PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρεύμα εξόδου UPS



JimKarvo
09-06-10, 23:40
Καλησπέρα,

Το ρεύμα που βγάζουν τα ups [όταν δουλεύουν από μπαταρία], σκοτώνει?
Ρωτάω διότι έχουν μετασχηματιστή, άρα λογικά έχουν κάτι σαν γαλβανική απομόνωση.. ή όχι?

Επίσης, γιατί το δοκιμαστικό μου ανάβει και στις 2 τρύπες της πρίζας του UPS? Είναι λογικό κάτι τέτοιο??

JOHNY+
10-06-10, 00:18
και βεβαια σκοτωνει . αφου βγαζει 220 V ταση , δεν εχει σημασια αν εχει γαλβανικη απομονωση , η ταση ειναι υψηλη .

JimKarvo
10-06-10, 00:23
Μα.. έχω διαβάσει εδώ, πως όταν δουλεύουμε πάνε σε 220V, θα πρέπει να βάζουμε έναν μετασχηματιστή απομόνωσης, ώστε να μην σκοτώσει το ρεύμα...

mariosm
10-06-10, 00:36
η ταση ειναι υψηλη

Jim και johny η ταση δεν σκοτωνει αλλα το ρευμα.
Μπορει η ταση να ειναι χιλιαδες volt οπως στο μετασχηματιστη υψηλης στις παλιες τηλεορασεις ή ακομα και στη CCFL λαμπα που εχει η οθονη του laptop αλλα δεν σκοτωνει.
Μπορει ομως να εχεις 50 Volt χωρις περιορισμο ρευματος και να σκοτωθεις.

Phatt
10-06-10, 00:39
Ερωτηση οσον αφορα για το ρευμα...Με εχει χτυπησει ρευμα απο ηλεκτροκολληση, που ειχε 200Α αλλα δεν μπορω να γνωριζω ποση ταση.Γιατι δεν επαθα τιποτε παρα μονο ενα μικρο τιναγμα;

mariosm
10-06-10, 00:48
Γιατι πολυ απλα και εδω ισχυει ο νομος του Ωμ.

JOHNY+
10-06-10, 00:56
Ειναι μια παρουσιαση σε powerpoint που λεει αναλυτικα αυτα για τις επιδρασεις του ρευματος στον ανθρωπινο οργανισμο .
Αμα δειτε τα διαγραμματα οσο αυξανεται η εκθεση τοσο πιο πολλες πιθανοτητες εχει να πεθανεις .
Το θεμα ειναι θα προλαβει να καει η ασφαλεια του ups .

http://diocles.civil.duth.gr/links/home/periodiko/issue5/is05ar02.ppt

mariosm
10-06-10, 01:02
Χρηστο ρευμα μεγαλυτερο απο 30mA μεσα απο το ανθρωπινο σωμα ειναι επικυνδυνο, οποτε μην περιμενεις να πεσει η ασφαλεια για να σωθεις.

JOHNY+
10-06-10, 01:12
Χρηστο ρευμα μεγαλυτερο απο 30mA μεσα απο το ανθρωπινο σωμα ειναι επικυνδυνο, οποτε μην περιμενεις να πεσει η ασφαλεια για να σωθεις.
Εχεις δικιο , οπως και να εχει ειναι επικινδυνο .

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
10-06-10, 01:45
Οι Αμερικάνοι έχουν βαφτίσει οτιδήποτε πάνω από τα 60 , ως επικίνδυνη τάση.

Xarry
10-06-10, 02:12
Ερωτηση οσον αφορα για το ρευμα...Με εχει χτυπησει ρευμα απο ηλεκτροκολληση, που ειχε 200Α αλλα δεν μπορω να γνωριζω ποση ταση.Γιατι δεν επαθα τιποτε παρα μονο ενα μικρο τιναγμα;
Γιατι η ταση ειναι επιτηδες κατω απο τα 50 η 60V που απο εκει και πανω ειναι επικινδυνες για τον ανθρωπο.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
10-06-10, 02:29
Γιατι η ταση ειναι επιτηδες κατω απο τα 50 η 60V που απο εκει και πανω ειναι επικινδυνες για τον ανθρωπο.

Δεν κατάλαβα τίποτα ... ξαναγράψε την ερώτηση ώστε να έχει νόημα. !!

Xarry
10-06-10, 10:20
Δεν κατάλαβα τίποτα ... ξαναγράψε την ερώτηση ώστε να έχει νόημα. !!
Δεν ειναι ερωτηση ειναι απαντηση.
Λεω οτι η ταση στην ηλεκτροκολληση ειναι επιτηδες κατω απο τα 50-60 βολτ (αλλοι λενε οτι απο 50 και πανω ειναι επικινδυνη αλλοι απο 60) ωστε σε πιθανη επαφη του χρηστη με την επιφανεια που κολλαει να μην γινει καρβουνο (ο χρηστης)...

leosedf
10-06-10, 10:39
H Ηλεκτροκόλληση έχει απο 2 εως 6 Βόλτ αλλα πολλά αμπέρ.

FILMAN
10-06-10, 11:52
Tα 220V είναι επικίνδυνα από όπου και αν προέρχονται

Πράγματι το ρεύμα είναι που σκοτώνει και όχι η τάση, αλλά με μεγαλύτερη τάση θα έχουμε και μεγαλύτερο ρεύμα που θα περάσει από το ανθρώπινο σώμα, οπότε...

Το δοκιμαστικό ανάβει και στους δυο πόλους της πρίζας εξόδου του UPS διότι κανένας τους δεν είναι γειωμένος ώστε ο ίδιος να κατασταθεί ουδέτερος και ο άλλος φάση

Στις ηλεκτροκολλήσεις η τάση δεν είναι 2-6V αλλά πολύ μεγαλύτερη (γύρω στα 42V) διότι αν ήταν τόσο χαμηλή, η παραμικρή αντίσταση στο κύκλωμα θα έριχνε το ρεύμα τόσο χαμηλά που δεν θα επιτυγχανόταν η συγκόλληση

leosedf
10-06-10, 11:56
Στις inverter πάντως τόσο είναι απ ότι έχω δεί.

FILMAN
10-06-10, 12:24
Είναι δυνατόν; Αν στο κύκλωμα λόγω κάποιας κακής επαφής (τσιμπίδα, κ.λ.π.) έχουμε αντίσταση 0.5Ω, με 2V θα περάσει ρεύμα 4Α... Τι συγκόλληση να κάνεις με τέτοιο ρεύμα; Με τάση 42V όμως θα περάσει ρεύμα 84Α, οπότε μάλιστα...

Nemmesis
10-06-10, 12:25
Δεν ειναι ερωτηση ειναι απαντηση.
Λεω οτι η ταση στην ηλεκτροκολληση ειναι επιτηδες κατω απο τα 50-60 βολτ (αλλοι λενε οτι απο 50 και πανω ειναι επικινδυνη αλλοι απο 60) ωστε σε πιθανη επαφη του χρηστη με την επιφανεια που κολλαει να μην γινει καρβουνο (ο χρηστης)...
λες ε? δλδ αν τα 220 θεωρουντας ασφαλη ταση θα ειχαμε απλα προεκτασεις με μια τσιμπιδα και σωμα στην ακρη??? δεν νομιζω... μια ηλεκτροκολληση αν ηταν 100V στα 100Α θα ηταν ενας μετασχηματιστης 10KW για μια ηλεκτροκολιση που δεν κολλαει ουτε 3ρι ηλεκτροδιο... ενω 20V στα 100A ειναι 2kW.. βασικα τωρα μου ηρθε στο μυαλο ποσο ακριβως V δουκευει η δικη μου ηλεκτροκολληση... θα μετρισω και θα σας πω..

Xarry
10-06-10, 13:58
λες ε? δλδ αν τα 220 θεωρουντας ασφαλη ταση θα ειχαμε απλα προεκτασεις με μια τσιμπιδα και σωμα στην ακρη??? δεν νομιζω... μια ηλεκτροκολληση αν ηταν 100V στα 100Α θα ηταν ενας μετασχηματιστης 10KW για μια ηλεκτροκολιση που δεν κολλαει ουτε 3ρι ηλεκτροδιο... ενω 20V στα 100A ειναι 2kW.. βασικα τωρα μου ηρθε στο μυαλο ποσο ακριβως V δουκευει η δικη μου ηλεκτροκολληση... θα μετρισω και θα σας πω..
Ειπα οτι τα 220 ειναι ασφαλη; Κατι τετοιο καταλαβαινω οτι λες.

Λυκιδευς
13-06-10, 00:29
λοιπον εμας στην σχολη μας ειπαν κατι που το παραθετω με επιφυλαξη...υπαρχει καταγεγραμενος θανατος απο ταση 10V

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
13-06-10, 02:30
λοιπον εμας στην σχολη μας ειπαν κατι που το παραθετω με επιφυλαξη...υπαρχει καταγεγραμενος θανατος απο ταση 10V


Γιατρέ μου ... θα πω το εξής απλό ... όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι .

Άλλον τον τσιμπάει κουνούπι και πεθαίνει , και άλλον τον τσιμπάει φίδι , και πεθαίνει το φίδι ... το πνίγει από τα νεύρα του το θύμα .. :biggrin:

Υπάρχει μια γενική στατιστική για τα θέματα ασφάλειας ,
και πάντα μα πάντα,
θα υπάρχει και η εξαίρεση .

Η έκφραση : Τι το πίνεις αφού σε πίνει ... ( Δεν βγήκε στην πλάκα ) :wiink:

Λυκιδευς
13-06-10, 19:32
σωστος ο κυριακος