PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπολογισμός άσκοπης ενέργειας ?



Ηλιας Α
23-05-10, 10:27
Καλημέρα.
Κατά τη κράτηση των ηλεκτροκινητήρων και κατά συνέπεια και της μηχανής που αυτός στέφει που αυτά τα δύο χάριν συντομίας θα τα ονομάσω << ζεύγος >> τις περισσότερες φορές για να μην πω σε όλες η στρεφομένη κινητική ενέργεια που και αυτό στρεφομένη κινητική ενέργεια για τον ποιο πάνω λόγω θα τον ονομάσω << ενέργεια >> μετατρέπετε σε θερμότητα είναι μια σπατάλη –κατά την έστω λανθασμένη σκέψη μου - της ενέργειας που για να την αποκτήσομε έχομε δαπανήσει χρήματα. Εύλογα θα μπορεί να μου πει κάποιος -καλά και εσύ τι ψάχνεις να βρεις ψύλλους στα άχυρα – όχι αλλά όποτε έχω την επιλογή θα μπορούσα να περιορίσω σε μεγάλο βαθμό τις συνεχείς εκκινήσεις –κρατήσεις του ζεύγους όπως στη παρακάτω περίπτωση την οποία και εξετάζω και μη όμως έχοντας τη κατάλληλη βιβλιογραφία ή εν συνεχεία ίσως τις γνώσεις να εμπεδώσω τα αναγραφόμενα σε αυτή ζητώ τη βοήθεια σας. γράφω λοιπόν όπου δεν υπάρχει συνεχόμενη πίεση στο δίκτυο ύδρευσης υπάρχουν 2 συνήθως εφαρμόσιμη τρόποι αντιμετώπισης αυτής.
Α) ζεύγος καταθλίβει και αποθηκεύει νερό 5 – 500 L με πίεση σε ένα δοχείο με διπλά τοιχώματα (*) και από αυτό γίνεται η ύδρευση π.χ της οικίας, με αυτό τον τρόπο έχομε έστω 20 εκκινήσεις –κρατήσεις ημερησίως
Β) ζεύγος καταθλίβει απ ευθείας νερό στο δίκτυο της οικίας σε αυτή τη περίπτωση όμως για την ίδια κατανάλωση νερού στην οικία έχομε περισσότερες εκκινήσεις –κρατήσεις έστω 200.
Από τα παραπάνω βγαίνει το συμπέρασμα ότι έχομε 180 περισσότερες εκκινήσεις –κρατήσεις στη Β) περίπτωση.
Ερωτώ λοιπόν αν κάνω επιλογή την Α) περίπτωση θα κερδίσω ενέργεια και πόση, εκφρασμένη σε Kwh.
Με τα ποιο κάτω δεδομένα του ζεύγους που και αυτό για να μην γίνει πολύπλοκο στους υπολογισμούς που θα κάνετε ονομάζω τα στρεφόμενα μέρη ζεύγους στρεφόμενο δίσκο και αφού κρίνετε πρωτίστως ότι είναι βάσιμα και υπολογίσιμα τα παραπάνω αναγραφόμενα τα γράφω.
Πάντα για το δίσκο . μάζα 2 Kg, ακτίνα 50 mm kai στροφές 2820 U/min.
(*) στην ουσία ένα δοχείο με ελαστικό περίβλημα στο οποίο καθλ το νερό απ έξω αυτού άλλο μετ δοχείο μεταξύ δε μετ και ελαστ δοχείου αέρας (**) υπό πίεση .
(**) εγώ βάζω άζωτο που είναι αδρανές

FILMAN
24-05-10, 11:39
Α, αυτό ήθελες να κάνεις. Βασικά επειδή κατά την εκκίνηση ο κινητήρας απορροφάει περισσότερο ρεύμα, θα έχεις κι από κει αύξηση της χρέωσης. Τώρα, όσο ανεβαίνει η πίεση στη φούσκα το μοτέρ θα τραβάει περισσότερο ρεύμα, πράγμα που δεν θα συμβαίνει στην άλλη περίπτωση. Δεν ξέρω σε ποια περίπτωση θα έχεις μεγαλύτερη οικονομία.

Ηλιας Α
24-05-10, 13:19
[QUOTE=FILMAN;368871]Α, . Βασικά επειδή κατά την εκκίνηση ο κινητήρας απορροφάει περισσότερο ρεύμα,.
. Βασικά επειδή κατά την εκκίνηση ο κινητήρας απορροφάει περισσότερο ρεύμα, Το υπογραμμισμένο αν και γνωστό σε μένα δεν το έλαβα υπ όψη στη διατύπωση της ερώτησης.
Ευχαριστώ

Damiano
24-05-10, 18:10
Το πρόβλημα, αν κατάλαβα σωστά την περιγραφή, δεν είναι η σπατάλη ενέργειας, αλλά, κυρίως, η καταπόνηση του "ζεύγους" (κινητήρας – αντλία).
Για την εξομάλυνση της λειτουργίας, χρησιμοποιείται δεξαμενή αποθήκευσης, στο κατάλληλο ύψος για τις ανάγκες του συστήματος (απαιτούμενη πίεση). Η αντλία ξεκινά όταν στάθμη πέσει κάτω από ένα χαμηλό όριο (πχ στο 1/5). Μ' αυτό τον τρόπο, η αντλία δουλεύει ομαλά, με σταθερό φορτίο και με λίγες εκκινήσεις.
Η λύση του "δοχείου πίεσης" απορρίπτεται, για τους λόγους που αναφέρει ο Φίλιππος, που είναι και μηχανική καταπόνηση (φθορά).

Ο ίδιος τρόπος χρησιμοποιείται και όταν η ενέργεια δεν είναι διαθέσιμη συνεχώς, όπως τροφοδοσία από φωτοβολταϊκά ή ανεμογεννήτρια. Στις περιόδους αιχμής παραγωγής, χρησιμοποιείται η "περισσευούμενη" ενέργεια για το "ανέβασμα" του νερού.
Σε μεγάλες εγκαταστάσεις, η δεξαμενή …γίνεται τεχνητή λίμνη (σε ικανό υψόμετρο) και χρησιμοποιείται και η υδατόπτωση για παραγωγή ενέργειας…

Ηλιας Α
24-05-10, 19:39
Προς.
Damiano (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=43815)

Ήμουν σαφής στην περιγραφή και πήρα την απάντηση όσο για αυτό η καταπόνηση του "ζεύγους. σίγουρα θα το λάμβανα υπ όψη το οποίο μάλλον είναι εκτιμήσημο αλλά όχι μετρήσιμο.
Για την εξομάλυνση της λειτουργίας, χρησιμοποιείται δεξαμενή αποθήκευσης, στο κατάλληλο ύψος για τις ανάγκες του συστήματος (απαιτούμενη πίεση). Η αντλία ξεκινά όταν στάθμη πέσει κάτω από ένα χαμηλό όριο (πχ στο 1/5). Μ' αυτό τον τρόπο, η αντλία δουλεύει ομαλά, με σταθερό φορτίο και με λίγες εκκινήσεις.
Ναι ήταν η μέθοδος (για τα σπίτια) του περασμένου αιώνα όταν τα μοτέρ τα έλεγαν <<διαβόλου μηχανάκια >>.
Η λύση του "δοχείου πίεσης" απορρίπτεται, για τους λόγους που αναφέρει ο Φίλιππος, που είναι και μηχανική καταπόνηση (φθορά)..
Δε νομίζω ότι ανέφερε κάτι τέτοιο ο Φίλιππας
υ/γ τα υπγραμ/να δικά σου

Damiano
25-05-10, 13:37
@ Ηλιας Α (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=37726)


Ξαναδιάβασε τα #2 και #4, πιο προσεκτικά.


FILMAN
25-05-10, 13:43
Όχι Δαμιανέ, δεν εννοούσα αυτό που κατάλαβες.

Damiano
26-05-10, 03:13
Όχι Δαμιανέ, δεν εννοούσα αυτό που κατάλαβες.
Αναφέρομαι στο:

Α, αυτό ήθελες να κάνεις. Βασικά επειδή κατά την εκκίνηση ο κινητήρας απορροφάει περισσότερο ρεύμα, θα έχεις κι από κει αύξηση της χρέωσης. Τώρα, όσο ανεβαίνει η πίεση στη φούσκα το μοτέρ θα τραβάει περισσότερο ρεύμα, πράγμα που δεν θα συμβαίνει στην άλλη περίπτωση. Δεν ξέρω σε ποια περίπτωση θα έχεις μεγαλύτερη οικονομία.
Σ' αυτό το "περισσότερο ρεύμα", συμπλήρωσα ότι προκαλεί πρόσθετη φθορά λόγω μηχανικής καταπόνησης.
.

Ηλιας Α
26-05-10, 08:19
Καλημέρα σε όλλους.
Φίλιππα.
Με το σκεπτικό πάντα του 29 μηνύματος μου πρώτη και δεύτερη παράγραφος στο θέμα <<μονοφασικό μοτέρ……>> το οποίο - για χάριν οικονομίας χρόνου και κόπου δε θα το επαναλάβω τουλ/στον σε σένα-,θα ήθελα να επισημάνω ότι στα γραφόμενα αυτά, << Τώρα, όσο ανεβαίνει η πίεση στη φούσκα το μοτέρ θα τραβάει περισσότερο ρεύμα >> Τα εξής, στα περισσότερα ζεύγη –για να μην πω σε όλα - με φτερωτή (φυγοκεντρικά) με στραγγαλισμένη τη κατάθλιψη έχομε μείωση του Ι , για δε τον προηγούμενο λόγω και επειδή αυξανομένης της πίεσης έχομε μείωση καταθλιβόμενης ποσότητας νερού στον α χρόνο και εδώ έχομε μείωση του Ι .
Αυτό -πότε έχομε μεγαλύτερο Ι - σε καμία περίπτωση όμως (για το σκοπό που έψαχνα ) δεν αλοιώνει τη σωστή απάντηση που έλαβα για την οποία και σε ευχαριστώ.

sakis
26-05-10, 13:46
παντως δεν ξερω για την λυση η περιγραφη παντως ηταν υπεροχη !!! ασκοπη ενεργεια ...χα χα χα χα ελα φιλλιπε ριχτα το φορτε σου !!!!

FILMAN
26-05-10, 15:32
Ηλία είσαι σίγουρος ότι καθώς ανεβαίνει η πίεση στη φούσκα το μοτέρ τραβάει λιγότερο ρεύμα;

Ηλιας Α
26-05-10, 18:07
παντως δεν ξερω για την λυση η περιγραφη παντως ηταν υπεροχη !!! ασκοπη ενεργεια ...χα χα χα χα ελα φιλλιπε ριχτα το φορτε σου !!!!.
Το χα χα χα που γίνεται η συγκόλληση ?.
Μάλλον μη βιαστείς να μου απαντήσεις θα σου θέσω υπ όψη μερικά πράγματα τα οποία ενδεχομένως δε γνωρίζεις
Μέσα σ αυτή τη κοινότητα υπάρχουν άτομα τα οποία σαφέστερα έχουν λιγότερες γνώσεις από τους υπόλοιπους όπως και εγώ και αν πρόσεξες το έχω πολλές φορές επισημάνει στα διάφορα. μηνύματά μου ακόμη και σ αυτό το θέμα βλέπε μηνυμ 1 << μετατρέπετε σε θερμότητα είναι μια σπατάλη –κατά την έστω λανθασμένη σκέψη μου - >>
Κατόπιν αυτού αν νομίζεις ότι έχεις που για μένα - σίγουρα έχεις - περίσσια γνώσης και που αν ήμουν εγώ στη θέση σου και νόμιζα ότι είχα ή έχω περίσσια γνώσης θα είχα 2 επιλογές α) να παραμείνω σε αυτή τη την κοινότητα και να μεταδίδω τις γνώσεις μου σε αυτούς που υστερούν (*) των δικών μου και τις έχουν ανάγκη όπως υπάρχουν αρκετοί σε αυτή τη κοινότητα .
β) να γίνω μέλος σε άλλη κοινότητα με αναβαθμισμένο επίπεδο γνώσης ώστε να αποκομίσω απ αυτούς γνώσεις εκεί που τα μέλη αυτής γνωρίζουν και καλή διατύπωση μιας ερώτησης.
Για μένα με τις λίγες γνώσεις που διαθέτω νόμιζα ότι είναι μια <<άσκοπη ενέργεια >> δηλ σπατάλη ενέργειας και κανείς μέχρι τώρα δεν μου απάντησε ότι δεν είναι ή είναι‼΄
(*) είτε γιατί ο πατέρας τους δεν είχε την οικον ευχέρεια να τους πει πηγαίνετε να πάρετε το <<χαρτί>> που αυτούς - εγώ προσωπικά τους λείπαμε – ή η φύση τους στέρησε το<< κοφτερό >> μυαλό που εσύ φέρεις (κουβαλάς) .

Ηλιας Α
26-05-10, 20:42
Ηλία είσαι σίγουρος ότι καθώς ανεβαίνει η πίεση στη φούσκα το μοτέρ τραβάει λιγότερο ρεύμα;
Φίλιππα
σε ζεύγος με φυγ,/κές αντλίες και με <<φούσκα >> το έχω διαπιστώσει αρκετές φορές αμ/τας τον κινητήρα ( ες).
Για αυτό<<με στραγγαλισμένη τη κατάθλιψη έχομε μείωση του Ι >> όταν τοάκουσα για πρώτη φορά το 19……-δεν το γράφω - μου φάνηκε περίεργο αλλά τελικά είναι έτσι‼.
Αν σε ενδιαφέρει η συμπεριφορά των κινητήρων όσο αφορά το Ι για διάφορες αντλίες και διάφορους ανεμιστήρες, που αυτό για μεν τις αντλίες επιτυγχάνεται με τα επιστόμια κατάθλιψης ίσως και αναρρόφησης, στους δε Α/Ν αντί των επιστομίων βάλε ρυθμιστηκά διαφράγματα ή ενδεχόμενα απομονωτικά διαφράγματα (tampers).
Μου είναι εύκολο να πάρω αξιόπιστες πληροφορίες από άτομα τα οποία μεριμνούν τη διαχείριση των αντλιών και Α/Ν και κατά συνέπεια του φορτίου αυτών και ιδιαίτερα κατά την εκκίνηση που χρίζει μεγάλης προσοχής (*) για τους γνωστούς λόγους .
(*)Πολλές δε φορές είναι εγκατεστημένες διατάξεις τέτοιες ( αλληλοεξαρτήσεις) που δεσμεύουν εκκινήσεις αν δεν τηρούνται οι πρέπουσες θέσεις των επιστομίων, ρυθμιστηκών διαφράγματων ή ενδεχόμενα απομονωτικά διαφράγματα (tampers).
που εκτός των άλλων είναι και προς αποφυγή μεγάλου Ι εκκίνησης

Damiano
26-05-10, 22:24
@ Ηλιας Α (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=37726)

δυο ερωτήσεις έχω:

Α) σε τι ακριβώς σε ενοχλεί η "λύση του προηγούμενου αιώνα", όπως την αποκαλείς;
Είναι μια δεξαμενή με διαστάσεις, όσος ο όγκος που θα επιλέξεις. Το "μοντέρνο δοχείο πίεσης" που προτείνεις, για την ίδια χωρητικότητα νερού, τι διαστάσεις θα έχει; Επίσης ποιο το κόστος κατασκευής και ποιο της συντήρησης;
Με την "αρχαία λύση" έχουμε απλή κατασκευή και "ξεκάθαρη" λειτουργία. Στη "μοντέρνα", τι εύρος τιμών πίεσης θα έχουμε; Άρα, τι άλλα χρειάζονται για την εγκατάσταση – λειτουργία (εξαρτήματα – συστήματα στο δίκτυο) και ποια τα κόστη εγκατάστασης και συντήρησης;
… …

Β) έτσι όπως περιγράφεις την επίπτωση της αύξησης της πίεσης, στις αντλίες, βγαίνει το συμπέρασμα ότι, για συγκεκριμένη ροή, "ζητώντας" μεγαλύτερη πίεση θα έχουμε μείωση της κατανάλωσης! Δηλαδή, για "τεράστια" πίεση, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ένα κινητήρα δόνησης κινητού τηλεφώνου!
Αυτά που λες (προσπαθείς να πεις), ισχύουν, υπό προϋποθέσεις, μόνο όταν η αντλία δεν "παράγει τίποτα", αλλά, απλά κινείται, καταναλώνοντας τις σχετικές μηχανικές απώλειες. Το ίδια, βέβαια, ισχύουν και στους ανεμιστήρες.

Μπορείς να παίξεις, αν θέλεις, με μια τρόμπα, απ' αυτές για τα λάστιχα των ποδηλάτων. Σπρώχνεις το έμβολο εμπρός και κάνεις μια εκτίμηση της δύναμης που χρειάζεται. Κάνεις το ίδιο, κλείνοντας το άκρο (πχ με το δάκτυλο) και εκτιμάς τη νέα κατάσταση. Πρόσεξε ότι όσο περισσότερο συμπιέζεις, τόσο μεγαλύτερη προσπάθεια χρειάζεται. Σκέψου τώρα ότι το έμβολο το σπρώχνει ένας κινητήρας… Θυμήσου και από το σχολείο: δύναμη επί απόσταση… …

Φιλικά,
Δαμιανός

.

Ηλιας Α
26-05-10, 23:59
@ Ηλιας Α (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=37726)

δυο ερωτήσεις έχω:

Α) σε τι ακριβώ................

Φιλικά,
Δαμιανός

..
@ Ηλιας Α (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=37726).
Το παραπάνω << @>> τι θα ήθελε να λαλήσει

Damiano
27-05-10, 00:32
.
@ Ηλιας Α (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=37726).
Το παραπάνω << @>> τι θα ήθελε να λαλήσει

Δεν κατάλαβα, ρωτάς κάτι;

Μήπως σε καλύπτει κάτι τέτοιο: http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=119875

.

Ηλιας Α
27-05-10, 02:15
Προς.
Damiano
Με κάλυψες απόλυτα δεν το γνώριζα τη διεύθυνση αυτή την έβανα στα <<αγαπημένα μου>> ευχαριστώ.
Επί του θέματος
Α) σε τι ακριβώς σε ενοχλεί η "λύση του προηγούμενου αιώνα", όπως την αποκαλείς;.
Από προηγούμενο postδικό σου χρησιμοποιείται δεξαμενή αποθήκευσης, στο κατάλληλο ύψος για τις ανάγκες του συστήματος (απαιτούμενη πίεση).
Για να γίνεται ύδρευση του υψηλοτέρου ορόφου θέλομε ύψος 5 m πάνω από αυτόν αυτό προϋποθέτει εκτός της φυσικά μικρής δεξαμενής και ικρίωμα αυτό είναι ακαλαίσθητο, εν δυνάμει επικίνδυνο για θραύση σωλήνων από παγετούς, στατική καταπόνηση κτιρίου, διάτρηση στέγης ίσως και άλλα
Είναι μια δεξαμενή με διαστάσεις, όσος ο όγκος που θα επιλέξεις. Το "μοντέρνο δοχείο πίεσης" που προτείνεις, σχεδόν διπλάσιο για την ίδια χωρητικότητα νερού, τι διαστάσεις θα έχει; απαντήθηκε Επίσης ποιο το κόστος κατασκευής και ποιο της συντήρησης; Σίγουρα περισσότερα χωρίς να γνωρίζω πόσο περ/ρο
Με την "αρχαία λύση" έχουμε απλή κατασκευή και "ξεκάθαρη" λειτουργία. Στη "μοντέρνα", τι εύρος τιμών πίεσης θα έχουμε; Από 1,5 -5 Bar με επιλογή εκκίνησης –κράτησης 0,5-2,5 Bar Άρα, τι άλλα χρειάζονται για την εγκατάσταση – λειτουργία (εξαρτήματα – συστήματα στο δίκτυο) και ποια τα κόστη εγκατάστασης και συντήρησης; Αρκετά.
Αλλά το 95% των οικοδομών εδώ έχουν τη <<φούσκα >>‼
… …

Β) έτσι όπως περιγράφεις την επίπτωση της αύξησης της πίεσης, στις αντλίες, κανω αντιγραφή - επικόληση των των γραφ/νων μου σε ζεύγος με φυγ,/κές αντλίες και με <<φούσκα >> το έχω διαπιστώσει αρκετές φορές αμ/τας τον κινητήρα ( ες).
Για αυτό<<με στραγγαλισμένη τη κατάθλιψη έχομε μείωση του Ι >>όταν το άκουσα για πρώτη φορά το 19……-δεν το γράφω - μου φάνηκε περίεργο αλλά τελικά είναι έτσι‼. βγαίνει το συμπέρασμα ότι, για συγκεκριμένη ροή, "ζητώντας" μεγαλύτερη πίεση Με ταυτόχρονη μείωση μετακινούμενης μάζας νερού θα έχουμε μείωση της κατανάλωσης! ναι Δηλαδή, για "τεράστια" πίεση, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ένα κινητήρα δόνησης κινητού τηλεφώνου! Ενδεχόμενα ναι
Αυτά που λες (προσπαθείς να πεις), ισχύουν, υπό προϋποθέσεις, μόνο όταν η αντλία δεν "παράγει τίποτα", αλλά, απλά κινείται, καταναλώνοντας τις σχετικές μηχανικές απώλειες. Το ίδια, βέβαια, ισχύουν και στους ανεμιστήρες. Γίνε ποιό σαφής

Μπορείς να παίξεις, αν θέλεις, με μια τρόμπα, το αποφεύγω απ' αυτές για τα λάστιχα των ποδηλάτων. Σπρώχνεις το έμβολο εμπρός και κάνεις μια εκτίμηση της δύναμης που χρειάζεται. Κάνεις το ίδιο, κλείνοντας το άκρο (πχ με το δάκτυλο) και αυτό είναι … και εκτιμάς τη νέα κατάσταση. Πρόσεξε ότι όσο περισσότερο συμπιέζεις, τόσο μεγαλύτερη προσπάθεια χρειάζεται. Για της παληδρομικες δεν αναφέρθηκα καν αλλά έγραψα Αν σε ενδιαφέρει η συμπεριφορά των κινητήρων όσο αφορά το Ι (δεν αναφέρθηκα σε άλλου είδους γιατι δεν γνωρίζω) για διάφορες αντλίες και διάφορους ανεμιστήρες, που αυτό για μεν τις αντλίες επιτυγχάνεται με τα επιστόμια κατάθλιψης ίσως και αναρρόφησης, στους δε Α/Ν αντί των επιστομίων βάλε ρυθμιστηκά διαφράγματα ή ενδεχόμενα απομονωτικά διαφράγματα (tampers)..

Και επικαλέστηκα αν χρειαστεί βοήθεια από τους παρακάτω που έχουν γνώσεις για τα περισσότερα είδη αντλιών και Α/Ν αλλά για τις φυγοκεντρικές ισχύουν αυτά που έγραψα όσο αφορά πίεση και επιστόμιο κατάθλιψης.
Μου είναι εύκολο να πάρω αξιόπιστες πληροφορίες από άτομα τα οποία μεριμνούν τη διαχείριση των αντλιών και Α/Ν και κατά συνέπεια του φορτίου αυτών και ιδιαίτερα κατά την εκκίνηση που χρίζει μεγάλης προσοχής (*) για τους γνωστούς λόγους . Σκέψου τώρα ότι το έμβολο το σπρώχνει ένας κινητήρας… Θυμήσου και από το σχολείο: δύναμη επί απόσταση… …γίνε ποιο σαφής

Φιλικά,
Ηλίας

FILMAN
27-05-10, 16:13
Ηλία μου φαίνεται παράξενο αυτό που λες. Έχουμε μια αντλία που γεμίζει μια φούσκα. Όσο γεμίζει η φούσκα, η πίεση που πρέπει να υπερνικήσει η αντλία για να συνεχίσει να προωθεί το νερό, μεγαλώνει. Αν η παροχή (λίτρα / ώρα) της αντλίας είναι σταθερή (σταθερές στροφές κινητήρα) δεν αντιστοιχεί αυτό σε μεγαλύτερη ισχύ; Πώς γίνεται λοιπόν να πέφτει το ρεύμα; Μήπως όσο ανεβαίνει η πίεση στη φούσκα, μειώνεται η παροχή της αντλίας;
Υ.Γ. Μην παρεξηγείς το Σάκη, όταν δεν έχει πάρει τη δόση του δεν ξέρει τι γράφει...

Ηλιας Α
27-05-10, 16:48
Ηλία μου φαίνεται παράξενο αυτό που λες. Έχουμε μια αντλία που γεμίζει μια φούσκα. Όσο γεμίζει η φούσκα, η πίεση που πρέπει να υπερνικήσει η αντλία για να συνεχίσει να προωθεί το νερό, μεγαλώνει. Αν η παροχή (λίτρα / ώρα)της αντλίας είναι σταθερή δεν είναι –μάλλον - (σταθερές στροφές κινητήρα) δεν αντιστοιχεί αυτό σε μεγαλύτερη ισχύ;…?.. Πώς γίνεται λοιπόν να πέφτει το ρεύμα; Μήπως όσο ανεβαίνει η πίεση στη φούσκα, μειώνεται η παροχή της αντλίας; Απάντησα κατά το μέτρο του δυνατού προς το παρόν, θα αναζητήσω βοήθεια για τεκμηριωμένες λεπτομέρειες, υπάρχει ενδιαφέρον για περισσότερα είδη Α/ΝΤΛ και Α/Ν
Υ/Γ Για τις 2 περιπ/σεις που ανεφ σε προγενέστερα post είναι 99%

FILMAN
27-05-10, 17:03
Για βρες και πες μας, γιατί μου φαίνεται πραγματικά παράξενο να είναι έτσι...

Ηλιας Α
27-05-10, 18:19
Για βρες και πες μας, γιατί μου φαίνεται πραγματικά παράξενο να είναι έτσι...
Και μένα
Όλα τα προαναφ/να ή τις 2 περιπτώσεις ?

FILMAN
28-05-10, 17:17
Αυτό που όσο ανεβαίνει η πίεση στη φούσκα, το ρεύμα της αντλίας πέφτει.

Damiano
28-05-10, 23:58
Προς.
Damiano

Α) …
Για να γίνεται ύδρευση του υψηλοτέρου ορόφου θέλομε ύψος 5 m πάνω από αυτόν αυτό προϋποθέτει εκτός της φυσικά μικρής δεξαμενής και ικρίωμα αυτό είναι ακαλαίσθητο, εν δυνάμει επικίνδυνο για θραύση σωλήνων από παγετούς, στατική καταπόνηση κτιρίου, διάτρηση στέγης ίσως και άλλα [νόμιζα ότι μιλάγαμε για απομονωμένες εγκαταστάσεις, εδώ λες για πολυώροφα κτίρια…]


Αλλά το 95% των οικοδομών εδώ έχουν τη <<φούσκα >>‼
[Λίγα – λίγα μας τα εμφανίζεις! Δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό. Αφού χρησιμοποιείται, και με αυξημένο κόστος, κάποιο ενδιαφέρον θα έχει! Τι πληροφορίες μπορούμε να βρούμε; Πως ονομάζεται, για να ψάξουμε; Έχεις κάποιον σύνδεσμο (link), από κανένα κατασκευαστή, που να το περιγράφει;]
… …

Β) …
[Στο θέμα της κατανάλωσης των αντλιών (και των ανεμιστήρων), λέμε, περίπου το ίδιο πράγμα: αν σταματήσει η ροή, η αντλία (ο ανεμιστήρας) θα δουλεύει χωρίς φορτίο… Η διαφορά (μας!) είναι ότι αν δεν υπάρχει ροή δεν υπάρχει και πίεση. Νομίζω πως το ίδιο λέει και ο Φίλιππος.]


Μπορείς να παίξεις, αν θέλεις, με μια τρόμπα, το αποφεύγω [γιατί, είχες κανένα σοβαρό ατύχημα με ποδήλατο;]απ' αυτές γιατα λάστιχα των ποδηλάτων. Σπρώχνεις το έμβολο εμπρός και κάνεις μια εκτίμηση της δύναμης που χρειάζεται. Κάνεις το ίδιο, κλείνοντας το άκρο (πχ με το δάκτυλο) και αυτό είναι … [τι είναι, κακό;]και εκτιμάς τη νέα κατάσταση. Πρόσεξε ότι όσο περισσότερο συμπιέζεις, τόσο μεγαλύτερη προσπάθεια χρειάζεται. Για της παληδρομικες δεν αναφέρθηκα καν [δεν έχει σημασία το είδος (ο τύπος της αντλίας, αλλά η συμπίεση] αλλά έγραψα Αν σε ενδιαφέρει η συμπεριφορά των κινητήρων όσο αφορά το Ι (δεν αναφέρθηκασε άλλου είδους γιατι δεν γνωρίζω) για διάφορες αντλίες και διάφορους ανεμιστήρες, που αυτό για μεν τις αντλίες επιτυγχάνεται με τα επιστόμια κατάθλιψης ίσως και αναρρόφησης, στους δε Α/Ν αντί των επιστομίων βάλε ρυθμιστηκά διαφράγματα ή ενδεχόμενα απομονωτικά διαφράγματα (tampers).. [όπως λέω και πιο πάνω, αν δεν υπάρχει ροή, μειώνεται το φορτίο, αλλά, για να έχεις συμπίεση, πρέπει να "στριμώξεις" περισσότερο υλικό στον ίδιο χώρο, δηλαδή ροή –> φορτίο -> ισχύ -> κατανάλωση…]

Και επικαλέστηκα αν χρειαστεί βοήθεια από τους παρακάτω που έχουν γνώσεις για τα περισσότερα είδη αντλιών και Α/Ν αλλά για τις φυγοκεντρικές ισχύουν αυτά που έγραψα όσο αφορά πίεση και επιστόμιο κατάθλιψης.
Μου είναι εύκολο να πάρω αξιόπιστες πληροφορίες από άτομα τα οποία μεριμνούν τη διαχείριση των αντλιών και Α/Ν και κατά συνέπεια του φορτίου αυτών και ιδιαίτερα κατά την εκκίνηση που χρίζει μεγάλης προσοχής (*) για τους γνωστούς λόγους .Σκέψου τώρα ότι το έμβολο το σπρώχνει ένας κινητήρας… Θυμήσου και από το σχολείο: δύναμη επί απόσταση… …γίνε ποιο σαφής [όσο αυξάνεται η συμπίεση, χρειάζεται περισσότερη δύναμη και επί την απόσταση -> έργο (… τελικά ισχύ)

Φιλικά,
Ηλίας

Αναμένοντας περισσότερες πληροφορίες, από όποιον τυχαίνει να γνωρίζει, εκτός του Ηλία που του ανετέθη ήδη!

Χαιρετώ,
Δαμιανός


.

Ηλιας Α
29-05-10, 09:51
Καλημέρα.
προς
Damiano (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=43815)
; Πως ονομάζεται, για να ψάξουμε; Έχεις κάποιον σύνδεσμο (link), από κανένα κατασκευαστή, που να το περιγράφει;]
; Πως ονομάζεται, για να ψάξουμε) …
Δε γνωρίζω ακριβή ορολογία
Έχεις κάποιον σύνδεσμο (link), από κανένα κατασκευαστή, που να το περιγράφει;].
Σήμερα έκανα αναζήτηση .
Goomle –wilo-wilohellawΑΒΕΕ.
Φωτογ κάτω Α/Ρ πράσινο δοχείο Για αυτά <<Σε ένα χώρο 140 τ.μ. δίπλα στο Eκπαιδευτικό Kέντρο της Wilo Hellas στην Άνοιξη, περισσότερες από 50 αντλίες σε υποδειγματική εγκατάσταση (http://www.wilo.gr/cps/rde/xchg/gr-el/layout.xsl/2141.htm), πλήρη λειτουργία και δυνατότητα διεξαγωγής μετρήσεων και πειραμάτων.
Ενημερωτικό Υλικό (http://www.wilo.gr/cps/p/gr-el/w3assetmanager/APKP_Afissa.jpg) >> - ή από αλλού – με διατύπωση σωστότερων ερωτήσεων( από μένα) κάθε πληροφορία που θα αποκομίσης(ται) θα μου ήταν ενδιαφέρουσα ιδιαίτερα για το Ι fπίεσης που για τι σχέση αυτή αν και έκανα μια μέτρηση χτες – και θα συνεχίσω- δεν επιβεβαιώνουν τους τότε ισχυρισμούς μου ούτε τους ανατρέπουν με ουσιώδη διαφορά, παρατήρησα αύξηση του Ι περίπου 1 -2 % για πίεση 2-4 bar

Αυτό να μην θεωρηθεί όμως διαφήμιση αυτή η εταιρία μου ήρθε στο μυαλό τώρα.
Ακριβώς τέτοια ή περίπου, αντικατέστησαν το δοχείο συμπλήρωσης απωλειών νερού και εκτόνωσης αναπτυσσομένης λόγω κυβικής διαστολής του –νερού - πίεσης στις κεντρικές θερμάνσεις-μεταφορά θερμότητας με νερό -.
Αυτή επίσης η μέθοδος σε παραλλαγές –ως προς τα τοιχώματα του δοχείου και τη <<φούσκα >>(*), αν σε ενδιαφέρει ή όποιον ενδιαφέρει, έχει εφαρμογές αν θέλομε μεγάλη δύναμη μετακίνησης εμβόλου για λίγο χρόνο πως?.
Αποταμιεύομε ενέργεια με μια μικρής ισχύος μηχανή σε αυτά τα συγκροτήματα (συσκευές) και την παίρνομε όταν τη θέλομε.
Όσο για αυτό Μπορείς να παίξεις, αν θέλεις, με μια τρόμπα, το αποφεύγω και Κάνεις το ίδιο, κλείνοντας το άκρο (πχ με το δάκτυλο) και αυτό είναι … .
Τα έγραψα χάριν αστειότητας που αν δεν τη δέχεσαι σου ζητώ ειλικρινά συγνώμη.
Για τα υπόλοιπα επανέρχομαι αργότερα.
(*) αντί για<< φούσκα>> μπορεί να έχομε ελεύθερο έμβολο –πιστόνι- <<τρελό>> μέσα σε κύλινδρο πλέον τώρα και όχι σε δοχείο επίσης πλέον εδώ αντί για νερό θα έχομε λάδι ή αν θέλεις(τε) υδραυλικό λάδι.
Φιλικά,
Ηλίας.
Και πάλι συγνώμη..

Damiano
30-05-10, 21:41
Καλημέρα.
προς
Damiano (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=43815)

(1)Σήμερα έκανα αναζήτηση .
Goomle –wilo-wilohellawΑΒΕΕ.
Φωτογ κάτω Α/Ρ πράσινο δοχείο Για αυτά <<Σε ένα χώρο 140 τ.μ. δίπλα στο Eκπαιδευτικό Kέντρο της Wilo Hellas στην Άνοιξη, περισσότερες από 50 αντλίες σε υποδειγματική εγκατάσταση (http://www.wilo.gr/cps/rde/xchg/gr-el/layout.xsl/2141.htm), πλήρη λειτουργία και δυνατότητα διεξαγωγής μετρήσεων και πειραμάτων.
… …
(2)Αυτό να μην θεωρηθεί όμως διαφήμιση αυτή η εταιρία μου ήρθε στο μυαλό τώρα.

(3)Αυτή επίσης η μέθοδος σε παραλλαγές –ως προς τα τοιχώματα του δοχείου και τη <<φούσκα >>(*), αν σε ενδιαφέρει ή όποιον ενδιαφέρει, έχει εφαρμογές αν θέλομε μεγάλη δύναμη μετακίνησης εμβόλου για λίγο χρόνο πως?.
Αποταμιεύομε ενέργεια με μια μικρής ισχύος μηχανή σε αυτά τα συγκροτήματα (συσκευές) και την παίρνομε όταν τη θέλομε.
Όσο για αυτό Μπορείς να παίξεις, αν θέλεις, με μια τρόμπα, το αποφεύγω και Κάνεις το ίδιο, κλείνοντας το άκρο (πχ με το δάκτυλο) και αυτό είναι … .
(4)Τα έγραψα χάριν αστειότητας που αν δεν τη δέχεσαι σου ζητώ ειλικρινά συγνώμη.
Για τα υπόλοιπα επανέρχομαι αργότερα.
(3) (*) αντί για<< φούσκα>> μπορεί να έχομε ελεύθερο έμβολο –πιστόνι- <<τρελό>> μέσα σε κύλινδρο πλέον τώρα και όχι σε δοχείο επίσης πλέον εδώ αντί για νερό θα έχομε λάδι ή αν θέλεις(τε) υδραυλικό λάδι.
Φιλικά,
Ηλίας.
(4)Και πάλι συγνώμη..

(1) θα το κοιτάξω, κάποια στιγμή, όλο και κάτι θα μάθω.
(2) … τι με νοιάζει αν κάνεις διαφήμιση, οι πληροφορίες με ενδιαφέρουν!
(3) αυτό, το έχω δει σε μηχανή επεξεργασίας μετάλλων, στο "κομμάτι" της κοπής. "Συμπίεζε" λάδι (στις 150 ατμόσφαιρες), σε μια "μπουκάλα", με έμβολο και ελατήριο (όπως μου είπαν) και … …
(4) όπως παίζεις, με τις λέξεις, παίζω και εγώ. Προς τι οι συγγνώμες!


Γεια,
Δαμιανός

.