PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα ηλιακού-τι πρέπει να προσέξω;

scooterlord
30-05-10, 23:05
Καλησπερίζω τους πάντες σε αυτό το υπέροχο forum. Μπαίνω στο ψητό για να μη σας κουράζω.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ηλιακό θερμοσίφωνα, μόνο που δεν έχω ιδέα από το αντικείμενο και είπα να ρωτήσω τους γνώστες εδώ μέσα. Το μόνο που ξέρω είναι ότι χρειάζομαι μεγαλούτσικο, για 4μελή+ οικογένεια.

Τι μάρκα να διαλέξω και γιατί; Υπάρχουν τίποτα 'κρυφές' γνώσεις για τους ηλιακούς που τις αντιλαμβάνεσαι εκ των υστέρων; Εννοείται πως ψάχνω για κάτι αξιόπιστο. Τι πρέπει να προσέξω;

Πόσα λίτρα να είναι; Υπάρχει χρέωση για την εγκατάσταση;

Αύριο πρωί πρωί θα πάρω τους δρόμους βέβαια να ρωτήσω, αλλά καλό θα είναι να πάω λιγάκι ενημερωμένος. Αν κάποιος γνωρίζει κάποιο λινκ για να ενημερωθώ καλύτερα επί του θέματος, ευπρόσδεκτο!

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας!

george1
31-05-10, 15:47
κατι παραπανω απο αυτα που ηδη ξερεις θα μαθεις σιγουρα http://www.monachos.gr/forum/

steldim
08-06-10, 08:16
Έχω ακούσει ότι οι ηλιακοί θερμοσίφονες μάρκας Μαλτέζος
είναι καλοί αλλά και Ελληνικοί, πράγμα σημαντικό για τη
σημερινή οικονομική μας κρίση.

ΘΕΟΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
08-06-10, 09:21
Να προτιμήσεις κάποια ελληνική μάρκα γιατί δεν υστερούν σε τίποτα απο τις ξένες, ισα ισα που είναι πολύ μπροστα σε ποιότητα π.χ ΜΑΛΤΕΖΟΣ, ΦΥΡΟΓΕΝΗΣ και άλλες λιγότερο γνωστές. Οσο για τη χωρητικότητα 160 - 200 lt είναι η πιο ιδανική. Καλή επιλογή.

ΘΕΟΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
08-06-10, 09:26
Ξέχασα να σου πω να είναι οπωσδήποτε κλειστού κυκλώματος για να μην έχεις πρόβλημα με τις παγωνιές.

Stergios_[.gr]
08-06-10, 09:50
Ο ΦΥΡΟΓΕΝΗΣ βάρεσε κανόνι...

katsigiannis
08-06-10, 09:53
φιλε μαλτεζος ειναι εγγυηση.αν βρεις βεβαια τη σωστη και ποιοτηκη εγκατασταση πιθανον να τον κρατησεις αρκετα χρονια

petros10
16-06-10, 15:25
Ρίξε μια ματιά και στα CosmoSolar. Εχω βάλει δύο και είμαι ικανοποιημένος. Με κέρδισαν σε 3 σημεία. α) Το μπόιλερ δεν έχει ραφή, είναι φτιαγμένο με εξέλαση μετάλλου. β) Ο σκελετός δεν είναι γαλβανισμένο σίδερο αλλά χονδρό αλουμίνιο (εξάγεται στο εξωτερικό) και το σπουδαιότερο (που δεν το βλέπω συχνά στα άλλα) γ) η είσοδος του κρύου νερού στο μπόιλερ είναι από το πλάι με σχάστρα δηλαδή το κρύο νερό δεν ανακατεύεται με το ζεστό όπως μπαίνει αλλά γεμίζει σιγά σιγά το κάτω μέρος του μπόιλερ. Το μειονέκτημα, κοστίζει …

tzitzikas
04-03-13, 19:00
Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για αγορά ηλιακού θερμοσίφωνα. Θα ήθελα να με ενημερώσετε όσοι γνωρίζεται κάποιες μάρκες που αξίζουν, χωρίς βέβαια να είναι πολύ ακριβοί.Και τι να προσέξω. Ευχαριστω.

Κυριακίδης
04-03-13, 19:41
Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για αγορά ηλιακού θερμοσίφωνα. Θα ήθελα να με ενημερώσετε όσοι γνωρίζεται κάποιες μάρκες που αξίζουν, χωρίς βέβαια να είναι πολύ ακριβοί.Και τι να προσέξω. Ευχαριστω.

Εγώ πάντως ψηφίζω Μαλτέζος ... (όπως και τα παιδιά παραπάνω ... τυχαίο? δεν νομίζω !) ...
Τον είδα 1η φορά όταν τον εγκαταστήσαμε (στο πατρικό σπίτι ήμουν πιτσιρίκος του Δημοτικού) και συνεχίζω να τον βλέπω ακάθεκτο στα 48 μου χρόνια (τώρα) ... ελπίζω να ζω μέχρι τα 80 να το χαίρομαι !
Βέβαια εδώ πάνω στον Έβρο με τα τσουχτερά κρύα άντεξε καλά ...
Είχε βέβαια 5-6 προβλήματα ... όπως ότι τις 3 φορές δεν έτρεχε νερό καθόλου από φράξιμο στην παγωνιά. Και 2 φορές που έσπασε σωλήνας εξωτερικός (τουμπόραμα) ... αλλά ο Μαλτέζος δεν χαμπαριάζει από τέτοια.

χωρίς βέβαια να είναι πολύ ακριβοί.Και τι να προσέξω. Το ακριβό δεν σημαίνει απαραίτητα "ακριβό" .. π.χ. είχα πάρει προσφορά από Κωτσόβολος ... της Calpak 500 ευρώ (Για το δικό μου σπίτι) .. (Τότε της Μαλτέζος είχε 800 ευρώ) ... ο Ηλιακός της Calpak στα 3 χρόνια τον έκανα απόσυρση (τρύπησαν σωλήνες εντός του καθρέφτη) και τώρα πάλι πήρα Μαλτέζος και είμαι στα 13 χρόνια ... για σύγκρινε τώρα το "φθηνό"

dan
04-03-13, 20:09
Ψήφο στο Μαλτέζο και από μένα.
Σου προτείνω να πάρεις επιλεκτικό συλλέκτη τιτανίου (Tinox) έχει πολύ μεγαλύτερη απόδοση σε σχέση με τους απλούς.

kanivallos
04-03-13, 21:15
Ότι και να προτιμήσεις πάντως να προσέξεις τη ΔΩΡΕΑΝ τοποθέτηση!!!
Σου λένε με την αγορά, δωρεάν η τοποθέτηση αλλά σου χρεώνουν τα υλικά: τους σωλήνες 3 ευρώ το μέτρο και το καλώδιο 4 ευρώ το μέτρο!!
Υπολόγισε την απόσταση που θα χρειαστείς και αγόρασε από μαγαζί με υδραυλικά τη διπλάσια απόσταση (ζεστό-κρύο) σε σωλήνα τουμπόρεμα 15 χιλιοστών (0,65 το μέτρο) αντίστοιχο μήκος μόνωσης και καλώδιο εύκαμπτο 4 χιλιοστών από ηλεκτρολογικά.

tzitzikas
05-03-13, 17:24
καλησπέρα και ευχαριστω για τις απαντήσεις σας. για τους Nobel και τους helional γνωριζετε?

ΓΙΑΟΥΤΣ
10-03-13, 19:51
Φιλε με κλειστα ματια ... http://www.helioakmi.com/

εκτος αν θες κατι λιγο ποιο φθηνο http://www.elco.gr/index.php/gr/products/list/group/sunheaters.html

angel_grig
11-03-13, 14:56
Και εγω ψηφιζω Μαλτεζο!!

giwrgosss
11-03-13, 21:02
+ και απο μένα για Μαλτεζο , σχεδόν 30 χρόνια στην ταράτσα και το δικό μου , και του γείτονα , δεν έβγαλε το παραμικρό πρόβλημα , ειλικρινά απόρησα τόσα χρόνια , αν σκεφτείς οτι το δικό μου τα τελευταία 10 χρόνια το έχω συνδεμενο και με το ρεύμα . στο χωριό έχω ακόμα ένα 10 χρόνια , έχει φάει χαλάζι σαν αυγό αρκετές φορές και είναι να απορείς που δεν έκανε ούτε ράγισμα στην τζαμαρία ... η θεία μου που έχει ένα δεν θυμάμαι μάρκας έχει αλλάξει 4 φορές τζαμαρία ...

tzitzikas
09-05-13, 09:35
καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω τα + και τα - μεταξύ ανοξείδωτου θερμοσίφωνα και Glass. Εσεις τι θα προτιμούσατε και γιατι? Συνοπολογίζω ποιότητα και τιμή. Γιατι έχω ακούσει οτι οι ανοξείδωτοι έχουν θέμα με τις συγκολλήσεις. Και τα τους Glass έχω ακούσει οτι η διαφορά θερμοκρασίας στο κρύο νερό που εισέρχεται με το ήδη ζεστο που είναι μέσα δημιουργεί σιγα σιγα ρωγμές στο δοχείο εσωτερικά στην επίστροση και στο τέλος τρυπαει.

Εκτός απο Μαλτέζο ποια άλλη μάρκα ισάξια αλλα φθηνότερη θα προτεινατε? Ευχαριστω.

υ.γ πηρα τιμες για Μαλτέζο Glass sunpower 200lt καπου 1050Ε και για ανοξείδωτο 200lt στα 1550Ε περίπου, μόνο θερμοσίφωνο χωρις εγκατάσταση και εχτρα υλικα. πως σας φαινεται η τιμη? Απλα για ανοξείδωτο ειναι πολλα τα χρηματα, δεν εχω τόσα. Για αυτο σκέφτομαι η τον Glass ή καποια άλλη μάρκα πιο οικονομικη.

ηλιοακμη τι λενε?

vasilimertzani
09-05-13, 14:38
καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω τα + και τα - μεταξύ ανοξείδωτου θερμοσίφωνα και Glass. Εσεις τι θα προτιμούσατε και γιατι? Συνοπολογίζω ποιότητα και τιμή. Γιατι έχω ακούσει οτι οι ανοξείδωτοι έχουν θέμα με τις συγκολλήσεις. Και τα τους Glass έχω ακούσει οτι η διαφορά θερμοκρασίας στο κρύο νερό που εισέρχεται με το ήδη ζεστο που είναι μέσα δημιουργεί σιγα σιγα ρωγμές στο δοχείο εσωτερικά στην επίστροση και στο τέλος τρυπαει.

Εκτός απο Μαλτέζο ποια άλλη μάρκα ισάξια αλλα φθηνότερη θα προτεινατε? Ευχαριστω.

υ.γ πηρα τιμες για Μαλτέζο Glass sunpower 200lt καπου 1050Ε και για ανοξείδωτο 200lt στα 1550Ε περίπου, μόνο θερμοσίφωνο χωρις εγκατάσταση και εχτρα υλικα. πως σας φαινεται η τιμη? Απλα για ανοξείδωτο ειναι πολλα τα χρηματα, δεν εχω τόσα. Για αυτο σκέφτομαι η τον Glass ή καποια άλλη μάρκα πιο οικονομικη.

ηλιοακμη τι λενε?

σαν πολλα τα ακουω.Ολα τα ιδια ειναι τωρα τι καθεσαι και ψαχνεις???
Αν σου περισευουν βαζεις το καλυτερο.Τωρα 500ε επιπλεον ειναι μεγαλο νουμερο.nobel ποσο τον βρηκες?επιπλεον κοιτα και τα τμ του πανελ.

angel_grig
09-05-13, 19:59

ηλιοακμη τι λενε?

Ο Μαλτεζος ηταν και ειναι ακριβος..πριν 7 χρονια που πηρα τον ανοξείδωτο 200λτ εκανε γυρω στα 2000 ευρω (με την εγκατασταση).

marioland
09-05-13, 20:41
Απο τους compact εχετε εμπειριες αγορας ? αξιζουν σε σχεση με τους κλασσικους ?
http://www.helioakmi.com/en/products/compact-solar-water-heaters.html
http://www.iliakos.eu/p.A-S-T-Compact-Iliakos-THermosifonas-150L-Inox-Diplis-Energeias.551418.html

tzitzikas
10-05-13, 11:51
ο Nobel ηταν κάπου στα 1200Ε με 3μ2 πάνελ και ο helional στα 1300Ε με 3μ2 πάνελ (όλοι glass). (*χωρις εγκατάσταση+εχτρα υλικα)
Ο μαλτέζος ο Glass εχει 2,7μ2 συνολικα τα 2 πάνελ. λετε να ειναι λιγα για 200λιτρα?

rama
10-05-13, 12:27
Εχω Nobel, νομίζω 195 λίτρα με δύο πλάκες σχεδόν 2τμ έκαστη. Είμαι ικανοποιημένος από την απόδοση, με δεδομένο οτι έχω τρείς κυρίες στο σπίτι να ξεσκίζουν το ζεστό νερό. Νομίζω οτι τα 50 λίτρα/άτομο είναι καλή προσέγγιση, αρκεί να έχεις μεγάλες πλάκες.
Πολύ επαγγελματική προσέγγιση και στη μία φορά που επικοινώνησα μαζί τους για να μου κάνουν μία συντήρηση για αλλαγή ράβδου κλπ. Είναι κοντά στην εθνική οδό, ανάμεσα σε Μενίδι και Τατόϊ.

vasilimertzani
11-05-13, 13:52
ο Nobel ηταν κάπου στα 1200Ε με 3μ2 πάνελ και ο helional στα 1300Ε με 3μ2 πάνελ (όλοι glass). (*χωρις εγκατάσταση+εχτρα υλικα)
Ο μαλτέζος ο Glass εχει 2,7μ2 συνολικα τα 2 πάνελ. λετε να ειναι λιγα για 200λιτρα?

Κοιτα,λιγα ειναι σχετικο.Εγω ξερω ,και στην πραξη κιολας.Οσο πιο πολλα τμ. τοσο πιο γρηγορα ζεσταινει το νερο(μιλαμε παντα για χειμωνα γιατι το καλοκαιρι απο τις 10-11 η ωρα ξεπετσιαζεσαι απο το καυτο).

DJman
06-07-13, 18:15
Εγω εβαλα περυσι το καλοκαιρι Amcor με 2πλο πανελ 100 λιτρα στα 1300 με εγκατασταση. Το χειμωνα δουλευε τοσο καλα που ειχαμε τρελαθει.Δεν εκανε και βαρυ χειμωνα αλλα οποτε ειχαμε λιγο ηλιο ειχαμε νερο για 3 μερες.(με καθημερινα μπανια) Κατι αλλο που πρεπει να δεις ειναι αν εχεις bolier πετρελαιου συνδεμενο με θερμοσυφωνα (δηλαδη οταν αναβεις καλοριφερ εχεις ζεστο νερο) καλο ειναι να βαλεις μια τριωδη βανα ετσι ωστε το χειμωνα αν θες να μην αναψεις το καλοριφερ μια μερα και απλα να κανεις μπανιο(πχ το βραδυ που γυρνας στο σπιτι) να γυριζεις την βανα και να περνεις νερο απο ηλιακο αν εχει ζεστο νερο.

Επισης καλη ιδεα θα ηταν και η εγκατασταση ενος θερμομετρου στον ηλιακο ετσι ωστε να μην αφηνεις την βρυση να τρεχει με τις ωρες για να δεις αν εχει ζεστο νερο.

PCMan
06-07-13, 20:44
Τι έχετε να πείτε για τους ηλιακούς με λυχνίες κενού?

vasilimertzani
07-07-13, 22:28
Τι έχετε να πείτε για τους ηλιακούς με λυχνίες κενού?

Για μενα αδιαφορο..
Επισης δεν ειναι Λυχνια. Εχει κενο ενδιαμεσα δυο σωληνων για να μειωσει οσο γινεται τις απωλειες.Θα το συζητουσα μονο αν υπηρχει θεμα χωρου,και δεν μπορεις να βαλεις καθρεφτες.Βααρους και το κυριοτερο μοιρες προς τον ηλιο(κεραμοσκεπη πχ).Αν δεν εχεις καποιο τετοιο θεμα δεν πιστευω οτι αξιζει.

midakos
14-07-13, 15:31
Προσφατα που το χα ψαξει το θεμα για μια εργασια, ολοι μου λεγαν οτι αξιζουν για περιοχες με περιορισμενη ηλιοφανεια. Παντως αν θελετε καλο θερμοσιφωνα μπορω να προτεινω την ELCO, ελληνικη εταιρια. Οι τυποι δινουν πολυ προσοχη στα παντα, το ξερω γιατι δουλευω τα καλοκαιρια σε εργοστασιο που τους προμηθευει αντιστασεις, και μαςεχουν γυρισει πισω αντισταση για μιασταγονα κολα που ετρεξε καιλερωσε λιγο την φλαντζα ...

κκοστας
19-07-13, 12:36
εγω εχω εναν στιεβελ ελτρον 27 ολοκληρα χρονια..Ειναι των 120 λιτρων.Δεν επεταο ομως οτι ολοι αυτης της μαρκας κρατανε τοσο.Τον αγορασα το 1986 οταν ηταν ακκομη στην εταιρια οι Γερμανοι.Το Μυστικο στη αποδοση ειναι:17 λιτρα αντιψυκτικου για να ζεστανουν 120 λιτρα νερου στο μποϊλερ.ΟΙ αλλοι οπως ερευνησα εχουν 6 λιτρα αντιψυκτικου.Για σκφτειτε λιγο τη διαφορα.το 120/17 =8 και το αλλο 120/6=20.

gravis
24-07-13, 20:18
Δες και ΞΑΦΗΣ, ειμαι ευχαριστημενος τοσο σε ηλιακο , οσο και σε ηλεκτρικο θερμοσιφωνα. Ελληνικης κατασκευης