PDA

Επιστροφή στο Forum : Dome Light Dimmer



DennisM
10-05-10, 21:28
Γειά σας!Έχω να υλοποιήσω μία εργασία για τον διακόπτη που έχουμε στο αυτοκίνητο και ανάβει το φως αναλογα με το αν μια πόρτα είναι ανοιχτή η ο διακόπτης είναι στο on-off.Επείδη δεν κατέχω πάρα πολύ το όλο θέμα θα ήθελα αν κάποιος από εσάς που γνωρίζει να μοθ εξηγήσει πως λειτουργει το όλο κύκλωμα...καθε εξάρτημα του τι ρόλο παιζει...
Σας στέλνω μαζί και ένα html που περιέχει το κύκλωμα που έχω να υλοποιήσω καθώς και την περίληψη της άσκησης που θα πρέπει να κάνω...
Θα μου χρειαζόταν πάρα πολύ οποιαδήποτε βοήθεια μπορείται να μου δώσετε...ευχαριστώ!

Υ.Γ. Έκανα νέο θέμα σε αυτή την κατηγορία γιατί ο διακόπτης είναι μέρος των ηλεκτρονικών του αμαξιού.Αν είναι λάθοσ διορθώστε με...Ευχαριστώ!

DennisM
10-05-10, 21:33
Συγνώμη για το διπλό ποστ υπήρχε κάποιο πρόβλημα με την επισύναψη του αρχείου...

herctrap
10-05-10, 23:14
δεν κατεβασα το αρχειο
ενας τροπος ειναι αυτος

λοιπον

ο διακοπτης j3 ειναι ο διακοπτης που ενεργοποιεις το φως απο μεσα ανεξαρτητα απο την κατασταση στις πορτες

ο διακοπτης j1 ειναι αυτος που το φως λειτουργει συμφωνα με τις πορτες

τα button μπαινουν σε καθε πορτα

τωρα υποθετουμε οτι ολες οι πορτες ειναι ανοιχτες

αν πατηθουν ολα το mosfet δεν θα περνει 5V και δεν θα λειτουργει πλεον σαν κλειστος διακοπτης

FILMAN
11-05-10, 14:56
δεν κατεβασα το αρχειο
ενας τροπος ειναι αυτος

λοιπον

ο διακοπτης j3 ειναι ο διακοπτης που ενεργοποιεις το φως απο μεσα ανεξαρτητα απο την κατασταση στις πορτες

ο διακοπτης j1 ειναι αυτος που το φως λειτουργει συμφωνα με τις πορτες

τα button μπαινουν σε καθε πορτα

τωρα υποθετουμε οτι ολες οι πορτες ειναι ανοιχτες

αν πατηθουν ολα το mosfet δεν θα περνει 5V και δεν θα λειτουργει πλεον σαν κλειστος διακοπτηςΤι είναι αυτά ρε παιδιά, η πύλη θα μείνει στον αέρα; Και πού είναι η χρονοκαθυστέρηση; Θέλει και 5 βολτ... Έλεος...

s12original
12-05-10, 15:04
Δες εδώ την ανάλυση του κυκλώματος

http://users.otenet.gr/~athsam/dome_light_dimmer.htm

FILMAN
12-05-10, 15:56
Το κύκλωμα αυτό είναι πολύ χαζό. Ένα κύκλωμα με mosfet θα μπορούσε να δουλεύει κατά τη διάρκεια της χρονοκαθυστέρησης χωρίς καθόλου παροχή. Όχι όπως αυτό που άμα πέσει πολύ η τάση γίνονται λιγότερο αγώγιμα τα τρανζίστορ και γιαυτό θέλει και ψύκτρα! Άσε που η έξοδος θα αλλάζει σιγά σιγά και όχι απότομα! Άμα είναι έτσι, βάζω και ένα πυκνωτή 100000μF παράλληλα στη λάμπα της πλαφονιέρας και μου κάνει την ίδια δουλειά ακριβώς.

DennisM
13-05-10, 15:05
Εμένα μου ζήτησαν να φτιάξω αυτό το κύκλωμα και να εξηγήσω την λειτουργία του...Οπότε δεν είναι θέμα δικό μου πόσο σωστό ή καλό είναι το κύκλωμα που σας έστειλα αλλά απλά να το πραγματοποιήσω...Θεωρητικά θα μπορούσε κάποιος να μου πει πως δουλεύει το παρόν κύκλωμα επείδη είμαι αρχάριος;

FILMAN
13-05-10, 15:23
Ξέρεις πώς δουλεύει ένα τρανζίστορ;