PDA

Επιστροφή στο Forum : Βραχυκύκλωμα σε λάμπα φθορίου?



JimKarvo
31-05-10, 13:28
Καλησπέρα!

Σήμερα μου είπαν οι γονείς μου, πως το ένα ψυγείο στο μαγαζί, έβγαλε μια λάμψη, με έναν μικρό θόρυβο, και έσβησε η λάμπα.. Η λάμπα δεν φαίνεται να είναι καμένη.. Μπορώ κάπως να ελέγξω αν βγάζουν ρεύμα τα καλώδια που πάνε στην λάμπα (μετά το στάρτερ), με πολύμετρο?
Ή υπάρχει κάποια ιδέα να δω τι παίζει?

Ηλιας Α
31-05-10, 14:06
<<Σήμερα μου είπαν οι γονείς μου, πως το ένα ψυγείο στο μαγαζί, έβγαλε μια λάμψη, με έναν μικρό θόρυβο, και έσβησε η λάμπα..>>καλάαα <<Η λάμπα δεν φαίνεται να είναι καμένη..>> ποιος την είδε? << Μπορώ κάπως να ελέγξω αν βγάζουν >> ρεύμα ή τάση <<τα καλώδια που πάνε στην λάμπα (μετά το στάρτερ), με πολύμετρο? >>?????.
Αλλά η γνώμη είναι μιας και διαθέτης πολύμετρο –το οποίο δεν είναι για κάθε νόσο.._ να μετρήσεις αν έχεις συνέχεια στα 2 νημ της λάμπας, και στο τσοκ
Ρίξε και μια ματιά στο τσόκ, επίσης τι οσμή έχει..
Αυτά και αν νομίζεις ότι αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς –εγώ και για άλλους λόγους λέω ναι σε όλα - πάλι εδώ ήμαστε

JimKarvo
31-05-10, 14:21
Εγώ την είδα, η λάμπα είναι άσπρη, χωρίς καμία μαυρίλα.. Συνήθως μαυρίζει έστω και λίγο όταν καίγεται!

τσοκ = σταρτερ?

TSAKALI
31-05-10, 14:59
Οι λαμπες αυτες καιγονται κατα την εκκινηση ,οταν ειναι αρπαγμενο
το μπαλαστ ,απο την πολυκαιρια και την θερμοκρασια παρουσιαζει πολυ
μικρη αντισταση και καιει τα νηματα της λυχνιας..
ελεγξε και τα δυο..

JimKarvo
31-05-10, 16:26
Σάββα, μπορείς να μου πεις πως τα έλεγχω?

TSAKALI
31-05-10, 20:06
ελεγχεις με πολυμετρο στα ΩΜ, το μπαλαστ πρεπει να εχει πανω απο 30ωμ
και τα νηματα απο τις λυχνιες κατω απο 10ωμ, και πρεπει να ειναι καλα
και τα 2 νηματα, δηλ, και απο τη μια πλευρα και απο την αλλη.

JimKarvo
31-05-10, 20:55
Στην λάμπα χάνομαι λίγο.. έχει 4 πιν, 2 σε κάθε άκρη.. πια μετράω? [και γιατί έχει 4?]

herctrap
31-05-10, 22:31
εχεις

A-----------------------------------------------------------Γ
B-----------------------------------------------------------Δ

διαλεγεις ειτε τα A-Γ ειτε τα Β-Δ και συνδεεις το σταρτερ

στο τριτο βαζεις τον ουδετερο απο τα 220 και στο τεταρτο την επιστροφη απο το ballast

την φαση απο 220 την βαζεις στο ballast

μονο αυτο ξερω

FILMAN
01-06-10, 15:39
Δημήτρη:
Στο κάθε άκρο της λάμπας έχεις δυο ακροδέκτες. Εσωτερικά υπάρχει ένα νήμα πυρακτώσεως σε κάθε άκρη της λάμπας που αυτά είναι τα άκρα του. Μετράς λοιπόν με το ωμόμετρο τους ακροδέκτες της κάθε πλευράς μεταξύ τους όπου αν είναι εντάξει τα νήματα θα δεις μια μικρή αντίσταση. Αν δεις ανοιχτό κύκλωμα στη μια άκρη τουλάχιστον η λάμπα είναι άχρηστη (τουλάχιστον για να ανάψει με την κλασική συνδεσμολογία).
Αν αποδειχτεί εντάξει τη βάζεις στη θέση της. Δίνεις τροφοδοσία. Αν δεν ανάψει, βγάλε το στάρτερ και βάλε στη θέση του ένα καλώδιο (βραχυκύκλωμα). Τα νήματα θα πρέπει να κοκκινίσουν. Αν όχι τότε το κύκλωμα κάπου είχει διακοπή, π.χ. δεν πατάει καλά η λάμπα στα ντουί, ανοιχτό τύλιγμα στο μπάλαστ, καμένες ασφάλειες, χαλασμένος διακόπτης, κομμένα καλώδια, κ.τ.λ. Αν πυρακτωθούν τα νήματα, βάλε ένα καινούριο στάρτερ και θα δουλέψει.