PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για κεραία VHF



freewind
28-05-10, 20:51
Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου πεί γιατί στις VHF κεραίες (πχ diamond x50)κάνουνε ένα loop στο καλώδιο κάτω απο τον connector.Εχω αυτη την κεραία και σε ενα απο τα σχεδιαγράματα των οδηγιών φαίνεται αυτο το loop αλλα δεν εξηγεί πουθενά το λόγο ύπαρξής του.Επίσης αν ξέρει κάποιος πόσα εκατοστά κάτω απο τον connector πρέπει να γίνει και πόσα εκατοστά διάμετρο πρέπει να έχει αυτή η σπείρα;Ευχαριστώ προκαταβολικά.

aeonios
28-05-10, 21:18
Γιατί αν σου μπει νερό στη κάθοδο σε περίπτωση που πέσει βροχή και δεν έχεις στεγανοποιήσει την κεραία να μην πάει κάτω ως τον πομποδέκτη σου!

SV2HIA
28-05-10, 21:44
Όπως έγραψε και ο aeonios για το νερό. Όσο για την απόσταση 40 εκατοστά απο εκεί που βιδώνει ο κονέκτορας και η διάμετρος 12,5 εκατοστά.

nikknikk4
28-05-10, 22:44
δεν είναι για νερό
είναι balun ρεύματος και η απόσταση το δυνατόν η μικρότερη

GeorgeVita
28-05-10, 22:54
... εγώ ψηφίζω την υδραυλο-μηχανική άποψη!

Δηλαδή προστασία από τα νερά και μηχανική ευχέρεια κατά την τοποθέτηση ή την απομάκρυνση (κατέβασμα) της κεραίας. Το έξτρα μήκος της καθόδου δίνει άνεση στο ξεβίδωμα της βάσης χωρίς να αφαιρούμε και την κάθοδο από τον ιστό.

Μη ξεχνάμε ότι μιλάμε για ομοαξονικό καλώδιο!

Φιλικά,
Γιώργος

nikknikk4
28-05-10, 23:01
κατέβασε το πρόγραμμα SETUP ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΙ 278
ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ
( κεραίες , γραμμές μεταφοράς , δικτυωματα
BalUn , φιλτρα , εξασθενητες κ.λ.π.
του SV1BYO

από εδώ http://www.sv1cim.gr/soft/sv1byo_soft/sv1byo_soft.htm (http://www.sv1cim.gr/soft/sv1byo_soft/sv1byo_soft.htm)

και πήγαινε στο κεφάλαιο 6.5

.

GeorgeVita
28-05-10, 23:09
Γειά σου nikknikk4,

α. Εχω Ubuntu, Fedora, Puppy Linux τρέχει εκεί χωρίς wine ή άλλα win-emulators;
β. Εχεις κάποια άλλη παραπομπή (λ.χ. ARRL);
γ. Τα current balun τα έχω δεί σε τροφοδότηση διπόλων ή ανοιχτών γραμμών και όχι βέβαια στη βασική τροφοδότηση με ομοαξονικό καλώδιο! Πως θα λειτουργήσει με τη θωράκιση;

G

Γαληνίτης
29-05-10, 01:00
Eίναι coaxial RFChoke, με σκοπό να απομονώσει την ομοαξονική γραμμή μεταφοράς από ρεύματα κεραίας επαγόμενα στην εξωτερική επιφάνεια του μπλεντάζ (line isolator). Δρα σαν RF choke για τα ρεύματα κεραίας, χωρίς να επηρεάζει τα ρεύματα γραμμής μεταφοράς.
Ούτε η διάμετρος, ούτε ο αριθμός σπειρών είναι κρίσιμα. Π.χ. 3-4 σπείρες με διάμετρο 10 εκ. για τη ζώνη των 2m VHF.
Μπορεί να μπεί αμέσως κάτω από το σημείο τροφοδοσίας ή λ/4 πιο κάτω (κοιλία ρεύματος-δεσμός τάσης).
Σε διπολικές ή μπημ κεραίες παίζει τον ρόλο Balun ρεύματος 1:1, που μετατρέπει την ισοσταθμισμένη (Βalanced) είσοδο της κεραίας σε unbalanced .

HFProject
29-05-10, 01:07
Συμφωνώ απόλυτα με τον Κώστα.


@ Γαληνίτης +1000

jeik
29-05-10, 03:06
Eίναι coaxial RFChoke, με σκοπό να απομονώσει την ομοαξονική γραμμή μεταφοράς από ρεύματα κεραίας επαγόμενα στην εξωτερική επιφάνεια του μπλεντάζ (line isolator). Δρα σαν RF choke για τα ρεύματα κεραίας, χωρίς να επηρεάζει τα ρεύματα γραμμής μεταφοράς.
Ούτε η διάμετρος, ούτε ο αριθμός σπειρών είναι κρίσιμα. Π.χ. 3-4 σπείρες με διάμετρο 10 εκ. για τη ζώνη των 2m VHF.
Μπορεί να μπεί αμέσως κάτω από το σημείο τροφοδοσίας ή λ/4 πιο κάτω (κοιλία ρεύματος-δεσμός τάσης).
Σε διπολικές ή μπημ κεραίες παίζει τον ρόλο Balun ρεύματος 1:1, που μετατρέπει την ισοσταθμισμένη (Βalanced) είσοδο της κεραίας σε unbalanced .

Κι εγω συμφωνω , αλλά υπαρχει μια διαφορα ,βλεπω 1 σπειρα στις περισσοτερες κατακορυφες κεραιες vhf , ενω 4 και πλεον σπειρες στο σαιτ του sv1byo , μηπως ισχυουν και οι 2 ενεργειες αλλα για διαφορετικο λογο κατα περιπτωση ?

freewind
30-05-10, 21:16
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.Εμένα πάντως μου έχουν πει για μία σπείρα και όχι για τεσσερις,ποιο να είναι το σωστo;;;

jeik
31-05-10, 01:38
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.Εμένα πάντως μου έχουν πει για μία σπείρα και όχι για τεσσερις,ποιο να είναι το σωστo;;;

To σωστο ειναι να μετρησεις τα στασιμα σου και με τις 2 καταστασεις και στη συνεχεια να σε μετρησουν σε διαφορετικα σημεια , παλι με 1 ή 4 σπειρες κι οπως ακουστεις καλυτερα ετσι να το αφησεις , αυτο ειναι το σωστο , μην περιμενεις να παρεις σαφη απαντηση σε τετοιο θεμα , εγω πχ σου λεω να κανεις 6 σπειρες :001_rolleyes: , γιατι ετσι μου κατσε η ''μελετη'' , για σενα θα ειναι σωστο ? μπορει οι σπειρες που θα κανεις
να αλλαζουν το λωβο ακτινοβολιας προς το χειροτερο , ποτε δεν ξερεις ,χιλιοι δυο παραγοντες που ανατρεπουν τα δεδομενα , σταματαω γιατι ανοιγει μεγαλη συζητηση.......

Γαληνίτης
31-05-10, 04:30
Ο αριθμός των σπειρών δεν είναι κρίσιμος, αφού πρόκειται για RFchoke. Αρκεί η (καθόλου κρίσιμη) επαγωγική αντίδραση (inductive reactance, XL) του σχηματιζόμενου πηνίου (τσοκ) να είναι αρκετά μεγαλύτερη των 5ΟΩ, ώστε να δράσει σαν απομονωτής -αποζεύκτης- της γραμμής (line isolator). Δουλεύει ακόμα και με μία μόνο σπείρα, καλύτερα όμως με 3-4.
Μια επαλήθευση της αποτελεσματικότητάς του γίνεται αν πιάσουμε με το χέρι ή μετακινήσουμε το κοάξιαλ. Χωρίς το τσοκ επηρεάζονται τα στάσιμα, λόγω των (ανεπιθύμητων) ρευμάτων κεραίας που διαρρέουν την εξωτερική επιφάνεια του μπλεντάζ, μετατρέποντάς το σε ακτινοβολητή.
To τσοκ δεν αυξάνει την ακτινοβολία της κεραίας. Απλά εμποδίζει την (ανεπιθύμητη) ακτινοβολία της γραμμής, ενισχύοντας την παρόμοια (αποζευκτική της γραμμής) δράση των ράντιαλς.

freewind
31-05-10, 23:42
Ο αριθμός των σπειρών δεν είναι κρίσιμος, αφού πρόκειται για RFchoke. Αρκεί η (καθόλου κρίσιμη) επαγωγική αντίδραση (inductive reactance, XL) του σχηματιζόμενου πηνίου (τσοκ) να είναι αρκετά μεγαλύτερη των 5ΟΩ, ώστε να δράσει σαν απομονωτής -αποζεύκτης- της γραμμής (line isolator). Δουλεύει ακόμα και με μία μόνο σπείρα, καλύτερα όμως με 3-4.
Μια επαλήθευση της αποτελεσματικότητάς του γίνεται αν πιάσουμε με το χέρι ή μετακινήσουμε το κοάξιαλ. Χωρίς το τσοκ επηρεάζονται τα στάσιμα, λόγω των (ανεπιθύμητων) ρευμάτων κεραίας που διαρρέουν την εξωτερική επιφάνεια του μπλεντάζ, μετατρέποντάς το σε ακτινοβολητή.
To τσοκ δεν αυξάνει την ακτινοβολία της κεραίας. Απλά εμποδίζει την (ανεπιθύμητη) ακτινοβολία της γραμμής, ενισχύοντας την παρόμοια (αποζευκτική της γραμμής) δράση των ράντιαλς.
Κώστα σε ευχαριστώ πολύ,ήσουν απόλυτα κατατοπιστικός.Τώρα έφυγα για aircell 7!!!

Holy Driver
26-08-14, 10:41
Καλημέρα

Μιάς και αναφέρθηκε η Χ50, θέλω να ρωτήσω κάτι.
Γιατί η εταιρία στον τιμοκατάλογό της για τη συγκεκριμένη κεραία, έχει 95 δολάρια και στην Ελλάδα έχει 45-55 ευρώ;
Τόσο μάγκες είναι εδώ οι έμποροι ή έχει βρωμίσει η αγορά απομοιμήσεις;

SV1GRN
27-08-14, 10:45
Μην συγκρίνεις τιμές στις ΗΠΑ με τιμές στην ΕΕ, πρόκειται για ανόμοια σύγκριση. Στην Ευρώπη πχ στο wimo.com έχει 49€. Εδώ, οι τιμές διαφέρουν και εντός ΕΕ πχ τα μηχανήματα συνήθως είναι φθηνότερα στη χώρα μας. Παλιά που κάναμε κάποιες αγορές τα αξεσουάρ θυμάμαι ήταν ακριβότερα.

apollonic
28-08-14, 00:36
ε, να πω και γω κάτι
είχα παλιά μια κεραία FM δίπολο για τον δέκτη μου, ένα Philips πολύ καλό που το είχα κατσαβιδιάσει. (όχι PLL αλλά καλό, του είχα βάλει ρύθμιση με ποτενσιόμετρο στη σίγαση)
για μια στιγμή λοιπόν άρχισε να μην πιάνει καλά μέχρι σιγα-σιγά και καθόλου. Τι είχε συμβεί? Έτσι πρόχειρα που είχα συνδέσει το ομοαξονικό πάνω στα δύο σωληνάκια του διπόλου (Κάθετα), πήρε νερό και το κατέβασε μέσα στο tuner, πάνω στην πλακέτα ! Καταλαβαίνετε τι έγινε. Βενετία πλημυρισμένη και μουχλιασμένη. Που να πιάσει σταθμό
Μετά όμως που το καθάρισα, έφτιαξε 100% Αν όμως ήταν πομποδέκτης, μάλλον θα έκαιγε τα τρανζίστορ εξόδου

SV1DB
28-08-14, 10:14
Πάντα και ειδικά στα ομοαξονικά καλώδια κοντά στην κεραία εκτός από την στεγανοποίηση με ταινία αυτοβουλκανιζόμενη
κάνουμε και μία στροφή του ομοαξονικού προς τα πάνω οπότε και υγρασία ή νερό να πάρει δεν θα κατέβει κάτω λόγω της
βαρύτητος .