PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτοματισμος ON



Ηλιας Α
03-06-10, 17:20
Καλησπέρα.
Έχω ηλ ψυγείο (αυτ, απόψυξης) το οποίο αρκετές φορές αρχίζει να << τρέχει >> νερά από την απόψυξη (*)
Από δοκιμές που έκανα διαπίστωσα, ότι αν ξεκινήσει το μοτέρ –μετά από κράτηση –σε χρόνο μικρότερο των 5 min, τότε κατά τη γνώμη μου, δεν γίνεται αποσυμπίεση του ψυκ μέσου, μεγάλο Ι, λειτουργία μηχ υπερθέρμανσης ,διακοπή λειτουργίας του ,αυτομ επαναφορά μηχ υπερθέρμανσης, επαναλειτουργία του μοτέρ και ξανά ο ίδιος κύκλος με αποτέλεσμα (*).
Αν με βοηθήσετε να φτιάξω μια διάταξη (230 v) να κάνει χρον καθυστέρηση 3 -6 mim to ψυγείο πιστεύω να δουλέψει καλά.
Ευχαριστώ

Pefres
03-06-10, 17:29
Ειναι το θεμα της ημερας!!!!!
με το κυκλωμα που θελω εγω μπορεις να οδηγησεις ενα ρελε με επαφες 230V

Nemmesis
03-06-10, 18:53
Καλησπέρα.
Έχω ηλ ψυγείο (αυτ, απόψυξης) το οποίο αρκετές φορές αρχίζει να << τρέχει >> νερά από την απόψυξη (*)
Από δοκιμές που έκανα διαπίστωσα, ότι αν ξεκινήσει το μοτέρ –μετά από κράτηση –σε χρόνο μικρότερο των 5 min, τότε κατά τη γνώμη μου, δεν γίνεται αποσυμπίεση του ψυκ μέσου, μεγάλο Ι, λειτουργία μηχ υπερθέρμανσης ,διακοπή λειτουργίας του ,αυτομ επαναφορά μηχ υπερθέρμανσης, επαναλειτουργία του μοτέρ και ξανά ο ίδιος κύκλος με αποτέλεσμα (*).
Αν με βοηθήσετε να φτιάξω μια διάταξη (230 v) να κάνει χρον καθυστέρηση 3 -6 mim to ψυγείο πιστεύω να δουλέψει καλά.
Ευχαριστώ

η πολυ απλα αυτο (που το παθενουν και σαν βλαβη) ειναι να εχει χαλασει το θερμικο και να βγαινει εκτος με λιγοτερα αμπερ.... το να κατσεις να κανεις ολη αυτη την ιστορια δεν κερδιζεις τπτ... η σου εχει αρπαξει το μοτερ και τραβαει πολυ ή σου εχει χαλασει το θερμικο...

FILMAN
04-06-10, 15:06
Ηλία, αγόρασε ένα χρονικό οn delay, ρύθμισέ το στα 5-6 λεπτά και καθάρισες!

gep58
05-06-10, 04:45
Δεν νομίζω η κανονική λειτουργία του ψυγείου να είναι αυτή, επομένως πρόκειται για κάποιο πρόβλημα.
Πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα να ακολουθήσεις την υπόδειξη του Παναγιώτη ή να καλέσεις ψυκτικό.

gep58

stom
05-06-10, 05:56
Αυτο γινεται καιρο ή αρχισε τωρα που αλλαξε ο καιρος?
Το λεω γιατι το παρατηρω και γω οταν η υγρασια της ατμοσφαιρας ειναι υψηλη.
Επισης δες μηπως εχουν βουλωσει τα σωληνακια που τραβανε το νερο μεσα απο τιν καμπινα.
(Συνηθως το νερο καταληγει σε ενα πιατακι που ζεσταινετε απο το μοτερ ωστε να εξατμιζει το νερο. Το σωληνακι με το καιρο βουλωνει οποτε ξεχειλιζει το δοχειο συλλογης της αποψυξης ΜΕΣΑ στο ψυγειο και τρεχουν νερα.)
Εαν το προβλημα προερχεται απο συχνες διακοπες ηλεκτρικης παροχης, ενα απλο χρονικο θα σε σωσει. Αλλιως βρες τη βλαβη.

j kalai
05-06-10, 09:40
Aπλα στο ψυγειο σου εχει βουλωσει ο σωληνας τις αποχετευσης με αποτελεσμα τα νερα να τρεχουν μεσα στο ψυγειο ή στο πατωμα απο πισω.
Τα ψυγεια no frost κανουν δυο εως τεσσερις φορες το 24ωρο αποψυξη.
Η αλλη περιπτωση ειναι να εχει σαπισει το λεκανακι που ειναι στο μοτερ.
Αυτο που λες για χρονοκαθυστερηση καλο ειναι να το βαλεις για τις διακοπες ρευματος ωστε να αποφυγεις το ζορισμα του μοτερ οταν ο χρονος των διακοπων ειναι μικρος.

Ηλιας Α
05-06-10, 10:02
Καλημέρα
Λάβετε υπό όψη και κάτι το οποίο δεν το ανέφερα.(*)
Το Ι κινητήρα ποτέ δεν είναι μεγαλ του Ιον όταν ξεκινήσει μετά από 5 min. Από τότε που έγινε η κράτηση.

<<Αυτο γινεται καιρο ή αρχισε τωρα που αλλαξε ο καιρος? (δεν έχω στοιχεία, μόνο από τότε που ασχολήθηκα διαπίστωσα τα γραφόμενα στο 1 post και το σημερινό (*)
Το λεω γιατι το παρατηρω και γω οταν η υγρασια της ατμοσφαιρας ειναι υψηλη. (δε νομίζω )
Επισης δες μηπως εχουν βουλωσει τα σωληνακια που τραβανε το νερο μεσα απο τιν καμπινα.( όχι το πρώτο που κοίταξα )
(ς ΜΕΣΑ στο ψυγειο και τρεχουν νερα.) (ναι στη πίσω πλευρά <<ρουνζουλούν>>)
Εαν το προβλημα προερχεται απο συχνες διακοπες ( από οποιανδήποτε κράτηση του μοτέρ και προσπάθειας επαν/σης σε χρόνο μικρ των 5 min) ηλεκτρικης παροχης, ενα απλο χρονικο θα σε σωσει.( Ελπίζω, αλλά θα προτιμούσα όχι με Μ/Σ – ανορθωτή, τι θα λέγατε αν πάρω ένα rele 230 vd, (**)cστο οποίο αφού σας δώσω το Ι διεγρ του και την αναγκαία τάση αυτοσυγκράτησης –μετά τη διέγερσή του – σε συνδυασμό ή όχι αντίστασης οικονομίας (1) (μετά τη διέγερση του rele ) του Ι διεγ ή του Ι αυτοσυγκρ (1) ή και ότι άλλο εσείς νομίζετε στοιχείο απαραίτητο ) με βοηθ για την κατασκ χρον/σης Αλλιως βρες τη βλαβη. Ξεφεύγει ( των δυνατοτήτων μου )..(**)και με ανώρθωση του 230v
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας

Nemmesis
05-06-10, 11:21
και ξαναλεω η λυση δεν ειναι τα παυσηπονα... επισης οταν λες οτι βγαινει εκτος απο το θερμικο οταν του κοβεις και του δινεις αμεσως ρευμα εχει υποψην σου οτι ολα τα ψηγεια το κανουν αυτο... δεν ειναι βλαβη... εγω δεν καταλαβαινω πως καταφερνεις να δινεις γρηγορα ρευμα στον μοτερ ωστε να κοξει απο θερμικο... ακομα και ο μηχανικος θερμοστατης φροντιζει να εχει καθηστεριση... το βγαζεις και το βαζεις στην πριζα εσυ?
εγω παντος με οσα μας λες βλεπω σαν βλαβη το θερμικο που εχει το μοτερ

j kalai
05-06-10, 14:05
Προσπαθω να καταλαβω τι δουλεια εχει το νερο που τρεχει απο το ψυγειο με το θερμικο του μοτερ?
Αν εκοβε θερμικο το μοτερ δεν θα ειχε ψυξη η καταψυξη και στην συνεχεια η συντηριση.

Ηλιας Α
05-06-10, 19:24
Παρακαλώ να αναστείλομε προς το παρόν τη συζήτηση σε αυτό το θέμα, διότι προς το παρόν λόγω άλλων ασχολιών μου δεν μπορώ να μακρηγορήσω σε αυτό το θέμα –το οποίο και βεβαίως με ενδιαφέρει -.
Θα το φέρω πάλι στην επιφάνεια αργότερα.
Υ/Γ αφορμή έλαβα από αυτό http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51072 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51072).
και δεν περίμενα να πάρει τόσο έκταση το θέμα, για το οποίο και σας Ευχαριστώ

Nemmesis
05-06-10, 19:40
Προσπαθω να καταλαβω τι δουλεια εχει το νερο που τρεχει απο το ψυγειο με το θερμικο του μοτερ?
Αν εκοβε θερμικο το μοτερ δεν θα ειχε ψυξη η καταψυξη και στην συνεχεια η συντηριση.

ελα μου??? οτι κοβει απο θερμικο οταν παει να ξεκινησει δεν το διαβασες? το θεμα δεν ηταν οτι ηθελε ο φιλος μας χρονικο για να μην κοβει το μοτερ απο θερμικο???? στο πρωτο ποστ για διαβασε λιγο καλητερα τι τονιζει ο φιλος μας με αστερακι.... οτι νερα τρεχουν κατα την αποψυξη επειδη δεν δουλευει το μοτερ... ολοι οι τεχνικοι εδω μαζευτηκαμε?

j kalai
06-06-10, 12:40
Το εχω διαβασει αρκετες φορες ώστε να καταλαβω πιο είναι το προβλημα αλλα δεν.
Ο Ηλιας Α εχει ένα ψυγειο που το προβλημα του είναι ότι τρεχει νερα και μετα διαπιστωνει ότι το μοτερ κοβει θερμικο.
Από την στιγμη που κοβει θερμικο το μοτερ και τρεχουν και νερα παει να πει ότι σταματαει και η ψυξη στο ψυγειο αλλα πουθενα δεν το αναφερει.
Τωρα για να κοβει θερμικο ή εχει αρπαξει το μοτερ ή το ρελε του μοτερ ή ο θερμοστατης τα εχει παιξει και βαζει το μοτερ σε μικροτερο χρονο των πεντε λεπτων.
Βεβαια παιζουν και άλλες περιπτωσεις τις οποιες μονο από κοντα μπορει να τις διαπιστωσει ενας τεχνικος.
Αυτά από εμενα.

Nemmesis
06-06-10, 14:25
ωραιος... στην αρχη με ρωτας που κολαει το θερμικο και τωρα μου το βαζεις σαν βλαβη... τεσπα

j kalai
06-06-10, 17:35
Δεν απευθυνομουν σε εσενα αλλα στον δημιουργο του θεματος. Απλα η ερωτηση ηταν μετα απο εσενα, εγω δεν το διευκρινισα και τα μπλεξαμε.:001_smile: