PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόγραμμα για ηλεκτρολόγους εγκαταστάσεων



pandem
09-05-10, 14:18
Θα ηθελα αν μπορει καποιος να με βοηθησει με το θεμα οργανωσης εκτελεσης και παραδοσης μιας ηλεκτρολογικης εγκαταστασης. Η όλη διαδικασία που χρειάζεται μια μικρή επιχειρηση που ασχολειται με ηλεκτρολογικες εγκαταστάσεις. Δηλαδη, αν υπαρχει καποιο πρόγραμμα το οποιο να έχει τη δυνατότητα οργάνωσης, σχεδίασης και παράδοσης σχεδίων και των σχετικών εντύπων για τις υπηρεσίες που προσφέρουμε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

thomasskoy
09-05-10, 16:22
φιλε μου ψαξε στο γοογλε ειναι καποιος απο την κρητη και εχει αυτο το προγραμμα που ζητας.δεν θυμαμαι πως τον λενε

xarhs
09-05-10, 17:59
ΑRC Mηχανικοι
www.caddy.gr

soulhealer
09-05-10, 19:07
το visio δεν σε βολεύει? ξέρω ηλεκτρολόγους που κάνουν εκεί σχέδια για ηλεκτροδότηση οικοδομών το επισυνάπτουν με την αίτηση στην ΔΕΗ και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.. αν ες μόνο καλωδίωση πάντως δοκίμασε και e-plan

Bookeri
15-05-10, 19:44
Νομίζω πώς το ονομα του ειναι καλαρακης, και το προγραμα λεγετε (προσφορα)

antonisc
16-05-10, 01:44
SEE Electrical/CADdy++

vampiris
03-07-10, 23:37
Για αυτόν από την Κρήτη δες εδώ : http://www.kalarakis.com/html/prosfora.html και αν ενδιαφερθείς πραγματικά για το συγκεκριμένο πρόγραμμα πες μας και την τιμή του !!

Όπως ανέφερε και ο φίλος antonisc το CADdy++ δίνει επίσης την δυνατότητα σχεδίασης κατόψεων κ.τ.λ. που απαιτούνται σε ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις. Αν ψάξεις στο google θα βρεις και μια παρουσίαση των συγκεκριμένων δυνατοτήτων του caddy σε άλλο παρεμφερές site...

gas_liosia
04-07-10, 13:24
Προσωπικά πιστεύω πως το καλύτερο πρόγραμμα Η/Μ μελετών είναι το AUTO FINE της 4Μ. Μπορείς να κάνεις τα πάντα φορτώνοντας σχέδιο από AutoCad, διαφορετικά το φτιάχνεις καθώς έχει το ίδιο περιβάλλον με το AutoCad, μόνο που έχει πολλές επιλογές ηλεκτρολογικές/μηχανολογικές, με αποτέλεσμα να σου εκτυπώνει στο τέλος μια ολόκληρη μελέτη άκρως επαγγελματική με τους υπολογισμούς/σχέδια κλπ. Επίσης μπορείς να μελετήσεις θέρμανση-φωτοτεχνία-πυρασφάλεια-εξαερισμό και πολλά άλλα... Για περισσότερα δείτε εδώ: http://www.4m.gr/products/autofine_main.html

Υ.Γ.: Βέβαια ό,τι πληρώνεις παίρνεις...

vampiris
04-07-10, 13:49
Το Fine της 4m είναι σε άλλη κατηγορία προγραμμάτων. Ο φίλος ζήτησε κάτι πιο απλό νομίζω... Να μπορεί να κάνει αυτά που κάνουν όλοι οι Ηλεκτρολόγοι Εσωτερικών Εγκαταστάσεων με το χέρι με ένα πρόγραμμα και να μπορεί στη συνέχεια να εκτυπώσει τα σχετικά έντυπα για την Δ.Ε.Η. Τα δύο προγράμματα που προαναφέρθηκαν κάνουν ακριβώς αυτό που χρειάζεται ένα εγκαταστάτης (επιμετρήσεις, έντυπα για την Δ.Ε.Η) και είναι πιο απλά στην χρήση και στην εκμάθηση.

gas_liosia
04-07-10, 14:01
Συμφωνώ ότι είναι άλλου επιπέδου πρόγραμμα (όχι άλλης κατηγορίας), απλά προσφέρει περισσότερα πράγματα απ' όσα ίσως ζητάει ο Παναγιώτης. Εφόσον το θέμα έχει να κάνει με πρόγραμμα ηλεκτρολογικών μελετών μικρής επιχείρησης... είπα να το αναφέρω. Μπορεί να ενδιαφέρει κάποιον άλλον ίσως που θα διαβάσει το post.