PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασταθης 555 απορια



B_dancer
07-06-10, 19:40
Καλησπερα παιδια.Εχω μια απορια για το παρακατω κυκλωμα.
Εδω εχουμε ενα 555 BJT αρα εσωτερικα το πιν 5 ειναι συνδεδεμενο με 3 αντιστασεις των 5Κ και εξωτερικα με μια πηγη των 8V μεσω μιας 15Κ.
Μεσω του θεωρηματος της υπερθεσης εχω βρει και την ταση στον πιν 5 αλλα και την κατω ταση δηλ Vutp , Vltp και τα βρηκα 7.99V και 3.99V.

Αυτο που με προβληματιζει ειναι το οτι το πιν 6 συνδεεται αναμεσα στις 2 αντιστασεις και το πιν 2 μεταξυ πυκνωτη και αντιστασης.
Για να βρω τους χρονους φορτισης και εκφορτισης ποιες τασεις θα παρω?
Παιζει ρόλο το οτι το πιν 6 δεν συνδεεται με το πιν 2 οπως ενας συνιθησμενος
555 σε ασταθη λειτουργια?τι πρεπει να παρω υπ οψξν μου για αυτη την συνδεσμολογια???

Ευχαριστω πολυ!

FILMAN
08-06-10, 11:27
Καλησπερα παιδια.Εχω μια απορια για το παρακατω κυκλωμα.
Εδω εχουμε ενα 555 BJT ( To 555 είναι ολοκληρωμένο κύκλωμα και όχι διπολικό τρανζίστορ) αρα εσωτερικα το πιν 5 ειναι συνδεδεμενο με 3 αντιστασεις των 5Κ και εξωτερικα με μια πηγη των 8V μεσω μιας 15Κ.
Μεσω του θεωρηματος της υπερθεσης εχω βρει και την ταση στον πιν 5 αλλα και την κατω ταση δηλ Vutp , Vltp και τα βρηκα 7.99V και 3.99V. (Και τί το ήθελες το θεώρημα της υπέρθεσης; Δεν βλέπεις ότι η τάση στο πιν 5 χωρίς τη V2 και τη R3 θα ισούται με τα 2/3 της τάσης τροφοδοσίας ήτοι 8V, οπότε συνδέοντας εκεί μια πηγή 8V μέσω μιας αντίστασης οποιασδήποτε τιμής σε σειρά δεν θα αλλάξει καθόλου η τάση στο πιν 5; κατά συνέπεια θα είναι Vutp=8V και Vltp=4V.)

Αυτο που με προβληματιζει ειναι το οτι το πιν 6 συνδεεται αναμεσα στις 2 αντιστασεις και το πιν 2 μεταξυ πυκνωτη και αντιστασης.
Για να βρω τους χρονους φορτισης και εκφορτισης ποιες τασεις θα παρω?
Παιζει ρόλο το οτι το πιν 6 δεν συνδεεται με το πιν 2 οπως ενας συνιθησμενος
555 σε ασταθη λειτουργια?τι πρεπει να παρω υπ οψξν μου για αυτη την συνδεσμολογια???

Ευχαριστω πολυ!Γιατί σε προβληματίζει; Όταν η τάση στο πιν 2 φτάσει τα 4V η έξοδος του 555 θα γίνει 1 και το πιν 7 θα περάσει στην 3η κατάσταση οπότε ο C1 θα φορτιστεί μέσω των R1 R2 από την πηγή των 12V. Όταν η τάση στο πιν 6 φτάσει τα 8V, η έξοδος του 555 θα γίνει 0 και το πιν 7 θα οδηγηθεί στη γη εκφορτίζοντας τον C1 μέσω της R2 ώσπου η τάση στο πιν 2 θα γίνει 4V και πάλι από την αρχή.

B_dancer
08-06-10, 18:20
Γραφωντας BJT 555 εννοω οτι μεσα εχει BJT τρανζιστορ και οχι CMOS!
Επειτα με προβληματιζει γιατι σε μια τυπικη συνδεσμολογια ασταθη το πιν2 με το 6 ειναι βραχυκυκλωμενα και φευγουν αναμεσα απο τον πυκνωτη και την R2 ενω εδω το πιν 2 φευγει μονο του και το 7 με το 6 ειναι βραχυκυκλωμενα.Στην τυπικη συνδεσμολογια ο πυκνωτης φορτιζει μεχρι την Vutp και ξεφορτιζει μεχρι την Vltp.Εδω εχω και ενα διαιρετη ο οποιος παιζει ενα ρολο τον οποιο δεν μπορω να καταλαβω.Αυτο με προβληματιζει.ο διαιρετης R1 , R2. ψπου συνδεεται το πιν6.Τι ρολο βαραει?

B_dancer
08-06-10, 19:49
Επισης να επισημανω οτι οταν εχω την τυπικη συνδεσμολογια (πιν 6 με πιν 2) τοτε φορτιζει μεχρι τα 8 ενω οταν πιν 6 με πιν 7 φορτιζει μεχρι μια μικροτερη ταση μεχρι 7V!

FILMAN
09-06-10, 15:35
Επισης να επισημανω οτι οταν εχω την τυπικη συνδεσμολογια (πιν 6 με πιν 2) τοτε φορτιζει μεχρι τα 8 ενω οταν πιν 6 με πιν 7 φορτιζει μεχρι μια μικροτερη ταση μεχρι 7V!Φυσικά, αφού η τάση στον κόμβο R1 - R2 είναι σίγουρα μεγαλύτερη κατά την φόρτιση του πυκνωτή λόγω του ρεύματος που διαρρέει τη R2. Tώρα όσον αφορά την απορία σου γιατί να το κάνουμε έτσι, οι εταιρείες που φτιάχνουν το 555 το φτιάχνουν έτσι όπως το φτιάχνουν. Εσύ μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όπως θες για να κάνεις μια δουλειά. Κάποιος που φτιάχνει τούβλα τα φτιάχνει για να χρησιμοποιηθούν στο χτίσιμο κτιρίων, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι εγώ δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω κάπου ως π.χ. βαρίδια. Έτσι και με το 555. Μαθαίνοντας το εσωτερικό του θα μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις και με άλλους τρόπους που ίσως δεν είχε σκεφτεί ο κατασκευαστής.

HeavenNHell
09-06-10, 16:48
Αν δεν μπορείς να λύσεις αυτό, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα μπορέσεις να γράψεις στο τέλος ώστε να περάσεις στο μάθημα

B_dancer
10-06-10, 02:29
ΦΙλε Γιαννη ρωτωντας πας στην πολη!Οπως επισης ρωτωντας μαθαινεις!Το οτι ρωταω δεν σημαινει οτι δεν ασχολουμαι με το θεμα ή οτι εχω παρατησει το κυκλωμα και περιμενω απο το φορουμ να μ το λυσει!Οποτε αστοχο το σχολιο σου!Και κατι ακομα αφου εσυ τα ξες και το περασες δεν βοηθας καλυτερα?