PDA

Επιστροφή στο Forum : 3φασικός κινητήρας με 1φασικό ρεύμα?



zeibekis
04-06-10, 15:19
Γεια σας

Αναρωτιέμαι αν μια 3φασική αντλία γεώτρησης (70 μέτρα βάθος) μπορεί να λειτουργήσει με 1φασικό ρεύμα, έστω και με μειωμένη απόδοση. Το χρειάζομαι σε περίπτωση διακοπής ρεύματος και θα ήθελα να το κάνω με φωτοβολταϊκά.

Γίνεται; Αν ναι πως; Πρέπει να διακλαδίσω την μία φάση από τον inverter και στις 3 τις γεννήτριας

Ευχαριστώ

FILMAN
04-06-10, 15:21
Γεια σας

Αναρωτιέμαι αν μια 3φασική αντλία γεώτρησης (70 μέτρα βάθος) μπορεί να λειτουργήσει με 1φασικό ρεύμα, έστω και με μειωμένη απόδοση. Το χρειάζομαι σε περίπτωση διακοπής ρεύματος και θα ήθελα να το κάνω με φωτοβολταϊκά.

Γίνεται; Αν ναι πως; Πρέπει να διακλαδίσω την μία φάση από τον inverter και στις 3 τις γεννήτριας (Όχι βέβαια!)

ΕυχαριστώΓίνεται με συνδεσμολογία steinmetz. Χρειάζεσαι μια μονοφασική παροχή και έναν κατάλληλο πυκνωτή.

zeibekis
04-06-10, 15:26
Γίνεται με συνδεσμολογία steinmetz. Χρειάζεσαι μια μονοφασική παροχή και έναν κατάλληλο πυκνωτή.


Είναι κάτι απλό; Θα έχω πλήρη ισχύ;

FILMAN
04-06-10, 15:31
Είναι κάτι απλό; Θα έχω πλήρη ισχύ;
Είναι πολύ απλό, και όχι, δεν θάχεις πλήρη ισχύ. Από τα 3 καλώδια των φάσεων της αντλίας χρησιμοποιείς τα 2 για να δώσεις 230V~. Στο άλλο που περισσεύει συνδέεις το ένα άκρο του πυκνωτή, και το άλλο άκρο του πυκνωτή σε ένα από τα 2 καλώδια της αντλίας που ήδη έχεις συνδέσει με την τροφοδοσία (στο κατάλληλο, γιατί αν το βάλεις στο άλλο η αντλία θα γυρνάει ανάποδα). Η κατάλληλη τιμή του πυκνωτή θα πρέπει να βρεθεί με δοκιμές.

zeibekis
04-06-10, 15:43
Είναι πολύ απλό, και όχι, δεν θάχεις πλήρη ισχύ. Από τα 3 καλώδια των φάσεων της αντλίας χρησιμοποιείς τα 2 για να δώσεις 230V~. Στο άλλο που περισσεύει συνδέεις το ένα άκρο του πυκνωτή, και το άλλο άκρο του πυκνωτή σε ένα από τα 2 καλώδια της αντλίας που ήδη έχεις συνδέσει με την τροφοδοσία (στο κατάλληλο, γιατί αν το βάλεις στο άλλο η αντλία θα γυρνάει ανάποδα). Η κατάλληλη τιμή του πυκνωτή θα πρέπει να βρεθεί με δοκιμές.

:thumbup: Ευχαριστώ

stefanoszis
04-06-10, 16:04
νομιζω θα ηταν καλυτερα να εβαζες ενα inverter για την αντλια με μονοφασικη εισοδο ετσι δεν θα εχεις και μεγαλο ρευμα εκινισης αφου θα δουλευεις με φωτοβολταικο

FILMAN
04-06-10, 16:10
νομιζω θα ηταν καλυτερα να εβαζες ενα inverter για την αντλια με μονοφασικη εισοδο ετσι δεν θα εχεις και μεγαλο ρευμα εκινισης αφου θα δουλευεις με φωτοβολταικοΚαι αυτό γίνεται, αλλά είναι η ...ακριβή λύση. Επίσης, ακόμα και έτσι λάβε υπόψη ότι η αντλία σου θα τροφοδοτείται με 220V και όχι με 380V, οπότε καταλαβαίνεις...

FASTIMAN
04-06-10, 20:38
C .η χωριτικοτητα σε f
U η ταση λειτουργιας
Q η αεργης ισχυς σε kvar


C= 3,2x10στην 6x Q/U



Aν ο κινητήρας σου είναι μεγαλύτερος από 1.2 kw θα έχεις ένα πρόβλημα λόγο της μείωσης απόδοσης
Ότι άλλο χρειασθείς πες μου.

zeibekis
04-06-10, 23:00
C .η χωριτικοτητα σε f
U η ταση λειτουργιας
Q η αεργης ισχυς σε kvar


C= 3,2x10στην 6x Q/U



Aν ο κινητήρας σου είναι μεγαλύτερος από 1.2 kw θα έχεις ένα πρόβλημα λόγο της μείωσης απόδοσης
Ότι άλλο χρειασθείς πες μου.

Δηλαδή τι πρόβλημα;

gsmaster
04-06-10, 23:06
Για πόσους ίππους αντλία μιλάμε? πάντως πάνω απο 1,2kW θα είναι, γιατί 1,2kW είναι περίπου 1,5-1,6 ίππους, και με τόσο μικρό μοτερ δεν βγάζει νερό ούτε απο λακούβα :P όχι απο 70 μέτρα γεώτρηση...

Υποψιάζομαι ότι μόνο με γεννήτρια θα κάνεις δουλειά.
Έχω δει γεννήτρια 40KVA να γονατίζει όταν ξεκινάει αντλία γεώτρησης...

mihalas2
04-06-10, 23:30
σωστος ο γιαννης
μιλαμε για 7bar πιεση
η αποδοση με πυκνωτη και 1 φαση θα ριξει στο 1/3 το μοτερ ισως και πιο κατω
δεν νομιζω να δουλεψει, θελει γεννητρια

mihalas2
05-06-10, 00:00
με 1,5 HP μοτερ θα εχει 100 λιτρα το λεπτο
μετα εχει ζορι το πραμα

Ηλιας Α
05-06-10, 11:35
Αναρωτιέμαι αν μια 3φασική αντλία γεώτρησης (70 μέτρα βάθος).
Είναι υποβρύχια ?.
Έχεις δυνατότητα με - κάποιο τρόπο – περιορισμού του νερού εισαγωγής?.
Για δυνατότητα περιορισμού του νερού εξαγωγής δεν το ρωτώ μάλλον είναι αυτονόητο.
Για της παραπάνω 2 σειρές είναι σε εξέλιξη διερεύνηση (πιστεύω να έχομε αποτελέσματα ) βλέπε και http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=50953
Υ/Γ είναι φυγ/κή?

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
05-06-10, 11:50
νομιζω θα ηταν καλυτερα να εβαζες ενα inverter για την αντλια με μονοφασικη εισοδο

Ναι, συμφωνώ και επαυξάνω .. διοτι ειναι η πραγματικη λυση ,
για να γίνει η δουλειά ..

Οσο για το όποιο κόστος , ειναι ελάχιστο σε σχέση με τα πλεονεκτήματα.
Για την επιλογή του inverter , ειναι λιγο μανικι τα πραγματα ,
μιας και θέλει ψάξιμο σε καταλόγους επώνυμων εταιρειών .

Και θα πρέπει να έχει οθόνη , και εύκολο προγραμματισμό.

Εχω πιάσει στα χέρια μου τέτοιο πράμα , και το προγραμμάτισα ,
αλλά πάει καιρός , και δεν θυμαμαι τίποτα ( μάρκα μοντέλο κλπ) ..

Pefres
05-06-10, 12:13
μετα την συγκεκριμενη λειτουργια ο πυκνωτης μενει φορτισμενος
Γι αυτο προσοχη!!!

gep58
05-06-10, 12:48
Καλημέρα,
ότι και να λέμε αν δεν μάθουμε την ισχύ της αντλίας νομίζω ότι αεροβατούμε.
Κι επειδή πιστεύω οτι θα είναι πάνω από 1,5kW (2HP) δεν νομίζω ότι υπάρχει λύση να λειτουργήσει με μονοφασικό 230V~.

gep58

JOUN
05-06-10, 13:56
Τα ειπες ολα με δυο λογια..Οσο για την λυση με inverter που ειπωθηκε,τα μονοφασικα με τριφασικη εξοδο βγαινουν μεχρι καποια (λιγα) ΚW νομιζω 3-4.
Μετα θελουν τριφασικη παροχη οποτε δεν παιζει αλλο σεναριο απο ΜΕΓΑΛΗ γεννητρια..

Ηλιας Α
05-06-10, 17:16
μετα την συγκεκριμενη λειτουργια ο πυκνωτης μενει φορτισμενος
Γι αυτο προσοχη!!!
Αν και η απάντηση μου δεν λύνει το πρόβλημα << ο πυκνωτής μενει φορτισμενος >> μάλλον δεν ευσταθή δεδομένου ότι εκφορτίζεται στο (α) παράλληλο (α) τυλίγματα

Pefres
05-06-10, 18:11
Ημουν λιγο εως πολυ off-topic
αλλα δεν εκφορτιζεται σε αυτη την συνδεσμολογια
ειμαι 100% σιγουρος
στους μονοφασικους εκφορτιζεται αλλα σε αυτη τη συνδεσμολογια οχι

Ηλιας Α
05-06-10, 19:01
Ημουν λιγο εως πολυ off-topic
αλλα δεν εκφορτιζεται σε αυτη την συνδεσμολογια
ειμαι 100% σιγουρος
στους μονοφασικους εκφορτιζεται αλλα σε αυτη τη συνδεσμολογια οχι

<<Ημουν λιγο εως πολυ off-topic>>’
Για μένα τουλάχιστον, όχι και μιας και πρόκειται για θέμα ασφαλείας 2 * ( όχι ).
Βιάστηκα και δεν πρόσεξα αυτό << steinmetz >>το οποίο ομολογώ ότι δεν γνωρίζω, οπότε δεν μπορώ να διαφωνήσω μαζί σου

Pefres
06-06-10, 11:31
Εγω σου δινω παντως και τη συνδεσμολογια!!!

ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ: δεν προοριζεται για μονιμη εγκατασταση
γιατι αν δουλευει με μεγαλο φορτιο θα καταστραφει
ειναι ενας προσωρινος τροπος να χρησιμοποιησεις ενα τριφασικο μοτερ οταν δεν εχεις μονοφασικο

Ηλιας Α
06-06-10, 14:29
Pefres (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=34284)
Εγω σου δινω παντως και τη συνδεσμολογια!!! Ευχαριστώ!!

ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ: δεν προοριζεται για μονιμη εγκατασταση
γιατι αν δουλευει με μεγαλο φορτιο θα καταστραφει αν όμως έχομε δυνατότητα ρύθμισης του φορτίου γιατί όχι για μόνιμη εγκατάσταση ? (*)
ειναι ενας προσωρινος τροπος να χρησιμοποιησεις ενα τριφασικο μοτερ οταν δεν εχεις μονοφασικο
ειναι ενας προσωρινος και ενδεχομένως και μόνιμος αν δεν έχεις τριφασική τάση.
(*) αν δε λάβομε υπό όψη μας τον τυχόν μικρό βαθμό απόδωσης

Pefres
06-06-10, 15:37
τι θες να δουλεψεις? αντλια?
αν ναι τοτε αγορασε ενα μονοφασικο
γιατι αν το θελεις για μονιμο υπαρχει πιθανοτητα να χαλασεις τσαμπα το μοτερ

Ηλιας Α
06-06-10, 16:04
[QUOTE=Pefres;371535]τι θες να δουλεψεις? .........
τι θες να δουλεψεις? αντλια? εγώ όχι αλλά ο ερωτών
αν ναι τοτε αγορασε ενα μονοφασικο ο ερωτών θα το κρίνει
γιατι αν το θελεις για μονιμο υπαρχει πιθανοτητα να χαλασεις τσαμπα το μοτερ .
αν το Ι που απορροφά ο κινητήρας είναι μικρότερο του Ιον νομίζω ότι δεν υπάρχει πιθανοτητα να χαλασεις τσαμπα το μοτερ.(*)
(*) η αντλία ναι υπό ορισμένες προϋποθέσεις
Υ/Γ έχουν ζητηθεί διευκρινίσεις από τον ερωτώντα θα αναμένομε

FILMAN
07-06-10, 12:01
Ο πυκνωτής ΔΕΝ παραμένει φορτισμένος μετά την αποσύνδεση
Η μειωμένη ισχύς που θα αποδώσει το μοτέρ μπορεί να είναι ένα πρόβλημα
FASTIMAN τον τύπο που έγραψες πού τον βρήκες;

zeibekis
15-06-10, 11:36
Παιδιά να είστε καλά για τις απαντήσεις σας

Την ισχύ της αντλίας δεν την ξέρω αλλά φαντάζομαι με μία αμπεροτσιμπίδα μπορώ να την βρώ αν μετρήσω και της 3 φάσεις και τις προσθέσω . Σωστά;

Αν τελικά χρησιμοποιήσω 3φασική γεννήτρια πόσες φορές παραπάνω δυνατή πρέπει να είναι για να σηκώσει την αντλία και 2ον μπορώ να την χρησιμοποιήσω και για μονοφασικές συσκευές;

Ευχαριστώ