PDA

Επιστροφή στο Forum : Mονοφασικό μοτέρ AC



Γαληνίτης
21-05-10, 03:32
Έχω στο ερασιτεχνικό μου "μπαούλο" δύο μοτέρ με την επιγραφή
"ΥΥΗ-40Α3L 230VΑC/50Hz 100W Class B".
Κάθε μοτέρ έχει 3 καλώδια, μαύρο-λευκό-κόκκινο. Συνοδεύεται δε από έναν ογκώδη μαύρο πυκνωτή, που φέρει τα στοιχεία "CBB61 4μF 5%/450VAC 50/60Hz" και έχει 2 καλώδια, κόκκινο & μαύρο.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει συμπληρωματικές σχετικές πληροφορίες (χώρα προέλευσης, συνδεσμολογία, αναστροφή φοράς περιστροφής κλπ).
Επίσης προτάσεις για πιθανή χρήση σε ερασιτεχνικές ή πειραματικές κατασκευές.

Ηλιας Α
21-05-10, 10:09
Καλημέρα σε όλους .
Πριν προβούμε στις υπόλοιπες λεπτομέρειες θα πρέπει να γίνει ένας έστω υποτυπώδης έλεγχος του κινητήρα – και κάθε άλλης συσκευής αναμφιβόλου κατάστασης – κατάλληλο όργανο για αυτή τη μέτρηση είναι το megker, θα ήταν ανιαρό να σας πρότεινα κάτι τέτοιο.
Σας προτείνω να φτιάξετε ένα δοκιμαστικό όπως στο σην σχέδιο δεν έχει μεγάλο κόστος και είναι εύκολο στη κατασκευή του, πιστεύω πως πρέπει να υπάρχει σε κάθε ερασιτεχνικό << εργαστήρι >>.
Με το δοκ αυτό (* ) και - τοποθετώντας λαμπτήρα πυράκτωσης 230 v 15 watt – αν δεν πυρακτώνεται το νήμα του τότε και μόνο θα έχετε την επιλογή για περισσότερο ψάξιμο,αν πυρ το νήμα του λαμπτ ή ανάψει κανονικά τότε το μοτέρ είναι για τον κάλαθο….
Το δοκ αυτό θα σας χρης/σει – με κατάλληλο λαμπτήρα - και για τη σταδιακή εκκίνηση του μοτέρ.
Όσο για την πιθανή συνδεσμολογία των τυλιγμάτων μετά από μετρήσεις που θα κάνετε με το ωμ/τρο πλέον θα σας δοθούν οδηγίες από αρκετά μέλη.
( * ) τοπ το μοτέρ σε κάποιο μονωτικό, κατά τη διάρκεια των δοκιμών δεν έρχεστε σε επαφή με το περίβλημά του, τροφ/τε το δοκ, βάζετε το φις στη πρίζα και έχοντας το 1 άκρο του δοκ στο περίβλημα και το 2 άκρο του δοκ διαδοχικά στα μαύρο, λευκό και κόκκινο κάνετε τις δοκιμές.
Υ/Γ τα περισσότερα από αυτά για σας είναι γνωστά τα ανάφερα όμως και για τα μέλη με λιγότερες γνώσεις που πιθανόν να έχουν.
Προσοχή και πάλι προσοχή ‼

Γαληνίτης
21-05-10, 11:15
Ηλία σε ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

Έκανα ήδη μερικές ωμομετρήσεις με το πολύμετρο, που έδειξαν τα εξής:
μαύρο-λευκό=98Ω
μαύρο-κόκκινο=94Ω
λευκό-κόκκινο=192Ω

Συνέδεσα τον πυκνωτή μεταξύ λευκού-κόκκινου του μοτέρ. (Το κόκκινο του πυκνωτή στο λευκό του μοτέρ και το μαύρο του πυκνωτή στο κόκκινο του μοτέρ).

Εφαρμόζοντας 230V μεταξύ μαύρου-λευκού έχω δεξιόστροφη περιστροφή & μεταξύ μαύρου-κόκκινου αριστερόστροφη.

Με μια αναζήτηση στο διαδίκτυο είδα ότι ο πυκνωτής είναι metallised polypropylene. Μέτρηση με το πολύμετρο έδειξε σωστή χωρητικότητα (3.8μF).

FILMAN
21-05-10, 11:17
Kώστα καλημέρα. Χώρα προέλευσης και πιθανές χρήσεις δεν ξέρω/μπορώ να σου πω, αλλά για συνδεσμολογία και αναστροφή φοράς μπορώ. Πάνω στο μοτέρ δεν υπάρχει διάγραμμα συνδέσεως; Αν όχι, μέτρα με ωμόμετρο όλους τους πιθανούς συνδυασμούς αντιστάσεων στα καλώδια του μοτέρ δηλ. άσπρο-μαύρο, μαύρο-κόκκινο και άσπρο-κόκκινο. Πες μου τί μέτρησες και θα σου πω.

FILMAN
21-05-10, 11:20
Ηλία σε ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

Έκανα ήδη μερικές ωμομετρήσεις με το πολύμετρο, που έδειξαν τα εξής:
μαύρο-λευκό=98Ω
μαύρο-κόκκινο=94Ω
λευκό-κόκκινο=192Ω

Συνέδεσα τον πυκνωτή μεταξύ λευκού-κόκκινου του μοτέρ. (Το κόκκινο του πυκνωτή στο λευκό του μοτέρ και το μαύρο του πυκνωτή στο κόκκινο του μοτέρ).

Εφαρμόζοντας 230V μεταξύ μαύρου-λευκού έχω δεξιόστροφη περιστροφή & μεταξύ μαύρου-κόκκινου αριστερόστροφη.

Με μια αναζήτηση στο διαδίκτυο είδα ότι ο πυκνωτής είναι metallised polypropylene. Μέτρηση με το πολύμετρο έδειξε σωστή χωρητικότητα (3.8μF).
Ουπς... Με πρόλαβες... Δεν ξέρω αν τη σύνδεση που λες την έκανες στην τύχη, αλλά είναι... η σωστή! Οι ακροδέκτες του πυκνωτή μπορούν να συνδεθούν και ανάποδα.

Γαληνίτης
21-05-10, 11:25
Kώστα καλημέρα. Χώρα προέλευσης και πιθανές χρήσεις δεν ξέρω/μπορώ να σου πω, αλλά για συνδεσμολογία και αναστροφή φοράς μπορώ. Πάνω στο μοτέρ δεν υπάρχει διάγραμμα συνδέσεως; Αν όχι, μέτρα με ωμόμετρο όλους τους πιθανούς συνδυασμούς αντιστάσεων στα καλώδια του μοτέρ δηλ. άσπρο-μαύρο, μαύρο-κόκκινο και άσπρο-κόκκινο. Πες μου τί μέτρησες και θα σου πω.Φίλιππε καλημέρα και σε ευχαριστώ. Φαίνεται ότι γράφαμε ταυτόχρονα και δεν είδες τις μετρήσεις. Περιμένω με ενδιαφέρον τα πολύτιμα σχόλιά σου.
Edit: Και πάλι "αλληλοπατηθήκαμε". Ναι, δεν υπήρχε διάγραμμα για τη σύνδεση. Έγινε περίπου στην τύχη, μετά από σχετική σκέψη. Και τα δύο μοτέρ δουλεύουν κανονικά. Αναρωτιέμαι αφού ο πυκνωτής δεν πρέπει να έχει πολικότητα, γιατί του έβαλαν κόκκινο-μαύρο.

Ηλιας Α
21-05-10, 11:38
Θα έλεγα μιας και ξεκίνησε να κάνετε κάτι και για την λίπανση του, δεδομένου ότι ήταν σε ακινησία αρκετό χρόνο – έστω με εξάρμοση -

FILMAN
21-05-10, 11:52
Φίλιππε καλημέρα και σε ευχαριστώ. Φαίνεται ότι γράφαμε ταυτόχρονα και δεν είδες τις μετρήσεις. (Ακριβώς!) Περιμένω με ενδιαφέρον τα πολύτιμα σχόλιά σου. (Δεν έχω να πω κάτι, παρά μόνο ότι αν στο μοτέρ οι δυο περιελίξεις ήταν ανόμοιες, δηλ. μέτραγες πολύ διαφορετικές αντιστάσεις και όχι 94Ω και 98Ω, η αναστροφή της φοράς δεν πρέπει να γίνει έτσι, διότι ο κινητήρας είτε θα καταστραφεί είτε θα υπολειτουργεί. Σε τέτοιες περιπτώσεις η αναστροφή φοράς γίνεται με αντιμετάθεση των 2 άκρων είτε της κύριας είτε της βοηθητικής περιέλιξης (όποιας μας βολεύει καλύτερα). Εδώ που οι περιελίξεις είναι ίδιες, μπορεί μεν να εφαρμοστεί η ίδια μέθοδος, αλλά είναι πιο απλό να γίνει αυτό που έκανες κι εσύ, δηλαδή να χρησιμοποιείς την κάθε περιέλιξη ως κύρια και ως βοηθητική εκ περιτροπής και αντίθετα.)
Edit: Και πάλι "αλληλοπατηθήκαμε". Ναι, δεν υπήρχε διάγραμμα για τη σύνδεση. Έγινε περίπου στην τύχη, μετά από σχετική σκέψη. Και τα δύο μοτέρ δουλεύουν κανονικά. Αναρωτιέμαι αφού ο πυκνωτής δεν πρέπει να έχει πολικότητα, γιατί του έβαλαν κόκκινο-μαύρο.Μη σε νοιάζουν τα χρώματα των καλωδίων του πυκνωτή. Άλλοι έχουν 2 μαύρα, άλλοι μπλε -κόκκινο, άλλοι καφέ-μπλε, κ.ά.

Αποστόλης1
21-05-10, 21:58
Φίλιππε καλημέρα και σε ευχαριστώ. Φαίνεται ότι γράφαμε ταυτόχρονα και δεν είδες τις μετρήσεις. Περιμένω με ενδιαφέρον τα πολύτιμα σχόλιά σου.
Edit: Και πάλι "αλληλοπατηθήκαμε". Ναι, δεν υπήρχε διάγραμμα για τη σύνδεση. Έγινε περίπου στην τύχη, μετά από σχετική σκέψη. Και τα δύο μοτέρ δουλεύουν κανονικά. Αναρωτιέμαι αφού ο πυκνωτής δεν πρέπει να έχει πολικότητα, γιατί του έβαλαν κόκκινο-μαύρο.


Θα με ενδιέφερε το σκεπτικό σου, εγώ θα τον έβαζα χρώμα με χρώμα (εντάξει δεν έχει πολικότητα, αλλά στο αντίστοιχο πηνίο) και θα τροφοδοτούσα άσπρο/κόκκινο, δεν ξέρω αν δούλευε δεν έχω ασχοληθεί με κινητήρες εναλ/νου.

Γαληνίτης
22-05-10, 00:45
Θα με ενδιέφερε το σκεπτικό σου, εγώ θα τον έβαζα χρώμα με χρώμα (εντάξει δεν έχει πολικότητα, αλλά στο αντίστοιχο πηνίο) και θα τροφοδοτούσα άσπρο/κόκκινο, δεν ξέρω αν δούλευε δεν έχω ασχοληθεί με κινητήρες εναλ/νου.
Αποστόλη το σκεπτικό που ακολούθησα ήταν το εξής:

Αφού μέτρησα τις αντιστάσεις, υπέθεσα ότι υπάρχουν 2 όμοια τυλίγματα, συνδεδεμένα εν σειρά. Κόκ-μαύρο και μαύρο-λευκό, με κοινό όριο το μαύρο.

κόκκινο - μαύρο - λευκό

Εφαρμόζοντας στιγμιαία και διαδοχικά την τάση 230V μεταξύ κόκ-μαύρου, λευκού-μαύρου και λευκού-κόκ ακούστηκε ο βόμβος των 50 κύκλων, χωρίς περιστροφή.

Σκέφτηκα ότι η τάση τροφοδοσίας πρέπει να εφαρμοστεί στο ένα τύλιγμα και στο άλλο η τροφοδοσία να γίνει μέσω του πυκνωτή εν σειρά, για την απαραίτητη για την εκκίνηση και περιστροφή διαφορά φάσης.

Συνέδεσα την τάση μεταξύ μαύρο-κόκ, με τα 2 ακραία όρια (κόκ-λευκό) συνδεδεμένα μέσω του πυκνωτή, αδιαφορώντας για τα χρώματα των καλωδίων του πυκνωτή. Το μοτέρ άρχισε να περιστρέφεται κανονικά, αλλά αριστερόστροφα. Με την τάση μεταξύ μαύρο-λευκό, η φορά της περιστροφής έγινε δεξιόστροφη.

Αποστόλης1
22-05-10, 00:58
όποτε έχεις όρεξη κάνε την δοκιμή όπως λέω παραπάνω, από περιέργεια.
και χρόνια πολλά.

Γαληνίτης
22-05-10, 01:10
όποτε έχεις όρεξη κάνε την δοκιμή όπως λέω παραπάνω, από περιέργεια.
και χρόνια πολλά.
Αποστόλη είχες δίκιο. Έκανα μόλις τώρα τη δοκιμή με τη συνδεσμολογία που πρότεινες και δούλεψε! Με δεξιόστροφη περιστροφή.
Ευχαριστώ για τις ευχές, να είσαι καλά.

Γαληνίτης
22-05-10, 01:16
Θα έλεγα μιας και ξεκίνησε να κάνετε κάτι και για την λίπανση του, δεδομένου ότι ήταν σε ακινησία αρκετό χρόνο – έστω με εξάρμοση -
Ηλία τί προτείνεις; Λάδι ή γράσσο; Και τί είναι η εξάρμοση;

Αποστόλης1
22-05-10, 01:26
Εγώ έκανα τη σκέψη, ότι για να ταιριάζουν τα χρώματα , θα τα έβαλαν για συγκεκριμένη περιστροφή, υπολόγιζα αριστερόστροφη βλέποντας το L στον κωδικ'ο.

Γαληνίτης
22-05-10, 01:43
Ομολογώ ότι ακόμα δεν έχω καταλάβει τον ακριβή τρόπο λειτουργίας του μοτέρ.

Αποστόλης1
22-05-10, 01:57
Ο πυκνωτής δημιουργεί διαφορά φάσεως και χοντρικά είναι σαν να δίνουμε διφασική τάση που βοηθάει την εκκίνηση. και χωρίς πυκνωτή αν τον περιστρέψεις με το χ'ερι και δώσεις τάση θα περιστρέφεται

Αποστόλης1
22-05-10, 02:07
Ηλία τί προτείνεις; Λάδι ή γράσσο; Και τί είναι η εξάρμοση;
Συνήθως σε περιστρεφόμενα μέρη λάδι. Εξάρμοση μάλλον αποσυναρμολόγηση

Ηλιας Α
22-05-10, 08:39
Χρόνια πολλά για τη χτεσινή σου γιορτή‼ , KOKAR και σε όλους τους εορτάζοντας χτές.
Από αυτό <<100W >> υποθέτω ότι για την ελαχιστοποίηση της τριβής κυλίσεως (*) έχει κουζινέτα,τα οποία θέλουν λάδι ( περ1) ( αυτοκινήτου ), χωρίς να αποκλείω το ενδεχόμενο να έχει ένσφαιρους ή κυλινδρικούς ή βαρελοειδείς τριβείς ( ROYLMAN ) ( περ 2) - αν πρόκειται για προσεγμένη κατασκευή-, οπότε θέλει στερεό ( αλοιφή )? λιπαντικό (**) ( γράσο ) .
Οπότε αν ( περ 1) έχει οχετό να φτάνει το λάδι στις επιφάνειες τριβής ρίχνομε αυτό σταγόνα – σταγόνα εν λειτουργία .
Οπότε αν ( περ 2) έχει οχετό να φτάνει το ( γράσο ) στις επιφάνειες το γρασαρ/με εν λειτουργία.
Για 100W μάλλον δεν έχει οχετούς οπότε πάμε στην εξάρμοση ( λύσιμο ) (***).
Αλλά ειδικά στην προκειμένη περίπτωση λόγω πολύχρονης ακινησίας πάμε για (***)..
( *) έχομε στις εδράσεις του άξονα.
(**) δεν αποκλείεται να θέλει λάδι – για πολύ μεγάλους όμως κινητήρες τάξεως εκατ/δων KW.
( *** ) μαρκάρωμε << ποντάρομε >> τα εξαρτήματα για να ξέρομε τη θέση τους έναντι των άλλων (α) κρατάμε σημειώσεις φτάνομε σε κατάλληλο βάθος και επισκευάζομε –στην προκειμένη περίπτωση – καθαρίζομε λιπαίνομαι ή αντ/με τα ( ROYLMAN ) και αντίστροφα κάνομε άρμοση.
( α ) ειδικά σε αυτού του είδους κινητήρες -επειδή είναι νόθοι μούλικοι – τα καπάκια πρέπει να μπουν στην ίδια θέση για μα μην έχομε διαφορές στα διάκενα.
<< Εφαρμόζοντας στιγμιαία και διαδοχικά την τάση 230V μεταξύ κόκ-μαύρου, λευκού-μαύρου και λευκού-κόκ ακούστηκε ο βόμβος των 50 κύκλων, χωρίς περιστροφή.>>
αν όχι στιγμιαία που και αυτό ακόμη είναι σχετικό και όχι απόλυτο, θα είχαμε <<ΜΠΑΜ >> με τις δυσάρεστες συνέπιες κοιτάχτε εδώ http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45251 .
Για αυτό( 21-05-10 post 2 σε αυτό το θέμα) έγραψα για την ανάγκη ύπαρξης υποτυπώδους τουλάχιστον δοκιμαστηρίου.
Στο οποίο αν τοπ/τε λαμπτήρα 100 W ο ασθενής –κινητήρας- θα έπεφτε σε μερική νάρκη οπότε θα είχατε απεριόριστο χρόνο για τις δοκιμές σας,εκτος του ότι θα είχατε τη πληρ/ρία αν πρέπει ή όχι να τον ηλεκ/τε και άλλες δοκιμες που προς το παρόν να μην επεκταθούμε και γίνουμε <<γραφικοί >>.

Ηλιας Α
22-05-10, 17:43
Εγώ έκανα τη σκέψη, ότι για να ταιριάζουν τα χρώματα , θα τα έβαλαν για συγκεκριμένη περιστροφή, υπολόγιζα αριστερόστροφη βλέποντας το L στον κωδικ'ο.
Για ποιο << L>> γράφεις

Αποστόλης1
23-05-10, 16:28
ΥΥΗ-40Α3L 230VΑC/50Hz ποστ #1

Ηλιας Α
23-05-10, 20:53
ΥΥΗ-40Α3L 230VΑC/50Hz ποστ #1

Το είδα αυτό το L αλλά για να σιγουρευτώ σε ρώτησα.
Δε νομίζω μάλλον μέρος της ταυτότητος toy moter πρέπει να είναι .
Αν καθόριζε δ/ξ φορά αν δεν κάνω λάθος ? θα είχε R

Αποστόλης1
23-05-10, 22:08
Κώστα κοιτώντας τον άξονα από μπροστά το "διάβασες"??

Γαληνίτης
24-05-10, 01:31
Κώστα κοιτώντας τον άξονα από μπροστά το "διάβασες"??
Όχι, Αποστόλη. Η επιγραφή (αυτοκόλλητη ετικέτα) είναι στο μπροστινό καπάκι του μοτέρ αλλά ανάποδα (διαβάζεται από το πίσω μέρος).

ΥΥΗ-40Α3L
230V 50Hz 100W
Class B

Κοιτάζοντας τον άξονα από μπροστά, η επιγραφή διαβάζεται ανάποδα.
Θα το φωτογραφήσω και σε λίγο θα ανεβάσω τη φωτο.
Ομολογώ δεν έχω πολλές γνώσεις σχετικά με κινητήρες εναλλασσομένου.
Τί σημαίνει το "τάξη Β";

Γαληνίτης
24-05-10, 01:54
Τα 2 μοτέρ και ο πυκνωτές τους. Με ένα στυλό για σύγκριση μεγέθους.

Αποστόλης1
24-05-10, 08:54
Κώστα, κακή η διατύπωσή μου, εννοούσα αν "διάβασες" την διεύθυνση περιστροφής κοιτώντας από την μεριά του άξονα προς αυτόν, γι'αυτό και τα "".
Αν είναι σχετικά νέας "κοπής" θα είναι ενεργειακή κλάση.
Ούτε εγώ έχω περισσότερες γνώσεις για κινητήρες εναλλασσομένου από σένα.

FILMAN
24-05-10, 11:07
Παιδιά, η σωστή συνδεσμολογία των μοτέρ είναι αυτή που είχε κάνει εξαρχής ο Γαληνίτης, και όχι αυτή με το ταίριασμα των χρωμάτων. Ο εν λόγω κινητήρας έχει 2 όμοια τυλίγματα όπου για να δουλέψει κανονικά, το ένα θα πρέπει να συνδεθεί κατευθείαν στα 220V (κύρια περιέλιξη) και το άλλο πάλι στα 220V έχοντας όμως τον πυκνωτή σε σειρά (βοηθητική περιέλιξη). Εφόσον από τις μετρήσεις φαίνεται ξεκάθαρα ότι το μαύρο είναι κοινό και για τις δυο περιελίξεις, θα πρέπει οπωσδήποτε να συνδεθεί στην τροφοδοσία και όχι στον πυκνωτή. Με το σκεπτικό του ταιριάσματος των χρωμάτων, ο κινητήρας περιστρέφεται μεν, αποδίδει όμως πολύ χαμηλότερη ροπή από την ονομαστική (Κώστα Γαληνίτη κράτα ακίνητο με το χέρι σου τον άξονα και δώσε τροφοδοσία με τη μια και την άλλη συνδεσμολογία. Πότε νιώθεις να ασκείται μεγαλύτερη δύναμη στο χέρι σου;) Επίσης για τη δοκιμή που αναφέρθηκε ότι θα μπορούσε να κάνει μπαμ ο κινητήρας, αυτό δεν ισχύει, είναι το ίδιο σαν να τροφοδοτείται με την κανονική συνδεσμολογία, και να είναι μπλοκαρισμένος ο άξονάς του. Βέβαια μετά από αρκετή ώρα θα υπερθερμανθεί. Αλλά για λίγο δεν παθαίνει τίποτα. Πέρα απ' αυτό, πάντα μια λάμπα πυρακτώσεως σε σειρά κατά τις δοκιμές είναι οπωσδήποτε μια καλή πρακτική (για φανταστείτε να υπάρχει βραχυκύκλωμα σε μια περιέλιξη!)

Ηλιας Α
24-05-10, 11:45
Καλημέρα .
Το Class B κατά τη γνώμη μου πρέπει να έχει σχέση με τη στεγανότητα του μοτέρ έναντι ξένων σωμάτων κ.α που αυτό σήμερα κατά τους Ελληνικούς έχει αλλάξει (*) , και όχι με την ενεργειακή κλάση, για την οποία ειδικά στα μοτέρ δεν έχομε επιλογές για αξιόλογες παρεμβάσεις για αυτό.
-αν ισχύει – (*) και άλλα αρκετά που σήμερα βρήκα σε αυτό κοιτάτε εδώ
http://www05.abb.com/global/scot/scot259.nsf/veritydisplay/ba47f5bfb1b3d75ec125726c00498662/$File/Ex%20Motor%20Manual%20Greek%202007_01_01.pdf (http://www05.abb.com/global/scot/scot259.nsf/veritydisplay/ba47f5bfb1b3d75ec125726c00498662/$File/Ex%20Motor%20Manual%20Greek%202007_01_01.pdf).
Υ/Φ σε λίγο πιστεύω να έχετε από άλλα μέλη εγκυρότερες πληροφορίες

gep58
24-05-10, 11:54
Όχι, Αποστόλη. Η επιγραφή (αυτοκόλλητη ετικέτα) είναι στο μπροστινό καπάκι του μοτέρ αλλά ανάποδα (διαβάζεται από το πίσω μέρος).

ΥΥΗ-40Α3L
230V 50Hz 100W
Class B

Κοιτάζοντας τον άξονα από μπροστά, η επιγραφή διαβάζεται ανάποδα.
Θα το φωτογραφήσω και σε λίγο θα ανεβάσω τη φωτο.
Ομολογώ δεν έχω πολλές γνώσεις σχετικά με κινητήρες εναλλασσομένου.
Τί σημαίνει το "τάξη Β";
Στο παρακάτω pdf θα βρείτε κάποιες απαντήσεις σχετικά με το classification των κινητήρων.

gep58

Ηλιας Α
24-05-10, 12:59
Φίλιππα καλημέρα.
Είναι δεδομένο ότι εκτός του θαυμάζω τις γνώσεις σου, το μέγεθος της προθυμίας σου για τη μετάδοση της γνώσης - που για το τελευταίο και εγώ κάνω κατά το μέτρο των δυνατοτήτων μου - , ελπίζω δε σε σένα και από τα άλλα μέλη μέσα από το διάλογο να συμπληρώσω αρκετά κενά που έχω και για διαφόρους λόγους δεν τα ξέρω και - αυτά είναι πολλά -.
Τα παραπάνω όμως δεν αναιρούν σε καμία περίπτωση τη βούληση μου να εκφράζω τυχόν παρατηρήσεις μου και αντιρρήσεις μου.
Επί του θέματος.
Ίσως να μην έδωσες την πρέπουσα προσοχή σε κάτι το οποίο έγραψα.
αν όχι στιγμιαία _ - το αρχικό - είδα αργότερα ότι επιδέχεται διάφορες ερμηνείες το συμπλήρωσα
(αν όχι στιγμιαία που και αυτό ακόμη είναι σχετικό και όχι απόλυτο) και αυτό εσύ είδες, αν δεν έδωσα να καταλάβεις (τε) το σχετικό και όχι απόλυτο επανέρχομαι.
Το στιγμιαίο για μένα είναι 1 δευτ ενώ για κάποιον άλλον είναι 5 δευτ και εκτός αυτού -όπως εσύ καλά γνωρίζεις – αρκετές φορές και με ορισμένες προϋποθέσεις το στιγμιαίο ξεφεύγει από τον έλεγχο του ανθρώπου και τότε αναλαμβάνει η εγκατάσταση να κάνει την απόζευξη, θα αντιδράσει σωστά όμως?.
Για τους παραπάνω λόγους για να έχουν ισχύ τα γραφόμενα μου όχι μόνο για 100 W κινητήρες που στο κάτω αν αφαιρέσομε τις γνώσεις που θα ανακτήσομε απ αυτόν δε θα άξιζε καν να μας απασχολούσε,.
Και ας μη ξεχνάμε τη λαϊκή παροιμία που λέει <<η μάνα του σκεπασμένου παιδιού δεν έκλαψε ποτέ ενώ η μάν………..>>

FILMAN
24-05-10, 13:54
Φίλιππα καλημέρα.
Είναι δεδομένο ότι εκτός του θαυμάζω τις γνώσεις σου, το μέγεθος της προθυμίας σου για τη μετάδοση της γνώσης - που για το τελευταίο και εγώ κάνω κατά το μέτρο των δυνατοτήτων μου - , ελπίζω δε σε σένα και από τα άλλα μέλη μέσα από το διάλογο να συμπληρώσω αρκετά κενά που έχω και για διαφόρους λόγους δεν τα ξέρω και - αυτά είναι πολλά -.
Τα παραπάνω όμως δεν αναιρούν σε καμία περίπτωση τη βούληση μου να εκφράζω τυχόν παρατηρήσεις μου και αντιρρήσεις μου.
Επί του θέματος.
Ίσως να μην έδωσες την πρέπουσα προσοχή σε κάτι το οποίο έγραψα.
αν όχι στιγμιαία _ - το αρχικό - είδα αργότερα ότι επιδέχεται διάφορες ερμηνείες το συμπλήρωσα
(αν όχι στιγμιαία που και αυτό ακόμη είναι σχετικό και όχι απόλυτο) και αυτό εσύ είδες, αν δεν έδωσα να καταλάβεις (τε) το σχετικό και όχι απόλυτο επανέρχομαι.
Το στιγμιαίο για μένα είναι 1 δευτ ενώ για κάποιον άλλον είναι 5 δευτ και εκτός αυτού -όπως εσύ καλά γνωρίζεις – αρκετές φορές και με ορισμένες προϋποθέσεις το στιγμιαίο ξεφεύγει από τον έλεγχο του ανθρώπου και τότε αναλαμβάνει η εγκατάσταση να κάνει την απόζευξη, θα αντιδράσει σωστά όμως?.
Για τους παραπάνω λόγους για να έχουν ισχύ τα γραφόμενα μου όχι μόνο για 100 W κινητήρες που στο κάτω αν αφαιρέσομε τις γνώσεις που θα ανακτήσομε απ αυτόν δε θα άξιζε καν να μας απασχολούσε,.
Και ας μη ξεχνάμε τη λαϊκή παροιμία που λέει <<η μάνα του σκεπασμένου παιδιού δεν έκλαψε ποτέ ενώ η μάν………..>>
Ηλία, αυτά που λες είναι κατά βάση σωστά, αλλά και πάλι περιορίζονται σε μικρής ισχύος κινητήρες. Αλήθεια, τι λάμπα πρέπει να βάλεις σε σειρά για να δοκιμάσεις τυλίγματα σε μονοφασικό επαγωγικό κινητήρα 5.5 ΗΡ (υπάρχουν!);

Ηλιας Α
24-05-10, 16:51
Προς .
Φίλιππα

είναι κατά βάση σωστά, αλλά και πάλι περιορίζονται σε μικρής ισχύος (*) κινητήρες. Αλήθεια, τι λάμπα πρέπει να βάλεις σε σειρά για να δοκιμάσεις τυλίγματα σε μονοφασικό επαγωγικό κινητήρα 5.5 ΗΡ (υπάρχουν!);(**)
(*) και όχι μόνο.
(**) (υπάρχουν) αυτό που αναφέρεται ?.
Επίσης ανέφερε δυνατότητα που έχεις για το Ι.( της εγκ/σης σου)
Και μη ξεχνάς ότι σχεδόν τα πάντα γίνονται σε αυτά τα σχετικά εύκολα έστω σαν αρχή η οποία είναι << το 1/2του παντός >>

Γαληνίτης
24-05-10, 17:34
Διαβάζω με προσοχή τις πολύ ενδιαφέρουσες και χρήσιμες απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ.

Αποστόλη :
Φυσικά και εννοούσα τη φορά περιστροφής όπως φαίνεται από μπροστά (πχ. δεξιόστροφο=Κατά τη φορά των δεικτών του ωρολογίου).

Μετά από συμπληρωματική ενδελεχή αναζήτηση και ψάξιμο στο διαδίκτυο, σημείωσα τα εξής:
-Το συγκεκριμένο μοτέρ είναι Κινεζικής κατασκευής.
-Το ΥΥ φαίνεται ότι υποδηλώνει σειρά ηλεκτροκινητήρων, με βάση τον τρόπο τυλίγματος. 'Αλλες σειρές: ΥL,YC κλπ. "A YY wound motor has two totally separate motor windings constructed on to one stator".
- Η "τάξη Β" έχει σχέση με ταξινόμηση των μοτέρ ανάλογα με τη μόνωση.

Κάθε πρόσθετη πληροφορία από εσάς και από άλλους φίλους που τυχόν γνωρίζουν κάτι σχετικό θα είναι ευπρόσδεκτη.
Αναμένω με ενδιαφέρον.

Ηλιας Α
24-05-10, 21:05
[QUOTE=Γαληνίτης;368962]


- Η "τάξη Β" έχει σχέση με ταξινόμηση των μοτέρ ανάλογα με τη μόνωση..
ναι όταν το έγραψες το θυμήθηκα κατόπιν εορτής βέβαια?

Αποστόλης1
25-05-10, 00:22
Φίλιππε, σίγουρα η ροπή θα είναι μεγαλύτερη αφού τα 230ν θα τροφοδοτήσουν το ένα τύλιγμα, προφανώς δεν ήθελα να σε αμφισβητίσω, αφου είχα δηλώσει άγνοια.
Τώρα γιατί δεν είναι "totally separateδ"??
Γιώργο, Ηλία ευχαριστώ για τις παραπομπές

FILMAN
25-05-10, 12:21
Προς .
Φίλιππα

είναι κατά βάση σωστά, αλλά και πάλι περιορίζονται σε μικρής ισχύος (*) κινητήρες. Αλήθεια, τι λάμπα πρέπει να βάλεις σε σειρά για να δοκιμάσεις τυλίγματα σε μονοφασικό επαγωγικό κινητήρα 5.5 ΗΡ (υπάρχουν!);(**)
(*) και όχι μόνο. (Εννοώ ότι δεν μπορείς να δικιμάσεις κινητήρα 5.5ΗΡ με λάμπα 100W!)
(**) (υπάρχουν) αυτό που αναφέρεται ?. (Στο ότι πράγματι υπάρχουν μονοφασικοί κινητήρες τέτοιας ισχύος!)
Επίσης ανέφερε δυνατότητα που έχεις για το Ι.( της εγκ/σης σου) (32Α)

Και μη ξεχνάς ότι σχεδόν τα πάντα γίνονται σε αυτά τα σχετικά εύκολα έστω σαν αρχή η οποία είναι << το 1/2του παντός >>
Δεν κατάλαβα τι εννοείς μ' αυτό το τελευταίο.

FILMAN
25-05-10, 12:23
Τώρα γιατί δεν είναι "totally separateδ"??

Προφανώς γιατί κατά την κατασκευή του μοτέρ είναι πιο πρακτικό - απλό - γρήγορο - φθηνό, κ.λ.π. να εξέρχονται 3 καλώδια αντί για 4.

Ηλιας Α
25-05-10, 21:05
Καλησπέρα .
Αναρτώ 2 σχέδια δοκιμαστικού για τον έλεγχο συσκευών μεγαλύτερης ισχύος ….., ομαλής εκκίνησης μον κινητήρων κ,α

Ηλιας Α
26-05-10, 00:54
Αναρτώ ένα ακόμη σχέδιο δοκιμαστικού για τον έλεγχο συσκευών μεγαλύτερης ισχύος ….. ομαλής εκκίνησης μον κινητήρων κ,α
Και κάτι ακόμη κινητήρες ον τάσης 230 V εκκινούν με 50-70 V έστω με ελάχιστη βοήθεια.
Ευκολότερα οι τριφασικοί.
Οι δε τριφασικοί με ον τάση 6/1,73 ΚV αν τροφ τα τυλίγματά τους με 400 V παίρνουν δε εν κενό τις ον στροφές