PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΡΕΥΜΑ



Eledron
18-05-10, 11:46
Γεια σας πέδες.

Ήθελα να ρωτήσω τους γνώστες της κατάστασης σχετικα με ένα θέμα ενός άρθρου το οποίο δυστυχώς δεν έχω συγκρατήσει σε ποιο περιοδικό το είχα διαβάσει.
Έλεγε λοιπόν το εν λόγω άρθρο ότι γίνονται έρευνες για εφαρμογή ασύρματου ρεύματος….
Η επαγωγή θεωρείτε ασύρματη μεταφορά έτσι κι αλλιώς και συναντάτε σε ηλεκτρικές συσκευές όπως βραστήρες ή επαναφορτιζόμενα μιξεράκια, κάποια ηλεκτρονικά φίλτρα νερού κτλ. Τώρα λένε όμως ότι γίνετε και με λέιζερ! Δηλαδή μετατρέπουν τον ηλεκτρισμό σε ακτίνα λέιζερ και τη στέλνουν σε έναν ηλιακό συλλέκτη (solar cell receiver).

Ακόμη παλαιότερα είχα διαβάσει για τον Τέσλα ότι έκανε πειράματα και πατεντάρισε κάτι μεθόδους ασύρματου ρεύματος αλλά δε μπορώ να πω ότι το όλο θέμα το έχω κατανοήσει.
Και αυτό που το κάνει ακόμα πιο περίεργο είναι ότι η Haier Group παρουσίασε φέτος μια τηλεόραση LCD που λειτουργεί με ασύρματο ρεύμα…(wikipaidia – δεν ξέρω πόσο αξιόπιστη είναι αυτή η wikipaidia…)

Πάντως εφ’ όσον και εάν ισχύει κάτι τέτοιο γιατί εμείς ακόμα σκάβουμε για να περάσουμε καλώδια;... και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει κάτι τέτοιο στην υγεία;….
Κι αν παρεμποδίζεται η μετάδοση τι γίνεται; Σβήνει η συσκευή;…

Προσδοκώ απαντήσεις…

Phatt
18-05-10, 12:03
Ο Τεσλα ειχε 3 μεγαλες ιδεες, απο τις οποιες εικαζεται οτι οι 2 εχουν πραγματοποιηθει.Ειναι οι εξης:
1.Η ομπρελλα Τεσλα, που ηταν ενα συνοθυλευμα απο πυργους με πηνεια οι οποιοι σε συνεργασια μεταξυ τους δημιουργουσαν εναν θολο προστασιας ο οποιος προστατευε μια περιοχη απο οτιδηποτε προσπαθουσε να τον περασει.
2.Η συσκευη παραγωγης ηλεκτρικης ενεργειας αντλουμενη απο την κοσμικη ενεργεια, υποτιθεται οτι ηταν μια συσκευη αποτελουμενη απο πηνια και πυκνωτες, χωρις κανενα κινουμενο μερος, που απλα υπηρχε, και παρηγαγε ενεργεια!Υπαρχει η θεωρια οτι ο Τεσλα την ειχε κατασκευασει και την εκρυψε διαιρουμενη μεσα σε αλλες κατασκευες του.
3.Η ασυρματη μεταφορα ηλεκτρικου ρευματος, ξερω οτι ασχοληθηκε, αλλα δεν ξερω εαν πετυχε κατι ουσιαστικο.

Οσον αφορα τους προβληματισμους σου.Το laser, ειναι φως.Πως ειναι δυνατον το φως να μεταφερει τετοια ποσα ενεργειας;Εαν υπαρχει ασυρματη μεταφορα ηλεκτρισμου, τι γινεται με την ωμικη αντισταση του αερα;Το βολταικο τοξο;Την ακτινοβολια;Ειναι πολλα τα ερωτηματα που με συμβατικη λογικη δεν μπορουμε να τα εξηγησουμε, εκτος και αν ερθει κατι τοσο ανατρεπτικο...

stom
18-05-10, 12:30
Ο

Οσον αφορα τους προβληματισμους σου.Το laser, ειναι φως.Πως ειναι δυνατον το φως να μεταφερει τετοια ποσα ενεργειας;Εαν υπαρχει ασυρματη μεταφορα ηλεκτρισμου, τι γινεται με την ωμικη αντισταση του αερα;Το βολταικο τοξο;Την ακτινοβολια;Ειναι πολλα τα ερωτηματα που με συμβατικη λογικη δεν μπορουμε να τα εξηγησουμε, εκτος και αν ερθει κατι τοσο ανατρεπτικο...

Για ξανασκεψου τι λες..
Και ο ηλιος ειναι φως... Το μεσημερι, με τυπικη ηλιοφανεια μεταφερεται απο τον ηλιο στη γη περιπου 1Kwatt ισχυος /m2......

Οσο για το laser μια χαρα μπορει να σε ψησει.. Δες και καμια ταινια με εξωγηινους.. Τουλαχιστον αυτα με τα laser ειναι εφικτα.
Απλα οχι τοσο portable.
Εναλλακτικα κανε καμμια βολτα απο ενα ιατρειο δερματολογου, να δεις κατι laser co2 που εχουν....

Eledron
18-05-10, 12:39
Γεια σου φίλε και ευχαριστώ για την απάντηση...
Μη με ρωτάς για το λέιζερ ρεύματος γιατι σίγουρα δε ξέρω και ασπάζομαι τους προβληματισμούς σου. Από όσο ξέρω απο προσωπικη εμπειρία το λέιζερ χρησιμοποιείται για κοπή διαφόρων και πολλών υλικών. Μέταλλο, ξύλο, πλαστικό, υαλι κ.α. Ακόμη και στην Ιατρική. Αλλα δεν ξερω αν αυτό το λέιζερ έχει καμία σχέση με αυτό του ρεύματος. Δίοτι αυτό της κοπής εξαρτάται απο το είδος αερίου, κατόπτρου και μπεκ που θα χρησιμοποιηθεί για την κοπή. Και τέλος η συχνότητα που πάλεται εκεί που θα εστιάσει γίνετε η κοπή. Δηλάδη αν έχω ένα αντικείμενο στα 40mm και η ακτίνα εστιάζει στα 45mm δε θα κοψει... (χωρίς να είμαι και βέβαιος όμως). Αυτά όμως είναι άσχετα με τη μετάδοση ρεύματος...
Και επειδή συμφωνώ με τη δική σου λογική και προβληματισμούς... ΠΩΣ στην ευχη λένε ότι φτιαξανε τηλεόραση ασυρματη;;; Και ΠΩΣ μετατρέψαν το ρεύμα σε ακτινα....;;;

thomasskoy
18-05-10, 17:23
παιδια ειχα ακουσει στην τηλεοραση οτι αυτο το εφτιαξαν δεν θυμαμαι που αλα για καταναλωσεις μικρες μεχρι 50w περιπου και οχι μεγαλη αποσταση οσο 1 λαπτοπ απο ενα γραφειο.

Phatt
18-05-10, 20:06
Προφανως ειναι λαθος να συγκρινουμε τον ηλιο με το laser, τα μεγεθη ειναι τρομερα δυσαναλογα, παρ'ολα αυτα, καταλαβα το σκεπτικο σου και το βλεπω ως σωστο.Θελεις να πεις οτι το laser απλα μπορει να χρησιμοποιηθει σαν διαμορφωση της ενεργειας και με καποιον αποδιαμορφωτη να την παρουμε παλι σε ηλεκτρικη.Πιθανον να γινεται, αλλα σιγουρα υπαρχουν απωλιες που δεν ξερουμε κατα ποσο συμφερουν, και επισης χρειαζεται οπτικη επαφη και επισης εαν το laser μπορει να προκαλεσει ζημια στο διαβα του, τοτε "μπλοκαρει" ολο το δρομολογιο...Τελοσπαντων, οσο και να το αναλυσουμε στα κειμενα μπακαλοδουλιες θα κανουμε, αυτα τα πραγματα θελουν γνωση, λεφτα και εργαστηριο.

Οσον αφορα για τις μικρες αποστασεις που ανεφερε ο φιλος, τοτε μαλλον μιλαμε για επαγωγικη μεταφορα απο πηνεια, πιστευω οτι πλεουμε σε μεγαλες πισινες με ακτινοβολια ηδη, δεν χρειαζομαστε αλλη μεσα στο σπιτι...

Eledron
19-05-10, 11:10
Όπως έγραψα και στο πρώτο μύνημα, χρησιμοποιούν ενα solar cell reciever πάνω στο οποίο χτυπάει το λέιζερ. Αλλά και εγω αναρωτιέμαι, τι γίνεται με τις παρενεργιες. Επαγωγικά υπάρχουν πεδία, αλλα το λείζερ δεν δημιουργεί πεδία... τουλάχιστον έτσι νομίζω... και καταρχήν, η δεσμίδα είναι ορατή; διότι αν είναι φανταστείτε τι θα γίνεται μέσα στο σπίτι... κλαμπάκι... χμ... περιμένω καμια εξήγηση. Στο διαδυκτιο, υπάρχουν καποιες πληροφορίες οτι έχει γίνει αλλα δε βρήκα μειονεκτηματα και παρενέργιες...
Απο πρακτικής πλευράς για μένα μια τετοια τεχνολογία ΑΝ είναι εφικτή χωρις επιπτώσεις στην υγεία και το περιβάλοντα χώρο είναι οτι καλύτερο.... αλλά...

stom
19-05-10, 16:40
Ολη η γη οντως λουζεται απο ακτινοβολια.
Συγκεκριμενα ηλιακη, με ισχυ καποιων KW ανα τετραγωνικο μετρο.
Οποιος φοβαται γενικως την ακτινοβολια πρεπει να αλλαξει πλανητη (η να βαλει κανα καπελο και να καθισει στη σκια.)
Η ενεργεια εινα ενεργεια. Ουτε χανετε ουτε δημιουργειται. Απλα αλλαζει μορφη.
Ενα laser μεταφερει ενεργεια η οποια απλα συγκεντρωνεται σε ενα σημειο, γινεται θερμοτητα και κοβει λιωνοντας. Ειτε ιατρικο laser ειναι ειτε σε CNC για μεταλα.
Η εστιαση της δεσμης εχει καποια σημασια, αλλα δεν ειναι το παν.
Για περιπτωσεις μεταφορας, αν αυτη τη θερμοτητα την ριξουμε πχ σε ενα διμεταλλικο στοιχειο, θα παρουμε ρευμα. Σαν πειραμα εχει γινει εδω και καιρο.
Το προβλημα ειναι οι μεγαλες απωλεις στη διαδικασια.
Προφανως αν κοπει η δεσμη δεν μεταφερεται ενεργεια.
(και αμα εχει συνεφφα τα φωτοβολταικα δεν αποδιδουν πολυ επισης)

Pefres
22-05-10, 23:51
γινεται
στην ιδια αρχη στηριζεται ο μετασχηματιστης
αλλα για μεγαλα φορτια ειναι επικινδυνο για την υγεια

georgz
23-05-10, 00:07
Στο παράδειγμα που αναφέρεις για την ασύρματη τηλεόραση η μεταφορά ενέργειας
γινόταν μέσω μαγνητικών κυμάτων τα οποία δεν επηρεάζουν το ανθρώπινο σώμα σε
αντίθεση με τα ηλεκτρικά.

ikaros1978
23-05-10, 00:11
εγω παλι σε τετοια θεματα εχω παντα στο μυαλο μου την Α.Δ.Ε.(αρχη διατηρησης ενεργειας).μπορεις να μεταφερεις ας πουμε ενεργεια με το laser αλλα η ενεργεια που θα παρεις στον ΄δεκτη' θα ειναι μικροτερη απο την ενεργεια που δαπανησες για να προκαλεσεις την εκπομπη του laser

gsouf
23-05-10, 10:40
Παίδες καλήσπέρα όντως η μεταφορά ρεύματος με λείζερ βασίζεται στην πρόσπτωση του φωτεινού αποτυπώματος(όντως παίζει να γίνει το σπίτι λίγο κλαμπάκι) του λέιζερ πάνω σε ηλιακό πάνελ
και μετά με την χρήση inverter το DC σε AC και τα γνωστά!!
Αυτό το είχαν δοκιμάσει κάποια παιδεία σε μεταπτυχιακό στο πολυτεχνείο Πατρών με σκοπό να φορτίσουν τις μπαταρίες ενός ρομπότ(ανιχνευτικού ας πούμε πιο πολύ για διαστημικες εφαρμογές) το οποίο έχει απομακρυθέι πολύ απο την βάση και "μένει" απο μπαταρίες!
Ειχα δει την κατασκεύη απο κοντά αλλά όχι εν ενεργεία σε μια συνεργασία που έιχα με τα παιδία για την πτυχιακή μου που βασιζόταν πάνω στο ίδιο ρομπότ.
Μου έιχαν πεί ότι έιχαν πετύχει φόρτιση μεχρί η 15 η 35 % δεν θυμάμαι καλα
απλά μου είχαν πει ότι έχει μεγάλες απώλειες τώρα να το έχουν βελτιώσει ώστε να διατεθεί εμπορικά για home use δεν το γνωρίζω!!

:001_rolleyes::001_rolleyes::001_rolleyes::001_rol leyes::001_rolleyes::001_rolleyes::001_rolleyes:

nathanas
23-05-10, 15:42
Χωρίς να είμαι γνώστης του είδους, έχω δει αρκετές κατασκευές οι οποίες χρησιμοποιούν ασύρματη μετάδοση ρεύματος για τροφοδοσία ή φόρτιση.
Έχει ήδη βγει τηλεόραση με τέτοια τεχνολογία όπως και άλλες συσκευές.
Τυχαία έφεραν στην μητέρα μου (οδοντίατρος) πριν κανένα χρόνο μια ηλεκτρική οδοντόβουρτσα της AIM η οποία φορτίζει ασύρματα.Για να την προωθήσει και την πήραμε σπίτι τελικά. Φορτίζει ασύρματα μεν αλλά σε απόσταση μικρότερη των 4 εκατοστών από την συσκευή φόρτισης.
Μία εταιρία που ασχολείται αποκλειστικά με την ασύρματη μετάδοση ρεύματος είναι η παρακάτω που πριν ένα χρόνο περίπου παρουσίασε μια τηλεόραση η οποία τροφοδοτείται ασύρματα από ενα πλαίσιο 1 μέτρο πιο πίσω.
http://blog.ted.com/2009/08/wireless_electr.php
http://www.witricity.com/

Επίσης, εδώ και περισσότερο από ένα έτος η Microsoft έχει κατασκευάσει το Microsoft Table Computer για διαφημιστικούς, προς το παρόν σκοπούς, χάρη στο οποίο μπορείς πολύ απλά να φορτίσεις το κινητό σου ή την φωτογραφική ηχανή σου ακουμπώντας την πάνω του. Σε όλα τα παραπάνω παραδείγματα μιλάμε για μικρά ρεύματα τα οποία υποστηρίζεται πως είναι ακίνδυνα αν μεταδοθούν ασύρματα, αλλά εγώ κρατώ τις επιφυλάξεις μου.
YouTube- Microsoft Surface - The Possibilities

Ξέρει κανείς τίποτα σχετικά με τα παραπάνω να με διαφωτίσει και μένα?

Αποστόλης1
23-05-10, 16:03
Λέγοντας ασύρματη μεταφορά τι εννοείτε, παραγωγή και Α/Τ μεταφορά ή μετατροπή κάποιας υφιστάμενης ενέργειας σε ηλεκτρική???

herctrap
23-05-10, 16:21
δεν ειναι ασυρματο

μαλον λειτουργει οπως λειτουργουν και οι μ/σ

αλλα ειναι ωραια σκεψη απο τον κατασκευαστη

YouTube- Touchstone Unboxing for AT&T Palm Pre Plus

nathanas
23-05-10, 17:36
Λέγοντας ασύρματη μεταφορά τι εννοείτε, παραγωγή και Α/Τ μεταφορά ή μετατροπή κάποιας υφιστάμενης ενέργειας σε ηλεκτρική???
Προσωπικά μακάρι να 'ξερα... Για αυτό λέω κάποιος να μας διαφωτίσει..

Hary Dee
24-06-10, 17:40
Κάτι σχετικό είχε γραφεί στο zougla.gr (www.zougla.gr/news.php?id=6953) πριν κανένα 2χρονο...:

Το πώς θα φορτίζονται στο κοντινό μέλλον laptops, κινητά τηλέφωνα και άλλες φορητές συσκευές, μόνα τους και χωρίς τη χρήση καλωδίων, παρουσίασε η Intel σε μια επίδειξη που έκανε στο πρόσφατο IDF. Ο μεγαλύτερος κατασκευαστής επεξεργαστών παγκοσμίως ανέπτυξε μια τεχνολογία, με την οποία είναι δυνατή η ασύρματη μεταφορά ρεύματος, όταν μια συσκευή βρεθεί κοντά σε μια πηγή ενέργειας.

Το ηγετικό στέλεχος της Intel, Justin Rattner, έκανε μια επίδειξη χρησιμοποιώντας μια λάμπα των 60 Watt, η οποία άναψε χωρίς να έρθει σε επαφή με οποιαδήποτε πηγή ρεύματος. Ένα notebook, εξοπλισμένο με αυτή την τεχνολογία, θα μπορούσε, κατ' επέκταση, να φορτιστεί χωρίς τη χρήση καλωδίων, αφού το μόνο που θα χρειαζόταν, θα ήταν να βρεθεί σε απόσταση μερικών μέτρων από μια πηγή ενέργειας, όπως είπε ο Rattner.

"Δε θα ήταν υπέροχο αν, κάποιος που βρίσκεται καθ' οδόν, γνωρίζει ότι δε χρειάζεται να σπάει το κεφάλι του για το πού θα βρει πρίζα για να φορτίσει το notebook του, αφού αυτό θα γίνεται αυτόματα;" συνέχισε ο Rattner. Όσον αφορά το χρόνο που αυτή η τεχνολογία θα είναι εμπορικά εκμεταλλεύσιμη, ο Rattner είπε ότι θα χρειαστούν πάνω από 5 χρόνια (5-8 χρόνια δοκιμών).

Η δημιουργία της Intel [WREL, Wireless Resonant Energy Link] βασίζεται στα λεγόμενα ηλεκτρικά αντηχεία και λειτουργεί όπως στο φαινόμενο που μερικοί τενόροι μπορούν με την ένταση της φωνής τους να σπάσουν ποτήρια. Η ενέργεια μεταφέρεται από μια γεννήτρια συχνοτήτων σε ένα δέκτη, ο οποίος κάποια μέρα θα μπορούσε να ενσωματωθεί ακόμα και σε laptops.

Και εδώ είναι η απάντησή μου σε σχετική συζήτηση (http://www.virus.gr/forum/index.php?topic=2283.0;prev_next=prev) στο virus.gr (www.virus.gr) (για να μην επαναλαμβάνω!)




Ο noub έχει δίκιο.Κι εγώ διάβασα ότι η μεταφορά της ενέργειας,θα γίνεται με τη χρήση μαγνητικού αποκλειστικά πεδίου,και όχι ηλεκτρομαγνητικού,όπως έχουμε συνηθίσει.

Θα συμφωνήσω και εγώ. Συγκεκριμένα το φαινόμενο βασίζεται στον "Μαγνητικό Συντονισμό". Η παρέμβασή μου όμως γίνεται για να σας πω, πως διάβαζα για αυτό το θέμα πριν κανένα εξάμηνο στο popular science. Η διαφορά όμως ήτανε πως την τεχνολογία αυτή την αποδίδανε σε έναν Έλληνα καθηγητή του πολυτεχνίου, έναν Έλληνα που τελείωνε το διδακτορικό του και έναν Σέρβο, οι οποίοι μάλιστα θα δημιουργούσαν (ή δημιούργησαν) και εταιρεία για να εκμεταλευτούν την πατέντα τους. Δυστυχώς δεν βρίσκω το τεύχος για να σας πω ονόματα και λοιπές λεπτομέρειες οι οποίες θα ήταν χρήσιμες για περαιτέρω αναζήτηση αλλά και για να αποφύγω τις ανακρίβειες... :-[ Όταν το βρω θα επανέλθω με περισσότερα στοιχεία :wiink:

Eledron
14-07-10, 12:25
Καλημέρα. Ευχαριστώ για τις καταπληκτικές πληροφορίες. Διαβάζοντας το κείμενό σου οπου αναφέρονται τα μαγνητικά κύματα μου θυμίσες ένα άρθρο που είχα διαβάσει σε ένα περιοδικό που λεγόταν νομίζω "ανεξηγητο" ή "τρίτο μάτι"... δεν είμαι σίγουρος. Πάντως αναφερόταν και εκει στα μαγνητικά κύματα τα οποία έλεγε το άρθρο μπορούν να κάνουν ένα αντικείμενο ακόμη και να πετάξει. Δηλάδη είχαν αναπτύξει σαν σκεπτικό οτι υπάρχει πιθανότητα να φτιάξουν έναν ιπτάμενο δίσκο ο οποίος να περιστρέφεται και να ίπταται (?? σαν απο ταινία μου φάνηκε τότε) και παράλληλα να έχει και ενέργεια.. .... Δε ξέρω τι απο όλα αυτά ισχύει και μιας και το άρθρο το είχα διαβάσει πριν καμια 10ετία δεν ξέρω κατα πόσο είναι πιστευτό και δυνατό. Πάντως το δικό σου το άρθρο είναι πολύ περισσότερο διαφωτισκτικό οσον αφορά την ενέργεια και το ασυρματο ρεύμα που είναι και το θέμα... Είναι γεγονός λοιπόν και όχι προιόν φαντασίας οτι υπάρχουν μελέτες για ασύρματο ρεύμα και μάλιστα σκέφτονται και για εφαρμογή αυτού... Αν βρεθούν περισσότερες πληροφορίες με ανάλυση πως μπορει να λειτουργήσει κατι τέτοια θα ήταν ΠΟΛΥ ενδιαφέρον να τις διαβάσουμε.

Καλή συνέχεια.

elettronica
14-07-10, 13:02
Καλημέρα νομίζω και χωρίς να το ψάξω περαιτέρω όσον άφορά την οδοντόβουρτσα η βάση έχει το πρωτεύον ενός Μ/Τ και μπαίνει στον ρευματολήπτη και το δευτερεύον μαζί με την μπαταρία και το κύκλωμα φόρτισης βρίσκεται στην οδοντόβουρτσα . Κάπως έτσι πρέπει να λειτουργεί και το Τ/Φ στο βίντεο παραπάνω. Ομολογουμένως πολύ έξυπνο.
Τώρα όσον άφορά την παραγωγή ενέργειας από εναλλασσόμενα μαγνητικά πεδία αυτο γίνεται και σήμερα έτσι δουλεύουν οι γεννήτριες. Όσον άφορά την αιώρηση εξαιτίας των μαγνητικών πεδίων τα μόνα αντικείμενα που αιωρούνται είναι οι υπεραγωγοί και αυτοί σε πειραματικό στάδιο κοντά στο απόλυτο 0

http://www.physics4u.gr/articles/2003/superconductivity.html

kyklwmas
14-07-10, 13:46
Εντυπωσιακό το γεγονός οτι νέοι επιστήμονες στο πανεπιστήμιο Πατρών κατάφεραν να φορτίσουν απομακρυσμένη μπαταρία(σε κοντινές αποστάσεις) εως και 35%.Γιατί τελικά αυτό που θ'απασχολήσει τους επιστήμονες γενικά στο μέλλον περι του θέματος μάλλον θα είναι η μεταφορά ηλεκτρικής ενέργειας σε κάποιο άλλο εύρος συχνοτήτων,όπως γίνεται με την διαμόρφωση FM.Και πρώτα αυτή η μετατροπή πώς θα γίνει και πώς θα εγγυηθεί την διατήρηση της ισχύος της Ενέργειας όταν δε πρόκειται για ύλη.Θα μου πείτε είναι ο αέρας...ναι γίνεται αυτό με μία βόμβα.:001_tongue:
Στη συνέχεια η μεταφορά, και πάλι η μετατροπή(αποδιαμόρφωση).Άραγε σε ποιό μήκος κύματος θα μεταφέρονταν τεράστια ποσά ενέργειας ώστε στην τελική έξοδο να έχουμε ενέργεια προς χρήση σε δίκτυο καταναλωτή;Αλήθεια αυτός ο Tesla είχε πραγματικά κάποια συσκευή που λειτουργούσε με τη κοσμική ενέργεια απλώς επειδή εκτείθονταν στη κοσμική ακτινοβολία;-με τα τμήματά της μπερδεμένα όπως λέει σε υπόλοιπες κατασκευές του.Ωραίος ο Tesla είχε και λίγο απο Σέρλοκ Χόλμς.Με την ατμόσφαιρα τι γίνεται όμως που φιλτράρει τεράστιο αριθμό μηκών κύματος και καθιστά δυνατό στα πλάσματα της γής να ζούν?
Άραγε τελικά πρόκειται για σενάριο κάπως δύσκολο για τον άνθρωπο;Θέλω να πώ είναι δύσκολο γιατί έτσι είμαστε φτιαγμένοι;Και φυσικά μόνο ένας ανόητος θα τα παρατούσε απο τους πειραματισμούς.Καθότι αν αυτό επιτευχθεί στο μέλλον η Αφρική και όχι μόνο θα είχε παντού ηλεκτρική ενέργεια με τη συνεισφορά όλων μας

Eledron
15-07-10, 10:17
Καλημέρα.

@ elettronica (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=43708): Σωστό οτι μια γεννητρία δουλεύει με μαγν. πεδίο αλλα δε φορτίζει τη μπαταρία της ασυρματα (απο απόσταση). Δηλαδή καταλαβαίνω αυτό που λές οτι το μαγνητικό πεδίο υπάρχει (εννοειτε), αλλά από ότι φαίνεται οι εφαρμογές του είναι ευρύτερες από αυτές που δαπανάται σήμερα ή τουλάχιστον από αυτές που γνωρίζουμε. Άλλωστε στη περιπτωση της γεννήτριας έχει διαφορετικό ρόλο από αυτόν της ασύρματης φόρτισης. Θα μάθουμε στο μέλλον τι θα επιτευχθεί πάντως :001_smile:
Όταν λες υπεραγωγούς τι εννόεις? διότι δεν κατάλαβα... ενδιφέρον το ότι γίνανε πειράματα. Νόμιζα ότι το περιοδικό έλεγε ανακρίβειες...

@ kyklwmas (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=35476): Αυτό με τον Τέσλα το είχα διαβάσει κι εγώ κάπου σε μια μικρή βιογραφία του χωρίς να θυμάμαι και πολλές λεπτομέριες. Πάντως λένε οτι μπορούσε να δημιοτργήσει ηλεκτ. εκκένωση 300χλμ μαρρυά απο εκεί που βρισκότανε.... Και ο ελλήνας επιστήμονας Γκιόλβας είχε μιλήσει για κοσμική ενέργεια. Το θέμα είναι ότι όλα είναι πίσω απο ένα σύστημα και νομίζω ότι αυτά που μαθένουμε με αυτά που υπάρχουν ειναι λίγο περιορισμένα... μπορει να και να κάνω λάθος. Ένα είναι σίγουρο, οτι αν καταφέρουν και εφαρμόσουν την τεχνολογία αυτή (με όλες τις προυποθέσεις ασφάλειας και απόδοσης) σίγουρα θα λυθούν αρκετά προβλήματα και κυριώς θα απαλαγούμε από τα καλώδια. Τώρα, πόσο ακινδυνο είναι το πεδίο... υποθέτω ο χρόνος θα δείξει.

elettronica
16-07-10, 13:53
Καλημέρα Eledron
Η υπεραγωγιμότητα είναι μια ιδιότητα που παρουσιάζουν ορισμένα υλικά κάτω από ορισμένες συνθήκες .
Υπεραγωγός λέγετε ένα υλικό όταν παρουσιάζει μηδενική αντίσταση στην διέλευση του ηλ. ρεύματος. Μια άλλη ιδιότητά των υπεραγωγών είναι ότι σε κατάσταση υπεραγωγιμότητας δεν τα διαπερνούν μαγνητικά πεδία. Αν εφαρμόσουμε ένα ρεύμα σε ένα υπεραγωγό γύρω του θα δημιουργηθεί ένα τεράστιο μαγνητικό πεδίο που μπορούμε να το εκμεταλλευτούμε ποικιλοτρόπως με μηδενική κατανάλωση ενέργειας
Ορίστε και μερικές εφαρμογές
YouTube- Magnetic Train with superconductors
σε αυτό το βίντεο που ακολουθεί απλώς έχει καταψυχθεί το υλικό και επειδή όπως είπα δεν επιτρέπει τα μαγνητικά πεδία να διέρχονται εντός του ο μαγνήτης αιωρείται
http://www.youtube.com/watch#!v=4VGACLNfZ8s&feature=related
http://www.youtube.com/watch#!v=TeS_U9qFg7Y&feature=related

Eledron
26-07-10, 16:46
Καλησπέρα elettronica

Very interesting should I say... που θα λέγανε και οι δήθεν "φίλοι" μας βρετανοί.

Δηλαδή είναι εκπληκτικό.

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Κάτι τόσο απλό αλλά και τόσο έξυπνο.

Να σαι καλά.