PDA

Επιστροφή στο Forum : Arduin-Dc Motor-safe stop



xmaze
29-05-10, 20:52
Γεία θέλω να κάνω μία απλή ερώτηση, ελέγχω έναν κινητήρα με arduino με τη βοήθεια και ενός TIP 120 transistor. θέλω όμως να διασφαλίσω οτι εάν κάτι εμποδίζει την κίνηση και οπότε ο κινητήρας δέν μπορεί να περιστραφεί να διακόπτετε η παροχή! Γίνεται αυτό με κάποιον τρόπο χωρίς την παρεμβολή κάποιου αισθητήρα? Στο μυαλό μου σαν ασχετος, μου έρχεται μόνο η απορία εάν αυξάνεται κάποια τάση υπερβολικά καθώς ο κινητήρας ζορίζεται!!

Ευχαριστώ πολύ

Με αισθητήρα είναι εύκολη λύση απλά θέλω να μάθω εάν υπάρχει εναλλακτική λύση..φανταστείτε ότι έχει παγιδευτεί ένα ζώο σε μια πόρτα που κλείνει αυτόματα!!

koze85
29-05-10, 22:12
Θεωρητικά ναι με ένα καλό καλιμπράρισμα και ένα delay στον έλεγχο των mA που καταναλώνει ωστε να μην μπερδευτεί με την εκίνηση. Πρακτικά θα καθυστερήσεις τον έλεγχο καμιά 500 ms (βασικά θα το δεις αυτό) ωστε να τραβήξει ρέυμα απο την παροχή για να ξεκινήσει το μοτέρ και μετά θα ελέγχεις τα Α που καταναλώνει. Μετά θα ορίσεις σε πιο ρεύμα απο το ζόρισμα του Μοτέρ να σταματάει και να γυρνάει προς τα πίσω (όπως σε διάφορα τζάμια αυτοκινήτων πχ megane) - σε σχέση με το ρεύμα που καταναλώνει στην κανονική λειτουργία . Μπορείς να το ελέγξεις με ένα απλό AD μετρώντας τα volt στα άκρα ενός shunt (μικρού εύρους) και να τα κάνεις mA ανάλογα με την ανάλυση του AD και του shunt που έχεις επιλέξει.

xmaze
30-05-10, 02:41
Μπορείς να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειές για να προσπαθήσω να βρώ κάποιες πληροφορίες!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Mihos
30-05-10, 02:57
Εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Shunt_(electrical)#Use_in_current_measuring) λέει κάποια πράγματα για αυτό που περιγράφει ο koze85.