PDA

Επιστροφή στο Forum : RZ9UMA, εννιάχρονη ραδιοερασιτέχνις σε CW



Γαληνίτης
04-06-10, 23:11
Μια εννιάχρονη ταλαντούχος ραδιοερασιτέχνις, σε επικοινωνία με Μορς (CW) στα βραχέα:
RZ9UMA Κάτια (Ρωσία).
YouTube - RZ9UMA
YouTube - RZ9UMA 15m

Γαληνίτης
04-06-10, 23:47
Κι άλλος 9χρονος CW operator:
Tarik, από τη Ραδιοερασιτεχνική λέσχη YU1AAV, Σερβία.
Με ηλεκτρονικό χειριστήριο.
YouTube - op.Tarik_age 9 years from YU1AAV

Τρελός Επιστήμονας
05-06-10, 00:01
Προσπαθώ να μάθω την κόρη μου (9 ετών) Μορς αλλά αρνείται, έχετε καμιά ιδέα με ποιο τρόπο να την κάνω να ενδιαφερθεί, χαχαχά!!!

dadadididi didididada dadida

aeonios
05-06-10, 00:24
Να σας συστήσω τον Cameron που είναι 7 αλλά οπαδός του μικροφώνου (δικαιολογήστε τον έχει πάρει μόλις το technical !)

YouTube- HAM RADIO

http://www.wavy.com/dpp/news/strange_news/strange_nbc_boy_communicates_through_old_art_form2 143020

Πετρος Πετριδης
05-06-10, 00:25
Απίστευτο. Μπράβο τους.Ανοίγονται ορίζοντες γι αυτά διαφορετικοί από τα συνηθισμένα.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
05-06-10, 03:01
Βρε παιδιά μήπως ενθουσιάζεστε κάπως εύκολα .. ?

Με τόσες ευκολίες και αυτόματα συστήματα μορς με κομπιούτερ και πληκτρολόγιο, και η γάτα στέλνει μήνυμα ..

Ναι έχω μάθει προσκοπικά μορς με τραγουδάκι .. αν, βαου, γρι, δια, τζια, κλπ κλπ

Και είμαι θετικός στο θέμα επικοινωνία , αλλά τόσο ενθουσιασμό ? .. μου φαίνεται λιγάκι υπερβολικός . :001_smile:

aeonios
05-06-10, 08:41
Κυριάκο είναι λογική η απορία σου γιατί δεν το έχεις το μικρόβιο. Υπάρχουν πολλοί λόγοι που κάποιος ασχολείται αλλά ο μέσος ραδιοερασιτέχνης το κάνει κυρίως λόγω της διασκέδασης και της ικανοποίησης που του δίνει το χόμπυ. Είναι δύσκολο να περιγράψει κάποιος την ικανοποίησή της όταν θα κάνει την πρώτη ραδιο επαφή έχοντας τη γνώση ότι το έκανε με την απλή κεραία (που συνήθως είναι τραγικά απλή !)που ίσως έφτιαξε και ο ίδιος ξέροντας πως δεν του έρθει ο λογαριασμός από την εταιρία κινητής. Και άλλο τόσο όταν θα σου έρθει η πρώτη κάρτα από τον άλλο για την επαφή που έκανες.
Αλλά είναι και θέμα ρομαντισμού το να έχεις μια άλλη μορφή επικοινωνίας πέρα από την ισοπεδοτική ευκολία του διαδικτύου από την εποχή που αυτό δεν υπήρχε. Είναι ένα χόμπι, μια υπηρεσία και πολύ διασκέδαση. Αν κάποτε κολλήσεις το μικρόβιο της επικοινωνίας θα μας καταλάβεις :)

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
05-06-10, 10:32
Αν κάποτε κολλήσεις το μικρόβιο της επικοινωνίας θα μας καταλάβεις :)

Βρε ατιμούλικο ... :biggrin::biggrin::biggrin:

Εχω ένα μικρο μασούρι από κάρτες επαφής ... SQ-DX

Και στην αεροπορία , ήμουν στα" Nατo ι κά SSB" (Α.Τ.Α.)

Είστε έτσι και αλλιώς, η αγαπημένη μου ράτσα .. :001_cool:

( Mike Charly 28 ) unofficial club

antonis_p
05-06-10, 14:59
Βρε παιδιά μήπως ενθουσιάζεστε κάπως εύκολα .. ?

Με τόσες ευκολίες και αυτόματα συστήματα μορς με κομπιούτερ και πληκτρολόγιο, και η γάτα στέλνει μήνυμα ..

πιστευεις πως εσύ μπορείς να κάτσεις στην θέση της; και να κάνεις ότι κάνει αυτή; (όχι η γάτα)

antonis_p
05-06-10, 15:15
YouTube- Morse (CW) is for kids !

aeonios
05-06-10, 17:35
:)))
΄τι είναι το SQ-DX και το ΜC-28 ?
Oπως είπε παλιότερα ο φίλος antonis_p όσο αφορά τις ράτσες τα καθαρόαιμα δεν πιάνουν μικρόφωνο αλλά μόνο χειριστήριο ! :)))

Τρελός Επιστήμονας
05-06-10, 17:39
Μάλλον εννοεί CQ-DX και όσο για τα υπόλοιπα, πρέπει να αναφέρονται σε μακρινές επαφές και κάρτες QSL μέσω CB. Πάντως το CB διαφέρει από το ραδιοερασιτεχνισμό, το θέμα αυτό έχει συζητηθεί και αλλού.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
05-06-10, 20:09
Μάλλον εννοεί CQ-DX και όσο για τα υπόλοιπα, πρέπει να αναφέρονται σε μακρινές επαφές και κάρτες QSL μέσω CB. Πάντως το CB διαφέρει από το ραδιοερασιτεχνισμό, το θέμα αυτό έχει συζητηθεί και αλλού.


Με έπιασες ... :wiink:

SW9MBL
06-06-10, 02:28
YouTube- KH0UA (9yrs) @ AH0BT in the AADXPH 2009
YouTube- KH0UA (9yrs) CQ WPX SSB Contest 2010

SW9MBL
06-06-10, 02:48
Και κάτι για αυτούς που πιστεύουν ότι τα morse πεθαίνουν
ο παλιόςςςς είναι αλλιώς !!!!!!!

Morse code and SMS competition on Yahoo! Video

aeonios
06-06-10, 11:55
Αν προσέξατε έχουν ft-817 με κάποιο rubber πίσω !! Πολύ σωστοί!

Αν και δεν έχει άδεια είναι η πιο μικρή χειρίστρια κλειδιού. Είναι 2 χρονών και αντί να παίζει με τις κούκλες της παίζει με το κλειδί του μπαμπά!

YouTube- Tara, the Youngest CW Op

Αντε και στα δικά μας και εις ανώτερα!!

antonis_p
06-06-10, 12:23
Αν και δεν έχει άδεια είναι η πιο μικρή χειρίστρια κλειδιού. Είναι 2 χρονών και αντί να παίζει με τις κούκλες της παίζει με το κλειδί του μπαμπά!

Αντε και στα δικά μας και εις ανώτερα!!

εγώ δεν ευτύχησα να το δω αυτό.
Εσύ μπορείς ακόμα να ελπίζεις!

aeonios
06-06-10, 18:31
Κάνε μια αρμονική ακόμα βρε φίλε μικροί είμαστε ακόμα :)

antonis_p
06-06-10, 19:37
Κάνε μια αρμονική ακόμα βρε φίλε μικροί είμαστε ακόμα

δεν με παίρνει για άλλη αρμονική, πλέον φοράω low pass φίλτρο!

Nemmesis
06-06-10, 19:43
Και κάτι για αυτούς που πιστεύουν ότι τα morse πεθαίνουν
ο παλιόςςςς είναι αλλιώς !!!!!!!

Morse code and SMS competition on Yahoo! Video (http://video.yahoo.com/watch/30742/1356046)

αυτος τι διαγωνισμος ηταν? ακομα και να το εγραφε ο πιτσιρικας πιο γρηγορα απο τον γερο θελει κανα λεπτο για να παει στο αλλο κντ...
ας το καναν με msn... εγω θα τους κερδιζα και τους 2 γιατι απλα θα επερνα τηλεφωνο...

Phatt
06-06-10, 19:58
Για να ριξω και γω την απορια μου...Εγω ξερω το παλιο κλειδι το οποιο απλα εκανε επαφη και αναλογα το χρονο της επαφης βγαιναν οι τελειες και οι παυλες.Κατι καπου χανω, βλεπω εδω κλειδια με 2 αυτια.Επισης, εχουν παψει οι παυλες και οι τελειες και αντικατασταθηκαν μονο με τελειες διαφορετικων τονων για συντομια;Για πειτε μου σας παρακαλω...

antonis_p
06-06-10, 20:03
iambic key

http://en.wikipedia.org/wiki/Telegraph_key

KOKAR
06-06-10, 20:47
Αν προσέξατε έχουν ft-817 με κάποιο rubber πίσω !! Πολύ σωστοί!

Αν και δεν έχει άδεια είναι η πιο μικρή χειρίστρια κλειδιού. Είναι 2 χρονών και αντί να παίζει με τις κούκλες της παίζει με το κλειδί του μπαμπά!

YouTube- Tara, the Youngest CW Op (http://www.youtube.com/watch?v=8Wg-723nOLc)

Αντε και στα δικά μας και εις ανώτερα!!

έμενα ρε Νικηφόρε γιατι μου φαίνεται οτι η πιτσιρίκα απλά τις αρέσει ο
ήχος απο το κλειδί ?????

άλλωστε πως είναι δυνατόν να καταλαβαινει τον κωδικα
την στιγμή που καλά καλά δεν μιλάει ??

Phatt
06-06-10, 22:38
Ε ας μας πει καποιος τι "λεει" το μωρο, να δουμε εαν βγαινει νοημα...

aeonios
06-06-10, 22:39
Ο λόγος που της αρέσει ίσως είναι πολύ βαθύτερα μέσα της από ότι μπορεί να κατανοήσει :

http://www.physorg.com/news2664.html

Φυσικά και μπορεί να μάθει ένα παιδί τον όποιο κώδικα επικοινωνίας του επιτρέπει να καλύπτει τις ανάγκες του. Αν το περιβάλλον του είχε επικοινωνία μέσω morse θα μάθαινε και αυτό morse.
Μπορεί ένα παιδί να μάθει κώδικα morse ακόμα και αν δεν γνωρίζει να διαβάζει ή να γράφει αλλά όπως είναι φυσικό θα το μάθει είτε σαν φυσική γλώσσα χωρίς το πρόβλημα που έχουμε εμείς που κάνουμε με αντιστοίχια σε γράμματα κάποιου αλφαβήτου είτε μερικώς ερμηνεύοντας λέξεις με έννοιες αλλά δεν θα μπορεί έτσι να γράψει πχ ένα Logbook με λατινικά το διακριτικό του ανταποκριτή. Ομως θα τον αναγνωρίζει σίγουρα αν ξανακούσει την συγκεκριμένη ακολουθία σε τελείες και παύλες αν κάποιος του εξηγήσει πως αυτό είναι το "όνομα" του.
Εχουμε μια πολύ εσφαλμένη εικόνα για τις μαθησιακές δυνατότητες των παιδιών επειδή ίσως στις δικές μας ηλικίες μας αντιμετώπιζαν ως "μωρά" πολλές φορές .
http://www.parentinginformation.org/braindevelopment.htm

Το πρώτο παράθυρο ευκαιρίας για "στρώσιμο" στον εγκέφαλο είναι στους πρώτους μήνες. Το επόμενο είναι πολύ πιο μετά το χρόνο.

KOKAR
06-06-10, 23:31
τραβηγμένο ρε φίλε......

nikknikk4
07-06-10, 00:23
γιατί εμένα μου φαίνεται ότι δεν χειρίζει το κοριτσάκι ? στο 0,20 |(και όχι μόνο ) και μετά του βίντεο κάτι δεν βλέπω καλά...