PDA

Επιστροφή στο Forum : ενισχυτης αυτοκινητου



kelek13
11-05-10, 19:46
καλησπερα παιδια,καταρχην θελω να σας πω οτι το site ειναι καταπληκτικο.λοιπον αυτο που θελω να μαθω ειναι εαν μπορω να κανω μια μετατροπη ενος 2καναλου ενισχυτη ηχου αυτοκινητου σε 4καναλο.δεν με ενδιαφερει εαν θα εχει ογκο αλλα το θεμα ειναι εαν μπορω να το κανω και αν γινετε πως θα το κανω.ευχαριστω προκαταβολικα..

Xarry
11-05-10, 20:06
Δεν νομιζω οτι γινεται αυτο. Ο 4-καναλος πες οτι γινεται 2-καναλος γεφυρωνωντας 2 καναλια αλλα ο 2-καναλος που θα βρει αλλα 2-καναλια να γινει 4-καναλος.

kelek13
11-05-10, 21:24
εαν θα μαθω σαν συνδεσμολογια πωσ ειναι τα 2 καναλια δεν θα μπορω να κανω συνδεση και για αλλα 2 extra???

moutoulos
11-05-10, 22:53
Μα δεν είναι θέμα συνδεσμολογίας, είναι οτι θα λείπει άλλος ένας δικάναλος ενισχυτής.

Ή αλλιώς θα πρέπει να πάρεις/βρείς/αγοράσεις/φτιάξεις άλλον ένα ίδιο με αυτόν που έχεις.

KOKAR
12-05-10, 10:04
εάν ο ενισχυτής που έχεις μπορεί να "σηκώσει" 2Ωμ μεγάφωνα τότε μπορείς
να παραλληλίσεις στις εξόδους ακόμα ένα ζευγάρι.
Αυτό βέβαια δεν στο κάνει τετρακαναλο αλλά θα ακούς την μουσική από 4 μεγάφωνα....

kelek13
12-05-10, 11:47
ολοι οι ενισχυτες ειτε ειναι 2καναλοι ειτε 4καναλοι μεχρι ενα σημειο στην πλακετα δεν ειναι ιδιοι?????μετα πιστευω γινονται ολα με τους πυκνωτες,με διοδους και τα συναφη ωστε να βγαζει σε 2 ή 4 ηχεια.(βασικα τον ενισχυτη δεν τον εχω στο αυτοκινητο ακομα,τον εχω σε παγκο με 12βολτη μπαταρια και κανω δοκιμη ετσι).

FILMAN
12-05-10, 12:38
ολοι οι ενισχυτες ειτε ειναι 2καναλοι ειτε 4καναλοι μεχρι ενα σημειο στην πλακετα δεν ειναι ιδιοι?????μετα πιστευω γινονται ολα με τους πυκνωτες,με διοδους και τα συναφη ωστε να βγαζει σε 2 ή 4 ηχεια.(βασικα τον ενισχυτη δεν τον εχω στο αυτοκινητο ακομα,τον εχω σε παγκο με 12βολτη μπαταρια και κανω δοκιμη ετσι).
Όχι φίλε μου, με πυκνωτές και διόδους δυστυχώς δεν γίνεται ενίσχυση... Στα Ρ/CD αυτοκινήτου γίνεται με ολοκληρωμένους ενισχυτές (TA, TDA, LM κ.λ.π.). Φυσικά κι αυτοί για να δουλέψουν χρειάζονται κάποια λίγα εξαρτηματάκια γύρω τους.

mihalas2
12-05-10, 16:03
μηπως ενοει τα 2 επιπλεον ηχεια του σαραουντ ?

kelek13
12-05-10, 21:16
το θεμα που εχω αναφερει δεν εχει να κανει με το οτι πρεπει οποσδοιποτε να κανω αυτο που σκεφτομαι,απλα ειμαι φοιτητης που εχω κανει κυκλωματα(δεν ειμαι ηλεκτρονικος)ενδιαφερομαι να μαθω περισσοτερα και επειδη στη σχολη για τον αλφα-βητα λογο οι καθηγητες το παιζουν φιρμες,ψαχνομαι διαφορετικα..