PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρελε για το συτημα comfort.



sacracer
11-05-10, 12:54
καλως σας βρηκα.το φορουμ ειναι φοβερο απο τυχη το βρηκα σε αναζητηση,πολυ καλη προσπαθεια μπραβο σε ολους.εχω ενα θεμα αν μπορειτε να βοηθησετε.θελω οταν οπλιζει ο συναγερμος που εχω στο αυτοκινητο μου μαρκας ελσερ να μενουναναμενα τα μικρα φωτα οι ψειρες δηλαδη, για 30 δευτερα οσο δηλαδη διαρκει η εξοδος κομφορτ.εχω βρει το αντιστοιχο καλωδιο και οταν οπλιζει το αλαρμ δινει εξοδο κατα το μανουαλ 200 μΑ.μετρησα με το πολυμετρο και εδειξε 0,6 βολτ.υπαρχει καποιο ρελεδακι να συνδεσω αυτη την εξοδο ετσι ωστε οι επαφες που οπλιζουν να κρατουν τα φωτα αναμενα?

FILMAN
11-05-10, 13:41
Η έξοδος αυτή είναι ανοιχτού συλλέκτη; Αν ναι, τότε συνδέεις το ρελεδάκι ανάμεσα σ' αυτό το καλώδιο και τα +12V. Μη ξεχάσεις να βάλεις παράλληλα με το πηνίο του ρελέ και μια δίοδο (με τη σωστή πολικότητα βέβαια!)

sacracer
11-05-10, 13:49
πωπω ρε φιλε δεν καταλαβα τιποτα απο οτι ειπες.εσεις ειστε επιστιμονες εδω. δηλαδη λες να βαλω αυτην την εξοδο να πεζει το ρολο του (-) και να του δωσω ρευμα απο την αλλη +12?αυτο για να οπλιζει το ρελε ετσι?

FILMAN
11-05-10, 14:33
πωπω ρε φιλε δεν καταλαβα τιποτα απο οτι ειπες.εσεις ειστε επιστιμονες εδω. δηλαδη λες να βαλω αυτην την εξοδο να πεζει το ρολο του (-) και να του δωσω ρευμα απο την αλλη +12?αυτο για να οπλιζει το ρελε ετσι?
Ναι αυτό λέω. Μην ξεχάσεις τη δίοδο.

sacracer
11-05-10, 22:06
την διοδο που θα τη βρω?

FILMAN
12-05-10, 13:56
Σε μαγαζιά ηλεκτρονικών. Πάρε μια 1Ν4001. Φρόντισε μόνο να αγοράσεις και τίποτα άλλο, γιατί η δίοδος έχει 0.02€ και ο μαγαζάτορας θα σε κοιτάει περίεργα... Και προσοχή στη σύνδεση! Η δίοδος έχει πολικότητα! Αν τη βάλεις ανάποδα, θα προκαλέσεις βραχυκύκλωμα!

sacracer
12-05-10, 19:58
οκ ευχαριστω φιλιππα.!!!

CKarafas
24-05-10, 20:28
καλως σας βρηκα.το φορουμ ειναι φοβερο απο τυχη το βρηκα σε αναζητηση,πολυ καλη προσπαθεια μπραβο σε ολους.εχω ενα θεμα αν μπορειτε να βοηθησετε.θελω οταν οπλιζει ο συναγερμος που εχω στο αυτοκινητο μου μαρκας ελσερ να μενουναναμενα τα μικρα φωτα οι ψειρες δηλαδη, για 30 δευτερα οσο δηλαδη διαρκει η εξοδος κομφορτ.εχω βρει το αντιστοιχο καλωδιο και οταν οπλιζει το αλαρμ δινει εξοδο κατα το μανουαλ 200 μΑ.μετρησα με το πολυμετρο και εδειξε 0,6 βολτ.υπαρχει καποιο ρελεδακι να συνδεσω αυτη την εξοδο ετσι ωστε οι επαφες που οπλιζουν να κρατουν τα φωτα αναμενα?
Παρε ενα απλο ρελε 4 επαφων 12βολτο(30,87,85,86) και συνδεσε το ως εξης:
Pin 30 βαλε +
Pin 87 το στελνεις στη καταναλωση (Φωτα,Κορνα,οτι αλλο θελεις)
Pin 85 βαλε +
Pin 86 το συνδεεις στο καλωδιο που βρηκες 0.6v (και ειναι γειωση)

sacracer
26-05-10, 14:29
τελικα το εφτιαξα.αλλα το εκανα πριν απο το μηνυμα του καραφα οποτε εβαλα αλλιως τη συνδεσμολογια.επαφη 87 εβαλα + και επαφη 30 εβαλα την καταναλωση.την συνδεσμολογια την περιγραφη ετσι ακριβως και στο ρελε μπλοκαρισματος κινητηρα.παντως δουλευει αψογα παιδια.εχει ενα ελλατωμα ομως.αναβει ακομα και τη μερα.τι μπορω να κανω να δουλευει μονο νυχτα?πηγα σε μαγαζι με ηλεκτρονικα,και αφου του εξηγησα τι θελω δεν ειχε ιδεα να με κατατοπισει!!!παρε εναν διακοπτη μου λεει να τελειωνεις.βρε εγω το θελω αυτοματα του λεω αυτο κανω καθε φορα.τεσπα ακουω γνωμες παιδια.

CKarafas
27-05-10, 00:46
τελικα το εφτιαξα.αλλα το εκανα πριν απο το μηνυμα του καραφα οποτε εβαλα αλλιως τη συνδεσμολογια.επαφη 87 εβαλα + και επαφη 30 εβαλα την καταναλωση.την συνδεσμολογια την περιγραφη ετσι ακριβως και στο ρελε μπλοκαρισματος κινητηρα.παντως δουλευει αψογα παιδια.εχει ενα ελλατωμα ομως.αναβει ακομα και τη μερα.τι μπορω να κανω να δουλευει μονο νυχτα?πηγα σε μαγαζι με ηλεκτρονικα,και αφου του εξηγησα τι θελω δεν ειχε ιδεα να με κατατοπισει!!!παρε εναν διακοπτη μου λεει να τελειωνεις.βρε εγω το θελω αυτοματα του λεω αυτο κανω καθε φορα.τεσπα ακουω γνωμες παιδια.
Θαναση το 30 και το 87 και αναποδα να τα βαλεις δεν υπαρχει προβλημα.Τωρα για το προβλημα που εχεις μαλλον θα χρειαστεις τη γνωμη ενος ηλεκτρονικου να σου πει πως να συνδεσεις καποιον αισθητηρα φωτος στο κυκλωμα σου

panosssvent19
27-05-10, 02:21
Ειναι ενας διακοπτης που λειτουργει με το φως

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=47878&highlight=%F7%F1%E9%F3%F4%EF%F5%E3%E5%ED%E9%E1%F4% E9%EA%E1

sacracer
27-05-10, 10:25
πανο δεν βρηκα ακρη με αυτο.αλλο κυκλωμα ειναι αυτο που μου εδειξες.με φωτοαντισταση γινεται?η καποιον αισθητηρα φωτος?το θεμα ειναι που θα το βρω.στα μαγαζια δεν ξερουν να με κατατοπισουν.πρεπει να τους πω ακριβως τι να μου δωσουν.σορρυ που σας πριζω και εκτιμω που απαντατε δεν ξερω καλα απο αυτα τωρα αποφασισα να ασχοληθω.

FILMAN
27-05-10, 14:58
Καλά τόσο πολύ σε πειράζει να ανάβουν τα φώτα και τη μέρα;

sacracer
27-05-10, 16:38
οχι.λογω μπαταριας το λεω να μη πεφτει η ταση της.η υπαρχει κι αλλη λυση να βαλω λαμπες λεντ.!!!!!να καιει λιγο που λενε οικονομια σε ολα χαχαχαχαχα.

FILMAN
27-05-10, 16:43
Με 30 sec που θα ανάβουν τα μικρά φώτα, η μπαταρία σου δεν παθαίνει τίποτα.

sacracer
27-05-10, 17:41
οκ φιλιππα το αφηνω οπως ειναι.αν σκεφτω κατι αλλο θα σε ρωτησω βλεπω γνωριζεις το αντικειμενο.