PDA

Επιστροφή στο Forum : Νυχτερινό τιμολόγιο και 1,5αρι



cosecon
10-05-10, 14:11
Καλημέρα σε όλους.
Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την ενεργοποίηση του νυχτερινού τιμολογίου της ΔΕΗ:
Είναι απαραίτητο να μπει το 1,5αρι καλώδιο? Δεν με ενδιαφέρει να έχω ένδειξη στον πίνακα του σπιτιού. Το πρόβλημα είναι ότι το ρολόι απέχει 250 μέτρα από το σπίτι και δεν υπάρχει 1,5αρι καλώδιο. Η ΔΕΗ το απαιτεί υποχρεωτικά? Μπορώ να το βάλλω το σήμα με κάποιον τηλεχειρισμό ασύρματο ή δεν θα το δεχτεί η ΔΕΗ?
Οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι πολύτιμη.

FILMAN
10-05-10, 15:09
Καλημέρα σε όλους.
Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την ενεργοποίηση του νυχτερινού τιμολογίου της ΔΕΗ:
Είναι απαραίτητο να μπει το 1,5αρι καλώδιο? (Nομοθετικά δεν ξέρω, τεχνικά όχι. Αλλά αν δεν το βάλεις, πώς θα ξέρεις πότε έχεις μειωμένη χρέωση;) Δεν με ενδιαφέρει να έχω ένδειξη στον πίνακα του σπιτιού. Το πρόβλημα είναι ότι το ρολόι απέχει 250 μέτρα από το σπίτι και δεν υπάρχει 1,5αρι καλώδιο. Η ΔΕΗ το απαιτεί υποχρεωτικά? Μπορώ να το βάλλω το σήμα με κάποιον τηλεχειρισμό ασύρματο ή δεν θα το δεχτεί η ΔΕΗ?
Οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι πολύτιμη.
Αυτό με τα bold δεν το κατάλαβα.

antonis_p
10-05-10, 15:09
εγώ έχω μειωμένο τιμολόγιο
(δεν είναι μόνο νυχτερινό, τον χειμώνα ισχύει και μεταξύ 15:30-17:30)
και δεν έχω την ένδειξη στον πίνακα.

cosecon
10-05-10, 15:14
Αυτό με τα bold δεν το κατάλαβα.

Την μειωμένη χρέωση θα την ξέρω διότι ακολουθεί κάποιο ωράριο.
Από ότι ξέρω το καλώδιο αυτό δίνει έναν ουδέτερο όταν είναι νυχτερινό. Έλεγα να βάλλω κάποιον τηλεχειρισμό με πομπό κοντά στο ρολόι και δέκτη στον πίνακα του σπιτιού να μου στέλνει αυτήν την 1 επαφή.

GeorgeVita
10-05-10, 15:18
Την μειωμένη χρέωση θα την ξέρω διότι ακολουθεί κάποιο ωράριο.
Από ότι ξέρω το καλώδιο αυτό δίνει έναν ουδέτερο όταν είναι νυχτερινό. Έλεγα να βάλλω κάποιον τηλεχειρισμό με πομπό κοντά στο ρολόι και δέκτη στον πίνακα του σπιτιού να μου στέλνει αυτήν την 1 επαφή.
Αν είναι υποχρεωτικό, μήπως δέχονται ένα μικρό υδατοστεγές κουτί με το ενδεικτικό εκεί δίπλα στο ρολόι; (ή τον πομπό τηλεχειρισμού που λες)
G

klik
10-05-10, 15:19
Η ΔΕΗ δεν κάθετε να ελέγχει αν φτάνει σε κάποιον πίνακα.
Χωσε ένα 1,5 καλωδιο κάπου που να φτάνει στο ρολόι και θα το συνδέσουν.
Φυσικά θα χρειαστείς και σχέδιο απο ηλεκτρολόγο.

250 μέτρα απο το σπίτι; Στο Τατοϊ μένεις;:001_tt2:

cosecon
10-05-10, 15:24
Η ΔΕΗ δεν κάθετε να ελέγχει αν φτάνει σε κάποιον πίνακα.
Χωσε ένα 1,5 καλωδιο κάπου που να φτάνει στο ρολόι και θα το συνδέσουν.
Φυσικά θα χρειαστείς και σχέδιο απο ηλεκτρολόγο.
Δεν μπαίνουν δηλαδή στην διαδικασία να ελέγχουν τον πίνακα αν φτάνει η εντολή?
250 μέτρα απο το σπίτι; Στο Τατοϊ μένεις;:001_tt2:
Οχι μας το πήρε το κράτος......:lool:

FILMAN
10-05-10, 15:34
Την μειωμένη χρέωση θα την ξέρω διότι ακολουθεί κάποιο ωράριο. (Nομίζω ότι μερικές φορές η ΔΕΗ δίνει νυχτερινό και εκτός ωραρίου. Οπότε σε αυτή την περίπτωση δεν θα το ξέρεις.)
Από ότι ξέρω το καλώδιο αυτό δίνει έναν ουδέτερο όταν είναι νυχτερινό. (Σωστά!) Έλεγα να βάλλω κάποιον τηλεχειρισμό με πομπό κοντά στο ρολόι και δέκτη στον πίνακα του σπιτιού να μου στέλνει αυτήν την 1 επαφή.Αν δεν σε ενδιφέρει η ένδειξη όπως λες, γιατί να βάλεις τηλεχειρισμό;

cosecon
10-05-10, 15:51
Αν δεν σε ενδιφέρει η ένδειξη όπως λες, γιατί να βάλεις τηλεχειρισμό;

Γιατί από ότι έχω ακούσει η ΔΕΗ θέλει αυτό το 1,5αρι απαραίτητα.

cosecon
13-05-10, 13:42
Τελικά να ρίξω καλώδιο ή δεν είναι απαραίτητο?

JIM_6146B
13-05-10, 14:32
Τελικά να ρίξω καλώδιο ή δεν είναι απαραίτητο?


Μην ρωτάς την λύση στην έδωσαν. ΄

Η ΔΕΗ έχει την ευθύνη μέχρι την χελώνα δεν μπαίνει στην διαδικασία να δεί τι γίνεται μετά την χελώνα την ευθύνη την έχεις εσύ και ο ηλεκτρολόγος που υπογράφει το ηλεκτρολογικό σχεδιο .


Η ΔΕΗ δεν κάθετε να ελέγχει αν φτάνει σε κάποιον πίνακα.
Χωσε ένα 1,5 καλωδιο κάπου που να φτάνει στο ρολόι και θα το συνδέσουν.
Φυσικά θα χρειαστείς και σχέδιο απο ηλεκτρολόγο.

250 μέτρα απο το σπίτι; Στο Τατοϊ μένεις;:001_tt2:

xarhs
13-05-10, 17:58
Το καλωδιο μπαινει η εμπαινε για να οπλιζουν τα ρελε θερμοσυσωρευτων.
Ναι ,ειναι ουδετερος.
Αν μπει για να αναβει καποιο ενδεικτικο λαμπακι στον πινακα ο Δεητζης
δεν θα το συνδεσει,γιατι δημιουργειται προβλημα αν βραχυκυκλωσει το ενδεικτικο.
Τωρα για να ενεργοποιηθει το νυχτερινο η ΔΕΗ δινει κσποια συχνοτητα,δεν υπαρχουν χρονοδιακοπτες σε καινουριες παροχες για νυχτερινο.

picdev
01-02-21, 12:27
πλέον είναι απαραίτητο το καλώδιο ? η πρέπει να βάλω ψεύτικο ?

mpartzokas
01-02-21, 12:32
οχι, δεν ειναι απαραιτητο. Με την αιτηση στη ΔΕΗ σου δινουν λίστα με τι χρειάζεται η οποία δεν περιλαμβάνει κάτι για καλώδιο πυλώτο.

el greco 1
01-02-21, 14:22
αν εχεις θερμοσυσωρευτες η θερμοπομπους ειναι απαραιτητο.

picdev
01-02-21, 14:30
αν εχεις θερμοσυσωρευτες η θερμοπομπους ειναι απαραιτητο.

αν θες να κανεις εναν αυτοματισμο τον κάνεις με το χρονικο προγραμματισμό, το ιδιο εύκολα κάνεις και με κλιματιστικό που έχει wifi

antonisc
01-02-21, 15:48
φιλε μου το 1,5 η Δεη το εχει καταργηση

vasilllis
01-02-21, 17:59
αν εχεις θερμοσυσωρευτες η θερμοπομπους ειναι απαραιτητο.Απαραίτητο αλλά όχι υποχρεωτικό.

el greco 1
01-02-21, 19:52
δεκτον αλλα πως θα οπλισουν τα ρελε των θερμοσισωρευτων αν δεν εχει το 1,5αρη?

vasilllis
03-02-21, 00:19
θερμοσυσωρευτες εβαζαν πριν 30 χρονια .Επισης με ενα χρονοδιακοπτη μπορει να τους ενεργοποιει 15:05-16:55 και 23:05-6:55,

el greco 1
03-02-21, 07:58
ναι και αν δεν βαλει χρονοδιακοπτη πως θα οπλισουν?

nyannaco
03-02-21, 09:50
Τώρα θα κάνω τον προβοκάτοτρα, αλλά υπάρχουν εναλλακτικοί πάροχοι με προγράμματα που δίνουν "νυχτερινό" όλο το 24ωρο, οπότε προς τί όλη αυτή η φασαρία;

jenny
04-02-21, 20:12
Μια και το θέμα είναι το νυχτερινό ρεύμα , έχω και γω σπίτι, τώρα τελευταία το λαμπάκι του νυχτερινού ανάβει μόνιμα! Τι μπορεί να συμβαίνει? Κόλλησε κάτι με τον χρονοδιαδόπτη τους?

jenny
04-02-21, 20:14
Τώρα θα κάνω τον προβοκάτοτρα, αλλά υπάρχουν εναλλακτικοί πάροχοι με προγράμματα που δίνουν "νυχτερινό" όλο το 24ωρο, οπότε προς τί όλη αυτή η φασαρία;
Ποιοί είναι αυτοί που δίνουν την KWH στα 7 με 8 λεπτά ?

mikemtb
05-02-21, 00:19
Μια και το θέμα είναι το νυχτερινό ρεύμα , έχω και γω σπίτι, τώρα τελευταία το λαμπάκι του νυχτερινού ανάβει μόνιμα! Τι μπορεί να συμβαίνει? Κόλλησε κάτι με τον χρονοδιαδόπτη τους?Που μενεις να τραβηξω μπαλαντεζα[emoji39][emoji39]

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

diskjohn
05-02-21, 08:36
Καλημέρα μην βάλεις 1,5 δεν το χρειάζεσαι , το ρολόι το βάζει πλέον εργολάβος όχι ο ΔΕΔΗΕ ,τώρα το ποιο σίγουρο είναι να σου αλλάξουν τον παλιό μετρητή με τον καινούργιο ηλεκτρονικό που παίρνει και κάρτα sim:wiink: , έτοιμη η εργολαβία για αυτό και ότι αποτέλεσμα θα έχει πχ η κινητή τηλεφωνεία χρωστάς 50 ευρό στο κλίνει, οποτε κάτι τέτοιο θα γίνετε σε λίγο καιρό, τέσπα 1,5 οχι

nyannaco
05-02-21, 09:16
Ποιοί είναι αυτοί που δίνουν την KWH στα 7 με 8 λεπτά ?Περισσότεροι από ένας εναλλακτικοί, μπορείς να δεις εδώ (https://allazorevma.gr/compare/current).

jenny
06-02-21, 21:04
Που μενεις να τραβηξω μπαλαντεζα[emoji39][emoji39]

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δυστυχώς σήμερα ξεκόλλησε :001_smile:

klik
07-02-21, 13:12
Σε απομακρυσμενες περιοχες χανει καποιες φορες τους παλμους ενεργοποιησης/απενεργοποιησης.