PDA

Επιστροφή στο Forum : συναγερμός και τηλεφωνική γραμμή



setes
24-05-10, 21:33
Γεια σας.
Έχω εγκαταστήσει έναν συναγερμό premier 412 και τον έχω συνδέσει στην τηλεφωνική γραμμή για να στέλνει σήμα σε κέντρο security. Από τότε όμως ακούγεται ένα σφύριγμα στο ακουστικό του τηλεφώνου όταν κάποιος καλεί στο μαγαζί που έβαλα τον συναγερμό. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος; Στο μαγαζί υπάρχει φαξ και ιντερνετ (forthnet) και συναγερμός στην ίδια γραμμή.
Δοκίμασα να βάλω φίλτρο στη γραμμή που πάει στον συναγερμό αλλά τα ίδια.

geo1973
24-05-10, 22:52
το σφυριγμα ειναι σιγουρο πως προερχεται απο το συναγερμο?
αν ναι πολυ πιθανον να εχει προβλημα ο κωδικοποιητης...δοκιμασε με αλλη πλακετα.

mariosm
24-05-10, 23:01
Δοκιμασε συνδεοντας ενα πυκνωτη 100nF/63V παραλληλα στη γραμμη.

FILMAN
25-05-10, 11:57
Δοκιμασε συνδεοντας ενα πυκνωτη 100nF/63V παραλληλα στη γραμμη.Αυτό που λες είναι επικίνδυνο. Η τάση κουδουνισμού είναι πολύ παραπάνω από 63 βολτ. Επίσης αν αυτό έλυνε το πρόβλημα, θα το έλυνε και το φίλτρο.

stom
25-05-10, 12:35
Μηπως, λεω μηπως ο συναγερμος εχει δυνατοτητα dial-in και απανταει το modem?

Γενικοτερα συναγερμοι με τηλεφωνικη συνδεση ειναι ψιλοαχρηστοι...
Ο κλεφτης εχει φροντισει να αποσυνδεσει τα τηλεφωνα απο την εισοδο πρωτου επιχειρησει.
Με sms ειναι σαφως καλυτερα (αλλα και εκει υπαρχουν (δυσκολοτερα) αντιμετρα..)

geo1973
25-05-10, 18:29
αυτο το λες λογω εμπειριας ή καπου το ακουσες?
με sms λες ειναι καλυτερα.αρα συστημα με gsm.και ποιος σου ειπε οτι δε μπορει να ταπωθει το σημα της κινητης?
σε καθε περιπτωση τιποτα δεν ειναι αχρηστο απλα υπαρχουν διαφορες λυσεις που πολλες φορες εξαρτωνται απο τι ποσο σκοπευει να διαθεσει αυτος που θελει να καλυψει το χωρο του.

τελικα τι εγινε με το σφυριγμα?αν ειναι καινουρια πλακετα σιγουρα εχει εγγυηση και μαλον πρεπει να αλλαχθει.ολοι οι συναγερμοι που εχουν εισοδο τηλεφωνικης γραμμης ειναι σχεδιασμενοι να συμπεριφερονται κανονικα στο τηλεφωνικο δικτυο σαν ενα απλο τηλεφωνο και σε καμια περιπτωση δε πρεπει να δημιουργουν προβλημα (εκτος αν υπαρξει βλαβη)
τωρα για τη λυση του πυκνωτη τι να πω.αν αγοραζες ενα τηλεφωνο και σου δημιουργουσε προβλημα στην ομιλια θα κοιταζες να το σουλουπωσεις με ημιμετρα?εγω θα το αλλαζα...

Pxelectric
25-05-10, 19:30
Αγαπητέ φίλε αυτό γίνετε γιατί ο κωδικοποιητής στέλνει σήματα στον κεντρικό σταθμό όταν επικοινωνεί με το κέντρο αυτό που ακούς είναι το DDMF του κωδικοποιητή , και πρέπει να το ακούς όταν οπλίζεις η αφοπλίζεις το σύστημα η κατά την διάρκειας της ημέρας όταν στέλνει TEST . Αυτό πού πρέπει να κάνεις είναι να περάσεις στην είσοδο του συναγερμού πάντα με ένα φίλτρο την γραμμή του τηλεφώνου και από την έξοδο θα πάρεις εσύ για το τηλέφωνο σου . Έτσι και δεν θα σε ενοχλεί γιατί όταν στέλνει σήματα θα κόβετε η έξοδος μέχρι να περάσουν τα σήματα στο κέντρο και θα έχεις καλύτερη ασφάλεια .

geo1973
25-05-10, 21:00
παναγιωτη σειρα συνδεσμολογια τηλεφωνικης γραμμης βαζουμε οταν δεν υπαρχει adsl...αν υπαρχει adsl βαλουμε φιλτρο στην εισοδο του συναγερμου και απο την εξοδο φυγουμε προς το σπιτι παει το ιντερνετ το κοψαμε....
παντως αυτο που καταλαβα ειναι πως το σφυριγμα προερχεται μετα τη συνδεσμολογια του συναγερμου και σιγουρα δε πιστευω πως ενοει τη μεταδοση σηματων γιατι αυτη αντε να κρατησει 10''.....

setes
25-05-10, 21:39
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όταν διορθωθεί θα σας πω.

setes
26-05-10, 21:17
Τελικά το πρόβλημα είναι πιο περίεργο...
Όταν παίρνω τηλέφωνο στο μαγαζί από το κινητό μου ή από ένα άλλο κινητό δεν υπάρχουν προβλήματα. Όταν παίρνουν άλλοι στο μαγαζί από σταθερά τηλέφωνα ακούγεται ένα σφύριγμα στο ακουστικό!

JimKarvo
26-05-10, 21:57
Αν, λέω αν, βγάλεις τον συναγερμό από την τηλεφωνική γραμμή, υπάρχει πρόβλημα?

stom
27-05-10, 14:49
αυτο το λες λογω εμπειριας ή καπου το ακουσες?
με sms λες ειναι καλυτερα.αρα συστημα με gsm.και ποιος σου ειπε οτι δε μπορει να ταπωθει το σημα της κινητης?
σε καθε περιπτωση τιποτα δεν ειναι αχρηστο απλα υπαρχουν διαφορες λυσεις που πολλες φορες εξαρτωνται απο τι ποσο σκοπευει να διαθεσει αυτος που θελει να καλυψει το χωρο του.


Τι ειναι ευκολοτερο κατα την αποψη σου?
Να κοψεις τα καλωδια του τηλεφωνου ή να εγκαταστησεις gsm jammer?
Και με το πρωτο εισαι σιγουρος, με το δευτερο πως ξερεις οτι σιγουρα τοχεις "βουλωσει" και δεν "περναει"?

Ναι μεν το modem στη τηλεφωνικη γραμμη ειναι φτηνοτερο, ΑΛΛΑ το gsm ειναι ΠΟΛΥ καλυτερο και με κοντινο σχετικα κοστος.

Επι της ουσιας, απο οτι φαινεται κατι απανταει στις κλησεις
Μηπως λεω, μηπως εχει μπει κανα fax σε auto answer και ψαχνομαστε τσαμπα?

ice25
27-05-10, 15:03
όταν λες σφύριγμα???

την τηλεφωνική γραμμή την έχεις συνδέσει κανονικά in και out??
την έχεις βάλει παράλληλα??πως ακριβός την συνδεσες?

setes
27-05-10, 21:32
Τελικά ο συναγερμός είναι προγραμματισμένος να απαντάει μετά από κάποια κουδουνίσματα του τηλεφώνου. Εργοστασιακά ήταν ρυθμισμένος να απαντάει στα 2 κουδουνίσματα και όταν δεν προλάβαινες να το σηκώσεις νωρίς απαντούσε ο συναγερμός και ακουγόταν το σφύριγμα. Το ρύθμισα να απαντάει μετά από 9.

geo1973
27-05-10, 23:01
Τι ειναι ευκολοτερο κατα την αποψη σου?
Να κοψεις τα καλωδια του τηλεφωνου ή να εγκαταστησεις gsm jammer?
Και με το πρωτο εισαι σιγουρος, με το δευτερο πως ξερεις οτι σιγουρα τοχεις "βουλωσει" και δεν "περναει"?

Ναι μεν το modem στη τηλεφωνικη γραμμη ειναι φτηνοτερο, ΑΛΛΑ το gsm ειναι ΠΟΛΥ καλυτερο και με κοντινο σχετικα κοστος.

ως επαγγελματιας πολλες φορες πρεπει να προτεινεις διαφορες λυσεις..
πελατης μου κοσμηματοπωλης, που οχι μονο φοβοταν μηπως του κοψουν τις τηλεφωνικες γραμμες, ειχε σοβαρο προβλημα ακομη και με gsm μεταδωση, παρ'ολο που του το ειχα εγκαταστησει.φοβοταν οτι καποιος θα του κοψει τη γραμμη επειτα θα του ταπωσει το σημα της κινητης.πηγαμε στη λυση ip μεταδωσης με test ανα λεπτο...μιλαμε παντα για συνδεση με κεντρο ληψεως σηματων .οπως καταλαβαινεις δε μπορεις παντα να στηριζεσαι στις πιθανοτητες και στο τι ειναι πιο ευκολο....το ειπα και πιο πριν...ολα εξαρτωνται απο το τι κοστος ειναι διατεθιμενος να αναλαβει ο πελατης...τωρα αναφορικα για το κοστος ενος gsm module....χμ χμ χμ....
αυτα ειναι συναρτηση του τι υλικα θελεις να δουλεψεις....

JimKarvo
28-05-10, 00:15
Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί να πρέπει να απαντάει στις εισερχόμενες κλήσεις?

swl
28-05-10, 10:20
Ο συναγερμος απανταει στις τηλεφωνικες κλησεις ωστε να σου δωσει την δυνατοτητα να τον διαχειριστεις απο μακρια μεσω DTMF σηματων. Οπλιζεις, αφοπλιζεις, μαθαινεις εαν χτυπησε και αλλα ωραια που εχει προβλεψει ο κατασκευαστης του.

safetec
12-11-10, 23:52
οχι φιλε μου ......... στα δικα μου σιστηματα απανταει για να μπωρεις μεσο υπολογιστη να τον προγραματιζεις η να λινεις κανενα προβλημα π.χ αν ξεχασει ο πελατης τον κοδιο του η θελει να τον αλαξει !!! εγω το χρησιμοποιο κατα κορων και ετσι δεν χρεωνετε ο πελατης για κανενα λογο !!!

navar
12-11-10, 23:57
.................
Γιαννάκη ηρέμησε παλικάρι μου !!!!
30 ποστ σε λίγες ώρες !!!
πήρες παραμάζομα όλο το φόρουμ !!!
ξεθάβεις και θέματα απο μήνες πρίν !!!
επίσης καταλάβαμε οτι είσαι ηλεκτρολόγος και καλός και καταπιάνεσαι με όλα ...... αλλα πιο ήρεμα καμάρι μου ! πολύ εδώ μέσα είμαστε επαγγελματίες αλλα δεν ορμάμε όπου βρούμε !!!!!
χαλάρωσε καμάρι μου !!!!

Φιλικά Κωνσταντίνος !

safetec
13-11-10, 00:33
Γιαννάκη ηρέμησε παλικάρι μου !!!!
30 ποστ σε λίγες ώρες !!!
πήρες παραμάζομα όλο το φόρουμ !!!
ξεθάβεις και θέματα απο μήνες πρίν !!!
επίσης καταλάβαμε οτι είσαι ηλεκτρολόγος και καλός και καταπιάνεσαι με όλα ...... αλλα πιο ήρεμα καμάρι μου ! πολύ εδώ μέσα είμαστε επαγγελματίες αλλα δεν ορμάμε όπου βρούμε !!!!!
χαλάρωσε καμάρι μου !!!!

σορρυ φιλε !!

απλα εχω ενα παθος με την δουλεια και γενικα το γουσταρω πολυ το θεμα και μου αρεει να βοιθαω .. και για αυτο μπηκα εδω...

Φιλικά Κωνσταντίνος !

απλα εχω ενα παθος με την δουλεια και γενικα το γουσταρω πολυ το θεμα και μου αρεει να βοιθαω .. και για αυτο μπηκα εδω...

navar
13-11-10, 16:44
απλα εχω ενα παθος με την δουλεια και γενικα το γουσταρω πολυ το θεμα και μου αρεει να βοιθαω .. και για αυτο μπηκα εδω...
αν είναι έτσι λοιπόν καλώς μας ήρθες , και καλή διαμονή !