PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπέρταση 2/2.



Ηλιας Α
25-05-10, 10:00
Καλημέρα.
Έχει παρατηρηθεί (*) ότι η τάση ( a/c ) στην άφιξη των ροηφόρων αγωγών να είναι μεγαλύτερη της τάσης που υπάρχει στην αναχώρηση αυτών (**), απ ότι έχω μόνο ακούσει το παραπάνω οφείλεται στο συντονισμό κυκλωμάτων σειράς.
Ερωτώ για << συντονισμό κυκλωμάτων σειράς. >> πως ? συμβάλουν στην αύξηση της τάσης της προκείμενης και μόνο (***) περίπτωσης
(*) για μεγάλες αποστάσεις τάξης δεκάδων Km και υπ ορισμένες προϋποθέσεις .
(**) αυτό είναι δεδομένο γιατί το έχω διαπιστώσει στην πράξη.
(***) είμαι γνώστης του θέματος << συντονισμός >> αλλά για ένα απλό κύκλωμα με 2-3 αντιστάσεων , πυκνωτών και πηνίων σε διάφορες συνδεσμολογίες αυτό όμως δεν με βοηθά να δώσω επαρκή εξήγηση για το παραπάνω, και για αυτό ζητώ τη γνώμη σας.
Ευχαριστώ.

FILMAN
25-05-10, 12:00
Φαντάσου το κάθε καλώδιο ως πηνίο. Υπάρχουν κι άλλα φαινομενικά περίεργα όπως π.χ η ανύψωση της τάσης εξόδου ενός μ/ς όταν το φορτίο είναι επαγωγικό και βύθιση όταν είναι χωρητικό. Εννοείται βέβαια πως όλα έχουν μια εξήγηση και τίποτα δεν είναι μαγικό.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
28-05-10, 03:16
Ερώτηση .. μιλάμε για Τριφασικό ? και εαν ναι, με τι καλώδιο ?
Μεταφοράς ΔΕΗ ή απλή τροφοδοσία ? (παράδειγμα αντλιοστάσιο στα 500 μέτρα )

Ηλιας Α
29-05-10, 11:37
[QUOTE=ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69;369638]Ερώτηση .. μιλάμε

.
Καλημέρα

Σε ευχαριστώ και σένα που ασχολήθηκες με το θέμα μου.
μιλάμε για Τριφασικό ? και όχι μόνο αν είναι δε είναι μονοφασικό –παράληψη μου δεν το έγραψα – θα είναι γειωμένος ο ένας πόλος της πηγής.
και εαν ναι, με τι καλώδιο ? βάνε εσύ ότι νομίζεις
Μεταφοράς ΔΕΗ δε νομίζω να έχει καμία διαφορά ποιος είναι ιδιοκτήτης.
(παράδειγμα αντλιοστάσιο στα 500 μέτρα έγραψα στο 1 post <<για μεγάλες αποστάσεις τάξης δεκάδων Km
Συγνώμη για την υπόδειξη παίρνεις ένα σύστημα όποιο εσύ νομίζεις ότι θα δώσει αξιόλογη υπέρταση –η παρατηρηθήσα από μένα είναι το μέγιστο 5% - το αναπτύσσεις και αν μπορείς να μου το δώσεις με αριθ/κά παραδείγματα θα το καταλάβω καλύτερα’
Δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν τουλ/στον κάτι το συγκ/νο για αυτό δώσε ότι παραμέτρους εσύ νομίζεις. Και αν έχω τίποτα απορίες επανέρχομαι.
ευχαριστώ

nveli
29-05-10, 13:02
την αύξηση της τάσης στο τέλος της γραμμής την παρατήρησες όταν η γραμμή τροφοδοτούσε φορτίο ή όχι;
ελπίζω την τάση να την μέτραγες ταυτόχρονα στα άκρα.

Ηλιας Α
29-05-10, 16:19
[QUOTE=nveli;369898]την αύξηση .......
Σε ευχαριστώ και σένα που ασχολήθηκες με το θέμα μου..
την αύξηση της τάσης στο τέλος της γραμμής την παρατήρησες όταν η γραμμή τροφοδοτούσε φορτίο ή όχι;
Δεν είχα κρατήσει στατ/κά στοιχεία ,δεν με τόσο απασχολούσε τότε, πιστεύω ότι παρουσιαζόταν για Ι γραμμής κάτω του 50 % με περισσότερη αύξηση όταν το Ι→0.
ελπίζω την τάση να την μέτραγες ταυτόχρονα στα άκρα.
Αν πω ναι θα πω ψέματα δεδομένου βλ post 1 << για μεγάλες αποστάσεις τάξης δεκάδων Km >>
Η διαπίστωση γινόταν τηλ με βοήθεια άλλου ατόμου και είχα δε κάνει διασταυρώσεις .
Σε ερώτηση μου προς άτομο που θεωρείτο special πήρα την απάντηση <<είναι αποτέλεσμα συντονισμού κυκλωμάτων >> και αν θυμάμαι καλά << κυκλωμάτων σειράς>>

nveli
22-11-10, 21:11
στις αφόρτιστες γραμμές μεταφοράς εμφανίζεται το φαινόμενο ferranti, όπου η τάση άφιξης είναι μεγαλύτερη από την τάση αναχώρησης. Δεν γνωρίζω αν εμφανίζεται και στην χαμηλή τάση σε μετρήσιμο μέγεθος.