PDA

Επιστροφή στο Forum : 12V και 350V στο ιδιο καλωδιο



Phatt
10-05-10, 21:17
Ετοιμαζω μια κατασκευη, η οποια στην τροφοδοσια της χρειαζεται 22-0-22VAC, 12VAC και 350VDC(η AC δεν εχει ακομη αποφασιστει).Επειδη ομως ο χωρος του σασι ειναι περιορισμενος, αναγκαστικα θα χρειαστει οι Μ/Σ και ισως ενα μικρο τροφοδοτικο να ειναι σε ξεχωριστο κουτι.Μπορω να μεταφερω τις τασεις αυτες με ενα μονο καλωδιο στην κατασκευη, η θα υπαρξει προβλημα;

Αντωνης 88
10-05-10, 21:31
βασικα μια λυση θα ηταν να χρεισιμοποιησεις καλωδιο με πλεγμα αν δεν ειναι πανω απο 5 amprere το ρευμα σου ετσι ωστε την επιστροφη των εναλλασωμενων τασεων σου να την περασεις απο κει(φυσικα αν η διαδρομη σου ειναι περισσοτερο απο 1 μετρο, ειδαλωσ δεν νομιζω να υπαρχει). Οσο για την συνεχη σου ταση δεν νομιζω να επηρεαστει απο το μαγνητικο πεδιο αφου εχει διαφορετικο διανυσμα και αλλη γειωση.....

απλα μια γνωμη ετσι διορθωστε με παρακαλω για τυχον λαθη

FILMAN
11-05-10, 15:19
Το ερώτημά σου έχει να κάνει με τη μόνωση, ή με την πιθανότητα εμφάνισης θορύβου στη συνεχή τάση;

Phatt
12-05-10, 00:41
Φιλιππα τα ρευματα δεν θα ειναι ιδιαιτερα μεγαλα.Για την πιθανοτητα εμφανισης θορυβου, θορυβηθηκα...:biggrin:
Με την μονωση τι θεμα να εχω;

staaronis3
12-05-10, 02:26
τα 12VAC θα μπορούσες να τα βάλεις πάνω στα 350VDC και μετά με τη βοήθεια φίλτρων να απομονώνεις τα δύο σου σήματα.

Τώρα τι φίλτρα θα βάλεις σε τέτοιες τάσεις δε ξέρω, πάντως γνώμη μου είναι να κάνεις λίγο πιο απλωτή την κατασκευή σου και να τα βάλεις όλα.

Βέβαια αν εννοείς να είναι ένα καλώδιο σύνδεσης των 2 κουτιών τότε μπορείς να πάρεις ένα πολύκλωνο καλώδιο μέσα απο το οποίο να περάσεις αυτά που θες. Αν η 350VDC ήταν AC το πιθανότερο είναι πως δε θα μπορούσες να το κάνεις αυτό γιατί θα περνούσε στα άλλα ζεύγη.

Πήγενε σε μαγαζί που να έχει κυρίως ηλεκτρολογικό υλικό, ρώτησε για πολύκλωνα καλώδια και βρες κάποιο που να αποτρέπει επαγωγικά φαινόμενα.

Μπορεί βέβαια να θες και κάτι άλλο οπότε να σου λέω βλακείες τόση ώρα. Ότι δεν κατάλαβες πες μου, αλλά ας μιλήσει και κάποιος πιο έμπειρος απο μένα.

FILMAN
12-05-10, 12:08
Φιλιππα τα ρευματα δεν θα ειναι ιδιαιτερα μεγαλα.Για την πιθανοτητα εμφανισης θορυβου, θορυβηθηκα...:biggrin: (Το κομμάτι που θα τροφοδοτείται με τη συνεχή τάση δεν έχει υψηλή τιμή PSRR;)
Με την μονωση τι θεμα να εχω;Κανένα, εφόσον το καλώδιο που θα βάλεις έχει μόνωση για την υψηλότερη από τις δυο τάσεις.

Phatt
12-05-10, 13:32
Ας το κανουμε πιο λιανα για τον φιλο staaronis.
Εχουμε ενα σασι, που εχει επανω 3 συσκευες.Εχουμε τον ενισχυτη ηχου, ο οποιος τροφοδοτειται με 22-0-22VAC, εχουμε το buffer που τροφοδοτειται με 12VAC και εχουμε και το VUμετρο που τροφοδοτειται με 350VDC.Ο ενισχυτης και το buffer εχουν τροφοδοτικα μεσα στο pcb τους, γιαυτο και θελουν AC, το VUμετρο δεν εχει, οποτε και ζηταει DC.
Επειδη ολες οι συσκευες μαζι με τις τροφοδοσιες τους δεν χωρανε στο ιδιο σασι, αναγκαζομαι να κανω ενα ξεχωριστο κουτακι, το οποιο θα εχει μεσα τους Μ/Σ σιγουρα, και ισως και το τροφοδοτικο των 350.Δεν εχω αποφασισει που θα βαλω το τροφοδοτικο των 350 ακομη, γιατι δεν ξερω τι ρευμα ειναι καλυτερο να περασει απο το καλωδιο της υψηλης, AC η DC.Με τον χωρο που γλιτωνω απο τους Μ/Σ, μπορω να χωρεσω το τροφοδοτικο των 350 στο σασι.Για χαρην λειτουργικοτητας και ομορφιας, σκεφτηκα να περνανε ολα μαζι απο ενα καλωδιο, και με ενα πολυπινο βυσμα, να μπαινουν στο σασι.Η μονωση δεν με ανησυχει, τα ρευματα οπως ειπαμε δεν ειναι μεγαλα, ετσι κι αλλιως θα χρησιμοποιησω καλωδιο βαριας χρησης.Αυτο το PSRR καταλαβα οτι ειναι κατι με τον θορυβο, αλλα δεν καταλαβα ακριβως.Παντως, το VUμετρο δεν εμπλεκεται στον ηχο και δεν ειναι συσκευη μεγαλης ακριβειας, ειναι απλως ενδεικτικη.Αυτα :biggrin:

FILMAN
12-05-10, 13:41
Ας το κανουμε πιο λιανα για τον φιλο staaronis.
Εχουμε ενα σασι, που εχει επανω 3 συσκευες.Εχουμε τον ενισχυτη ηχου, ο οποιος τροφοδοτειται με 22-0-22VAC, εχουμε το buffer που τροφοδοτειται με 12VAC και εχουμε και το VUμετρο που τροφοδοτειται με 350VDC.Ο ενισχυτης και το buffer εχουν τροφοδοτικα μεσα στο pcb τους, γιαυτο και θελουν AC, το VUμετρο δεν εχει, οποτε και ζηταει DC.
Επειδη ολες οι συσκευες μαζι με τις τροφοδοσιες τους δεν χωρανε στο ιδιο σασι, αναγκαζομαι να κανω ενα ξεχωριστο κουτακι, το οποιο θα εχει μεσα τους Μ/Σ σιγουρα, και ισως και το τροφοδοτικο των 350.Δεν εχω αποφασισει που θα βαλω το τροφοδοτικο των 350 ακομη, γιατι δεν ξερω τι ρευμα ειναι καλυτερο να περασει απο το καλωδιο της υψηλης, AC η DC.Με τον χωρο που γλιτωνω απο τους Μ/Σ, μπορω να χωρεσω το τροφοδοτικο των 350 στο σασι.Για χαρην λειτουργικοτητας και ομορφιας, σκεφτηκα να περνανε ολα μαζι απο ενα καλωδιο, και με ενα πολυπινο βυσμα, να μπαινουν στο σασι.Η μονωση δεν με ανησυχει, τα ρευματα οπως ειπαμε δεν ειναι μεγαλα, ετσι κι αλλιως θα χρησιμοποιησω καλωδιο βαριας χρησης.Αυτο το PSRR καταλαβα οτι ειναι κατι με τον θορυβο, αλλα δεν καταλαβα ακριβως.Παντως, το VUμετρο δεν εμπλεκεται στον ηχο και δεν ειναι συσκευη μεγαλης ακριβειας, ειναι απλως ενδεικτικη.Αυτα :biggrin:
Καλά ρε Παναγιώτη, τί βιούμετρο είναι αυτό και θέλει 350βολτ; :w00t: Με μαγικά μάτια είναι; Πέρασέ τα όλα από ένα καλώδιο. Δεν θάχεις πρόβλημα.

Phatt
12-05-10, 14:02
Χεχε οντως, ειναι με magic eye (em84).Θα τα περασω Φιλιππα ολα οκ, το DC να το κανω πριν η μετα, η δεν εχει σημασια;

FILMAN
12-05-10, 14:35
Χεχε οντως, ειναι με magic eye (em84).Θα τα περασω Φιλιππα ολα οκ, το DC να το κανω πριν η μετα, η δεν εχει σημασια;
Όχι, δεν έχει. Ακόμα και με μπόλικη κυμάτωση στα 350V τα μαγικά μάτια θα δουλεύουν μια χαρά. Αλήθεια πού τις βρήκες τις ΕΜ84; Από ebay; Γιατί εδώ δεν έχω καταφέρει να βρω μαγικά μάτια πουθενά!

jeik
12-05-10, 21:15
Πανο ,δοκιμασε πρωτα με μερικα απλα μπλενταζ.

Phatt
12-05-10, 22:23
Φχαριστω Μητσο.
Φιλιππα, ναι, Ελλαδα δεν ασχολουμαι να ψαξω καν, εαν θελεις εχω μερικες καβα, μου σφυρας....

dalai
12-05-10, 22:48
το DC ρευμα δεν εχει επαγωγικα φαινομενα .Οποτε αν για οποιοδηποτε λογο φοβασε τον θορυβο (απο επαγωγικα φαινομενα) τοτε καντο πρωτα DC και παντο οπου θες

FILMAN
13-05-10, 11:42
Παναγιώτη, κάντο όπως το σκέφτηκες εξαρχής. Τα 350 συνεχές και τα άλλα εαλασσόμενα. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ένα αγωγό για γείωση αν το - των 350 βολτ είναι το ίδιο π.χ. με τη μεσαία λήψη των 22+22βολτ.
Όσο για τα μάτια, λέω να κάνω τώρα κοντά μια παραγγελία από Ebay γιατί θέλω αρκετά πραγματάκια. Σ' ευχαριστώ πάντως.