PDA

Επιστροφή στο Forum : Heatsink σε LM338



pit21
14-05-10, 16:08
Γεια σε ολους!
Εχω φτιαξει ενα ρυθμιζομενο τροφοδοτικο 1-5V με το LM338 για ενα led RGB 1+1+1(=3w).
Ειναι αυτο εδω στο λινκ

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.4530

Το προβλημα μου ειναι οτι ενω το εχω βιδωσει πανω σε μεταλο αυτο συνεχιζει να θερμαινεται πολυ κ με ανησυχει.
Υπαρχει καποιος τροπος να βρω περιπου ποσο μεγαλη ψυκτρα χρειαζεται?

Ευχαριστω!

FILMAN
14-05-10, 16:53
Γεια σε ολους!
Εχω φτιαξει ενα ρυθμιζομενο τροφοδοτικο 1-5V με το LM338 για ενα led RGB 1+1+1(=3w).
Ειναι αυτο εδω στο λινκ

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.4530

Το προβλημα μου ειναι οτι ενω το εχω βιδωσει πανω σε μεταλο αυτο συνεχιζει να θερμαινεται πολυ κ με ανησυχει.
Υπαρχει καποιος τροπος να βρω περιπου ποσο μεγαλη ψυκτρα χρειαζεται?

Ευχαριστω!
Αν η τάση που δίνεις στην είσοδο είναι πολύ μεγάλη, είναι φυσικό να ζεσταίνεται. Για να υπολογίσεις την ψύκτρα κάνεις τα εξής. Υπολογίζεις την καταναλισκόμενη ισχύ πάνω στο ρυθμιστή από τον τύπο Ρ=(Vin-Vout)*I. Η ψύκτρα που θα χρησιμοποιήσεις λοιπόν θα πρέπει να έχει θερμική αντίσταση το πολύ 33/Ρ βαθμούς C/W ώστε όταν καταναλώνεται ισχύς Ρ η θερμοκρασία της να μην υπερβεί τους 60 βαθμούς (Για θερμ. περιβάλλοντος 27 βαθμούς).

andrewsweet4
14-05-10, 16:57
Φιλε μου θερμοεπαγωγικη παστα εχεις βαλει αναμεσα σε τσιπ και ψυκτρα, ή το εχεις βιδωσει κατευθειαν πανω?Αν δεν εχεις βαλει, μαλλον πρεπει να βαλεις...Σε μαγαζια με υπολογιστες πουλανε:wiink:

FILMAN
14-05-10, 17:02
Φιλε μου θερμοεπαγωγικη παστα εχεις βαλει αναμεσα σε τσιπ και ψυκτρα, ή το εχεις βιδωσει κατευθειαν πανω?Αν δεν εχεις βαλει, μαλλον πρεπει να βαλεις...Σε μαγαζια με υπολογιστες πουλανε:wiink:
Κι αυτό σωστό. Επίσης κατά το τρύπημα της ψύκτρας είναι πολύ σημαντικό να αφαιρεθούν προσεκτικά τα γρέζια στο χείλος των οπών.

Phatt
15-05-10, 02:09
Παντα εβαζα μεγαλυτερες ψυκτρες απο οτι χρειαζοταν...Εχω ψωνιο με αυτο πραγματικα!Ευτυχως εχω καλο στοκ απο πραματα υπολογιστων...

pit21
29-06-10, 17:00
Παιδια αφησα λιγο το θεμα λογω εξεταστικης κ τωρα το ξαναπιασα.Δυστυχως δεν μπορω να χωρεσω στο κουτι μια καταλληλη ψυκτρα για το Lm λογω μεγεθους του κουτιου.Σκεφτηκα λοιπον να δουλεψω στα 10V τον LM κ να μειωσω την ταση στο λεντ με αντιστασεις.Το προβλημα ειναι πως τωρα ζεσταινονται παρα πολυ οι αντιστασεις.Ειναι 5W κ καταναλωνουν 2.5W ενω το LM πηγαινει χαλαρα.
α)Τι πιστευετε?ειναι επικινδυνο να ζεσταινονται οι αντιστασεις η δεν εχουν ψοφο αφου αντεχουν η μηπως ειναι πιο ασφαλες να δουλεψω με το LM που τουλαχιστον μπορει να παρει ψυκτρα?
β)η θερμοτητα που βγαζουν οι αντιστασεις παιζει να ανεβασει τοσο τη θερμοκρασια μεσα στο κουτι ωστε να ζεσταινει το LM?

andrewsweet4
29-06-10, 18:02
Ειναι καλυτερα να παιξεις με το ελ εμ και οχι με αντιστασεις...Ενας πολυ απλος λογος ειναι οτι με τις αντιστασεις, οση ωρα λειτουργει το κυκλωμα, αυτες θα θερμαινονται και μπορει να φουντωσεις στο τελος, κατι που δεν το θες, σε συγκριση με το ελ εμ που απο οτι θυμαμαι εχει θερμικη προστασια, και αν παει κατι στραβα και υπερθερμανθει, σβηνει αυτοματα...
Δοκιμασες την θερμοεπαγωγικη παστα που σου ειπα??θα βελτιωσει κατα ΠΟΛΥ την κατασταση! κοιτα και για γρετζα που δημιουργηθηκαν πανω στο αλουμινιο κατα το τρυπημα της ψυκτρας οπως ειπε και ο φιλος πριν...αν υπαρχουν γρετζα, το τσιπ δεν 'παταει' καλα πανω στνη ψυκτρα, με αποτελεσμα να μην ψυχεται:wiink:

pit21
29-06-10, 18:14
Παστα δεν δοκιμασα για να πω την αληθεια...Παντως φροντισα για τα γρεζια κ εκανα διαφορες δοκιμες ειτε με διπλο πλακες αλλουμινιου....
Το προβλημα μου ειναι οτι το κουτι ειναι αρκετα μικρο με αποτελεσμα ο αερας να θερμαινεται γρηγορα δεν μπορω να μετρησω με ακριβεια την θερμμοκρασια του LM κ ακομα κ το ανεμιστηρακι που του εβαλα δεν φανηκε να κανει πολλα μετα απο μερικες ωρες λειτουργειας που φτανει πανω απο 50 βαθμους.
Εχει οντως προστασια απο υπερθερμανση?Μπορουμε καπου να το πιστοποιησουμε γιατι απο οσα εχω διαβασει στο datasheet δεν λεει κατι τετοιο....

Phatt
29-06-10, 18:23
Δεν δινεις καμια φωτογραφια απο την κατασκευη μπας και κατεβασουμε καμια ιδεα;

Nevermore
29-06-10, 18:27
Γιατί δεν βάζεις 2 ανεμιστιράκια ώστε να δημιουργείτε ρεύμα μέσα στο κουτί? Σε συνδυασμό με την ψύκτρα, λογικά θα έχει καλό αποτέλεσμα..... Εκτός αν δεν μπορείς να βάλεις 2ο ανεμιστιράκι....