PDA

Επιστροφή στο Forum : τηλεφωνο



fm344
11-05-10, 06:46
καλημερα.
πριν λιγες μερες,αλλαξα την συσκευη του τηλεφωνυ μου,με μια που μου εφεραν απο αγγλια.
στο σπιτι εχω 4 μπριζες τηλεφωνου.
αυτο που παρατηρησα ηταν πως στην 1 μπριζα το τηλεφωνο δεν κτυπουσε.μπορουσα να τηλεφωνησω ,να μηλισω αλλα οχι να το ακουω οταν χτυπα.
ελενξα τις μπρζες ολες,και ειδα πως η πρωτη ειχε εναν πυκνοτη -για να μην εχει παρασητα η γραμμη-ενω οι αλλες 3 οχι.
αλλαξα την μπριζα -τοποθετησα μια απλη μπριζα-και το τηλεφωνο λειτουργει κανονικα.
η απορεια μου ειναι γιατι στην συσκευη απο αγγλια δεν χτυπουσε-η προηγουμενη συσκευη ηταν ταιβαν,αλλα δοκιμασα και κινεζικη,γερμανικη,λειτουργουσαν κανονικα-αυτο γινεται ,η,μπορει να γινει σε ολες τις συσκευες που ειναι απο αγγλια?
ευχαριστω

kavala26
11-05-10, 09:55
Καλημέρα!Δε μας είπες αν η τηλεφωνία σου είναι απο τον οτε ή κάποιο άλλο πάροχο!Στο λέω αυτό διότι σε κάποιους παρόχους αυτός ο πυκνωτής σε μπριζάκι που συνήθως γράφει οτέ διμιουργεί πρόβλημα!!

cosecon
11-05-10, 11:30
Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος άλλα νομίζω ότι το αγγλικό σύστημα στις συσκευές είναι με 3 σύρματα και όχι με 2. Έχει 1 κοινό, 1 για "ομιλία" και 1 για κουδούνισμα. Πριν από αρκετά χρόνια, δεν θυμάμαι και πολλά, για να συνδέσω μια αγγλική συσκευή είχα βάλει ένα πυκνωτή στην συσκευή που ένωνε το καλώδιο "ομιλίας" με το κουδουνίσματος. Χωρίς τον πυκνωτή δεν κουδούνιζε.

Ένα link που βρήκα : http://www.wppltd.demon.co.uk/WPP/Wiring/UK_telephone/uk_telephone.html

billtech
11-05-10, 12:30
Ο πυκνωτης δεν ειναι για παρασειτα αλλα αντικεραυνικος.για να προστατευση την συσκευη. αν καταλαβα καλα τι μπριζα εχεις.

kavala26
12-05-10, 22:21
Ο πυκνωτης δεν ειναι για παρασειτα αλλα αντικεραυνικος.για να προστατευση την συσκευη. αν καταλαβα καλα τι μπριζα εχεις.

Συγνώμη billtech αλλα αν ένας πυκνωτής μας έσωζε απο κεραυνούς θα είχαμε λύσει πολλά προβλήματα!Ο πυκνωτής παίζει το ρόλο προστασίας απο υπέρταση αλλά όχι απο κεραυνούς....

Damiano
12-05-10, 22:46
Συγνώμη billtech αλλα αν ένας πυκνωτής μας έσωζε απο κεραυνούς θα είχαμε λύσει πολλά προβλήματα!Ο πυκνωτής παίζει το ρόλο προστασίας απο υπέρταση αλλά όχι απο κεραυνούς....

:confused1: