PDA

Επιστροφή στο Forum : Xilinx 12.1, VHDL κλπ



psycoclan1
30-05-10, 19:53
hello, πριν λιγες μερες μου ηρθε η "τρελλα" να ασχοληθω σοβαρα με τη σχεδιαστικη σουιτα της xilinx, λογω του οτι το κανουμε κ στο τει το συγκεκριμενο προγραμμα. :)

Το θεμα ειναι οτι η παρουσιαση στο τει ειναι πολυ περιληπτικη διοτι θελει πολυ "καψιμο" για να μαθεις τι παιζει και εδω κ μια βδομαδα εχω εγκαταστησει στο pc μου την εκδοση 12.1 η οποια κατα την εγκατασταση ζηταει κ το matlab!!!! (Τι εχει να κανει το matlab με αυτο?)

Γενικα θα ηθελα καποιος που ασχολειται με αυτο το προγραμμα να μου πει απο που να "αρχισω" να καταλαβω 5-10 πραγματακια. Πχ ξερω τι ειναι τα CPLD αλλα δε ξερω ποια η διαφορα τους στα settings των Projects. Επισης υπαρχει κανενα καλο pdf για τη VHDL για αρχαριους ομως :)

Αυτα. Sorry αν κουρασα.

ΥΓ : Αν υπαρχουν και τπτ παραδειγματα, ετοιμα projects (οχι ομως περιπλοκα) δεκτα!!!

thx

GeorgeVita
30-05-10, 20:04
Γειά σου psycoclan1, ψάχνοντας βρήκα ότι:

The list price for ISE 12.1 starts at $2995 for the Logic Edition, Xilinx said ...

Βάλε και τις υπόλοιπες τιμές για να ξέρουμε πόσο κάνουνε, μη χάνουμε την ώρα μας μαθαίνοντας τίποτα φθηνο-προγράμματα ...

Φιλικά,
Γιώργος

KOKAR
30-05-10, 20:09
μάζευε και ας είναι και copies.....:lool:
τα αγαθά copies κτώνται .....:lool:

υ.γ
μήπως υπάρχει η περίπτωση να είναι demo ????:confused1:

HFProject
30-05-10, 20:19
Είμαι σίγουρος ότι ήταν demo.

psycoclan1
30-05-10, 20:35
πλακα με κανετε ετσι?

KOKAR
30-05-10, 20:46
πλακα με κανετε ετσι?

γιατί το λες αυτό ???

mp3dialer
30-05-10, 21:02
Παιδιά η Xilinx βγάζει Web Design Edition του ISE η οποία και είναι δωρεάν:

http://www.xilinx.com/tools/webpack.htm


Από εκεί και πέρα όσον αφορά την ερώτηση σου, δεν έχει καμία σχέση με το Matlab. Επειδή εγώ δουλεύω σε παλαιότερη έκδοση του ISE δεν ξέρω εάν βάλανε κάποιο component για αλληλεπίδραση με το Matlab, αλλά και να το έκαναν θα υπήρχαν ανάλογα μηνύματα ή guidance για το πως να το κάνεις.

Πολύ χλωμό να το ζητάει κατά την εγκατάσταση. Θα το κοιτάξω όμως γιατί μου κίνησες την περιέργεια.

Lykos1986
30-05-10, 23:15
Μια χαρά σχέση έχει με το MatLab! Ο psycoclan1 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33250) έχει ή την έκδοση DSP Edition ή την System Edition. Καμία από τις δύο δεν είναι δωρεάν και το κόστος τους αρχίζει από τα 5.000Euros για μοναδική άδεια. Όπως όμως όλοι ξέρουμε… όλα copies κτώνται!!!

Παλαιότερα η Xilinx παρείχε ανεξάρτητες εγκαταστάσεις για τα προγράμματα της αλλά πλέον ανάλογα με το κλειδί που θα βάλεις σου εγκαθιστά όλα τα προγράμματα με μόλις μια εγκατάσταση. Αυτός είναι και ο λόγος που μέχρι τώρα η εγκατάσταση δεν είχε ζητήσει σε κανέναν να έχει προεγκατεστημένο το MatLab, αφού κανένας δεν έβαζε το DSP Tools.

Το DSP Tools, που είναι ένα από τα σημαντικότερα περιφερειακά προγράμματα για την δημιουργία DSP oriented design (πράγμα σημαντικότατο για σοβαρά συστήματα που σέβονται τον εαυτό τους) είναι άμεσα συνδεδεμένο με το MatLab. Αυτό που κάνει είναι να παίρνει τις βιβλιοθήκες του και κάποια άλλα εργαλεία του (τα περιγράφω αρκετά γενικά αλλά μπορώ να γίνω πολύ συγκεκριμένος αν το θέλετε) και με αυτόν τον τρόπο μπορείς να δημιουργήσεις τρελά συστήματα πραγματικής επεξεργασίας σημάτων κτλ.

Τώρα psycoclan1 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33250) για τις ερωτήσεις σου. Ναι, θέλει τρελό κάψιμο για να ασχοληθείς με κάτι τέτοιο. Είναι αρκετά εύκολο στην αρχή αλλά γίνεται τρελά περίπλοκο όσο προχωρεί. Οι γνώσεις σου θα πρέπει να φύγουν από τον καθαρά προγραμματισμό και να πάνε σε αρχιτεκτονικές, αρκετά βαθιά πράγματα των ψηφιακών, σχεδιαστικές μεθοδολογίες, εσωτερικό FPGAs, DSPs και άλλα πολλά.

Επίσης είναι καλό που σου ήρθε η τρέλα να ασχοληθείς, αλλά μακάρι να σου μένει και όσο περνάει ο καιρός. Το λέω αυτό γιατί αφού είσαι στο Τμήμα Ηλεκτρονικής Θεσσαλονίκης αργότερα θα μάθεις και τους μικροελεγκτές και τότε θα καταλάβεις πως για τα κυκλώματα της σχολής αλλά και για όλα όσα έχεις αυτήν την στιγμή στο μυαλό σου, μπορείς να τα κάνεις μακράν πιο εύκολα με έναν μC. Τα FPGAs όμως είναι κάτι τελείως διαφορετικό που όμως κάνεις τρελά πράγματα. Οπότε θα πρέπει να επιλέξεις το τι θέλεις να κάνεις. Αν απλά θες να κάνεις κυκλώματα επιπέδου σχολής αλλά και αρκετά επίπεδα μεγαλύτερης δυσκολίας τότε δεν χρειάζεται να σπαταλήσεις χρόνο για τα FPGAs, πόσο μάλλον για τα CPLDs. Ένας καλός μC είναι ότι πρέπει… και γνώμη μου είναι να πας αμέσως στους ARMs (είτε σε Cortex-M αρχιτεκτονική ή 7,9).

Για όλες τις άλλες ερωτήσεις, την βοήθεια που θες για να ξεκινήσεις κτλ μπορώ να σου δώσω κάποια πράγματα για να σε βοηθήσω αλλά καλύτερο θα ήταν να απευθυνθείς στο εργαστήριο. Δεν ξέρω ποιος σας έκανε την παρουσίαση αυτήν την χρονιά, αλλά γενικός είναι περιληπτική η παρουσίαση ( νομίζω είχαν γίνει κάποιες κινήσεις για να αναπτύξουν αρκετά και τις παρουσιάσεις τους και γενικότερα το επίπεδο αλλά δεν ξέρω αν έγινε κάτι). Όχι ότι δεν θα μπορούσε να γίνει πιο περίπλοκη… αλλά ακόμα και με αυτές τις γενικότητες οι μισοί φοιτητές είναι κιόλας χαμένοι από το 5 λεπτό. Οπότε άσκοπος κόπος να πας στα πιο βαθιά. Αν πάντως είχες μπει στο εργαστήριο νωρίτερα τότε θα σου έλυνα από κοντά ότι θέλεις… έτυχε να περάσω από εκεί μέσα (για ένα πολύ πολύ μικρό χρονικό διάστημα)… καλός ή κακός! Στείλε μου ένα PM για να σου πω σε ποιον καθηγητή να απευθυνθείς (εκτός και αν έχει φύγει σε άλλο εργαστήριο ή και γενικότερα. Εχω χάσει κάθε επαφή με το εργαστήριο εδώ και πολύ καιρό και μάλλον δεν θα την βρω ποτέ ξανά) ποια μαθήματα να πάρεις και ότι άλλο θες…

Πάντως από Xilinx δύσκολα θα βρεις εύκολα papers για αρχαρίους. Απευθύνεται συνήθως για λίγο πιο προχωρημένους (και αυτό δεν το κατάλαβα ποτέ, αφού από κάπου θα πρέπει να ξεκινήσεις). Για γενικές πληροφορίες καλύτερο θα ήταν να δεις την σελίδα της Altera. Έχει αρκετά πιο κατανοητούς οδηγούς κτλ

psycoclan1
31-05-10, 00:12
γιατί το λες αυτό ???

αστειευομενος το λεω :) θελω να πω αφου υπαρχουν τα τορεντ λογικο δεν ειναι? :)

φιλε λυκος εχω ασχοληθει με μικροελεγκτες, αρκετα τα προηγουμενα χρονια (κ αυτο μεσω του ΤΕΙ ξεκινησα να ψαχνομαι, 4ο ετος ειμαι :) :) :) ) αλλα γενικα ψαχνομαι κ καθε λιγο ολο κ με κατι νεο καταπιανομαι. Οπως σωστα ειπες κ συ, με μC μπορεις να κανεις πολλα ευκολα κ γρηγορα αλλα οσο πιο Low-level εισαι τοσο πιο πολλες δυνατοτητες εχεις. Με το xilinx θελω να ασχοληθω λογω του οτι μου ετυχε ενα Project ενδιαφερον κ ειναι αμαρτια να το αφησω :) περαν του ΤΕΙ. Σου στελνω πμ να τα πουμε κ τετ-α-τετ!