PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση σχετικά με ενισχυτές



rch
27-05-10, 22:44
Καλησπέρα σε όλους,έχω μια απορία η οποία είναι η εξής: Πώς μπορώ να διακρίνω την τάξη του ενισχυτή όταν ξέρω το σημείο λειτουργίας του;
Υποψιάζομαι ότι έχει να κάνει με το ρεύμα συλλέκτη.


Επίσης κάτι άλλο, έχω ένα κύκλωμα με ενισχυτές στους οποίους βάζω αρνητική ανατροφοδότηση (negative feedback), ως συνέπεια μεγαλώνει το bandwidth που σημαίνει ότι έχω πιο σταθερή ενίσχυση. Πώς μπορώ να το διατυπώσω αυτό πιο επιστημονικά ;


Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο που θα κάνει κάποιος να το διαβάσει, και πολύ περισσότερο αν πάρω απάντηση.

sakis
28-05-10, 11:52
η ατξη ενος ενισχυτη μμπορει να εντοπιστει απο την πολωση την τοπολογια εξοδου και την τοπολογια τροφοδοσιας .... μια ερευνα στην βικιπεδια θα σου τα ξηγησει παρα πολυ απλα αν εχει καποιο θεμα με συγκεκριμενο ενισχυτη ανεβασε ενα σχηματικο να σου εξηγησω αν ειναι πρωτης η δευετερας δημοτικου ταξης ....

τελος κατι δεν λες σωστα με την αρνητικη ανδραση και το bandwidth θα πρεπει να ξανακοιταξεις την ορολογια σου ...αλλο λες και αλλο εννοεις

FILMAN
28-05-10, 15:17
Σάκη σωστά το λέει, εφαρμόζοντας σε ένα ενισχυτή αρνητική ανάδραση (εκεί που πριν δεν είχε καθόλου) η ενίσχυση πέφτει και η απόκριση συχνότητας γίνεται πιο πλατιά.

Hary Dee
28-05-10, 21:35
Επίσης κάτι άλλο, έχω ένα κύκλωμα με ενισχυτές στους οποίους βάζω αρνητική ανατροφοδότηση (negative feedback), ως συνέπεια μεγαλώνει το bandwidth που σημαίνει ότι έχω πιο σταθερή ενίσχυση. Πώς μπορώ να το διατυπώσω αυτό πιο επιστημονικά ;


Σάκη σωστά το λέει, εφαρμόζοντας σε ένα ενισχυτή αρνητική ανάδραση (εκεί που πριν δεν είχε καθόλου) η ενίσχυση πέφτει και η απόκριση συχνότητας γίνεται πιο πλατιά.

Για να καταλάβεις καλύτερα αυτό που λέει ο Φίλιππος δες το παρακάτω σχήμα:

http://www.hometheaterhifi.com/volume_5_4/images/negativefeedbackessaygraphic1.gif
(http://www.hometheaterhifi.com/volume_5_4/essaynegativefeedbackoctober98.html)

Ενώ πριν είχες πολύ μεγάλο κέρδος για χαμηλές συχνότητες και χαμηλότερο για πιο υψηλές, τώρα τις περιορίζεις όλες σε μία περίπου τιμή. Οπότε βλέπεις τώρα γιατί σταθεροποιείται το κέρδος σε σχέση με τη συχνότητα.
Δεν ξέρω αν μπορούμε να το παρομοιάσουμε και με ένα equalizer, στο οποίο χαμηλώνουμε προοδευτικά το κέρδος προς τις χαμηλές συχνότητες...