PDA

Επιστροφή στο Forum : sos θέλω μια αντίσταση!



xrusopsaro
11-05-10, 20:36
δεν βρήσκω πουθενά 20 mega αντίσταση στο Ηράκλειο!
έχω 10αρες και 12αρες αλλά σε σειρά μου δημιουργούν αυτεπαγωγή
την χριάζομαι γιατί έχω live την παρασκευή και θέλω να τελειώσω ένα boost stombox που θα χρησιμοποιήσω αν κάποιος έχει παρακαλώ να μου πεί
ευχαριστώ
Γιάννης

JimKarvo
11-05-10, 20:43
Αν την βιάζεσαι τόσο πολύ, και δεν βρίσκεις, μπορείς να πάρεις κάποιον από Αθήνα, να σου την στείλει με κουριερ.. είναι ακριβή η λύση, λίγο, αλλά live είναι αυτό...

Xarry
11-05-10, 20:51
Ποτενσιομετρο ισως;

tasosmos
11-05-10, 20:54
Δεν νομιζω οτι βγαινουν ποτενσιομετρα με τοσο μεγαλες τιμες.
Εγω παντως δεν εχω δει ποτε πανω απο 4,7Μ.

Xarry
11-05-10, 20:56
Εγω νομιζω οτι ουτε αντισταση υπαρχει 20ΜΩ. Τουλαχιστον στις σειρες που πολυ-κυκλοφορουν.

tasosmos
11-05-10, 20:59
Υπαρχουν αλλα δεν πολυκυκλοφορουν, συνηθως μεχρι 10ΜΩ εχουν εδω.

Μια λυση ευκολη που θα υποθετω δεν θα εχει προβληματα με αυτεπαγωγη για την εφαρμογη ειναι να βαλεις 2 smd των 10Μ σε σειρα.

xrusopsaro
12-05-10, 02:57
τελεικά θα δανειστώ booster από φίλο
αλλά αν ανακαλήψει κανείς καμιά 20 αρα και δεν την χριάζεται ας μου το πει για να το τελειώσω το booster(δεν βρήσκω ούτε στο e-bay! :( ).
ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις. :)

sotron1
12-05-10, 08:55
Πάρε τηλέφωνο εδώ 2104906294 λέγεται Θανάσης, είναι ξάδελφος και έχει μαγαζί που κατασκευάζει ότι αντίσταση θέλεις. Πέστου σε έστειλε ο Σωτήρης ο ξάδελφος.

FILMAN
12-05-10, 12:05
Εγώ πάλι πολύ θάθελα να δω αυτό το κύκλωμα που λες ότι χρησιμοποιεί αντίσταση 20ΜΩ, και μάλιστα σου κάνει και πρόβλημα βάζοντας δύο των 10ΜΩ σε σειρά λόγω αυτεπαγωγής. Και λες ότι έχεις και αντιστάσεις 12ΜΩ. Για βγάλε τις φωτο να τις δούμε.

xrusopsaro
12-05-10, 13:29
http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=6 <-- να το booster πολύ απλή κατασκευή

ευχαριστώ πολύ θα πάρω αμέσως :001_smile:

FILMAN
12-05-10, 13:47
Τί μπαίνει εκεί, κιθάρα; Βάλε δυο των 10ΜΩ σε σειρά. Ήχος είναι. Πώς σου ήρθε ότι θάχεις πρόβλημα με την αυτεπαγωγή; Απλώς το σημείο εκεί είναι υπερβολικά υψηλής αντίστασης και γιαυτό πιάνει εύκολα θορύβους, θέλει θωράκιση. Και μια 10ΜΩ να βάλεις θα δουλέψει. Και τίποτα να μη βάλεις πάλι θα δουλέψει.

xrusopsaro
12-05-10, 14:02
όσο για την αντίσταση είναι 56k. είχα ζητήσει 2Μ και μου δώσανε 2 στα 56κ λέγοντας μου οτι είναι στα 12Μ μάλλον την διαβάσανε ανάποδα που και πάλι στα
120Μ βγαίνει αλλά δεν βαριέσαι έτσι και αλλιώς δεν μου έκανε.
πώς κατάλαβές οτι δεν υπάρχει αντίσταση 12Μ? νόμιζα οτι ο εκάστοντε κατασκευαστής θα μπορούσε να φτιάξει ότι αντίσταση θέλει.

α και μια τελευταία ερώτηση που είναι εκτός θέματος.υπάρχει κάποιος που να πουλάει στο Ηράκλειο ποτενσιόμετρα που να αντέχουν τις ''κακουχίες''?
εδώ έχω βρεί μόνο πλαστικά.
Από εξωτερικό αγωράζω alpha υπάρχει κάτι εφάμιλο?

FILMAN
12-05-10, 14:12
όσο για την αντίσταση (ποια αντίσταση;) είναι 56k. είχα ζητήσει 2Μ (2Μ πιθανότατα βρίσκεις μόνο στο 1% ανοχή) και μου δώσανε 2 στα 56κ λέγοντας μου οτι είναι στα 12Μ μάλλον την διαβάσανε ανάποδα (Δε γίνεται να διαβαστεί ανάποδα αφού θα ξεκίναγε με χρυσό) που και πάλι στα 120Μ βγαίνει (Όχι, 3.6Μ βγαίνει) αλλά δεν βαριέσαι έτσι και αλλιώς δεν μου έκανε.
πώς κατάλαβές οτι δεν υπάρχει αντίσταση 12Μ? (Τυπικά ίσως υπάρχει, δεν έχω συναντήσει όμως ποτέ. Πάνω από 10ΜΩ μόνο 22ΜΩ έχω δει, και μόνο 2 φορές στη ζωή μου. Σήμερα ήταν η 3η.) νόμιζα οτι ο εκάστοντε κατασκευαστής θα μπορούσε να φτιάξει ότι αντίσταση θέλει. (Όχι οι τιμές είναι τυποποιημένες. Βέβαια έχω αντιστάσεις 26ΚΩ 5% που υποτίθεται ότι δεν υπάρχουν πουθενά, ούτε στην Ε12, ούτε στην Ε24, ούτε στην Ε96)

α και μια τελευταία ερώτηση που είναι εκτός θέματος.υπάρχει κάποιος που να πουλάει στο Ηράκλειο ποτενσιόμετρα που να αντέχουν τις ''κακουχίες''?
εδώ έχω βρεί μόνο πλαστικά.
Από εξωτερικό αγωράζω alpha υπάρχει κάτι εφάμιλο?
Για Αθήνα ξέρω, για κει όχι.

xrusopsaro
12-05-10, 14:15
ναι κιθάρα συνδέεται και από το πετάλι στον ενυσχητή.
το πρόβλημα είναι οτι βγάζει συνεχώς μια πολύ ψιλη και εκνευριστική συχνότητα και αυτό όχι όταν το πετάλι ειναι ενεργοποιημένο.
Οταν πλησιάζω το χέρι μου κοντά στις αντιστάσεις (έχοντας ανοίξει το κουτι) σε σειρά κάνει σαν θέρεμιν!.
το κουτί γύρο γύρο είναι μεταλικό
το πρόβλημα της αυτεπαγωγής το συζήτησα με έναν καθηγητή που έχω στην σχολή στο μάθημα του ηλεκτρομαγνητισμού και εκείνος μου το είπε.
δηλαδή μπορεί να ευθήνεται κάτι άλλο για τον θώρυβο?

pol465
12-05-10, 14:17
Δεν χρειάζεται να βάλεις την αντίσταση R1.
Είναι προαιρετική.
Αλλά μπορείς αν επιμένεις να βάλεις 2 σε σειρά. δεν θα έχεις πρόβλημα ουτε με αυτεπαγωγές ούτε τπτ. Όπως είπε και ο φίλος μπορείς να βάλεις και 10M. Θα δουλέψει κανονικά χωρίς καμία αλλοίωση στον ήχο.

FILMAN
12-05-10, 14:25
ναι κιθάρα συνδέεται και από το πετάλι στον ενυσχητή.
το πρόβλημα είναι οτι βγάζει συνεχώς μια πολύ ψιλη και εκνευριστική συχνότητα και αυτό όχι όταν το πετάλι ειναι ενεργοποιημένο.
Οταν πλησιάζω το χέρι μου κοντά στις αντιστάσεις (έχοντας ανοίξει το κουτι) σε σειρά κάνει σαν θέρεμιν!.
το κουτί γύρο γύρο είναι μεταλικό
το πρόβλημα της αυτεπαγωγής το συζήτησα με έναν καθηγητή που έχω στην σχολή στο μάθημα του ηλεκτρομαγνητισμού και εκείνος μου το είπε.
δηλαδή μπορεί να ευθήνεται κάτι άλλο για τον θώρυβο?
Πες στον καθηγητή σου ότι στην πολυκατοικία που μένω ψάχνουμε κάποιον να σφουγγαρίζει τις σκάλες. Νομίζω ότι εκεί θα τα καταφέρει κάπως καλύτερα. Ο θόρυβος όταν πλησιάζεις το χέρι σου δεν έχει να κάνει με την αυτεπαγωγή, αλλά με το ότι ο κόμβος εκεί έχει πολύ υψηλή αντίσταση και κατά συνέπεια αρκεί μια ελάχιστη χωρητική ζεύξη με το χέρι σου για να λάβει τα 50 Hz του δικτύου της ΔΕΗ. Κάνοντας την αντίσταση αυτή μικρότερη π.χ. 100ΚΩ θα δεις ότι το πρόβλημα αυτό μειώνεται πολύ. Και η θωράκιση βοηθάει πολύ. Σύνδεσε τη γείωση του κυκλώματος με το μέταλλο του κουτιού αν δεν είναι ήδη έτσι.

xrusopsaro
12-05-10, 14:28
οκ θα το δοκιμάσω ευχαριστώ

FILMAN
12-05-10, 14:30
οκ θα το δοκιμάσω ευχαριστώ
Εεεεεεεεεε, δεν εννοούσα να αφήσεις μόνιμα εκεί την αντίσταση των 100ΚΩ! Για δοκιμή στο είπα!

xrusopsaro
12-05-10, 14:40
χαχαχαχα προφανώς το κατάλαβα XD η δοκιμή πήγεναι στην γείωση

FILMAN
12-05-10, 14:42
χαχαχαχα προφανώς το κατάλαβα XD η δοκιμή πήγεναι στην γείωσηΣωστός!:001_smile:

tasosmos
12-05-10, 17:44
Μεγαλυτερες απο 10Μ (και πολυ μεγαλυτερες, φτανουν μεχρι GΩ) βγαινουν απλα δεν βγαζουν ολοι οι κατασκευαστες και γενικως δεν πολυκυκλοφορουν (στην ελλαδα αμφιβαλλω αν θα εχει κανεις) γιατι ειναι σπανιο να χρειαζεται τοσο μεγαλη τιμη.

Ειδικες τιμες οτι να ναι εκτος τυποποιημενων φτιαχνονται καμια φορα κατα παραγγελια αλλα προφανως κοστιζουν και δεν νομιζω να φτιαχνει κανεις εκτος απο ερευνητικα κεντρα κτλ.

btw Φιλιππα κατι σου ξεφυγε πριν, αν ειναι 1% θα αρχιζει απο καφε οχι απο χρυσο οποτε μπορεις καλλιστα να την διαβασεις κι αναποδα.
Ειδικα κατι κινεζικες που κυκλοφορουν τελευταια στην αγορα δεν εχoυν καν μεγαλυτερη αποσταση η ανοχη απο τα υπολοιπα δαχτυλιδια οπως πρεπει τυπικα.

FILMAN
12-05-10, 17:46
Μεγαλυτερες απο 10Μ (και πολυ μεγαλυτερες, φτανουν μεχρι GΩ) βγαινουν απλα δεν βγαζουν ολοι οι κατασκευαστες και γενικως δεν πολυκυκλοφορουν (στην ελλαδα αμφιβαλλω αν θα εχει κανεις) γιατι ειναι σπανιο να χρειαζεται τοσο μεγαλη τιμη.

Ειδικες τιμες οτι να ναι εκτος τυποποιημενων φτιαχνονται καμια φορα κατα παραγγελια αλλα προφανως κοστιζουν και δεν νομιζω να φτιαχνει κανεις εκτος απο ερευνητικα κεντρα κτλ.

btw Φιλιππα κατι σου ξεφυγε πριν, αν ειναι 1% θα αρχιζει απο καφε οχι απο χρυσο οποτε μπορεις καλλιστα να την διαβασεις κι αναποδα. (Ναι αλλά ο φίλος δεν είπε ότι ήταν 1%. Αν ήταν, ναι.)
Ειδικα κατι κινεζικες που κυκλοφορουν τελευταια στην αγορα δεν εχoυν καν μεγαλυτερη αποσταση η ανοχη απο τα υπολοιπα δαχτυλιδια οπως πρεπει τυπικα.:001_smile:

pol465
12-05-10, 22:48
ναι κιθάρα συνδέεται και από το πετάλι στον ενυσχητή.
το πρόβλημα είναι οτι βγάζει συνεχώς μια πολύ ψιλη και εκνευριστική συχνότητα και αυτό όχι όταν το πετάλι ειναι ενεργοποιημένο.
Οταν πλησιάζω το χέρι μου κοντά στις αντιστάσεις (έχοντας ανοίξει το κουτι) σε σειρά κάνει σαν θέρεμιν!.
το κουτί γύρο γύρο είναι μεταλικό
το πρόβλημα της αυτεπαγωγής το συζήτησα με έναν καθηγητή που έχω στην σχολή στο μάθημα του ηλεκτρομαγνητισμού και εκείνος μου το είπε.
δηλαδή μπορεί να ευθήνεται κάτι άλλο για τον θώρυβο?

Ναι μπορεί να ευθύνεται εφόσον δεν έχεις συνδέσει την κιθάρα η το πεντάλ στην είσοδο του προενισχυτή.
Ριξε και ένα καλό καθάρισμα η πλακέτα.
Μπορείς να προσθέσεις ένα πυκνωτή 100nf στην τροφοδοσία του ολοκληρωμένου, μεταξύ στο 8 και το 4 ποδαράκι για να αποφύγεις τυχόν αυτοταλάντωση του κυκλώματος.

sakis
14-05-10, 09:07
το καλυτεροτερο της υποθεσης ειναι οτι το παλλικαρι το ζητησε γιατι "ειχε να παει καποια μερα σε καποιο live "

ειμαι πολυ περιεργος αν τα σαρδελοκουτια που φτιαχνουν διαφοροι με "εγγυημενα" σχεδια απο το ιντερνετ και με την βοηθεια απο καθηγητες σφουγγαριστρολογους εχουν καμμια πιθανοτητα να δουλεψουν σε ενα περιβαλλον πιο Βρωμικο οπως ειναι ενα live stage με ενα φουτσο καλωδια γυρω γυρω και ενα καρρο λουπες που δημιουργουν οι κιθαριστες αφου στηνουν 650 πεταλλακια ο καθενας μαζι με 650 πακακια τροφοδοσιας κλπ κλπ κλπ .....ζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ ζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ ζζζζζζζζζζζζζζζζζ ολος ο ηχος ειναι ενα απεραντο ζζζζζζζζζ