PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρμονικες σε εργοστασιακη εγκατασταση



andrewsweet4
01-06-10, 21:12
Γει και χαρα σε ολους!
μπαινω κατευθειαν στο θεμα.

με πηρε τηλεφωνο σημερα ενα φιλαρακι μου που δουλευει σε μια εταιρια που κανει διαφορες μεγαλες εγκαταστασεις,και με ρωτησε <<αν ξερω τιποτα απο αρμονικες>> να τον συμβουλεψω. εχουν λεει προβλημα σε μια εγκατασταση οπου υπαρχει ενα μεγαλο inverter το οποιο οδηγει εναν μεγαλο κινητηρα (μαλλον τριφασικο.ξεχασα να τον ρωτησω). ο κινητηρας λεει οταν εκκινει ή λειτουργει, ριχνει τις γενικες ασφαλειες της μοναδας, με αποτελεσμα να δημηουργειται σοβαρο προβλημα. το ψαχνουν λεει το θεμα, και ψιλιαζονται οτι το μοτερ δημηουργει πολλες αρμονικες, και κατα συνεπεια δημιουργειται το προβλημα. λογικο μου ακουγεται αυτο, μιας και το μοτερ ειναι επαγωγικο φορτιο και μπορει να κανει διαφορα τετοια... Η ερωτηση μου ειναι πως μπορει να μετρηθει η υπαρξη αρμονικων στη γραμμη, και αν γινεται, πως μπορει να διορθωθει το προβλημα.
Σκεφτηκα οτι ισως μπορουν να μετρηθουν με αναλητη φασματος, οπωw στα RF ή και παλμογραφο στη γραμμη, αλλα δεν ειμαι σιγουρος μιας και ειμαι χομπιστας. Καμμια ιδεα?

Κάθε προταση δεκτη!
Ευχαριστω εκτων πρωτέρων!
Ανδρεας

andrewsweet4
01-06-10, 21:14
και κατι ακομα: οι αρμονικες μετριουνται σε dB?
Ευχαριστω!

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
01-06-10, 22:07
Ναι , εαν κατάλαβα καλά , έχουμε μονοφασική παροχή , και inverter που παράγει ψευτο-τριφασικό ..

Μέσα στο μενού υπάρχει μια ρύθμιση που λέγεται "ράμπα" ..
Να ψάξουν το βιβλίο από το inverter , και να αλλάξουν την τιμή,
πάντα με δοκιμές .. για να βρουν που θα κάτσει ..

andrewsweet4
02-06-10, 00:09
ισως και να ειναι τριφασικη η παροχη δεν ξερω... δυστυχως δεν ρωτησα. παιζει το ινβερτερ να μην εχει οθονη?

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
02-06-10, 00:17
ισως και να ειναι τριφασικη η παροχη δεν ξερω... δυστυχως δεν ρωτησα. παιζει το ινβερτερ να μην εχει οθονη?

Μπερδεμένα μου τα λες .. είναι καλύτερα να ειδοποιήσουν αυτόν που σχεδίασε το σύστημα - μηχάνημα ..

andrewsweet4
02-06-10, 00:36
ναι το ξερω οτι τα λεω μπερδεμενα...δεν την εχω δει ο ιδιος την εγκατασταση γι'αυτο...οτι μου ειπε το παιδι στο τηλεφωνο σου λεω. μιλισαμε βιαστικα και δεν προλαβαμε να μου εξηγησει λεπτομερως πως εχει το πραγμα...:saad:

nveli
02-06-10, 01:00
οι αρμονικές μετρούνται με έναν φορητό αναλυτή ενέργειας, μειώνονται με φίλτρο εισόδου στον inverter, μετρούνται σε V και A ή σε % της θεμελιώδους. Το inverter μπορεί να έχει αποσπώμενη οθόνη και να λείπει.

GREG11
04-06-10, 14:48
Όπως τα λέει ο φίλος nveli υπάρχουν φορητοί αναλυτές που κάνουν αυτή την δουλειά καθώς και εταιρίες που αναλαμβάνουν να σου κάνουν αυτές τις μετρήσεις. Μπορούν δηλαδή να σε μετρήσουν σε μια παροχή το ρεύμα της 5ης αρμονικής (ανεπιθύμητο δηλαδή).
Αυτά αντιμετωπίζονται με παθητικά φίλτρα.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
04-06-10, 20:51
καθώς και εταιρίες που αναλαμβάνουν να σου κάνουν αυτές τις μετρήσεις. Μπορούν δηλαδή να σε μετρήσουν σε μια παροχή το ρεύμα της 5ης αρμονικής (ανεπιθύμητο δηλαδή).
Αυτά αντιμετωπίζονται με παθητικά φίλτρα.

Ρε παιδιά, σε ποια σχολειά διδάσκουν τέτοιες μπούρδες ?

Δείτε και εσείς το βιντεακι περί True RMS , και τα ξαναλέμε ..

YouTube- True RMS (DMM) Digital Multimeters for Computer Techs