PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτοβολταϊκά - ΔΕΗ και αυτόματη ενναλαγή



zeibekis
04-06-10, 15:25
Γεια σας

Θα ήθελα να μάθω αν ξέρει κάποιος τον πιο απλό - φθηνό, ασφαλές και αυτόματο τρόπο για να έχω 2 πηγές ρεύματος ΔΕΗ - Φ/Κ για να τροφοδοτώ κάποιες γραμμές του σπιτιού (φώτα, ψυγεία) και αν δεν μπορούν να καλύψουν τα Φ/Κ το φορτίο να γυρνάει αυτόματα σε ΔΕΗ και μετά αν μπορεί να ξαναγυρνάει στα Φ/Κ

Μπορώ με τρίοδο διακόπτη αλλά ψάχνω κάτι σε αυτόματο.

Ευχαριστώ

FILMAN
04-06-10, 15:33
Θέλεις έναν ολόκληρο πίνακα αυτοματισμού.

zeibekis
04-06-10, 15:44
Θέλεις έναν ολόκληρο πίνακα αυτοματισμού.

Κάτι πιο απλό δεν υπάρχει. Χωρίς επιτηρητές και χρονικά. Απλά με 1-2 ρελέ δεν γίνεται;

Όταν υπάρχει ρεύμα απο τα Φ/Κ το ρελέ ασφαλίζει και παίρνει από αυτά το ρεύμα. Όταν δεν έχουν το ρελέ απασφαλίζει και παίρνει από ΔΕΗ

(Μην με βρίσετε)

FILMAN
04-06-10, 15:55
Κάτι πιο απλό δεν υπάρχει. Χωρίς επιτηρητές και χρονικά. Απλά με 1-2 ρελέ δεν γίνεται;

Όταν υπάρχει ρεύμα απο τα Φ/Κ το ρελέ ασφαλίζει και παίρνει από αυτά το ρεύμα. Όταν δεν έχουν το ρελέ απασφαλίζει και παίρνει από ΔΕΗ

(Μην με βρίσετε)Και πώς θα καταλαβαίνεις πότε τα φορτία σου τραβάνε πολύ ρεύμα ώστε να κάνεις τη μεταγωγή; Στην απλούστερη περίπτωση άντε να χρησιμοποιήσεις ένα μ/ς ρεύματος και ένα ρελέ εντάσεως... Δηλ. πόσο πιο απλά να γίνει;

zeibekis
04-06-10, 15:57
Και πώς θα καταλαβαίνεις πότε τα φορτία σου τραβάνε πολύ ρεύμα ώστε να κάνεις τη μεταγωγή; Στην απλούστερη περίπτωση άντε να χρησιμοποιήσεις ένα μ/ς ρεύματος και ένα ρελέ εντάσεως... Δηλ. πόσο πιο απλά να γίνει;

Γιατί όταν τραβάω περισσότερο ρεύμα θα κλείνει το inverter από μόνο του

FILMAN
04-06-10, 15:59
Γιατί όταν τραβάω περισσότερο ρεύμα θα κλείνει το inverter από μόνο τουΚαι μετά;:wiink:

zeibekis
04-06-10, 16:01
Και μετά;:wiink:

Το ρελέ θα αφοπλίζει


Όπως καταλαβαίνεις δεν είμαι ηλεκτρολόγος.

Για εξηγησέ μου αυτό
Στην απλούστερη περίπτωση άντε να χρησιμοποιήσεις ένα μ/ς ρεύματος και ένα ρελέ εντάσεως


Να σαι καλά

FILMAN
04-06-10, 16:15
Το ρελέ θα αφοπλίζει
Και μετά; Το inverter θα δει μικρό φορτίο και θα ξαναξεκινήσει... Και μετά; Φτου κι απ την αρχή...

Όπως καταλαβαίνεις δεν είμαι ηλεκτρολόγος.

Δεν έχει σημασία, ούτε αυτοί καταλαβαίνουν!

Για εξηγησέ μου αυτό
Να σαι καλά
Περνώντας το ένα καλώδιο (π.χ. της φάσης) μέσα από ένα μ/ς εντάσεως π.χ. 50:5 αρκετές φορές και οδηγώντας το δευτερεύον του σε ένα ρελέ εντάσεως μπορείς να φτιάξεις έναν ας το πούμε "ανιχνευτή μεγάλου ρεύματος" ο οποίος θα σου δίνει μια εντολή για να κάνεις τη μεταγωγή που θες. Εγώ θα έβαζα ένα επιτηρητή εντάσεως.

zeibekis
04-06-10, 16:21
Περνώντας το ένα καλώδιο (π.χ. της φάσης) μέσα από ένα μ/ς εντάσεως π.χ. 50:5 αρκετές φορές και οδηγώντας το δευτερεύον του σε ένα ρελέ εντάσεως μπορείς να φτιάξεις έναν ας το πούμε "ανιχνευτή μεγάλου ρεύματος" ο οποίος θα σου δίνει μια εντολή για να κάνεις τη μεταγωγή που θες. Εγώ θα έβαζα ένα επιτηρητή εντάσεως.


Οπότε ένας πίνακας αυτοματισμού θα περιέχει 2 διπολικούς διακόπτες ένα για ΔΕΗ ένα για Φ/Κ, έναν επιτηρητή, ένα χρονικό και ένα ρελέ
Σωστά;

Μπορείς να μου περιγράψεις τα συστατικά μιας σωστής κατασκευής (πίνακα) και περίπου κόστος αν ξέρεις

FILMAN
04-06-10, 16:34
Οπότε ένας πίνακας αυτοματισμού θα περιέχει 2 διπολικούς διακόπτες ένα για ΔΕΗ ένα για Φ/Κ, έναν επιτηρητή, ένα χρονικό και ένα ρελέ
Σωστά;

Μπορείς να μου περιγράψεις τα συστατικά μιας σωστής κατασκευής (πίνακα) και περίπου κόστος αν ξέρειςΜάλλον 2 χρονικά και 2 ρελέ, αλλά αν δεν κάτσω να το σχεδιάσω τί να σου πω; κόστος δεν ξέρω.

JimKarvo
04-06-10, 16:46
Φίλλιπα, με μια μπαταρία δεν γίνεται? Inverter + μπαταρία [μικρή], έτσι ώστε όταν παίρνει ρεύμα από μπαταρία, να κλείνει το ρελέ, και να περνάει ρεύμα από την ΔΕΗ? Θα μπορούσε αυτό να γίνεται κάθε 5 λεπτά με έλεγχο.. και αν είναι βράδυ [δηλαδή δεν βγάζει ρεύμα το PV τότε να παίρνει μόνο από ΔΕΗ.. ;) ]

FILMAN
04-06-10, 16:48
Φίλλιπα, με μια μπαταρία δεν γίνεται? Inverter + μπαταρία [μικρή], έτσι ώστε όταν παίρνει ρεύμα από μπαταρία, να κλείνει το ρελέ, και να περνάει ρεύμα από την ΔΕΗ? Θα μπορούσε αυτό να γίνεται κάθε 5 λεπτά με έλεγχο.. και αν είναι βράδυ [δηλαδή δεν βγάζει ρεύμα το PV τότε να παίρνει μόνο από ΔΕΗ.. ;) ]Δεν το κατάλαβα! Για εξήγησέ το αλλιώς...

JimKarvo
04-06-10, 17:01
Ναι, το έχω αυτό... :P

Λοιπόν.. Θα έχουμε ρεύμα από το Inverter, προς τις συσκευές.. προτείνω να μπει μια μπαταρία στο Inverter, έτσι ώστε, όταν παίρνουμε ρεύμα από την μπαταρία, κλείνει το inverter, και να περνάει η ΔΕΗ..

FILMAN
04-06-10, 17:03
Μα δεν θέλουμε μόνο όταν κλείσει το inverter από πεσμένη μπαταρία να συνδεθούν οι συσκευές στο δίκτυο, θέλουμε και όταν ενεργοποιηθεί μια μεγάλη συσκευή που δεν τη σηκώνει το inverter πάλι να γίνεται μεταγωγή στο δίκτυο...

JimKarvo
04-06-10, 17:09
Αν δεν την σηκώνει, τότε θα κλείσει... άρα...
Δεν έλεγα να πάρει ρεύμα από το δίκτυο όταν τελειώσει η μπαταρία, αλλά μόλις "δούμε" ότι το σπίτι πέρνει ρεύμα από την μπαταρία...

thomasskoy
05-06-10, 13:44
παιδια με ενδιαφερει και μενα αυτο το κυκλωμα.Φιλιππα αν μπορεις φτιαξε ενα σχεδιο να μας το διξεις.

FILMAN
07-06-10, 12:31
Παιδιά αν είχα χρόνο πολύ ευχαρίστως, αλλά είμαι πνιγμένος...

JimKarvo
07-06-10, 12:33
Φίλλιπα.. εννοείτε.. όταν με το καλό βρεις λίγο ελεύθερο χρόνο!
Απλά "χρωστάς" και σε εμένα ένα ακόμα κύκλωμα :P

FILMAN
07-06-10, 12:34
Ωχ... Άρχισαν να μαζεύονται τα χρέη...

JimKarvo
07-06-10, 12:37
Χαχαχαχαχαχα :P :P
Σιγά ρε συ.. ξέρεις.. δεν έχουμε απαιτήσεις... :P

thomasskoy
08-06-10, 22:16
ενταξει φιλλιπε, οταν μπορεσεις το φτιαχνεις.

genesis
11-06-10, 00:45
Αυτό που χρειάζεται για να γίνει σωστά αυτή η λειτουργία είναι ένας σύγχρονος inverter / charger με ενσωματωμένο μεταγωγικό ρελέ.
Αυτά τα μηχανήματα έχουν μεγάλες δυνατότητες παραμετροποίησης έτσι ώστε να ρυθμίζονται να αντιδρούν στις συνθήκες που θέλουμε.
Δείτε μια ενδιαφέρουσα εφαρμογή εδώ http://www.electrotech.gr/protaseis1008.pdf

zeibekis
15-06-10, 11:42
:thumbup:
Αυτό που χρειάζεται για να γίνει σωστά αυτή η λειτουργία είναι ένας σύγχρονος inverter / charger με ενσωματωμένο μεταγωγικό ρελέ.
Αυτά τα μηχανήματα έχουν μεγάλες δυνατότητες παραμετροποίησης έτσι ώστε να ρυθμίζονται να αντιδρούν στις συνθήκες που θέλουμε.
Δείτε μια ενδιαφέρουσα εφαρμογή εδώ http://www.electrotech.gr/protaseis1008.pdf
:thumbup: