως λέει και ο Γιώργος, πρώτα θα πρέπει να εξασφαλίσεις ότι η φάση της παροχής (σε όποιο χρώμα κι αν είναι) να περάσει κανονικά μέσα από τον γενικό διακόπτη, την γενική ασφάλεια, το ΔΔΕ και τις επί μέρους ασφάλειες.
Αν συμβαίνει αυτή τη στιγμή το αντίθετο (δηλ να περνάει ο ουδέτερος από τα σημεία αυτά) είναι εγκληματικό !

Μετά θα βρείς πως δουλεύει ο καυστήρας αν και νομίζω αν παίρνει τη φάση σε συγκεκριμένο σημείο θα πρέπει να το ορίζει με σήμανση (L, N κλπ).

gep58

Έτσι όπως το είπες, εγκληματικό είναι.... Η φάση πλέον κόβεται μόνο από τον ρελέ.... Μετά τον ρελέ πηγαίνει σε όλα τα δωμάτια!!!

Από τον πίνακα πάει φάση στον θερμοστάτη που βρίσκεται ακριβώς από κάτω. Χωρίς σχέδιο είναι αδύνατο να φτιάξω τον καυστήρα. Και δεν μπορώ να μείνω χωρίς καυστήρα λόγω έλειψης θερμοσίφωνα.

Ακόμα και να κάνω τράμπα τα καλώδια που πάνε στον πίνακα από τον μετρητή (μέσα στον πίνακα), δεν μπορώ να τα αφήσω έτσι. Είναι απλά λάθος!!! Η φάση πρέπει να έιναι καφέ και ο ουδέτερος μπλε!!! Θέλω να είμαι τυπικός σε τέτοια θέματα μέχρι αηδείας!!!!

Άμα φύγω από το σπίτι και έρθει ηλεκτρολόγος και ανοίξει τον πίνακα και δει το μπλε να πηγαίνει στη θέση της φάσης τι θα γίνει ?


Βασικά το χειρότερο είναι πως όλες οι ασφάλειες σου κόβουν τον ουδέτερο και αφήνουν την φάση. Το οποίο σημαίνει πως αν γίνει μια στραβή και κατεβάσεις την ασφάλεια του συγκεκριμένου χώρου, αυτός θα συνεχίσει να τροφοδοτείται κανονικά. Επίσης για να κάνεις οποιαδήποτε εργασία θα πρέπει να κατεβάζεις τον Αντιηλεκτροπληξιακό. Από τη στιγμή που το σπίτι είναι νοικιασμένο, ενημέρωσε την ιδιοκτήτρια να φέρει ηλεκτρολόγο να τα διορθώσει όλα, γιατί εσύ σήμερα μπορεί να ξέρεις 5-10 πράγματα και να τη γλυτωσες, αλλά ο επόμενος νοικάρης μπορεί να κλείσει την ασφάλεια και να πάθει ηλεκτροπληξία και να πάει αδιάβαστος.

Απ' ότι βλέπω αυτό θα παίξει....

Αντωνης 88
11-05-10, 00:03
με τον καυστηρα μαλλον κατι αλλο παιζει!

γιατι στην ουσια ξεχνοντας τα χρωματα και με δυο δοκιμεσ αλλαζοντασ τα καλωδια θα σου δουλευε..οποτε κατι γινετε με το θερμοστατη σου η απλα θα θελει αλλαγει το μπουζι του η καθαρισμα το μπεκ οποτε καλυτερα φωναξε εναν καυστηρατζη

PiCBuRn3r
11-05-10, 00:54
με τον καυστηρα μαλλον κατι αλλο παιζει!

γιατι στην ουσια ξεχνοντας τα χρωματα και με δυο δοκιμεσ αλλαζοντασ τα καλωδια θα σου δουλευε..οποτε κατι γινετε με το θερμοστατη σου η απλα θα θελει αλλαγει το μπουζι του η καθαρισμα το μπεκ οποτε καλυτερα φωναξε εναν καυστηρατζη

Ο καυστήρας σταματάει να δουλεύει μόνο όταν αλλάζω φάση με ουδέτερο στον πίνακα (όταν δηλαδή ο ουδέτερος είναι ουδέτερος και η φάση φάση).


Το πρόβλημα θα το αναλάβει ηλεκτρολόγος γιατί το σπίτι δεν είναι δικό μου...